Jis nori, kad biudžetas būtų atskiras, o ji svajoja apie bendrą. Kaip susitarti, kai požiūris į pinigus nesutampa? Ar normalu gyventi po vienu stogu, o piniginius reikalus tvarkyti atskirai?
Pinigai – santykių indikatorius
Tikriausiai ir jums bent kartą gyvenime buvo iškilęs klausimas: kodėl vienos poros viską deda „į bendrą katilą“, o kitos, net ir po daugelio metų, piniginės nesidalina?
Visų žmonių santykiai ir auklėjimas skiriasi, todėl nieko nuostabaus, kad ir pažiūros į šeimos biudžetą nesutampa. Kita vertus, pasirinkta biudžeto forma labai daug pasako apie tai, kaip sutariate su savo antrąja puse, kokie jūsų tarpusavio santykiai. Poros, kurių biudžetas bendras, su šia užduotimi susidoroja puikiai, o tos, kurios gyvena kartu daugybę metų, bet piniginius reikalus tvarko atskirai – arba neprisiėmė atsakomybės už tvarką santykiuose, arba nori būti nepriklausomos.
Ar atskiras biudžetas reiškia, kad nėra meilės?
Visų pirma, tai paprastai reiškia, kad poros santykiai sudėtingi, kad nė vienas nenori prisiimti atsakomybės už kitą, kad abu turi savo nuomonę, ir kiekvienas atsako tik už save. Čia iš tikrųjų nėra meilės, jeigu ją įsivaizduojame kaip vieno žmogaus priklausomybę nuo kito. Yra kita meilė – tai pagarba žmogaus riboms.
Ar reikia sunerimti, jei partneris nori, kad biudžetas būtų atskiras?
Į tai verta atkreipti dėmesį. Jei atskirą biudžetą siūlo vyras, tai reiškia, kad jis nenori prisiimti atsakomybės už jus, jis nenori dominuoti jūsų santykiuose. Jam patogiau, jei moteris pasirūpina savimi pati.
Jei tokį sprendimą siūlo moteris, tai reiškia, kad ji taip pat nepasirengusi užsikrauti ant savo pečių atsakomybės už vyrą, taip pat ji nenori, kad vyras dominuotų. Ji trokšta pati priimti sprendimus ir būti niekam nieko neskolinga.
Kokiame santykių etape reikia aptarti su partneriu piniginius klausimus ir apsispręsti dėl šeimos biudžeto?
Geriausia tai būtų padaryti kaip galima anksčiau, kai pradedate rimtai draugauti ir gyventi kartu – tai tai idealus laikas išsiaiškinti, ko tikitės iš gyvenimo, kas jums patinka labiau: nakvoti palapinėje ar prabangiame viešbutyje, grožėtis gamta ar parodomis. Tai – įvairios aplinkybės, su biudžetu susiję scenarijai. Svarbu žinoti, ar sutampa jūsų ir partnerio lūkesčiai, pažiūros, skoniai. Jei nesutampa, nekurkite iliuzijų ir neapgaudinėkite savęs, kad galėsite sukurti ilgalaikius, tvirtus ir laimingus santykius.
Ar realu ką nors pakeisti, jei piniginiai klausimai iki bendro gyvenimo nebuvo aptarti?
Žinoma. Tai kažkuo panašu į valstybių santykius: jos gali kariauti tarpusavyje, nesuprasti viena kitos, bet anksčiau ar vėliau joms tenka sėstis prie bendro derybų stalo, kad nusistatytų ribas ir išspręstų probleminius klausimus. Susitarti galima visada, tik klausimas: ar kita pusė, pripratusi prie savo tvarkos, norės ką nors keisti?
Ar atskiras biudžetas – tik mūsų laikų tendencija?
Taip iš tiesų – šis reiškinys yra naujas. Žmonės tampa vis labiau nepriklausomi, jiems taip patogiau. Dar XX amžiaus viduryje prancūzės negalėjo išsigryninti čekio be vyro parašo. Šiuolaikinės moterys ėmė daugiau uždirbti ir daugiau leisti. Jos nenori būti priklausomos nuo vyro, tad kam joms bendras biudžetas?
Bet bendras biudžetas visai nereiškia, kad vienas iš partnerių atiduoda visą savo algą kitam! Taip ir neturėtų būti...
Ar ši tendencija normali, ar vis dėlto iškreipta?
Nesveikai atrodo santykiai, kai vienas žmogus yra visiškai priklausomas nuo kito. Jei brandžios psichikos kriterijus yra gebėjimas išlaikyti save ir padėti kitam, atskirą biudžetą greičiau būtų galima laikyti geros psichologinės sveikatos požymiu.
Bet nereikia manyti, kad bendras biudžetas yra blogiau. Jis taip pat gali skirtis. Jeigu bendras biudžetas neatima iš jūsų materialinės nepriklausomybės, tai – puikus pasirinkimas. Partneris neturi atiduoti visų savo pinigų kitam – bendroms reikmėms (produktams, baldams, kelionėms ir t.t.) reikia skirti tik dalį savo atlyginimo, o ne visą. Bendros išlaidos turi būti aptariamos kartu.
Atskiras biudžetas reiškia, kad kiekvienas rūpinasi savimi, tačiau nutikus bėdai (pavyzdžiui, pratrūkus vamzdžiui) reikės susėsti kartu ir susitarti, kas ir kiek pinigų skirs remontui, ir pan.
Kaip pasirinkus atskirą biudžetą išvengti nemalonių situacijų parduotuvėje prie kasos arba kavinėje, restorane?
Jei atskiras biudžetas kartina jūsų gyvenimą, ir jums nemalonu dėl to, kad turite pasiimti čekį, skaičiuotuvą ir susimokėti už pusę pirkinių, kam jums tokie santykiai? Atskiras biudžetas neturi tapti našta. Sunkumų paprastai kyla tik tada, kai vienam iš partnerių (dažniausiai – moterims) ima atrodyti, kad kitas turi už jį mokėti, nes taip, esą, gražu, teisinga, malonu, o partneris to daryti nenori. Žinoma, prieš susidedant daiktus ir išsikraustant, vis dėlto reikėtų pasikalbėti, bet jei aptarinėti to nenorite, tai vėlgi yra ženklas, kad jūsų popieriai iš tikrųjų prasti ir tokie santykiai jūsų netenkina.
Kuris variantas geriau: atskiras ar bendras biudžetas?
Ir viena, ir kita biudžeto forma turi savų privalumų ir trūkumų. Viena vertus, atskiras biudžetas reiškia, kad negalite niekuo pasikliauti, tik savimi, iš kitos pusės – viskas jūsų gyvenime bus labai paprasta ir aišku (nereikės bijoti, kad jus išmes iš namų, kad nebus ką valgyti ir pan.).
Vyras neturi atiduoti žmonai visko iki paskutinio cento – jam turi likti pinigų ir savo paties poreikiams bei malonumams. Tas pats pasakytina ir apie moterį: ji taip pat turi turėti prieigą prie bendroms reikmėms skirtų pinigų (nesvarbu, ar juos duoda tik vyras, ar į bendrą katilą pinigus jie meta kartu), ir šiokį tokį rezervą savo pačios poreikiams. Jeigu ji taupo pėdkelnėms bulvių sąskaita, tai jau nėra teisinga. Visur reikia ieškoti balanso!
Komentarai