Pigmentinės dėmės

Kiekviena moteris nori gražios ir lygios odos. Apžiūrinėdamos ją neretai randame rudų dėmelių, apgamėlių, kitų spalvotų defektų, o kai kuriuos iš jų matome ir pažįstame dar nuo mažens. Kaip ir kodėl jie atsiranda?

Štai truputis teorijos: melaninas – tai tamsios spalvos pigmentas, randamas plaukuose, odoje ir akies tinklainėje. Nuo jo koncentracijos labai priklauso ir mūsų odos spalva. Ji gali būti labai šviesi (toks odos tipas būdingiausias europiečiams), gražaus rusvo atspalvio (būdinga saulėtų ir šiltų kraštų gyventojams) ir juoda (afrikiečių). Už melanino gamybą atsakingos epidermio ląstelės, vadinamos melanocitais.

Natūralūs pigmentacijos procesai dermatologijoje vadinami melanoze. Visus jų sutrikimus priimta skirstyti į dvi grupes: hiperpigmentaciją (tai labai dažnas sutrikimas, kai kuriame nors odos plote padidėja pigmentacija) ir hipopigmentaciją (kai pigmentų per mažai).

Paprastai hiperpigmentacija pasireiškia įvairių atspalvių pigmentinių dėmių atsiradimu: jos gali būti ir šviesios, ir beveik juodos. Pigmentacija gali vykti bet kurioje kūno dalyje, tačiau dažniausiai pažeidžia veido, pečių, nugaros ir kaklo odą.

Svarbu atminti, kad pigmentinės dėmės – tai ne vien kosmetologinio pobūdžio defektai. Prieš pradedant su jomis kovoti, būtina nustatyti jų atsiradimo priežastį.

Pigmentinių dėmių gali atsirasti dėl:

    Paveldimumo. Yra vadinamųjų pirmojo fototipo žmonių: jų oda labai šviesi, plaukai – vario atspalvio, o ant veido būna strazdanėlių. Dėl saulės poveikio strazdanų skaičius tokiems žmonėms akivaizdžiai padidėja, o oda gali ne įdegti, o nusvilti;

    Pernelyg intensyvaus ultravioletinio spinduliavimo (kalbame tiek apie dirbtinius šaltinius, pavyzdžiui, soliariumus, tiek apie natūralius). Jo poveikis skatina ne tik dėmių, bet ir piktybinių odos darinių atsiradimą;

  •     Hormoninių organizmo pokyčių (klimakteriniu laikotarpiu, nėštumo metu);
  •     Odos ligų ir jos pažeidimų;
  •     Kepenų ar kitų vidaus organų ligų;
  •     Piktnaudžiavimo kosmetinėmis procedūromis (pavyzdžiui, po gilaus šveitimo);
  •     Amžiaus pokyčių;
  •     Vaistinių preparatų vartojimo (pavyzdžiui, geriant tetraciklinų grupės antibiotikus).

Išskiriami šie pigmentacijos tipai:

 

  • Chloazmos, kitaip dar vadinamos rudmėmis. Tai rudos dėmės nelygiais kraštais, galinčios būti įvairių dydžių. Jų paviršius būna lygus. Gana dažnai pasitaiko nėščiosioms. Paprastai atsiranda ant veido, tačiau gali ir kitose vietose (pavyzdžiui, ant pilvo ar vidinės šlaunų pusės). Chloazmų atsiradimo priežastimi gali tapti geriami kontraceptikai, ginekologiniai susirgimai, kepenų ligos, ilgas deginimasis saulėje. Jų atsikratyti nesunku – nereikia jokio specialaus gydymo, užtenka viso labo nustatyti jų atsiradimo priežastį.
  • Lentigo – aiškiai apibrėžtos tamsiai rudos-juodos dėmės, šiek tiek iškilusios virš odos paviršiaus. Jų forma pailga arba ovali, jos pačios – maždaug vidutinės pupos dydžio. Atsiranda ir po vieną, ir po kelias. Išskiriamas jaunatvinis lentigo (atsiranda vaikams iki 10 metų – tai mažos dėmelės, panašios į apgamus) ir senatvinis (dėmės didesnės, maždaug iki poros centimetrų). Bėgant laikui, oda vis labiau linksta į hiperpigmentaciją.
  • Nevusai, arba apgamai – sutinkami dažniausiai. Priklausomai nuo formavimosi pobūdžio, gali būti beveik juodi (dėl susikaupusių melanocitų) ir rausvi (susiformuoja iš kraujagyslių ir limfmazgių).

2 psl. »

Komentarai (5)

neringa 2016-09-23 18:04
Sveiki dukrai 12 metu. Gyvenam norvegijoje, anais metais vasara budami Lietuvoje pastebejau,kad dukrai krutines srityje isberta tokiomis rusvomis dememis, veliau lyg pranyko, bet dabar grize po vasaros is Lietuvos vel i Norvegija ir siandiena netycia apziurejus pamaciau kad visa krutine ir jau nugara tomis sviesiai rusvomis dememis. prasau pagalbos kas tai galetu buti ir ka daryti?
Judita 2016-07-24 18:52
Man ant veido demes ka darita ju ne galu nu plauta
Rūta 2013-12-24 11:42
Sveiki,norėjau paklausti. Man ant krūtinės yra dėmelė rausva. Kaip ją gydyti?
Ačiū už atsakymą. Geros dienos.
Daiva 2013-07-14 17:33
tai jeigu lengva tas demes isnaikint,kodel tiek moteru metai is metu su jomis kovoja ir vistiek vaiksto plemuotos. o odos daktars pasiulo susitaikyt ,kitaip nebus
neringa 2013-06-21 22:54
sveiki, norecuau susizinotikaip reiketu tas demes isnaikinti? ar yra kokiu vaistu? man yra ant veido. ka galit patarti?

Kūnui

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai