„Jei gimtų tik suplanuoti vaikai, tai žemė būtų pustuštė“, – įsitikinusi rudenį įkurto Vilniuje Krizinio nėštumo centro konsultantė Laima Švedaitė. Vis dėlto priimti netikėtai užsimezgusią gyvybę yra didelis iššūkis, dažnai neįveikiamas be kitų žmonių pagalbos. Tad apie tai, ką išgyvena ir su kokiais sunkumais susiduria netikėjai pastojusios moterys bei kokios pagalbos joms dažniausiai reikia, ir kalbamės su mūsų pašnekove.
Kaip subūrėte tokią specifinę pagalbą teikiantį centrą? Kas jame dirba, kokios pagalbos gali tikėtis moterys ir vyrai, neplanuotai pradėję lauktis vaikelio?
Viskas prasidėjo nuo projekto, kurio iniciatorė buvo socialinė darbuotoja Zita Tomilinienė. Ji kartu su „Sveikatos inovacijų centro“ vadove, biomed. dr. Marija Veniūte, pateikė projektą Vilniaus m. savivaldybei. Vėliau, prisijungus kitoms bendramintėms, subūrus specialistų, komandą projektas išaugo į organizaciją – Krizininio nėštumo centrą. Tokio centro Vilniuje nebuvo (Lietuvoje turime tik Kauno arkivyskupijos Šeimos centrui priklausantį Krizinio nėštumo centrą), nors daugelyje pasaulio šalių tokie centrai veikia ir yra valstybės finansuojami.
Kurdamos šį centrą, norėjome prisidėti prie gyvybės kultūros skleidimo, požiūrio į gyvybės besąlyginę vertę formavimo ne tik žodžiais, bet per konkrečią pagalbą konkrečiai moteriai. Nes motina tampama ne tada, kai vaikelis gimsta, bet tada, kai jis užsimezga įsčiose. Nuo to momento joje gyvena ne kažkoks darinys, kuris yra jos „kūno dalis“ (kaip dažnai girdime teigiant), bet kitas žmogutis, atskiras organizmas, atskira biologinė sistema, kuri turi skirtingą nuo tėvų, unikalią genetinę informaciją. Trečią savaitę nuo užsimezgimo jau pulsuoja jo širdutė, o aštuntą savaitę susiformuoja visos pagrindinės organų sistemos. Devynis mėnesius šis žmogutis visiškai priklauso tik nuo motinos, ji jam yra viskas, visas jo pasaulis, visa dabartis. Bet nevisada – ateitis... Todėl norime padėti moteriai sąmoningai žvelgti į šį faktą, kad ji – jau mama, nors netikėtas, neplanuotas nėštumas visada yra iššūkis. Vienai moteriai dažnai tai yra per sunku, ypač kai nepalaiko artimiausieji.
Norėtume padėti priimti tą iššūkį, suteikdamos visą informaciją, parodydamos galimas aborto alternatyvas, palaikydamos, padėdamos suprasti, kad šis netikėtas posūkis taip pat yra jos gyvenimo dalis. Gyvenimo faktas, kurį galima bandyti ignoruoti, bet galima ir įprasminti. Visiems mums nors kartą gyvenime tenka patirti situaciją, kai reikia rinktis: ar priimti aplinkybes ir tuo būdu pakilti virš jų, ar susitapatinti su jomis ir pasiduoti. Dažnai kartoju sau ir kitiems – jei nori pataikyti į centrą, reikia taikyti vos vos aukščiau...
Moterys, patyrusios abortą ir kenčiančios jo pasekmes, neretai sako: kodėl anksčiau man niekas to nepasakė, kodėl niekas nepadėjo susivokti situacijoje ir ieškoti kitų išeičių?!
Todėl mūsų centre teikiama socialinė, psichologinė, medicininė, teisinė, dvasinė pagalba:
• Individuali socialinė-psichologinė konsultacija;
• Palaikymas ir palydėjimas nėštumo periodu ir pirmaisiais vaiko gyvenimo metais;
• Ginekologo konsultacija ir echoskopija;
• Teisininko konsultacija;
• Laikinos saugios gyvenamosios vietos suradimas;
• Kūdikio kraitelio suruošimas;
• Materialinė, finansinė parama;
• Motinystės įgūdžių ugdymas;
• Vaiko priežiūros organizavimas;
• Pagalba namuose pogimdyviniu laikotarpiu;
• Globėjų suradimas naujagimiui;
Visa ši pagalba NEMOKAMA. Ją teikia profesionalai, talkina savanoriai. Glaudžiai bendradarbiaujame su kitomis organizacijomis.
Kaip suprantu, jūsų tikslas yra sumažinti abortų skaičių, padėti apsispręsti už gyvybę. Neretai iš aborto kritikų galima sulaukti teisiančio ar smerkiančio žvilgsnio į tuos, kurie nori pasidaryti abortą ar yra sumaištyje? Ar moterys ir vyrai gali tikėtis būti išklausyti jūsų specialistų atvirai, be smerkimo ar išankstinio vertinimo? Su kokia nuostata ir nusiteikimu juos priimate?
Svarbiausias mūsų tikslas padėti ir moteriai, ir vaikui, nes jų gyvenimai glaudžiai susiję. Per pagalbą moteriai padėti abiems. Nes aborto atveju bus pakenkta taip pat abiems. Mūsų tikslas nėra mažinti tik statistinį abortų skaičių. Kiekvienas žmogus yra unikalus ir jo atsiradimo laikas šiame pasaulyje yra unikalus, todėl vieno vaiko negalima pakeisti kitu, nes kitas niekada nebus šitas. Stengiamės padėti moteriai tai suprasti, įprasminti naujos gyvybės atėjimą. Įprasminimas geriausiai padeda nugalėti baimes, motyvuoja nepasiduoti. Taip, mūsų tikslas padėti apsispręsti už gyvybę. Apsispręsti sąmoningai, suvokiant jos vertę.
Tačiau tai nereiškia išankstinės nuostatos. Teko girdėti nuomonę, kad konsultuojamos moterys „apdorojamos vertybiškai“, verčiamos nesidaryti aborto. Norime pasakyti, kad pasirinkimo laisvės niekas negali atimti. Ne mes tą laisvę suteikėme. Jei pats Dievas neatima žmogui laisvės, nes pats ją ir dovanojo, tai ir mes to nedarome. Moteris turi teisę žinoti apie aborto psichines ir fizines pasekmes, apie tai, kad joje auga ne kažkas, o žmogus, kurio likimas priklauso nuo jos apsisprendimo, bet paskutinis žodis priklauso jai. Neįmanoma gyventi kito žmogaus gyvenimo, kaip neįmanoma pavalgyti ar pamiegoti už kitą. Krizę dėl neplanuoto nėštumo išgyvenančiai moteriai siūlome šiltą, pagarbų santykį, visos informacijos suteikimą, taip pat reikiamą pagalbą nėštumo metu ir pagimdžius.
Jei moteris ar pora smerkiama iš anksto, tai rodo, kad tas, kas smerkia, nesupranta viso situacijos gylio, visų priežasčių, visų aplinkybių. Todėl ir smerkiantieji, ir smerkiamieji dažniausiai yra nors ir skirtingos (kartais net priešiškos), bet abi per mažai informuotos žmonių grupės. Mūsų tikslas padėti sąžiningai įsivardinti dalykus, bet jokiais būdais nepažeisti asmens orumo.
Centre teikiame pagalbą ir jau patyrusioms abortą moterims. Ir jos nėra smerkiamos ar teisiamos. Nemoralizuojame, bet priimame su meile ir užuojauta, nes abortas yra skaudi netekties, klaidos, kaltės, sielvarto, negalėjimo atleisti sau patirtis. Svarbu, kad jos atranda stiprybės pirmiausia pačios sau įsivardinti problemą, o tada kreipiasi pagalbos.
Mūsų centras yra saugi vieta, ir kiekviena moteris ar pora turi teisę būti išklausyta, nesvarbu, kokia yra jos gyvenimo patirtis ir kokios vertybės. Mūsų užduotis ją suprasti ir padėti konkrečių jos gyvenimo aplinkybių kontekste.
Konsultuojame ir anonimiškai.
Su kokiais dažniausiais jausmais, iššūkiais susiduria poros, sužinojusios netikėtą naujieną? Kas jas labiausiai gąsdina, baimina, kas kelia pasimetimą ir veda link sprendimo nutraukti gyvybę? Kokios pagrindinės priežastys ir išgyvenimai sukelia chaosą jų mintyse ir širdyse ir kokios yra kitos sprendimo galimybės nei abortas?
Pirmiausias jausmas, kuris ištinka moteris, būna sumaištis, pasimetimas, suskilusio į dvi dalis – iki žinios ir po žinios – gyvenimo pojūtis, negalėjimas patikėti. Jei moters niekas nepalaiko arba ji patiria spaudimą darytis abortą, nesaugumo jausmas taip sustiprėja, jog ji jaučiasi patekusi į spąstus, jai atrodo, kad kitos išeities ir nėra, kad teks daryti tai, ko giliai širdyje nenori. Konsultuojant poras, rezultatai būna geresni, nes tada abu gali prisiimti atsakomybę. Gaila, bet dažniausiai kreipiasi ne poros, o tik moterys, nes pagrindinė minčių apie abortą priežastis būna vyro ar draugo atsakomybės trūkumas – nuo visiško abejingumo („Čia tavo reikalas, pati susitvarkyk“) iki psichologinio ar net fizinio smurto („Arba vaikas – arba aš“, „Jei gimdysi, pati ir išlaikysi“). Todėl dažniausiai krizinis nėštumas reiškia santykių krizę. Statistika rodo, kad moterys net 7,4 karto dažniau įvardija nėštumą kaip nepageidaujamą, kai jo nepageidauja vyras ar draugas. Moterys labiausiai bijo nuvilti, prarasti vyrą ar draugą, bijo, kad neturės jėgų vienos užauginti vaiką. Didžioji dalis moterų nurodo būtent šią priežastį. Jaunoms merginoms dar labai svarbi tėvų reakcija. Neretai patys tėvai verčia dukras darytis abortą.
Kitos dažnesnės priežastys: mokslai, karjera, nutrūkę santykiai, materialinės, finansinės sąlygos. Taip pat po truputį jau ryškėja nauja moterų kategorija, kuri tiesiog nenori turėti vaikų, nes tai reikalauja tam tikros aukos. Tai yra ta vadinamoji „gyventi sau“, „gyventi dėl savęs“ filosofija.
Apie 90% procentų patyrusių abortą moterų gailisi taip pasielgusios. Abortas nėra eilinė procedūra, jis palieka gilią žaizdą. Jei pradžioje tą patirtį ir galima išstumti į pasąmonę, tai vėliau ji gali grįžti su dar didesne griaunančia jėga. Pasekmės – didesnio ar mažesnio laipsnio psichikos sutrikimas, vadinamasis potrauminio streso sindromas, nors moteris pradžioje gali ir nesieti pokyčių su patirtu abortu. Pirmiausia pasikeičia santykis su savimi, todėl keičiasi ir santykis su vyru. Dažniausiai jis pablogėja arba visai nutrūksta. Keičiasi santykis su esamais vaikais ir požiūris į galimus būsimus vaikus.
Svarbiausias sprendimas – neskubėti, ieškoti pagalbos. Dažnai atsiranda nors vienas žmogus iš artimųjų, giminių ar draugų rato, kuris nelieka abejingas.
Jei moterys (dažniausiai tai būna jaunos netekėjusios merginos) tikrai nemato galimybės auginti savo vaikelį, tai noriu joms pasakyti: dėl to nereikia žudyti nekaltos gyvybės, yra daug šeimų, kurios, išklausiusios specialius kursus, jau laukia naujagimių. Jos nori įsivaikinti, nes negali turėti savo vaikų. Kreipkitės į mūsų centrą.
Turbūt neretai poroms labai sunku priimti tai, kad staiga planai netikėto nėštumo atveju ima verstis aukštyn kojom. Planai, kuriuos turėjai, svajonės, tikslai – viskas atrodo griūna, slysta. Ką galėtumėte patarti tokius jausmus išgyvenantiems asmenims, kurie planavo karjerą, darbą, mokslus, keliones ir pan. ir nenori viso to atsisakyti vardan netikėtos gyvybės?
Šiais hiperaktyvumo laikais, kai visuomenėje dominuoja nuostata, kad gyvenimo ir tavo paties vertė priklauso tik nuo tavo visuomeninio statuso, nuo karjeros laiptelių skaičiaus, nuo veiklų ir aplankytų šalių kiekio, o ne nuo to, kas esi, – ypač jauniems žmonėms tai yra iššūkis, prieš kurį tikrai nelengva atsilaikyti. Kai nuolat „lašinama“ lyg per lašinę, kad viską reikia planuoti ir kontroliuoti, nes gyvenimo prasmė yra gyventi patogiai ir atitikti tam tikrą standartą. Kuo labiau kontroliuoju, tuo kokybiškiau gyvenu. Viską, kas stoja skersai kelio, išmetu. Jauni žmonės net nepajunta, kaip perima tą primestą gyvenimo būdą, priima tarsi savo, susitapatina su juo, nori būti „kaip visi“. Tačiau žmogaus kūrybingumas reiškiasi ne tik per valingą kontrolę, bet ir per sugebėjimą įsileisti į savo gyvenimą ir integruoti netikėtumus, net iššūkius. Tiek daug apie tai kalbu, nes manau, kad tai labai svarbu. Kai į gyvenimą žvelgiam kaip į verslo planą ar šachmatų partiją, kai norisi žinoti dešimt ėjimų į priekį ir niekad nepralošti, niekad nieko neprarasti, kai matom tik savo planą, tik savo ėjimus, lyg žaistume patys su savimi, tada vis sunkiau atskirti svarbius dalykus nuo svarbiausio.
Idealių aplinkybių lauktis vaikelio niekada nebūna, visada atsiras nors viena priežastis, kuri neatitiks norimo plano. Visada reikės kažko atsisakyti, paaukoti. Daugelio porų patirtis rodo, kad net kruopščiai suplanuotas gyvenimo scenarijus neįvyksta, o priėmę neplanuotą įvykį, pamato, kad tai dar geresnis variantas už planuotą. Gal tai ir buvo tas pats planas, tik išsipildęs kitaip, kitu būdu, kitu laiku... Ar adekvatu dėl veiklos ir kelionių, kurias galima atidėti, dėl laikino, šios dienos gėrio, neleisti gimti unikaliam žmogui, kurio „kopijų“ niekada negalėsite pakartoti?
Jei gimtų tik suplanuoti vaikai, tai žemė būtų pustuštė. Ir nejauki, kieta, be jokios kūrybinės dvasios. Be laisvės dovanoti ir be laisvės priimti. Jei žmonės galėtų visada viską kontroliuoti, jie daug ko neišmoktų. Todėl patarčiau nebijoti priimti to, kas dabar nepatogu, nes tai augina. Geresnė mokykla augti dar neišrasta. Tai liudija ir mums rašiusios moterys, šeimos. Teisingi sprendimai nebūna lengvi, bet jie atneša džiaugsmo vėliau, jų vaisiai geri. O greiti, patogūs, vienadieniai – atvirkščiai.
Perfrazuodama feministinio judėjimo klasikės Simone de Beauvoir žodžius: „Net vieno vaiko užtenka visiškai paralyžiuoti moters veiklą“, sakyčiau, gyvenimas rodo ir kitą pusę - net vieno aborto užtenka ne tik veiklai, bet ir visam moters gyvenimui paralyžiuoti. Šiuo metu konsultuojame turinčią tokią patirtį moterį.
Kaip apsisprendus gimdyti vis tik padėti sau priimti šį staigų gyvenimo posūkį, kad netikėtos gyvybės laukimas būtų nors kiek šviesesnis, džiaugsmingesnis? Ką daryti, jei vis tik nėštumo metu kankina depresija, nenoras priimti gyvybės, nors ir aborto apsispręsta nedaryti?
Tam tikras nesaugumo, nežinios, nerimo būsenas gali patirti ir planuotai besilaukianti moteris. O krizinio nėštumo atveju tokio svarbaus ir nelengvo apsisprendimo neįmanoma visai lengvai išgyventi, bet suvokimas, kad apsispręsta teisingai, palaipsniui atneša vis didesnę ramybę ir pasitikėjimą. Pradžioje labai svarbu išlikti valios apsisprendime, tik vėliau ateina ir jausmai, atsiranda sąmoningas, asmeninis santykis su vaikeliu, savotiškas dialogas. Mintyse pradedama bendrauti su juo. Jis juntamas vis arčiau, vis labiau savas. Dažnai tas lūžis įvyksta pamačius vaikelį echoskopo ekrane. Plakanti širdutė, kojytės, rankytės, miniatiūrinis žmogutis, visiškai priklausantis nuo tavęs, - moters sąmonėje jis įgauna realumą. Taip pat tai gali įvykti ir tada, kai moteris pajunta savyje pirmuosius vaikelio judesius.
Labai svarbu suvokti, kad šis mažas žmogus jau turi savo psichinę patirtį. Ketvirto mėnesio pradžioje jis jau girdi, atpažįsta savo mamos balsą, reaguoja į muziką, prisilietimus, šviesą.
Dar vienas naujas priėmimo etapas ar net lūžis įvyksta gimus vaikeliui.
Jei moteriai vis dar sunku priimti naują gyvybę, nors ji ir apsisprendė, labai svarbu nelikti vienai su savo baimėmis. Būtina ieškoti palaikančių artimųjų, psichologinės, dvasinės pagalbos. Nėštumas yra didelis sukrėtimas moters organizmui ir psichikai. Pavyzdžiui, pogimdyvinė depresija gali ištikti net moteris, niekada negalvojusias apie abortą.
Daugelis mums rašiusių moterų liudija, kad džiaugiasi nepasidariusios aborto, tos lemtingos klaidos, kaip jos įvardija, nors lauktis nebuvo lengva. Dabar net nenori prisiminti, kad svarstė kitaip. Sunkūs jausmai ar nuotaikos dar nereiškia neteisingo apsisprendimo, greičiau rodo artimųjų palaikymo, dėmesio, saugumo stoką.
Viena iš paslaugų mūsų centre kaip tik ir yra palaikymas ir palydėjimas nėštumo periodu ir pirmaisiais vaiko gyvenimo metais, kad moteris nesijaustų viena.
Vienas sunkiausių atvejų turbūt yra, kai nėra paramos iš aplinkinių. Galbūt vyras nenori priimti gyvybės, galbūt moteris nesusituokusi ir bijo aplinkinių teisimo ir pan. Kur rasti jėgų tokiose situacijose, kai ir išorinė aplinka naujai gyvybei atrodo yra priešiškai nusiteikusi vis tik vaikelį pagimdyti ir gal net jį auginti? Ar įmanoma rasti materialinę, psichologinę pagalbą Lietuvoje?
Labai sunku, kai nėra paramos iš aplinkinių, draugų, tėvų, tačiau didžiausią smūgį moteris patiria tuomet, kai pats artimiausias žmogus, vaiko tėvas sako: „Tai yra tik tavo reikalas, man tai nesvarbu“ arba „Man jo nereikia“, lyg neturėtų nieko bendra. Nors labai skaudu, bet ši situacija turi vieną gerą aspektą. Ji yra tikras santykių testas. Nenorėjimas prisiimti atsakomybės už naują gyvybę rodo vyro kaip asmens nebrandumą, taip pat tai, kad jis iš tikrųjų nemyli moters ir savo patogumą iškelia virš moters ir vaiko interesų. Geriau savo ateities su tokiu žmogumi nesieti, nes ir vėliau į tokį žmogų ji negalės remtis.
Jaunai netekėjusiai merginai dažnai labai sunku apie savo nėštumą pranešti tėvams. Tuomet svarbu, kad nors vienas žmogus – draugė, giminaitė, sesuo, brolis – būtų šalia ir palaikytų, padėtų išlikti tame apsisprendime konkrečia pagalba. Svarbiausia, kad pati mergina ar moteris norėtų vaikelio, o pagalba visada anksčiau ar vėliau atsiranda. Kuo sąmoningiau moteris suvokia, kad ji jau yra mama, tuo daugiau randa jėgų kautis dėl savo vaikelio.
Mūsų Krizinio nėštumo centras tam ir įkurtas, kad suteiktų moterims psichologinę, socialinę, materialinę, dvasinę pagalbą, kad jas palaikytų, kai aplinka yra abejinga ar net priešiška naujos gyvybės atėjimui.
Glaudžiai bendradarbiaujame su kitomis įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, teikiančioms pagalbą moterims ir jų šeimoms. Todėl galime padėti nėščiai moteriai pamatyti daugiau galimybių jos situacijoje.
Kviečiame nelikti abejingiems nėščiai moteriai, nesvarbu, planuotai ar neplanuotai ji laukiasi. Jai reikalingas supratimas, priėmimas, padrąsinimas ir palaikymas.
Jei neturite galimybių palaikyti tiesiogiai, tai galite padaryti paremdami Krizinio nėštumo centro veiklą (http://www.neplanuotasnestumas.lt/finansine-parama) ar prisidėdami savanoriška veikla.
Plačiau - centro internetinėje svetainėje www.neplanuotasnestumas.lt
Kalbino Gintarė Minkevičienė
Bernardinai.lt
Neplanuotas nėštumas: kaip priimti gyvybę?

Nėštumo planavimas
Įdomūs faktai apie nėštumą3 Nėštumas kiekvienos moters gyvenime yra kažkas neįprasta, nepakartojama ir stebuklinga. Tai labai savitas ir ypatingas įvykis. Tačiau šis laukimo laikotarpis yra kupinas staigmenų ir netikėtumų ne tik dailiosios lyties atstovėms, bet ir tėveliams.
Vėlyvas nėštumas – rizikingas, tačiau turi ir savų privalumų Vis dažniau susilaukti vaikų planuojama vyresniame amžiuje. Norą atidėti šeimos pagausėjimą lemia mokslo, karjeros siekiai, kiti socialiniai veiksniai, tačiau toks delsimas taip pat sukelia nemažai rizikos.
Renginių organizatorė Erika Purauskytė: „Kas antras vaikas Lietuvoje yra neplanuotas“ Visuomenėje įsigalėję stereotipai, kad moteris, sužinojusi, jog laukiasi visuomet beprotiškai tuo apsidžiaugia. Realybė visai kita – ne visos moterys pamačiusios dvi juosteles nėštumo teste nušvinta, bet tai dar nereiškia, kad jos to vaiko nenori. Specialistai teigia, kad nuo 30 iki 50 procentų nėštumų nebūna planuoti.
Jei per metus nepavyko pastoti – laikas kreiptis į medikus2 Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, išsivysčiusiose šalyse ketvirtadalis porų susiduria su vaisingumo problemomis. Lietuvoje yra apie 50 tūkst. nevaisingų šeimų ir kasmet jų vis daugėja.
3 taisyklės, kurias turi žinoti kiekviena nėščioji Planuojantys šeimos pagausėjimą jau turbūt ne kartą yra girdėję, kad gydytojai abiems būsimiesiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą. Vieną metų ketvirtį šeima gali gyventi tokiu ritmu, bet vėliau būsimos mamos kalendorių pripildo daugybė naujų užduočių, veiklų ir sveikatos patikrų.
Ką reikia žinoti tiems, kas planuoja šeimos pagausėjimą Dabar daugelis dailiosios lyties atstovių nėštumą linkusios atidėti vėlesniam laikui – iš pradžių jos nori pasirūpinti savo išsilavinimu, karjera, finansine gerove, pagyventi dėl savęs... Suprantama, kad yra dalykų, kuriuos reikia padaryti prieš pastojant, tačiau svarbu, kad nepamirštumėte, jog amžius jūsų planus gali smarkiai pakoreguoti. Ką būtina žinoti, jeigu norite susilaukti vaiko?
Vaisingumo problemos: mitai ir tikrovė (gydytojos Jelenos Tulčinos komentaras) Senesniais laikais buvo manoma, kad nevaisingumą į šeimą atneša moteris. Vyrai visuomet vaikščiojo iškėlę galvas ir tvirtindami, kad jei kas ir kaltas dėl to, kad palikuonių dar nėra, tai tikrai ne jie. Tobulėjančios diagnostinės technologijos panaikino šį mitą ir dabar jau žinome, kad tokių problemų gali turėti bet kuris šeimos narys.
Kokią įtaką abortas daro sekančiam nėštumui?15 Anot statistikos, kasmet pasaulyje atliekama maždaug 45 mln. abortų, t.y. maždaug 4% visų skirtingo amžiaus grupių moterų pasirenka dirbtinį nėštumo nutraukimą. Dauguma abortą pasidariusių moterų teigia nežinojusios visų galimų šios procedūros pasekmių, o jos – praktiškai neišvengiamos.
Ką būtina supirkti belaukiant vaikelio? Ką būtina įsigyti būsimosioms mamytėms, kad gimus vaikeliui nebereikėtų tuo rūpintis?
Planuojame nėštumą Vaikutis – dovana, kurios labai laukia daugelis dailiosios lyties atstovių. Deja, neretai nutinka taip, kad mažyliai į šį pasaulį pasibeldžia visiškai netikėtai. Ką reikia žinoti toms, kurios dar tik planuoja savo nėštumą?
Vėlyva motinystė: baimės, privalumai ir trūkumai1 Pirmą kartą gimdyti sulaukus keturiasdešimties ryžtasi tik nedaugelis moterų, tačiau jų skaičius kasmet vis didesnis. Kokie to privalumai ir trūkumai? Ar reikia bijoti vėlyvos motinystės?
Kam moteriai vaikai?7 Kodėl sutuoktiniai nori vaikų? Tikrai ne iš smalsumo. Su vaikais dirbantys psichologai pastebi, kad problemų atsiradimą neretai lemia tai, kad vaikų susilaukiama dėl kokių nors tik tėvams žinomų vidinių priežasčių, neteisingų motyvų.
Atmintinė toms, kurios dar tik ketina pastoti5 Retai kada pas ginekologą atėjusi moteris pasako, kad ketina pastoti (daug dažniau jis girdi, kad moteris jau laukiasi). Kitaip tariant, dažniausiai konstatuojamas pats faktas, tačiau būtų daug geriau, jeigu nėštumas būtų suplanuotas, o ne spontaniškas.
Kiek svorio priaugama nėštumo metu1 Svorio padidėjimas – jautri tema, neduodanti ramybės daugumai pastojusių ar dar tik ketinančių pastoti moterų. Tačiau tai – viena iš būtinų nėštumo eigos sudedamųjų dalių, todėl nori ar nenori, tau teks su tuo susitaikyti.
Nėštumas po transplantacijos7 Niekas tarsi ir nesiginčija, kad motinystė – atsakingas žingsnis, svarbus ateinančio žmogaus gyvenimui, jo raidai ir brandai. Motinos diena – meilės ir šilumos kupina šventė, kai galime priglausti brangiausią žmogų.
Kuo užsiimti nėštumo metu? Nėštumas – palankus metas užsiimti veikla, kuriai anksčiau tiesiog nerasdavote laiko. Dalinamės keliomis idėjomis, kurios gali praskaidrinti ir jūsų dieną!
Kraujo grupių konfliktas nėštumo metu6 Rezus-faktorius paveldimas kaip stiprus dominuojantis bruožas. Būtent todėl jį turi dauguma (apie 85%) žmonių. Šių žmonių kraujas yra rezus-teigiamas. Likusieji 15% jo neturi – jų kraujas rezus-neigiamas.
Kada geriausia gimdyti mažylį?2 Kada geriausia gimdyti mažylį? Vienoms moterims šis klausimas atrodo visiškai neracionalus – juk metų laikas svarbus nebent tik pirmaisiais vaiko gyvenimo mėnesiais ar metais, be to, mažylis juk neklausia, kada gali ateiti į šį pasaulį.
Kaip naudotis nėštumo testu4 Jei nekantrauji pradėti savo vaikelį, tikriausiai norėsi kuo anksčiau sužinoti, ar tau jau pavyko, ar pagaliau pastojai ir savo pilvelyje nešioji naują gyvybę. Pirmasis tvirtas įrodymas greičiausias bus teigiamas nėštumo testo atsakymas. Kad viskas vyktų pagal planą, ir testas tavęs neapgautų, turėtum žinoti keletą dalykų.
Kodėl reikėtų gimdyti nеsulaukus 30?10 Mūsų laikais dailiosios lyties atstovės atkakliai siekia karjeros aukštumų. Jeigu reikia – aukoja netgi šeimyninę laimę, ir gimdo jau po 30. Vėlyva motinystė turi savų privalumų ir trūkumų. Šį kartą pakalbėsime apie tai, kodėl vis dėlto mama geriau tapti anksčiau.
9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97 Laimė tapti mama nusišypso ne kiekvienai dailiosios lyties atstovei. Jeigu ir tu nusprendei susilaukti mažylio, tačiau pastoti vis dėlto neišeina, siūlome atkreipti dėmesį į šiuos patarimus – jie padės greičiau pasiekti trokštamų rezultatų.
Ką nuveikti prieš pastojant?1 Paprastai nė viena moteris nebūna visiškai pasirengusi nėštumui ir gimdymui. Jeigu vis dėlto ketini su vyru pradėti mažą (tačiau labai svarbų) šeimos narį, tu turi galimybę pasiruošti šiam ilgai lauktam įvykiui ir kardinaliems gyvenimo pokyčiams.
Kai pilvelyje auga du kūdikėliai15 Tikriausiai dauguma pastojusių moterų bent kartą pagalvoja „O kas bus, jei gims dvynukai?“. Deja, taip pasitaiko ne itin dažnai, nes didelės įtakos čia turi paveldėjimas. Ir vis dėl to, jei jau laukiesi dvynukų, tau tikriausiai bus įdomu žinoti, kaip jie auga tavo pilvelyje ir kaip galiausiai gimsta.
Kodėl vyrai bijo frazės „Aš nėščia“?9 Vienas būsimąsias mamytes džiugina, kitas – erzina tai, kad aplinkiniai stengiasi apsupti jas rūpesčiu, dėmesiu ir globa. Tačiau tik nedaugelis susimąsto, ką savo antrosios pusės nėštumo periodu išgyvena vyras. Būsimajam tėčiui gali būti taip pat sunku.
Apie dantų problemas nėštumo metu Būsimoms mamytėms, kurios laukiasi kūdikėlio, sveikata yra ypatingai svarbi. Sveikatos būklė darosi vis reikšmingesnė ne tik dėl pačios būsimos mamytės, bet ir dėl kūdikėlio. Mat besivystantis kūdikėlis įsisavina daug sveikatos sąvybių iš motinos. Taip pat labai dažnu atveju besilaukiančioms mamoms trūksta kalcio, nes jį savinasi kūdikėlis.
Nėštumo testai irgi meluoja25 Daugeliui moterų vėluojančios mėnesinės – nerimą keliantis dalykas. Vienos laukia naujos gyvybės stebuklo, kitos nuoširdžiai tikisi, kad jo nebus. Kaip nusiraminti? Pats paprasčiausias ir prieinamiausias būdas – įsigyti nėštumo testą. Tik kokį išsirinkti?
Devyni mėnesiai saldaus laukimo5 Kai kurių žmonių gyvenime, atrodo, viskas eina kaip per sviestą: jie mėgsta kurti planus, nesiima net ir menkiausių darbelių visko gerai neapsvarstę. Jie numato, kokių problemų gali kilti, randa atsakymus į galimus klausimus, apsidraudžia nuo nesėkmių ir tik tada pradeda veikti. Tačiau tokių žmonių nėra daug.
Idealus vaikų amžiaus skirtumas10 Jeigu tik ką pagimdėte pirmą vaiką, tikriausiai ir pagalvoti baisu, kad visai netrukus galite pastoti ir antrąkart. Kiek turi praeiti laiko nuo vieno nėštumo iki kito?
Nėštukės antsvoris - (ne) problema?4 Per paskutinius 10 metų būsimųjų mamyčių, turinčių antsvorio ir nutukimo problemų, padvigubėjo. Kodėl tai blogai? Nutukimas gali sutrikdyti kiaušidžių funkcijas ir hormonų apykaitą, o tai neretai sukelia persileidimą ir nevaisingumą.
Nėštumo simptomai75 Kiekviena moteris yra individuali, todėl nenuostabu, kad ir nėštumo simptomai kiekvienai gali pasireikšti skirtingai. Vienos moterys pirmuosius organizmo pokyčius pajunta jau pirmosios pastojimo savaitės metu, kitoms tenka luktelėti kelias savaites, o yra ir tokių, kurios visai nepajaučia jokių pasikeitimų, o gal tiesiog neatkreipia į juos dėmesio?
Kokią įtaką amžius daro nėštumui?13 Kiekvienas amžiaus tarpsnis daro įtaką bandant įgyvendintisvajonę turėti vaikų. Be abejo, gydytojai turi savo nuomonę, negaili patarimų ir gąsdina galimomis komplikacijomis vyresniame amžiuje (tačiau tai anaiptol nereiškia, kad būdama 35-ių negalite savęs realizuoti kaip motinos).
Kaip išvengti nėštumo?11 Jeigu tik neseniai sukūrei šeimą ir dar nesi pasirengusi turėti vaikų, arba jeigu jau turi mažylį, bet kito šiuo metu dėl kokių nors priežasčių nenori, reikėtų pamąstyti apie tai, kaip apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo.
Psichologinės nevaisingumo priežastys8 Nevaisingumo priežastys – ne tik fiziologinės. Kartais kaltas gali būti net... noras turėti vaikų. Pakalbėkime apie psichologinį nevaisingumą.
Nežinai, ar būsi gera mama? Įsigyk šunį!5 Vaikams naminis gyvūnėlis tampa puikiu atsakomybės ir savarankiškumo išbandymu, tačiau nereikia manyti, kad keturkojis bičiulis reikalingas tik jiems. Taip, jis labai pravers ir poroms, mąstančioms apie šeimos pagausėjimą.
Antrasis nėštumas: ką reikia žinoti? Dauguma moterų pirmojo gimdymo metu “pasižada” daugiau niekuomet negimdyti... Tačiau žmogaus atmintis selektyvi, todėl nemalonūs pojūčiai laikui bėgant paprasčiausiai užsimiršta, arba juos užgožia motinystės džiaugsmai. Taigi, ateina laikas antrajam nėštumui.
Kaip paruošti vyresnėlį šeimos pagausėjimui? Jeigu šeima, kurioje jau yra vienas vaikas, laukia pagausėjimo, broliuko arba sesutės atsiradimas gali pridaryti daug problemų. Kaip jų išvengti?
Kodėl meluoja nėštumo testai?5 Didžioji dauguma dailiosios lyties atstovių, įtariančių, kad laukiasi mažylio, puola į vaistinę nusipirkti nėštumo testo. Patikrinti, ar spėjimas teisingas, nori kiekviena, tačiau pasitaiko, kad nuliūstama arba apsidžiaugiama per anksti – šios priemonės dėl tam tikrų priežasčių kartais meluoja.
Kaip pakviesti gandrą į savo namus Vieneri metai prabėga greitai. Tik nedaugelis susituokusių porų rimčiau susirūpina, kodėl į jų namus dar neužsuka gandras. Tačiau praslenka antri, treti santuokos metai, o palikuonių vis nėra. Štai tada, medicinos statistikos duomenimis, sutuoktiniai pradeda nerimauti, nors sunerimti (jeigu nebuvo naudota jokių kontracepcinių priemonių ir norėta pastoti) reikėtų jau po vienerių bendro gyvenimo metų. Mat kasmet tikimybė pastoti mažėja, ypač peržengus 30-metį.
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Mano ugis 159, sveriu 70 kg kaip numesti pilva?
Ką daryti, jei reikia greitai numesti svorio?
Prieš 1 sav.
Bivau metes 2metus.Priaugau 15kg.Ir kol nepradejau rukyti-nei velnio nenukrito!Pradejus rukyti ir tai tik po kokio pusmecio pradejo kristi svoris.Todel nepasakokit [...]
Metame rūkyti ir storėjame. Kodėl?
Prieš 1 sav.
Ar žinote, kad...
Europoje tėvais tampama vidutiniškai 29 metų, tuo tarpu Indijoje - sulaukus 19.
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai