Vaiko žvairumas: kada sunerimti?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: absoliuti dauguma kūdikių žvairuoja ir tai yra normalu, tačiau tėveliams svarbu pastebėti vyresnio vaiko žvairumą ir kuo anksčiau kreiptis į gydytoją.

Žvairumas iki 3 mėnesių amžiaus neturėtų neraminti


Naujagimių akių raumenys yra labai silpni, todėl mažylių iki 3 mėnesių žvairavimas neturėtų neraminti. Normalu, jeigu kartas nuo karto „sužvairuoja“ tai viena, tai kita kūdikio akytė ir kaskart skiriasi žvairavimo kryptis, t.y. kartais viena akytė nukrypsta į nosies pusę, kartais - į smilkinius, viršun arba žemyn. Įprasta, kad žvairavimas padažnėja arba tampa pastebimesnis, jeigu kūdikis yra pavargęs arba jeigu mažylis labai įtemptai stengiasi įsižiūrėti į jį sudominusi objektą.

Jeigu pastebite, kad naujagimio arba mažo kūdikio akys žvairuoja nuolatos ir žvairumas yra labai ryškus, reikėtų nelaukti ir pasikonsultuoti su gydytoju. Dažniausiai toks žvairumas yra sunkaus gimdymo ar gimdymo traumų pasekmė. Laiku atlikta korekcija ir skirtas gydymas leidžia pašalinti šį sutrikimą ankstyvame amžiuje.

Svarbu periodiškai tikrinti vyresnių vaikų akis

Gydytojai rekomenduoja vaikų akis tikrinti periodiškai. Įprastai pirmą kartą yra tikrinamos naujagimių iki 1 mėnesio akys, antrą kartą - mažų, 1-3-ejų metų ir vėliau kiek vyresnių, mokyklai besiruošiančių 6-7-erių metų vaikų akys. Mokyklinio amžiaus vaikų akytes (ir sveikatą plačiąja prasme) reikėtų tikrinti kasmet, nebent gydytojas nurodė kitaip.

Akių sveikata besirūpinantys gydytojai oftalmologai patikrinimo metu nustatys žvairumą, tačiau tėveliams taip pat svarbu stebėti vaiko akytes. Vaiko žvairumą išduoda ne tik į skirtingas puses pakreiptos akys, bet ir vienos akies nejudrumas ar riboti akies judesiai, galvytės sukimas į vieną pusę, dažnas akyčių trynimas, vyzdžių išsiplėtimas, vokų nusileidimas, vaiko irzlumas ir greitas nuovargis, atliekant susikaupimo, gero regėjimo reikalaujančias užduotis.

Žvairumo gydymas gali būti labai sėkmingas, bet reikalauja pastangų

Žvairumo gydymo pasirinkimas priklauso nuo žvairumo intensyvumo, galimų žvairumo priežasčių, vaiko amžiaus ir kitų faktorių, tačiau universali rekomendacija yra gydymą pradėti kuo anksčiau ir jį tęsti nepertraukiamai. Tėveliams labai svarbu įsiminti, kad jeigu žvairuoja vyresnis, nei 3 mėnesių kūdikis, būtina nedelsti ir nelaukti, kol vaikas žvairumą „išaugs“.

Žvairumo gydymas dažniausiai yra paremtas tinkamų akinukų nešiojimu, akims skirtų pratimų atlikimu (pavyzdžiui, koncentruojant žvilgsnį tai į tolį, tai į arti esančius, smulkius objektus). Dažnai viena, „sveikoji“ akytė arba vienas akinukų stikliukas yra uždengiamas lipduku, kad žvairuojanti akytė būtų priversta dirbti ir stiprėti. Jeigu tai nepadeda, taikomas chirurginis gydymas - operacijos metu gydytojai koreguoja akies raumenis. Žvairumui įveikti gali reikėti kelių abiejų akyčių operacijų, nes išoperavus vieną akytę, gali pasireikšti antrinis žvairumas.

Komentarai

Kūdikių ir vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vienos dienos kūdikio gebėjimas suspausti kumštį yra daug stipresnis, nei mėnesio laiko kūdikio.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai