Ugdome ir auklėjame pirmūną

Vaikų pasiekimai džiugina tėvelius, tačiau suaugusieji paprastai ne iki galo suvokia, kiek tokios pergalės atsieina jų atžaloms. Psichologų teigimu, pirmūnams reikia daugiau dėmesio ir rūpesčio, o kartais – netgi ir pagalbos.
 
Auklėjimas ar dresūra?
 
Kai kurios mamos juokauja, kad kasdienė jų rutina – visai kaip anekdote: „Pamokos paruoštos. Mama užkimo, vaikas apkurto, kaimynai viską išmoko mintinai, šuo atpasakojo.“ Žinoma, geri atžalos rezultatai tėvus džiugina, tačiau staiga jie pastebi, kad dukrytė arba sūnelis tapo dirglūs, ir... Mano, kad dėl to kaltas pereinamasis amžius.
 
Praktika rodo, kad nei pirmūnai, nei jų tėvai pagalbos į mokyklos psichologus nesikreipia. Tėvams vaikų dešimtukai paprastai yra pagrindinis indikatorius, kad viskas mokykloje gerai, o vaikai ne visada patys supranta, kad jiems reikia specialistų pagalbos.
 
Tiesiog mylėti – užduotis ne iš lengvųjų
 
Psichologai turi netgi terminą – „pirmūno kompleksas“. Jis apima daugybę įvairių kompleksų ir psichologinių problemų, kurie atsiranda mokykliniame amžiuje ir lydi visą gyvenimą.
 
Jau pats mokyklos lankymas vaikui yra stresas, tačiau jeigu rezultatai geri, jeigu jis susidoroja su krūviais, tai džiugina ir mokytojus, ir tėvelius. O štai čia kyla pavojus pradėti matyti tik pažymius, ir nustoti matyti atžalą – o juk vaikus reikia mylėti ne už jų mokymosi rezultatus. Atkreipkite dėmesį į tai, kiek tai vaikui kainuoja, padrąsinkite ir paskatinkite, tegul jis turi teisę ir į prastesnį pažymį.
 
Geriausių įvertinimų bet kokia kaina siekia vaikai, norintys „užsitarnauti“ tėvų meilę. Jiems atrodo, kad pelnyti tėvų meilę galima tik atitinkant tam tikras sąlygas. Vėliau toks požiūris paprastai provokuoja priklausomybę nuo draugų, antrosios pusės ir pan., o bet kokia nesėkmė smarkiai kerta per savivertę.

2 psl. »

Komentarai (1)

Svetlana 2017-03-09 23:04
Būtų geriau jei augintumem laisvą asmenybę ir gerą žmogų

Vaikų ugdymas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kalbant apie vaikus Japonijoje nevartojami žodžiai "blogas" ir "negeras".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai