Naujagimių stabligė

Liga, vadinama stablige, žmonijai žinoma jau nuo senų laikų. Jos simptomus dar V amžiuje prieš Kristų aprašė Hipokratas. Deja, ši tema mūsų dienomis tebėra aktuali, ir labai dažnai baigiasi mirtimi. Ligos sukėlėjas, patekęs į organizmą per bambutės žaizdą, gali užkrėsti ir naujagimį, todėl jauniems tėveliams būti mokėti atpažinti šią ligą ir žinoti, kokių reikia imtis profilaktikos priemonių, norint jos išvengti.

Stabligę sukelia bakterija, kuri auga ir dauginasi tik toje terpėje, kurioje nėra deguonies. Esant nepalankioms sąlygoms, ji pasidengia plėvele ir „užmiega“. Drėgnoje terpėje tokios sporos 6 valandas yra atsparios temperatūrai iki 80 laipsnių, o jeigu ji siekia 90 laipsnių – miršta po dviejų valandų. Sausoje aplinkoje sporos dar atsparesnės. Stabligės sukėlėjas išskiria toksinų, kurie laikomi vienais iš pačių stipriausių nuodų.

Kaip užsikrečiama?

Bet koks odos arba gleivinės vientisumo pažeidimas (įsivarius pašiną, susižeidus surūdijusia vinimi, nusibrozdinus, įsidrėskus ir pan.) gali atverti kenksmingai bakterijai vartus į žmogaus organizmą. Žaizdoje susidarę toksinai patenka į kraują ir gali pasklisti po visą organizmą, prasiskverbti į centrinę nervų sistemą, sukelti raumenų įtampą ir traukulius. Mirtis dėl stabligės ištinka pažeidus smegenis. Imunitetas šiai ligai susiformuoja tik pasiskiepijus – jis neišsivysto net ir tiems, kurie ja persirgo.

Inkubacinis periodas svyruoja nuo vienos dienos iki kelių savaičių, o kartais netgi ir iki kelių mėnesių. Dažniausiai pirmieji ligos simptomai pasireiškia nuo susižeidimo arba vaikučio gimimo praėjus 3–15 dienų.

Kaip jau minėjome, į naujagimių organizmą šios ligos sukėlėjai patenka per bambutės žaizdą. Infekcija būdinga tais atvejais, kai pagalbą gimdyvei teikia nekvalifikuoti žmonės, pažeidžiantys aseptikos ir antiseptikos taisykles. Kiekvienoje šalyje naujagimių, sergančių užsikrėtusių šia liga, skaičius svyruoja nuo 0 iki 10 %.

2 psl. »

Komentarai (2)

Hilary 2012-03-26 11:43
Dievuliau, aš suprantu, kaip kankinasi vaikas, bet ką tuo metu turėtų jausti mama? Baisu ir pagalvot
Kikilė 2012-03-26 07:56
Net šiurpas nukrato skaitant :(

Kūdikių sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Daugiausiai vaikų turintis žmogus pasaulyje - tai Maroko sultonas Ismailas. Jis augina 548 sūnus ir 340 dukterų. Jo hareme vaikas gimsta maždaug kas 20 dienų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai