Mokomės žengti pirmuosius žingsnius

Heide Benser/Corbis nuotr.

Pirmieji žingsniai – esminis lūžis vaiko fizinės raidos etape. Nuo šiol mažylis yra savarankiška ir sparčiai tobulėjanti asmenybė, juk išmokus vaikščioti, jam atsiveria kur kas platesnės pažinimo galimybės. Jis gali nevaržomai judėti ir eiti ten, kur jam norisi, o ne ten, kur jį nuneša mama. Be to, tvirtai atsistojus ant kojų, jis gali laisvai judinti rankas, kurios yra vienas iš svarbiausių pažinimo bei tyrinėjimo pagalbininkų.

Iki tol, kol vaikas žengs pirmuosius žingsnius, teks pereiti nemažai kitų fizinio vystymosi raidos etapų: tai mokymasis išlaikyti galvytę, judinti rankytes, tiesiai atsisėsti ir laikyti pusiausvyrą bei šliaužioti ar ropoti.  Todėl pirmieji žingsniai yra tokie laukiami. Tai tarsi galutinis visų įdėtų pastangų vainikavimas, esminis laiptelis ilgame mokymosi procese.  

Kūdikio pastangos savarankiškai žengti pirmuosiusžingsnius – tai tikrai įdomus ir žavingas procesas. Iš pradžių jam prireikia tėvelių pagalbos. Dažniausiai mažyliai krykštauja iš laimės, kai prilaikomi už rankų, kojytėmis gali atsiremti į žemę ir dėlioti pirmuosius žingsnelius. Tačiau kol kas kojytės nėra pakankamai stiprios, kad išlaikytų visą vaiko svorį. Vėliau, pajutęs augančias savo galimybes, mažylis pradeda šliaužti ar ropoti: jis naudojasi savo kojomis, kad atsispirtų ir taip po truputį juda į priekį, tuo pačiu stiprindamas raumenukus ir ruošdamasis pirmiesiems savarankiškiems žingsniams.

Vaikučio norą judėti tėveliai pastebi įvairiose situacijose: sėdėdamas lovytėje jis bando pirštukais tvirtai įsikibti į suaugusiojo rankas ir atsistoti, o ropodamas ant žemės nuolatos ieško, į ką būtų galima įsikabinti. Taip ir žengiamas pirmasis, kol kas nelabai tvirtas žingsnis: mažylis įsitveria kokio nors baldo ir pasiremdamas į jį rankomis, kol kas lėtai ir nelabai rangiai bando dėlioti kojytes. Kiekvieną dieną jis vis tobulėja, kol rankučių pagalbos nebeprisireikia.

2 psl. »

Komentarai (3)

Šiu 2012-01-25 22:52
O maniški iš visų jėgų stengėsi pati stotis. Kai bandydavom padėti tik susiraukdavo visa :))) Tokia ir auga užsispyrėlė
Laura 2012-01-25 17:30
Manau, daugeliui taip būna :)
Lidija 2012-01-25 15:38
Mano Tadukas vaikščioti pradėjo labai nenoriai. Mes jį bandydavom pastatyti, o jis tik plumpt ir sėdi ant žemės :)

Vaikų ugdymas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Europoje tėvais tampama vidutiniškai 29 metų, tuo tarpu Indijoje - sulaukus 19.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai