Manipuliaciniai žaidimai: bauginimo metodas

KidStock/Blend Images/Corbis nuotr.

Tėvų ir vaikų tarpusavio kova – niekieno nestebinantis reiškinys, kurio pagrindinis ginklas – manipuliacija. Kad išvengtum nemalionios įvykių baigties, pabandykime išsiaiškinti, kokie būna manipuliacijos scenarijai ir kaip jiems pasipriešinti.

Manipuliacijos scenarijus: bauginimas

Kaip elgiasi tėvai

“Neik ten, nes ateis dėdė ir pagrobs tave”, “Liaukis verkęs, nes dėdė policininkas tave pasiims” ir t.t. Kam švaistyti laiką įtikinėjimams ir vaiko nuraminimui, jei visą atsakomybę galima suversti kažkokiam mistiniam veikėjui: nepažįstamam dėdei, policininkui, raganai ar baubui? Mažieji tikrai suklūsta, o štai vyresniems vaikams tokie bauginimo metodai neveiksmingi. Tuomet metas pereiti prie paslėptos manipuliacijos. Pavyzdžiui tarsi ne tiesiogiai vaikui, o tiesiog šiaip mįslingai tarstelėti “Kažkaip senokai pas tavo mokytoją nesilankiau... gal reikėtų ryt nueiti į mokyklą...”. Vaikui nebelieka kito pasirinkimo, nes jei šį kartą jis nenusileis, sekančią dieną gali laukti kur kas didesni nemalonumai. Jis juk supranta, kad ši frazė ne šiaip sau buvo pasakyta.

Ką daryti? Jei vaikas sąmoningai ir tyčia pažeidinėja tavo reikalavimus arba draudimus, gali perspėti jį apie gresiančias bausmes. Jei tai jo nepaveiks ir jis toliau elgsis savo nuožiūra, būtinai įvykdyk tai, ką žadėjai, pavyzdžiui, kuriam laikui apribok tam tikras pramogas. Tačiau nepamiršk, kad bausmė neturi traumuoti fizinės ir psichologinės vaiko sveikatos. Niekuomet negrasink vaikui tomis bausmėmis, kurių neketini įgyvendinti: iškviesti policiją, trinktelėti, atiduoti į vaikų namus ir t.t. Taip pat nesistenk padaryti vaikui įtakos į pagalbą pasitelkdama ašaras, rinksmus ir įžeidinėjimus. Jei tik jauti, kad gali nesusitvardyti, pasakyk vaikui, kad šiuo metu negali su juo kalbėtis ir pokalbį pratesk vėliau, kai šiek tiek nurimsi.

2 psl. »

Komentarai (2)

Silvija 2011-11-22 10:29
Rita, prajuokinot :D Kaip mokam, taip auklėjam. Mokomės iš savo klaidų. Buvo įdomu sužinoti kažką nauja.
Rita 2011-11-22 10:27
Vajei... Pasirodo, aš manipuliatorė.

Vaikai ir tėvai

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Europoje tėvais tampama vidutiniškai 29 metų, tuo tarpu Indijoje - sulaukus 19.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai