Vaikas kramto nagus: kodėl ir ką daryti?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: nagų kramtymas yra nemalonus įprotis, prasidedantis vaikystėje, tačiau neretai lydintis ir paauglius bei suaugusiuosius. Kodėl vaikas kramto nagus ir kaip spręsti šią problemą?

Nagų kramtymas vaiką gali raminti


Vaikai dar nesugeba visiškai aiškiai suvokti ir išreikšti savo jausmų, jiems būdingos įvairios baimės ir nepasitikėjimas savimi ar savo aplinka, tad jie dažnai „prisigaudo“ įpročių, padedančių nurimti, nukreipti mintis ir nuslopinti užplūdusias emocijas.

Pavyzdžiui, vaikas gali čiulpti nykštį ar sukti plaukus aplink pirštą, krapštytis nosį ar kitas kūno vietas, lupti šašus, timpčioti drabužio rankoves, traukioti užtrauktuką ir pan., tačiau dažniausiai pasitaikantis įprotis yra nagų kramtymas.

Dažniausiai nagų kramtymas (ir kiti panašūs įpročiai) nekelia jokio pavojaus ir neparodo jokios gilios problemos - tai labiau visuomenei priimtinų normų nepaisymas ir estetinė problema.

Nagų kramtymą galima nesunkiai įveikti

Dauguma vaikų išauga iš nagų kramtymo, tačiau nereikėtų šios problemos palikti savieigai, nes šį įprotį vaikai yra labiausiai linkę „pasilaikyti“ paauglystėje ir suaugus.

Norėdami atpratinti vaiką kramtyti nagus galite:

  • Trumpai kirpti ir dildinti vaiko nagus. Jeigu vaikas labai stipriai nusikramto nagučius, jų nukirpti nepavyks, tačiau nagus būtinai gražiai padildinkite. Nelygiai nukramtyti, aštrūs kampučiai visur kliūna, tad vaikui kyla noras juos „susitvarkyti“.
  • Nagų kramtymą pakeisti pozityvesniu įpročiu. Susitarkite su vaiku, kad pajutęs poreikį kramtyti nagučius, jis užsimerks ir giliai pakvėpuos skaičiuodamas iki penkių. Kvėpavimo pasitelkimas nusiraminimui yra puikus įprotis, kuris praverčia tiek mažyliams, tiek ir jų tėveliams.
  • Duoti vaikui „stebuklingą“ akmenuką, gilę ar pan. Jeigu vaikui tiesiog „niežti pirštus“ ir būtina su jais kažką daryti, duokite jam kokį nors nedidelį daikčiuką: akmenuką, gilę, dėlionės detalę ar pan. Pasiūlykite vaikui jį pavartyti tarp pirštų, jeigu kils noras kramtyti nagus.
  • Sugalvoti įspėjamąjį ženklą. Vaikai ir patys greitai susipranta, kad nagų kramtymas nėra geras įprotis, todėl nereikėtų vaiko garsiai gėdinti, tai gali tik pagilinti problemą. Kita vertus, vaikas nagus ima kramtyti nesąmoningai, todėl susitarkite dėl delikataus įspėjamojo ženklo. Pavyzdžiui, pamatę, kad vaikas kramto nagus, patapšnokite jam per petį.
  • Apdovanoti už gražius nagučius. Susitarkite su vaiku, kad nagučiams ataugus jo lauks pasirinktas prizas. Pavyzdžiui, apsilankymas kine ar mamos iškeptas tortas.
  • Apsilankyti manikiūre. Nekramtyti nagų gali motyvuoti gražiai sutvarkyti ir spalvingai nulakuoti nagučiai.
  • Naudoti specialų, kartų nagų laką ar tepalą. Vaistinėse, didesniuose prekybos centruose ar kosmetikos parduotuvėse galite nusipirkti bespalvio, bjauraus skonio, kartaus nagų lako ar tepalo.
  • Ieškoti galimos problemos. Dažniausiai nagų kramtymas nėra susijęs su jokia konkrečia problema, tačiau jis gali staiga prasidėti (arba tapti labai intensyvus), jeigu vaikas patiria stresą. Pavyzdžiui, jeigu iš vaiko tyčiojasi mokykloje arba jį slegia tėvų nesutarimai namuose. Jeigu įtariate, kad nagų kramtymas susijęs su gilesne problema, būtinai pasikalbėkite su vaiku ir stebėkite kitus problemą galinčius išduoti ženklus: pasikeitusią vaiko nuotaiką, miego suprastėjimą, įgūdžių regresą ir pan.

Komentarai

Kūdikių ir vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai