Nėštumo kalendorius. 12 savaitė

Apie vaiką: tavo vaikučio svoris dabar nuo 8 iki 14 gramų, o ūgis – maždaug 6 centimetrai. Per pastarąsias tris savaites mažylio ūgis padidėjo beveik 3 kartus, taigi jis tikrai sparčiai vystosi. Jau žinojai, kad kūdikio širdelės plakimą galima išgirsti su specialiu prietaisu – stetoskopu. Tačiau dabar jo širdelė dar labiau išsivystė ir jos dūžių galima klausytis doplerio įrenginiu. Šis aparatas sustiprina garsus, todėl širdelės ritmą išgirsti gana paprasta.

Mažylio galvos skeletas pradėjo formuotis jau anksčiau, todėl dabar atėjo metas kaulėjimui – skeleto kaulų tvirtėjimui. Didelės permainos vyksta ir su galūnėmis: rankos ir kojos atsiskyrė, o nagučiai sparčiai auga. Ant kūnelio pasirodo pirmieji pavieniai plaukeliai, o lytiniai organai jau yra pakankamai ryškiai matomi, taigi galima patikimai nustatyti vaikučio lytį.

Virškinimo sistema taip pat išsivystė (plonoji žarna): ji sugeba susitraukinėti ir tokiu būdu stumti gaunamą maistelį, taigi įsisavina gliukozę ir cukrų. Ties kaukolės pagrindu esanti hipofizė pradeda gaminti hormonus – biologiškai aktyvias chemines medžiagas.

Ir toliau sparčiai vystosi nervų sistema, o mažylis vis lengviau juda (tiesa, praktiškai nejuntamai). Vietinė stimuliacija gali priversti vaisių perkelti rankutes ir kojytes ar net praverti burnytę. Šiuo metu mažylis įgyja naujų sugebėjimų, pavyzdžiui išmoksta čiulpti.

Apie tave: nors praėjo jau 12 savaičių, tavo svoris išvis nepakito, arba pakito labai nežymiai, kokiais 2 kilogramais. Jei rytais vis dar kankina pykinimas, svoris gali būti ir sumažėjęs. Nepamiršk, kad vidutinis svorio prieaugis viso nėštumo metu yra maždaug 12-16 kg., tačiau šis svoris sparčiausiai auga nėštumo pabaigoje, taigi jei priaugai 2-4 kg., gali jaustis visiškai rami.

12-tos savaitės pabaigoje tavo gimda taip padidėja, kad nebetelpa tarp klubų kaulų. Gimda turi ypatingą savaybę: ji gali plėstis, todėl nuo šiol ji didės ir apims ne tik apatinę, bet ir viršutinę pilvo dalį. Iki nėštumo pradžios gimda buvo kieta, o jos apimtis siekė ne daugiau 10 ml. Nėštumo metu ji nuolatos plečiasi ir galiausiai primena ploną, tačiau labai tvirtą maišelį, kuriame telpa vaisius, plaventa ir vaisiaus vandenys. Iki nėštumo pabaigos gimdoje gali tilpti maždaug 5-10 litrų, taigi per 9 mėnesius gimda padidėja nuo 500 iki 1000 kartų.

Gimdai didėjant, keičiasi ir jos svoris. Prieš nėštumą gimda svėrė vos 70g, o štai po gimdymo ji sveria kiek daugiau nei kilogramą. Tai gera žinia toms, kurios labai bijo papildomų kilogramų. Juk šis svoris tikrai nesusikaups nei ant šlaunų, nei ant pilvuko. Palaipsniui gimda vėl susitrauks ir papildomas kilogramas tiesiog išgaruos.

Savaitės klausimas: kodėl nėštumo metu smarkiai pakinta odos būklė: vienoms moterims oda labai pagražėja, o štai kitas pradeda varginti įvairios problemos?

Dėl visų šių pokyčių kalti tik hormonai. Pasisekė toms moterims, kurioms hormonai buvo palankūs: jų oda išsilygina, skaisčiai parausta ir atrodo, kad tiesiog švyti. O štai kitas pradeda kankinti spuogeliai, paraudimai, atsiranda jautrumas saulei.

Jei pastebėjai, kad tavo odą pradėjo berti, stenkis naudoti kuo mažiau kosmetikos, kad veidas visuomet būtų švarus. Jei kosmetikos atsisakyti neketini, bent jau paskaityk atiketas ir įsitikink, kad jos pagamintos vandens pagrindu. Būtinai peržiūrėk namuose turimas odos valymo priemones. Tavo oda nėštumo metu labai jautri, todėl reikėtų naudoti tik švelnius valomuosius pienelius, o preparatus, kurių sudėtyje yra alkoholio – tiesiog išmesk ar kam nors padovanok.

Labai tikėtina, kad tavo oda taps jautresnė ir saulės spinduliams. Apsisaugoti padės specialūs kremai, tačiau jie tikrai nepadarys jokių stebuklų, todėl nėštumo metu saulės geriau venk. Yra moterų, kurioms nėštumo metu pasireiškia melazma – kitaip vadinama “nėštumo kaukė”. Melazmos metu saulė veikia veido odą ir kai kuriose vietose atsiranda tamsių dėmelių. Po gimdymo šios dėmelės pradeda blyškėti, tačiau išnyksta ne visoms moterims, todėl eidama į lauką veidą pasitepk specialiu kremu ir pridenk plačiabriaune skrybėle.

Komentarai

I nėštumo trimestras

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kiekvieną minutę gimsta apie 200 vaikų. Daugiausiai vaikų gimsta liepos mėnesį.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai