Vaikų rachitas: priežastys, požymiai ir gydymas

Ilgą laiką vaikų rachitas buvo vertinamas tik kaip vitamino D trūkumas. Šiandien į problemą žiūrima jau plačiau, nes žinoma, kad fosforo ir kalcio apykaitą sutrikdo ne tik nepakankamas šio vitamino kiekis, gaunamas su maistu, bet ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, sutrikęs vitamino D įsiurbimas žarnyne, kepenų ir inkstų fermentų sistemos funkcijų sutrikimai (t. y. sutrinka vitamino D virtimas aktyviomis formomis), per mažai baltymų, transportuojančių aktyvias vitamino D formas.

Rachito požymiai

Šia liga serga vaikučiai nuo 1,5 mėnesio iki 2 metų (dažniausiai – žiemą ir pavasarį). Išskiriami keli rachito etapai: pradinis, ligos įkarštis, reparacijos ir pasveikimo periodai.

Pradinis etapas trunka nuo 1,5–2 savaičių iki 2 mėnesių. Jam būdingi šie simptomai: nerimas, dirglumas, miego sutrikimai, pakaušio plikimas, minkšti didžiojo momenėlio kraštai. Kraujo plazmoje kalcio kiekis normalus, fosforo – arba normalus, arba šiek tiek sumažėjęs.

Įkarštis trunka nuo 3 iki 6 mėnesių. Jam būdinga: kaulų pokyčiai (deformuojasi kaukolė, krūtinės ląsta, galūnės), raumenų hipotonija; silpni sąnariai; dygstančių dantukų sutrikimai, sulėtėjęs psichomotorinis vystymasis, vidaus organų pokyčiai.

Reparacijos periodui būdinga: po truputį grįžta normalus raumenų tonusas, kaulų pokyčiai nebeprogresuoja, nervų sistemos pažeidimų likvidacija, pagerėjęs psichomotorinis vaikučio vystymasis.

Atsižvelgiant į tai, kaip vystosi liga, galima išskirti tris rachito formas: ūmus, poūmis ir recidyvuojantis (atsinaujinantis).

Ūmus rachitas nustatomas vaikams pirmaisiais gyvenimo mėnesiais (paprastai – iki pusės metų), jeigu netaikytos profilaktikos priemonės. Labai dažnai liga pasireiškia ir neišnešiotiems arba mažos masės mažyliams Liga greitai progresuoja, būdingi vegetacinės nervų sistemos sutrikimai (prakaitavimas, nerimas, pablogėjęs miegas ir apetitas), ryškesnis kaulų minkštėjimas.

2 psl. »

Komentarai (3)

vytauta 2012-10-09 09:17
mamytes saugokite savo mazylius
Urtė 2012-04-16 14:06
Apie tas formas tai tikrai nežinojau
Oksana 2012-04-16 12:27
skaitau ir plaukai šiaušiasi...

Kūdikių sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Naujagimis vaikas gali matyti žalią ir raudoną spalvas, tačiau nemato mėlynos.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai