Vaikas nenori valytis dantų. Ką daryti?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: tinkamus higienos įgūdžius ir įpročius būtina ugdyti nuo pat mažens, o jeigu vaikas spyriojasi, siūlome pasinaudoti keliomis gudrybėmis...

Pradėkite anksti


Kūdikio burnos higiena tėveliai turėtų pradėti rūpintis kuo anksčiau, tai ne tik užtikrins vaiko dantukų sveikatą, bet ir suformuos gerus įpročius.

Kūdikio dantenas reikėtų pradėti valyti nuo 2-3 mėnesių. Dantenas bei pirmuosius dantukus valykite apsukę savo pirštą drėgna audinio skiautele ar specialiu silikoniniu antpirščiu. Vaikučiui sulaukus maždaug 1 metukų ir pasirodžius krūminiams dantukams, galite pradėti naudoti vaikišką dantų pastą ir vaikišką, minkštą dantų šepetėlį. Daugiau apie tai skaitytkite čia: Kaip prižiūrėti pirmuosius vaiko dantukus?

Vaikui išmokus nulaikyti įrankius, mokykite dantukus valytis savarankiškai, bet su jūsų pagalba. Odontologų teigimu tinkamai ir be tėvelių pagalbos išsivalyti dantukus geba tik rašyti gerai pramokę, riešą ir pirštelius išlavinę vaikai, t.y. pradinukai.

Dantenas ir dantukus reikėtų valyti du kartus dienoje, ryte ir vakare, tam skiriant maždaug 2 minutes. Taip pat nepamirškite paskatinti vaiko išsiskalauti burnytę ar atsigerti vandens po kiekvieno užkandžio (ypač, jeigu jis valgė saldaus maisto ar gėrė saldžių gėrimų).

Rodykite sektiną pavyzdį

Sakoma, kad vaikų nereikia auklėti, pakanka patiems tinkamai elgtis. Ši taisyklė galioja ir kalbant apie dantukų valymą. Jeigu vaikutis matys, kad visi jo aplinkoje esantys žmonės kiekvieną rytą ir vakarą uoliai valosi dantis, naudoja dantų siūlą ir po valgio nepamiršta išsiskalauti burnos, tinkami higienos įpročiai susiformuos savaime.

Leiskite vaikui stebėti, kaip jūs valotės dantis, pabrėžkite ir parodykite, kad svarbu nuvalyti visus dantų paviršius, pavalyti liežuvį, dantų siūlu išsivalyti tarpdančius. Kvieskite vaiką atkartoti jūsų veiksmus, o po to jam padėkite ir pabaikite valyti jo dantukus patys. Jeigu vaikutis labai spyriojasi, pasiūlykite jam truputį pavalyti jūsų dantis, o tuomet „apsikeiskite“.

Leiskite rinktis

Vaikų individualumas ir poreikis reikšti savarankiškumą pradeda reikštis labai anksti, tad galite tuo gudriai pasinaudoti! Pasiūlykite dantukų nenorinčiam valytis vaikui pačiam išsirinkti patinkantį dantų šepetėlį (ar net kelis, skirtus rytui ir vakarui, tam tikroms savaitėms dienoms ar tiesiog pasirenkamus pagal nuotaiką), dantų pastą, puodelį ir laikiklį šepetėliui.

Leiskite vaikui pasirinkti ir dantukų valymosi laiką. Jeigu vaikas nenori valytis dantukų „dabar“, pasiūlykite jam kompromisą ir pateikite kelias alternatyvas, pavyzdžiui, vaikas gali pasirinkti dantukus valytis po 5 arba po 10 minučių (galite nustatyti žadintuvą, kuris suskambėjęs praneš apie „dantukų laiką“), pasiklojus lovą arba išsirinkus drabužėlius šiandienai.

Sukurkite apdovanojimų sistemą

Tam, kad vaikas įprastų valytis dantukus, galite jį kurį laiką motyvuoti pasiūlydami siekti apdovanojimo. Nupieškite ar nusipirkite didesnį kalendorių ir jame kasdien, ryte ir vakare, po kiekvieno dantukų išsivalymo įklijuokite lipduką.

Iš anksto susitarkite, kiek lipdukų reikia surinkti norint gauti prizą, o tą dieną (ar kelias dienas, jeigu bus įteikiami ir smulkesni, tarpiniai prizai) kalendoriuje ypatingai pažymėkite, nuspalvinkite.

Pasiūlykite valyti žaisliukų dantukus

Vaikai mielai ir efektyviai mokosi žaisdami, tad žaidimą pasitelkite ir pratindami mažylį valytis dantukus. Žaisdami su vaiku, pasiūlykite jam paruošti žaisliukus dienai arba miegui, t.y. visų pirma, išvalyti jų dantukus, o taip pat ir nuprausti, aprengti drabužėliais ar pižama, sušukuoti ir t.t. Žaidimo metu kartojama dienos ar vakaro rutina, padeda vaikui įsiminti jos dalis bei prie jų įprasti.

Žaisdami taip pat neskubėdami aptarkite kiekvieno veiksmo svarbą. Kalbėdami apie dantukų valymąsi akcentuokite, kad dantukus reikia valytis ir ryte, ir vakare, kad tai darome siekdami turėti gražią ir sveiką šypseną.

Įsitikinkite, kad vaikui neskauda

Kartais vaikas priešinasi dantukų valymui, nes jam šis procesas kelia skausmą. Nemalonūs pojūčiai gali būti susiję su sugedusiu ar kreivai augančiu dantuku, žaizdelėmis ant dantenų ar burnos gleivinės. Būtinai apsilankykite pas odontologą, jeigu įtariate, kad vaikas kenčia skausmą (ypač, jeigu vaikas dar prastai kalba ir negali pasiskųsti arba jeigu jo elgesys pasikeitė staiga).

Kai kurie žmonės tiesiog yra jautresni prisilietimams, tad pasistenkite vaikui valyti dantukus švelniau, rinkitės tik labai minkštą, vaikišką šepetėlį (išbandykite kelis ir raskite patinkantį). Prisilietimų vengimas taip pat gali būti vienas pirmųjų autizmo spektro ar kitų raidos sutrikimų požymis.

Nepamirškite dantų siūlo

Įvairios apklausos rodo, kad nemenka dalis suaugusiųjų kasdienėje dantų priežiūroje nenaudoja dantų siūlo. Tai didelė klaida, nes valydami dantis tik dantų šepetėliu ir dantų pasta, nepašaliname smulkių, tarpdančiuose įstrigusių maisto likučių.

Valyti vaiko tarpdančius dantų siūlu reikėtų vaikui sulaukus 2-6 metų amžiaus, kuomet išdygs visi dantukai ir jie bus pakankamai dideli, liesis tarpusavyje. Savarankiškai tarpdančius siūlu gali išsivalyti maždaug 8-10 metų vaikas.

Negąsdinkite odontologais

Tėvai dažnai daro didelę klaidą ir nenorintį valytis dantukų vaiką gąsdina apsilankymu pas odontologą. Tėvai detaliai pasakoja, kad apsilankius pas odontologą vaikui skaudės, jo dantukus gręš bauginančiu grąžtu, o mažyliui reikės sėdėti sustingus keistoje kėdėje...

Jokiu būdu to nedarykite! Apsilankymas pas odontologą (ar pas bet kurį kitą gydytoją) turėtų būti normali gyvenimo dalis, padedanti laiku pastebėti problemas ir jas greitai išspręsti. Prigąsdinti vaikai nepasako apie skausmą, vengia lankytis pas gydytoją ir labai apsunkina jo darbą, kuomet pagaliau yra atvedami.

Apsilankyti pas odontologą rekomenduojama išdygus pirmiesiems dantukams, t.y. 5-6 mėnesį, tačiau kiti specialistai siūlo palaukti, kol išdygs daugiau dantukų, pasirodys ir krūminiai dantys, t.y. sulaukus 1,5-2 metų. Vėliau lankytis pas odontolgą rekomenduojama kasmet, tuomet galėsime džiaugtis sveikais ir stipriais dantukais bei drąsiai šypsotis!

Komentarai

Kūdikių ir vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaikai pradeda sapnuoti dar prieš gimimą.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai