Užimti vaiką yra daugybė skirtingų būdų. Nors mūsų siūlom variantai padeda ugdyti vaikų savarankiškumą ir nereikalauja suaugusiųjų dalyvavimo, vis dėlto palikti atžalų vienų, be jokios priežiūros, nereikėtų. Tęsiame įdomių užsiėmimų sąrašą.
- Spinta ir pakabos. Vaikams labai patinka traukti drabužius iš spintos. Pamokykite atžalas tvarkytis savo rūbelius – gražiai sulankstyti ar pakabinti. Galima „rūšiuoti“ pagal spalvas arba „modelius (pavyzdžiui, reikia atskirti marškinukus nuo kelnių ir pan.).
- Duokite vaikams aliuminio folijos. Ji blizgi, įdomiai šnara, gerai linksta – galima ką nors išlankstyti ar suvynioti.
- Papuoškite siūlų rites akytėmis ir kitais elementais – išeis neįprasti gyvūnėliai (gyvatėlės, vikšriukai, žuvytės ir t.t.). Tegul vaikai vynioja siūlus arba virvutes. Storį parinkite savo nuožiūra.
- Popierinės sniego gniūžtės. Pastatykite krepšį, puodą arba dubenį, ir pasiūlykite į jį mėtyti „gniūžtes“ – kamuoliukus arba sulamdytą popierių. Jeigu tai popierius – būtų gerai, kad vaikas sulamdytų jį pats.
- „Šiukšlių dėžė“. Niekam nėra paslaptis, kad vaikus labai domina šiukšliadėžių turinys. Pasinaudokite tuo: į švarią šiukšlių dėžę ar kartoninę dėžutė pridėkite ko nors, ką būtų galima ištraukti lauk ir apžiūrėti.
- Žaidimai su skalbiniais. Patalynė ir rūbai taip pat gali tapti žaidimų dalimi. Po jais galima pasislėpti, vaidinti vaiduoklį, apsikloti, statyti namus, „džiauti“, lankstyti ir t.t.
- Surask kojinei porą. Viskas paprasta ir aišku: vaikas turi suporuoti kojines pagal spalvas ir dydį.
- Upeliukai ir takeliai (tinka diržai, juostos, kaspinai, tualetinis popierius, popieriniai rankšluosčiai ir kt.). Vaikams patiks per juos šokinėti ir bėgioti.
- „Salelės“ (knygos kietais viršeliais, padėkliukai ir pan.). Išdėliokite saleles ant žemės – tegul vaikas per jas šokinėja, susodina ant jų žaisliukus ir t.t.
- Apipieškite vaiko pėdas ant popieriaus, iškirpkite (padarykite kelias „kopijas“). Tegul mažylis „pripėduoja“ kelią nuo kambario iki virtuvės (maršrutas, žinoma, gali būti ir kitas).
- Labirintai. Viskas, ko reikia – guma, siūlai arba virvė. Trumpai tariant, tai, ką galima ištempti tarp kėdžių.
- Žaidimai su balionais. Balionus galima spardyti, pūsti, kad jie judėtų, mesti į krepšį, įelektrinti ir „klijuoti“ prie sienos... Variantų daugybė!
- Nuosavas namas. Tikriausiai vaikystėje taip žaidėte ir jūs. Ko reikia namui? Poros fotelių ar kėdžių, antklodės arba pledo... Iš esmės – viskas. O jeigu dar duosite žibintą, vaikui džiaugsmui nebus ribų!
- Traukinukas. Sustatykite keletą kėdžių eilute. Tegul vaikas sėdi priekyje ir kur nors „veža“ savo žaisliukus – traukinio keleivius.
- Tuneliai. Paprasta ir įdomu. Reikia kokios nors žaislinės transporto priemonės ir daikto, kuris atstotų tunelį (tai gali būti knygos, susuktas kilimėlis ar popieriaus lapas).
- Teatras. Duokite vaikui kokių nors savo ar antrosios pusės rūbų, kepurę, akinius nuo saulės, šaliką ir t.t. Vaikams patinka mėgdžioti tėvelius. Tegul jūsų atžalos paeksperimentuoja ir susikuria savo stilių. Arba tegul vaikas pažaidžia teatrą su savo žaisliukais, rengia madų šou.
- Prikabinkite prie vaiko rūbų uodegą – tegul jis vaidina pelytę, katę, beždžionėlę ar kurį kitą gyvūną. Šiam reikalui puikiai tinka paprastas skalbinių spaustukas.
- Gimtadienis. Surenkite nedidelę šventę. Tegul vaikas žaisliukams uždeda šventines kepuraites, gamina šventinius pietus, dekoruoja stalą ir žaidžia gimtadienį.
- Galima pažaisti ir metų laikus. Tam reikia skirtingų drabužių ir kitos atributikos (pavyzdžiui, žiemai – kepurės, šaliko ir pirštinių, rudeniui – skėčio ir guminių batų, vasarai – akinių nuo saulės, paplūdimio kilimėlio ir skrybėlaitės).
- Turbūt beveik visiems mažiems vaikams patinka matuotis tėvelių arba vyresnių broliukų ir sesučių avalynę. Pasinaudokite tuo.
- Žaidimai su žibintuvėliu (lobio paieškos, šnipinėjimas, kelio rodymas ir t.t.).
- Vaikus gali ilgam sudominti nedūžtantis vaikiškas veidrodis, didinimo stiklas (galima žaisti seklį), kaleidoskopas.
- Kuprinė su įdomiu ir naudingu turiniu (jeigu žais stovyklautoją, keliautoją ir pan.): gertuve, žemėlapiu, senu laikrodžiu, kompasu ir t.t.
- Duokite tariamą mikrofoną (iš esmės tinka net ir plaukų džiovintuvas) – tegul dainuoja, surengia savo koncertą.
- Laivo kapitonas. Susukite popieriaus lapą vamzdeliu ir sutvirtinkite, kad neišsiskleistų. Išeis visai neblogi žiūronai.
- Ligoninė. Duokite tuščių buteliukų, švirkštą be adatos, binto ir kitų panašių reikmenų – tegul vaikas gydo savo žaisliukus.
- Darželis arba mokykla. Žaidimo esmė – pamokos vedimas žaisliukams.
- Parduotuvė. Šį žaidimą turbūt taip pat žaidė visi. Skirtingos dėžės gali vaizduoti skirtingas parduotuves – maisto prekių, drabužių, įrankių ir t.t. Tiesiog pridėkite į jas „prekių“, suleiskite pirkėjus-žaisliukus, juos aptarnaukite.
- Žaidimai su dėžėmis. Per porą minučių kartoninė dėžė gali virsti bet kuo – lėktuvu, lėlių nameliu, autobusu, lovyte ar skalbimo mašina. Vaikų fantazijai nėra ribų!
- Skalbimas. Tiesiog išverskite ant žemės drabužius, kuriuos reikia skalbti. Tegul vaikas padeda sudėti viską į skalbimo mašiną.
- Dulkių šluostymas. Duokite vaikui drėgną skuduriuką ir parodykite, kur galima pasidarbuoti (jums nereikia, kad mažasis darbininkas persistengtų ir „pasikėsintų“ į jūsų kompiuterį, telefoną arba dar ką nors).
- Veidrodžių valymas. Duokite vaikui purkštuvą su vandeniu, ir jūsų atžala iš laimės bus devintam danguje. Be to, mažylis gali labai ilgai apžiūrinėti save veidrodyje, taisyti įvairias grimasas, grožėtis ūsiukais nuo kefyro arba matuotis mamos skrybėlaitę.
- Laistymas. Galima plauti ir laistyti gėles, prausti po dušu žaisliukus.
- Piešimas putomis vonioje.
- Laiveliai iš popieriaus arba grikinių riešutų kevalų. Parodykite, kaip papūsti, kad laivas plauktų, ir pan.
- Kokie daiktai skęsta, kokie – ne? Duokite vaikui sunkių ir lengvų daiktų – tegul eksperimentuoja ir žiūri, kurie iš jų „moka plaukti“.
- Duokite vaikui dubenį su vandeniu ir pasiūlykite išskalbti servetėlę arba lėlių drabužėlius. Kitas variantas – išplauti indus (gali būti ir tikri). Tačiau jie turėtų būti saugūs – t.y. neaštrūs, nedūžtantys.
O kokių būdų užimti vaiką žinote jūs?
Komentarai