Vaikas naktį šlapinasi į lovą: kodėl ir ką daryti?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: nereikėtų ignoruoti vyresnio nei 5-erių metų amžiaus vaiko naktinio šlapinimosi į lovą. Pykti ir barti taip pat negalima, o išsiaiškinti priežastis ir padėti vaikui - tiesiog būtina!

Naktinis šlapinimasis - dažna problema


Šlapinimasis į lovą (tiek naktį, tiek ir dieninio pogulio metu) arba į kelnytes yra mažiems vaikams įprastas reiškinys, kuris turėtų išnykti iki 4-7-erių metų. Jeigu į lovą naktį šlapinasi vyresnis, nei 5-erių metų vaikas, reikėtų susirūpinti - galima įtarti enurezę (šlapimo nelaikymą). Enurezė yra pakankamai dažnas sutrikimas su kuriuo susiduria maždaug 15-20% 5-erių metų vaikų.

Skirtingų enurezių priežastys skirtingos

Naktinis šlapimo nelaikymas yra skirstomas į pirminę ir antrinę enurezę.

Pirminė enurezė yra tuomet, kai 4-5-erių metų arba vyresnis vaikas nuo pat mažumės tebesišlapina į lovą. T.y. vaikas bent 2 kartus per savaitę naktį pasišlapina į lovą arba nepasišlapina tik jeigu yra pažadinamas ir nuvedamas į tualetą.

Pirminė enurezė siejama, visų pirma, su paveldėjimu. Jeigu vienas iš tėvų šlapinosi į lovą, yra 44% tikimybė, kad ši problema kamuos ir vaiką. Jeigu į lovą šlapinosi abu tėvai tikimybė išauga net iki 77%. Pastebima, kad didžiosios dalies pirmine enureze sergančių vaikų organizmuose sutrikusi už šlapimo koncentravimą atsakingo hormono vazopresino gamyba. Hormoninis sutrikimas siejamas su nebrandžia nervų sistema (todėl pirminė enurezė dažniau pasitaiko vaikučiams, kurių vystymasis sutrikęs, atsilieka).

Antrinė enurezė nustatoma tuomet, kai ilgą laiką (6 ir daugiau mėnesių) į lovą nebesišlapinęs vaikas (o taip pat ir paauglys, suaugęs žmogus), staiga ir vėl atsibudo šlapias.

Antrinę enurezę dažniausiai lemia sveikatos problemos, susirgimai (pavyzdžiui, šlapimo takų infekcija, chroniškas vidurių užkietėjimas, diabetas) arba prasta emocinė būklė, psichologinės traumos (artimo žmogaus netektis, konfliktiškos situacijos, tėvų skyrybos, patyčios).

Naktinio šlapinimosi negalima ignoruoti

Didžioji dalis vaikų „išauga“ enurezę, tačiau, jeigu maždaug 5-erių metų sulaukęs vaikas tebesišlapina į lovą, vertėtų pasirodyti gydytojui. Į lovą pasišlapinę jaunesni vaikai dėl to nesirūpina ir nejaučia gėdos, tačiau jau sąmoningiems 4-5-erių metų ir vyresniems vaikams ši problema kelia didelį stresą, liūdina ir vargina.

Dėl naktinio šlapinimosi į lovą išgyvenantys vaikai užsiveria, baiminasi bendrauti su bendraamžiais, vengia eiti miegoti (ypač, jeigu aplink yra daugiau vaikų, pavyzdžiui, vaikų vasaros stovykloje, pasilikus nakvoti pas bičiulius, giminaičius).

Įtariant tiek pirminę, tiek ir pastebėjus antrinę enurezę vaiką turėtų apžiūrėti specialistas, kuris įvertins tikslias ligos priežastis ir skirs gydymą. Pirminės enurezės gydymui dažniausiai skiriami šlapimą koncentruojančio hormono vazopresino pakaitalai - tabletės arba lašiukai į nosį. Antrinės enurezės atveju, visų pirma, išaiškinamos ir gydomos ją galėsusios sukelti priežastys (infekcijos, susirgimai) bei rekomenduojama įdėmiau stebėti vaiko pscihologinę būseną.

Kaip padėti į lovą besišlapinančiam vaikui?

Nuo enurezės kenčiančiam vaikui būtina ne tik apsilankyti pas gydytoją, bet ir gauti tėvelių (bei kitų namiškių) pagalbą - svarbiausia vaiką palaikyti emociškai ir sureguliuoti jo dienos režimą.

Bendri patarimai tėveliams:

  • Ribokite vaiko išgeriamus skysčius, ypač vakare;
  • Vakare venkite sūraus arba labai saldaus maisto, kurio suvalgius norisi gerti;
  • Vakare neduokite labai sultingų vaisių ir daržovių (arbūzų, agurkų ir kt.);
  • Migdykite kasdien tuo pačiu laiku;
  • Neleiskite prieš miegą žiūrėti televizoriaus ar žaisti triukšmingų žaidimų;
  • Likus valandai iki miego, kas 20 minučių pasiūlykite vaikui nueiti į tualetą – pediatrai mano, kad tokia „treniruotė“ labai naudinga vaiko šlapimo pūslei;
  • Vaikui apsilankius tualete jo neskubinkite – kartais vaikai ima bijoti šlapintis net ir dienos metu, tualete. Jie labai skuba ir ne iki galo ištuština šlapimo pūslę;
  • Girkite vaiką už kiekvieną „sausą“ naktį;
  • Nesišaipykite iš vaiko, jei nelaimė vis dėlto atsitiko;
  • Nebauskite už šlapią patalynę ar kelnytes;
  • Jeigu „avarija“ nutiko pirmą kartą, stenkitės neparodyti, kad apie tai žinote, likviduokite „padarinius“ nepastebimai;
  • Būtinai kaskart patikinkite vaiką, kad tai nėra didelė bėda ir jis būtinai pasveiks (tik nesišvaistykite tiksliomis datomis! Jeigu tuomet vaikas tebesišlapins į lovą, problema gali pagilėti);
  • Nupirkite vaikui kietesnį čiužinį, truputėlį pakelkite kojūgalį;
  • Patieskite dvi paklodes su klijuote tarp jų – tada prireikus bus galima greitai nuimti viršutinį sluoksnį ir miegoti sausai toliau.
  • Vyresnį nei 7-erių metų vaiką žadinkite, kad nueitų į tualetą. Žadinkite tik po to, kai išmiegos 2–3 valandas (t.y. „gilaus“ miego fazėje);
  • Vyresni nei 7-erių metų vaikai gali išbandyti „enurezės aliarmą“ - nedidelį, prie pižamos segamą aparatėlį, kuris „pajunta“ drėgmę ir pradeda skleisti garsą.
     

Komentarai

Kūdikių ir vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Japonijoje, dviračių statymo vietose, būna pastatyti du ženklai. Viename iš jų nupiešti tvarkingai surikiuoti dviračiai ir užrašyta "Taip dviračius stato geri vaikai", o kitame ženkle galima išvysti padrikai sustatytus dviračius ir užrašą "Taip geri vaikai dviračių nestato".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai