„Pampers“ pataria: nėštumas – patirtis, sukelianti daug emocijų. Greičiausiai pastebėsite, kad sveikatos priežiūros specialistai, jūsų šeima ir draugai daugiausia dėmesio skiria fiziniams nėštumo aspektams. Žinoma, jiems labiausiai rūpi, kad jūs ir kūdikis būtumėte sveiki. Be to, fiziniai nėštumo aspektai lengviau apčiuopiami ir juos lengviau stebėti. Vis dėlto daugelis nėščiųjų pripažįsta, kad emocijos ir nuotaikų kaita sukelia tiek pat rūpesčių, kaip ir fiziniai simptomai.
Kodėl nėštumas suteikia tiek emocijų? Kaip susitvarkyti su įvairiausiais jausmais ir nuotaikomis, kurias galite patirti nėštumo metu? Pateikiame jums atsakymus į jūsų klausimus.
Kodėl per nėštumą svyruoja moterų nuotaika
Daug moterų įvairiais gyvenimo laikotarpiais nekantrauja pastoti ir tapti mamomis, tačiau pastojusi – nesvarbu, planuotai ar ne, – galite jaustis visiškai kitaip, nei tikėjotės. Moterys, kurios baiminosi pastoti, gali jaustis stebėtinai ramios, o kitos gali pradėti abejoti, nors manė, kad yra pasirengusios nėštumui.
Tiesą sakant, moters jausmai keičiasi kiekvieną trimestrą ir kiekvienu etapu patiriamos skirtingos emocijos. Pirmąjį trimestrą gali būti sunku susitaikyti su tuo, kad esate nėščia. Antrąjį trimestrą galbūt mėginsite įsisąmoninti, kad iš tiesų turėsite kūdikį. Trečiąjį trimestrą greičiausiai apmąstysite motinystės įsipareigojimus ir džiaugsmus. Su tokiomis emocijomis nelengva susitaikyti!
Vaidmenų kaita
Nėštumas keičia ir šeimos dinamiką. Jei tai jūsų pirmagimis, nebebūsite vienas žmogus ar partneris poroje, įsipareigojęs (-usi) tik sau ar kitam suaugusiajam, – dabar būsite visą laiką atsakingi už nuo jūsų visiškai priklausomą naujagimį. Jei laukiatės antrojo (arba trečiojo ar ketvirtojo) vaiko, šeima vis tiek pasikeis, nes padidės jūsų atsakomybė.
Naujo mažylio atsiradimas šeimoje gali kelti stresą net ir laimingiausiomis aplinkybėmis. Kūdikio gimimas yra normalus ir nuostabus gyvenimo etapas, bet jis gali sukelti įvairių emocijų, o kūno hormonų pokyčiai dar labiau sustiprins emocijas.
Emocijos ir nuotaikų kaita, kurias galite patirti per nėštumą
Toliau išvardytos kai kurios emocijos ir reakcijos, kurias gali patirti nėščiosios. Atkreipkite dėmesį, kad ne visi iš šių jausmų yra negatyvūs.
- Džiaugsmas, laimė arba susijaudinimas;
- Depresija, nežinomybė arba baimė;
- Susierzinimas;
- Ramybė;
- Pojūtis, jog esate priklausoma nuo kitų;
- Pasididžiavimas, kad jums pavyko pasiekti stebuklą;
- Meilė būsimam kūdikiui;
- Reakcija į pasikeitusį kūną (jums gali patikti arba nepatikti, kaip jūsų kūnas atrodo per nėštumą);
- Išsiblaškymas;
- Liūdesys dėl to, kad viskas nebebus kaip anksčiau;
- Nerimas dėl finansų, gyvenamosios padėties, vaiko priežiūros, prarastos nepriklausomybės, santykių su partneriu pokyčių, gimdymo ir kūdikio gimimo, gebėjimo būti gera motina ir t.t.;
- Nekantravimas (galite jaustis, tarsi jau esate nėščia visą amžinybę);
- Dažnas verkimas;
- Svajonės apie kūdikį.
Kaip susidoroti su nuotaikų kaita
Nors visi anksčiau išvardyti jausmai yra normalūs, galite imtis priemonių, kad nuotaikų svyravimai per šį jaudinantį ir įtemptą laikotarpį būtų retesni.
- Pasirūpinkite savo fizine sveikata.
- Tinkamai maitinkitės ir kuo ilgiau ilsėkitės - jei blogai jausitės ar būsite pavargusi, sunkiau išvengsite nerimo ir blogos nuotaikos.
- Domėkitės nėštumu ir jo eiga.
- Pavyzdžiui, lankykite paskaitas apie nėštumą bei gimdymą ir skaitykite knygas apie nėštumą - jei žinosite, ko tikėtis, pasitarsite su profesionalais ir susitiksite su kitais būsimais tėvais, patirsite mažiau streso.
- Aptarkite savo mintis ir jausmus su partneriu, draugais arba šeimos nariais.
- Prieš vartodama bet kokius vaistus (įskaitant vaistažolių preparatus) nuo depresijos ar nuotaikos svyravimų, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Nepasikonsultavusi su sveikatos priežiūros specialistu, per nėštumą nevartokite jokių vaistų, kuriuos galima įsigyti be recepto ar su juo.
Nepamirškite tinkamai savimi pasirūpinti, nes dabar svarbiausia – jūs. Po kelerių metų prisiminsite šiuos devynis mėnesius ir labai jų pasiilgsite!
Šaltinis: pampers.com
Komentarai