Jauna mama – pavargusi mama. Vaiko priežiūra pirmaisiais jo gyvenimo metais pagal intensyvumą gali būti sulyginama su chirurgo arba šachtininko darbu, bet patys gydytojai su tuo nesutinka – jų teigimu, tokio amžiaus vaikui daug priežiūros nereikia, o mamytės taip pervargsta tik dėl to, kad dar nežino mažylio fiziologijos ypatumų ir todėl prisidaro sau papildomų rūpesčių.
Situacija: vaikas nurimsta tik ant rankų ir ima verkti iš karto, kai tik paguldote jį į lovytę.
Išeitis: vystykite mažylį – bent jau kai guldote jį miegoti.
Kodėl vaikams taip patinka ant rankų? Priežastis paprasta: jiems patinka jausti prisilietimą. Pirmieji gyvenimo mėnesiai – adaptacinis periodas. Mažyliui reikia sąlygų, kurias jis turėjo motinos įsčiose – šilumos, tamsos, ankštumo. Tokią galimybę suteikia laisvas vystymas (vokeliai, „kokonai“ ir pan.). Vaiko rankytės ir kojytės nesuvaržytos, nėra fiksuotoje padėtyje, tačiau mažylis negali jų judinti visiškai laisvai, todėl ramiai užmiega lovytėje.
Situacija: vaikas nurimsta arba užmiega tik tada, kai girdi lopšinę.
Išeitis: paleiskite gamtos garsų (lietaus, jūros, miško) įrašą.
Motinos įsčiose vaikutis viską priima kaip „baltą triukšmą“, t.y. girdi neaiškius, monotoniškus garsus. Štai kodėl kai kuriems vaikučiams užmigti padeda įjungtas dulkių siurblys, plaukų džiovintuvas, skalbimo mašina, ventiliatorius, kondicionierius ir kita technika. Kai atžala miega, nereikia vaikščioti pirštų galiukais – galima drąsiai užsiimti savo reikalais. Gamtos garsų įrašas padės nuraminti vaiką, kai tokių reikalų neturite. Jei dainuojate mažyliui, pasirinkite tinkamą lopšinę, kurioje daugiau šnypščiančių, švokščiančių garsų.
Labiausiai paplitusios jaunų mamyčių klaidos

@ Shutterstock
Po gimdymo
Po gimdymo – nauji išbandymai. Kaip tinkamai pasirūpinti savo organizmu?1 Per visą nėštumo laikotarpį ir po gimdymo moters kūnas patiria daugybę iššūkių: fiziologiniai pokyčiai, išaugęs vitaminų ir maistinių medžiagų poreikis, hormonų svyravimai ir kiti pakitimai. Taigi, nenuostabu, kad po gimdymo moters kūnui reikia laiko atsigauti.
Kaip tapti laiminga mama? Jeigu jaunų mamyčių paklaustumėte, kodėl jos tokios pavargusios, jų atsakymai būtų labai panašūs: nes mažylis nevalgo, blogai miega, dažnai serga... Kodėl gi vienos mamytės tokiomis aplinkybėmis sugeba išlikti laimingos, o kitos – puola į depresiją?
5 mitai apie motinystę Vaikučio priežiūra ir auklėjimas – sunkus darbas. Visada bus norinčių padėti ir patarti – deja, ne visi patarimai yra aukso vertės. Štai kokius mitus išsklaido psichologai.
Kaip po gimdymo susigrąžinti figūrą?16 Neretai po gimdymo mamytės susigriebia už galvos. Papildomi kilogramai – nė kiek nedžiuginanti dovanėlė. Blogiausia tai, kad dėl jų dažniausiai esame kaltos mes pačios.
4 mitai apie krūtinę po gimdymo1 Subliuškusi ir praradusi stangrumą krūtinė po gimdymo – problema, su kuria susiduria daugelis dailiosios lyties atstovių. Ji verčia kompleksuoti ir jaudintis dėl savo išvaizdos. Dėl to moterys neretai vengia nusiimti liemenėlę net prieš savo antrąją pusę bei pasirodyti su bikiniu paplūdimyje. Ką jau kalbėti apie fizinius nepatogumus dėl nukarusio biusto.
Didžiausios jaunų mamyčių baimės Pirmojo mažylio gimimo džiaugsmą tėvams neretai aptemdo įvairios dvejonės ir baimės. Jau pats nėštumas kelia daugybę klausimų ir nerimo: būsimosios mamytės organizme vyksta pokyčiai, atsiranda naujų pojūčių ir rūpesčių... Na, o gimus vaikeliui, baimių sąrašas tik ilgėja. Tad ko labiausiai bijo jaunos mamos?
Kodėl neprabunda motiniškas instinktas? Daugelis jaunų mamyčių jaudinasi dėl to, kad nejaučia ryšio su savo vaikučiais, arba kitaip tariant – motiniško instinkto. O juk mergaitėms nuo mažens kalama į galvą, kad motinišką instinktą turime turėti visos. Kaip yra iš tikrųjų?
Intymi gimnastika po gimdymo4 Po gimdymo moterys kaip įmanydamos stengiasi greičiau atgauti prarastą figūrą, lieja prakaitą sporto salėje ar namuose, kad pagražintų pilvuką, kojas, krūtinę...
Ar reikia nerimauti, jei mažylis atsisako krūties? Visi specialistai sutinka, kad geriausia kūdikius maitinti krūtimi, natūraliu mamos pienu, o ne mišinukais. Tačiau laimė maitinti pačioms taip ilgai, kaip to norėtųsi, šypsosi ne visoms – kartais mažylis pats atsisako krūties. Kodėl taip atsitinka? Ką daryti?
Pirmasis susitikimas su mažiausiu šeimos nariu (foto)1 Vaikučio gimimas – visada šventė. Vaikai į tokį nekasdienį įvykį reaguoja itin jautriai... Atrinkome keletą mielų nuotraukų – vaikučių veidukuose matyti visa šio jaudinančio momento svarba.
Maitinimas krūtimi: klausimai ir atsakymai2 Kad ir kokios skirtingos būtų viso pasaulio mamytės, visos jos susiduria su labai panašiais klausimais ir problemomis, pavyzdžiui: ar vaikučiui pakanka pieno? Kaip dažnai reikia maitinti naktį? Kodėl ant spenelių atsiranda įtrūkimų ir ką tada daryti?
Ką reikia žinoti, kad neišsigąstum savo pačios vaiko?5 Po devynių mėnesių laukimo gimęs mažylis – didžiulis džiaugsmas jo tėveliams. Ar gali kas būti maloniau už trapų bejėgį kūnelį, prisiglaudusį prie mamytės krūtinės? Pirmąsias valandas ji paprastai net neturi laiko, kad galėtų įdėmiau apžiūrėti savo atžalą.
Kai gimus vaikeliui užklumpa nemenkos išlaidos1 Dalis besilaukiančių moterų iš principo nieko neperka prieš vaikelio gimimą. Jos taip elgiasi besivadovaudamos prietaro, kad kūdikio kraitelio pasiruošimas gali prišaukti nelaimes pačiam vaikui. Savaime suprantama, kad gimus kūdikiui visokių priemonių ir daiktų prireikia iš karto. Vien tik įsigyti svarbiausius, reikalingiausius daiktus prireikia ne menkos sumos. Rūbeliai, sauskelnės, vežimėlis ar lovytė, higienos priemonės – viskas kainuoja ne kelis šimtus litų, tad ne vienai šeimai prireikia pasinaudoti greitaisiais kreditais. O šią paslaugą siūlančių bendrovių yra tikrai daug, tad vertėtų sužinoti pagrindinę informaciją, kaip ir kas gali gauti vartojimo ar kitas paskolas.
Kaip nuraminti kūdikio verksmą? Verksmas – labai įprastas garsas jauniems tėveliams. Juk tai vienintelė vaiko galimybė be žodžių išreikšti savo emocijas ir parodyti, kad kažko nori arba kažkas tau nepatinka. Kaip atpažinti verksmo priežastį ir ką tuomet daryti?
Vaikas gimė... O kas toliau?9 Vaikutis jau gimė, ir tu tikriausiai tiesiog netelpi savyje iš laimės. Gal ir ne viskas idealu, gal ne viskas taip, kaip įsivaizdavai, bet jeigu jautiesi laiminga – tai svarbiausia.
Atmintinė naujai iškeptiems tėveliams Gimęs vaikutis – tai ir džiaugsmas, ir atsakomybė, ir galimybė išmokti kažko naujo – tenka taikytis prie naujo grafiko, įgyti naujų įgūdžių, išlaikyti ne vieną „egzaminą“. Žinoma, didžiąją šių rūpesčių dalį ant savo pečių dažniausiai tenka nešti mamai, tačiau yra dalykų, kuriuos turėtų žinoti ir mokėti tėčiai (tam atvejui, jei atsitiktų kas nors nenumatyto ir jie, pavyzdžiui, liktų vieni).
Nešynės (II dalis)2 Jaunos mamytės dažnai pasimeta ir nežino, kokį modelį išsirinkti. Kiekviena nešynė gera, jeigu vaikutis fiziologiškai jai pasirengęs, o mamytė jaučiasi patogiai.
Nešynės (I dalis)3 Gimęs vaikas į jūsų namus atneša ne vien džiaugsmą, bet ir rūpesčių. Ką daryti, jeigu negalite palikti jo vieno, o užsiimti savais darbais vis dėlto yra būtina? Rankos užimtos kažkuo kitu – mažylis verkia.
Pirmoji mamytės ir jos mažylio savaitė5 Pagaliau gali pelnytai savimi didžiuotis – tu tapai mama. Ilgi laukimo mėnesiai atsipirko su kaupu: gimė nuostabus mažylis, tave išrašė iš ligoninės, greičiausiai gavai daugybę gėlių ir šiltų šypsenų.
Pirmieji pasivaikščiojimai lauke1 Grynas oras būtinas ne tik suaugusiam žmogui, bet ir naujagimiui, todėl pasivaikščiojimai lauke turėtų tapti maloniu kasdieniu ritualu. Trumpam mažylį į lauką galime išvežti jau 2-4 dieną po grįžimo namo iš gimdymo namų, tačiau lauke nebūkite per ilgai.
Kada ir kaip mamytėms pradėti mankštintis? Jeigu gimdymas nebuvo komplikuotas, daryti mankštą galima pradėti praėjus jau 1–2 dienoms. Iš pradžių tai nesudėtingi pratimai dubens, tarpvietės, krūtinės raumenims, padėsiantys greičiau sustiprėti.
Laikotarpis po gimdymo: mamos ir vaiko ryšys2 Visiems puikiai žinoma, kad vaikutį, esantį gimdoje, ir jo mamytę sieja virkštelė – tuo galima įsitikinti savo akimis tyrimo ultragarsu metu. Deja, tik nedaugelis supranta, kad tarp gimusio mažylio ir mamos ryšys niekur nedingsta. Tiesa, jis nėra matomas, tačiau labai svarbus.
Kodėl kūdikis verkia? Vaikutis ima verkti, o jaunosios mamytės širdyje nerimas ir išgąstis – ko gi jis nori šį kartą?! Deja, mažylio norus ne visuomet taip paprasta atspėti. Tačiau yra keletas pagrindinių priežasčių, kurios galbūt padės tau susiorientuoti ir greitai išspręsti šį uždavinį.
Perkame pirmuosius daiktelius savo mažyliui8 Gali pati viską supirkti ir įrengti vaiko kambarį iki išvykimo į gimdymo namus, tačiau gali sudaryti tikslų pirkinių sąrašą ir patikėti viską supirkti artimiesiems, kol tu būsi ligoninėje. Pastarąjį variantą dažniausiai pasirenka prietaringos moterys. Kokį variantą bepasirinktum, sąrašą sudaryti būtina.
Bandome tobulinti figūrą po gimdymo1 Kaip susigrąžinti figūrą? Šis klausimas po gimdymo ramybės neduoda daugeliui dailiosios lyties atstovių. Devyni mėnesiai, kai būsimoji mamytė nepriklausė pati sau, baigėsi, tad galima ramiau atsikvėpti, pradėti miegoti ant pilvo ir sugrįžti prie senų įpročių.
Pogimdyminė depresija - ir vyrų problema (interviu) Pogimdyminė depresija – gana dažna ir opi tema. Daugeliui turbūt jau žinomi mokslinių tyrimų duomenys, rodantys, kad maždaug 10 % pagimdžiusių moterų kamuoja įvairios psichologinės, o kartais net fizinės problemos, susijusios su šia liga. Kur kas rečiau užsimenama, kad su pogimdymine depresija susiduria ir vyrai. Po intensyvių paieškų, Balsas.lt pavyko pasikalbėti su moterimi, drauge su vyru išgyvenusią sunkų psichologinį laikotarpį, po kurio vos pavyko išsaugoti santuoką.
Maitinimas krūtimi: klausimai ir atsakymai3 Tai, kad vaikučio sveikata tiesiogiai priklauso nuo maitinimo krūtimi, niekas nepaneigs. Tavo pienas jam yra ir maistas, ir vaistas, saugantis nuo ligų. Įrodyta, kad krūtimi maitinami vaikai rečiau peršąla/kenčia dėl alergijų ir kitų ligų.
Intymi mankšta po gimdymo Dalis moterų po gimdymo patiria įvairių rūpesčių: prasideda šlapimo nelaikymas, sumažėja lytinis jautrumas. Nespręsdamos šių problemų moterys laikui bėgant užsidaro savyje, apsimesdamos, kad viskas gerai. Tačiau daugelis jų nežino, kad dubens dugno raumenų pratimai gali padėti susitvarkyti su kylančiomis problemomis.
Kada reikia nusitraukinėti pieną?6 Visos krūtimi maitinančios mamytės yra girdėjusios apie pieno nutraukinėjimą. Apie tai papasakos medicinos seselė gimdymo namuose, o po to ir pediatrė, pas kurią reguliariai lankysiesi su mažyliu. Kartais mamytėms susidaro įspūdis, kad pieną nutraukinėti reikia absoliučiai visoms.
Kada mažyliui metas valgyti?12 Rūpinimasis kūdikiu ir jo žindymas neretai sukelia įvairiausių diskusijų. Vieni teigia, kad vaikutį nuo mažens reikia pratinti prie tam tikro ritmo, o kiti mano, jog kūdikis pats nusprendžia, kada atėjo metas pavalgyti. Geriausia – stengtis atrasti aukso viduriuką, kad ir mama ir vaikelis jaustųsi patenkinti.
Po cezario pjūvio (II dalis)2 Jeigu mažylis pasaulį išvydo po cezario pjūvio, pirmasis jo riksmas – tikras stebuklas. Kad atsistatymo periodas praeitų be komplikacijų, kad galėtumėte greičiau apsiprasti su motinos vaidmeniu, reikėtų laikytis gydytojo rekomendacijų.
Po cezario pjūvio (I dalis)4 Jeigu mažylis pasaulį išvydo po cezario pjūvio, pirmasis jo riksmas – tikras stebuklas. Kad atsistatymo periodas praeitų be komplikacijų, kad galėtumėte greičiau apsiprasti su motinos vaidmeniu, reikėtų laikytis gydytojo rekomendacijų.
Kiekvieną dieną – vis nauji pokyčiai5 Laikotarpis po gimdymo – paskutinė nėštumo proceso stadija. Kartais, norint pabrėžti jo svarbą sveikatai, jis dar vadinamas ketvirtuoju gimdymo periodu. Jis trunka maždaug 6–8 savaites, po jo visiškai atsistato lytinių liaukų veikla, endokrininė, nervų, širdies ir kraujagyslių bei kitos sistemos.
Pasivaikščiojimai su naujagimiu lauke4 Kada su naujagimiu eiti į lauką? Kur ir kiek laiko vaikščioti? Panašūs klausimai iškyla kiekvienai mamai, vos grįžusiai iš gimdymo namų. Be abejonės, grynas oras mažo žmogučio vystymuisi tiesiog būtinas. Ko gero net neverta aiškinti kodėl.
Kaip sukurti tinkamą aplinką kūdikiui Vos išvydęs pasaulį kūdikis būna labai jautrus pakitusiai aplinkai, juk mamos pilvelyje viskas buvo visiškai kitaip. Kad mažylis jaustųsi gerai, labai svarbu atkreipti dėmesį į oro temperatūrą, drėgmę ir garsus, kurie gali trikdyti prie to nepratusį vaikelį.
Problema: depresija po gimdymo8 Vaiko gimimas suprantamas kaip džiaugsmas, kitokia gyvenimo prasmė, pilnatvė. Kai šeimoje mažo žmogučio buvo labai laukiama, atrodytų, kad kitokių jausmų, nei džiaugsmas negalėtų ir kilti.
Penki mitai apie naujagimių priežiūrą6 Naujagimių priežiūrai skiriamas labai didelis dėmesys: juk kūdikėliai tokie jautrūs, trapūs, tarytum maži krištoliniai žmogeliukai. Vis dėlto net ir tuose pačiuose gimdymo namuose nuomonės apie tai, kaip reikia prižiūrėti vaikutį, dažniausiai išsiskiria, tad mamytė nebežino, kuo tikėti, o kuo – ne.
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Tikiuosi neatsiras tokių, kurios vadovausis šiuo straipsniu. Visiškos nesamonės.
Kada mažyliui metas valgyti?
Prieš 3 d.
: Gavau PAGALBOS IR SUSIJUSIU SU SAVO MYLĖTOJU
Sveiki. Jau daugiau nei treji metai, kai dėl darbo ir persikraustymo neteko bendrauti su mylimuoju. Viskas vyksta pe [...]
Vyro neištikimybės požymiai
Prieš 2 sav.
: Gavau PAGALBOS IR SUSIJUSIU SU SAVO MYLĖTOJU
Sveiki. Jau daugiau nei treji metai, kai dėl darbo ir persikraustymo neteko bendrauti su mylimuoju. Viskas vyksta pe [...]
Vyras pavyduolis: bėgti ar mylėti?
Prieš 2 sav.
Ar žinote, kad...
Vaikai pradeda sapnuoti dar prieš gimimą.
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai