Pirmoji mažylio avalynė: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Asmeninio archyvo nuotr.

Vaikas dar tik pradėjo stotis ant kojų, o jūsų galvoje jau sukosi daug klausimų: kada pirkti pirmuosius batus, kaip parinkti dydį, ar reikia arkos atramos, kur ieškoti? 

Kartu su internetinės parduotuvės „Le24.lt“ įkūrėja Natalija Pantelejeva suprasime visus pirmosios avalynės pasirinkimo niuansus.

 

Natalija, kodėl turėtume rimtai rinktis batus pirmiesiems žingsniams? 

Būtent pirmaisiais gyvenimo mėnesiais ir metais ypač aktyviai auga ir vystosi vaiko kojytės. Tuo pačiu metu jos vis dar labai švelnios, o apkrova auga. Jei pasirinksite avalynę, kurią gaminant neatsižvelgta į vaiko pėdos struktūrinius ir vystymosi ypatumus, ji gali trukdyti formuotis sveikai pėdai. Taigi pirmųjų batų pasirinkimas vienaip ar kitaip gali turėti įtakos žmogaus sveikatai ir gyvenimo kokybei. Yra tyrimų, kurie rodo, kad dauguma pėdų problemų kyla ne dėl paveldimumo, o dėl to, kad buvo avėti nekokybiški batai. Išvada paprasta – jei norite, kad vaikas būtų sveikas, batus, ypač pirmuosius, rinkitės išmintingai. 

 

Kada tinkamas laikas pirkti pirmuosius batus?

Dažnai kūdikiui pirmieji batukai nuperkami gerokai prieš pradedant vaikščioti. Kojinės ar minkšti aulinukai dažniausiai reikalingi grožiui ir šilumai, o jiems svarbiausias reikalavimas – pakankamai laisvai sėdėti, nesuspausti kojų pirštų ir pėdos bei nekeisti natūralios padėties. 

Kitas dalykas – batai pirmiesiems žingsniams! Dauguma šiuolaikinių kineziterapeutų ir ortopedų pirmuosius batus rekomenduoja įsigyti tada, kai kūdikis jau pradeda vaikščioti savarankiškai. Ir būtent vaikščioti, o ne tik žengti pirmuosius žingsnius. Vaikui, kurio kasdienis pasivaikščiojimo maršrutas eina palei sofą – nuo vieno galo iki kito – batų nereikia! Atvirkščiai, apnuogintais kojų piršteliais kūdikis geriau priglunda prie paviršiaus, išmoksta geriau jausti pusiausvyrą, natūraliai, kaip nustatyta gamtos, treniruoja pėdutę. Vasara apskritai yra nuostabus metas žengti pirmuosius žingsnius – savo sode, saugiame paplūdimio ruože, nesunkiai tipenti basomis, tačiau norint vaikščioti gatve jau reikia gerų batų.

 

Kokius batus rinktis pirmiesiems žingsniams?

Tai labai svarbus klausimas – prieš 12 metų ieškojau pirmųjų batų vyriausiajam sūnui. Daug mokiausi, konsultavausi su specialistais, bet tada tai, ką siūlė parduotuvės, visiškai neatitiko to, ką sužinojau apie pirmąją avalynę. Taip gimė idėja sukurti savo parduotuvę, kurioje tėvai galėtų nusipirkti savo mažyliams „tinkamus“ pirmuosius batus. 

Faktas, kad sveikai pėdai nereikia korekcijos, pagrindinė pirmosios avalynės užduotis yra apsaugoti nuo traumų ir temperatūros pokyčių bei skatinti natūralų pėdos vystymąsi. Svarbu, kad dizainas, forma būtų kuriami, atsižvelgiant į vaikų kojų konstrukcines ypatybes ir mažylio judesius. 

Tinkama pirmoji avalynė, pasak daugumos šiuolaikinių kineziterapeutų ir ortopedų, turėtų būti lengva, plokščiu, lanksčiu padu, bet taip pat ir lankstytis tinkamoje vietoje. Tinkamoje vietoje – ne per vidurį, o ten, kur baigiasi kojų pirštai, kur pėda vaikštant natūraliai lenkiasi. Tai yra, pirmieji batai turėtų kuo labiau imituoti vaikščiojimą basomis. Tokia avalynė padės vystyti pėdos raumenis ir jausti pėdą, kaip ji sąveikauja su erdve ir paviršiumi. 

Vaikų pirštai išdėstyti vėduoklės principu, todėl vaikiškų batų noselė turi būti plati, platesnė už nugarėlę. Mažylis pirmus žingsnius žengia neužtikrintai, suklumpa, todėl gerai, jei ant noselės bus kantas – tai veiks kaip papildoma apsauga nuo sumušimų. Patartina (bet nebūtina) rinktis avalynę su aptempta nugarėle, kad vaikas geriau jaustų pėdą ir kulną – tai apsaugos ir nuo traumų, nes vaikas dar tik mokosi tolygiai koją. Minkštas volelis turi praeiti per viršutinį kulno kraštą, apsaugodamas švelnų kulną nuo trynimo.

Pasirinkę aulinukus ir batukus su lipukais arba suvarstomus, galite pakoreguoti juos taip, kad pakankamai tvirtai priglustų, bet ne per ankštai, taip pat sutvirtinsite čiurnos sąnarį ir išvengsite išnirimų. Taip pat svarbu, kad batus būtų lengva apsiauti ir jie kuo daugiau atsisegtų – kad koją būtų galima lengvai įkišti ir išimti iš bato – taip sutaupysite laiko ir išvengsite nereikalingų rūpesčių tiek vaikams, tiek tėvams.

Madingi, stilingi batai gal ir tiks fotosesijoms, bet vaikščioti ir pasitikėti savimi turbūt netinka, nes nesuteiks reikiamo elastingumo ir atramos.

 

Ar pirmiesiems žingsniams reikia ortopedinių batų su lanko atrama?

Pradėsiu nuo to, kad ortopediniai batai buvo sukurti žmonėms, turintiems pėdų ir kojų deformacijų, sveikiems žmonėms ir vaikams jų visai nereikia. Jei tokie batai reikalingi, tai nustatys gydytojas, o ne žmonės iš forumų ar artimųjų rato, kad ir kokie patyrę jie būtų.

Lanko atrama – tai vidpadžio iškilimas po pėdos skliautu, ir daugelis tėvų mano, kad batai be lanko atramos yra blogi, neteisingi, nes neprisideda prie pėdos skliauto vystymosi. Kineziterapeutai ir ortopedai, su kuriais konsultavomės, sako, kad lanko atramos poreikis pirmame bate yra kliedesys. Visi kūdikiai turi įgimtas plokščias pėdas. Tai normalu ir nereikia gydyti. Mažyliams iki dvejų metų batai su lanko atrama yra nenaudingi – tegul kūdikio raumenys ir raiščiai vystosi natūraliai.

Be to, tokie „pagalbininkai“ gali tik trukdyti sveikai vystytis kojoms. Natūralus pėdos lenkimas kiekvienam mažyliui yra individualus, o jei batuko keltis su juo nesutampa, sukuriamas netinkamas spaudimas vaiko pėdos raiščiams ir raumenims. Tokiuose batuose pėdos skliautas negali dirbti ir vystytis fiziologiškai, susilpnėja raumenys ir raiščiai, kurie nebegalės tinkamai palaikyti pėdos. Dėl to gali išsivystyti išilginė plokščiapėdystė. Jei nerimaujate dėl pėdos sveikatos ir jums atrodo, kad reikia papildomos stimuliacijos, geriau eikite pas gerą kineziterapeutą, jis patars, ką daryti.

 

Ar LE24.lt visa mažylių avalynė atitinka šiuos kriterijus?

Taip, į pirmuosius batus žiūrime rimtai. Mūsų principas – savo klientams siūlome tai, kuo patys, kaip tėvai, pasitikime, ką avėjo ar galėjo avėti mūsų vaikai. Todėl bendradarbiaujame tik su geriausiais batų gamintojais – „Superfit“, „Biomecanics“, GEOX, „Ecco“ – šie prekių ženklai ne tik gamina kokybiškus batus, bet gamina juos specialiai vaikams, bendradarbiaudami su gydytojais ir atsižvelgdami į avalynės struktūrą ir pėdos vystymąsi kiekviename amžiuje.

Ačiū Natalijai. Kitą kartą pakalbėsime apie tai, kaip ir kur nupirkti pirmuosius batukus vaikui ir į ką atsižvelgti perkant.

 

Apie parduotuvę „Le24.lt“

Le24.lttai jau 12 metų Latvijoje su „Liberi“ prekių ženklu veikianti šeimos įmonė, šiemet atidariusi internetinę parduotuvę Lietuvoje. Nataliją ir jos vyrą Vadimą sukurti parduotuvę įkvėpė jų vaikai – kaip ir daugelis tėvų, jie norėjo savo vaikams suteikti tai, kas geriausia ir sveikiausia. Daugiau apie parduotuvės kūrimą skaitykite čia.

Komentarai

Kūdikių ir vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai