Kūdikiui pučia pilvuką: kodėl ir kaip padėti?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: kūdikio pilvuko pūtimas varginanti problema, kurios priežastis reikėtų žinoti visiems mažylių tėveliams.

 

Pilvuko pūtimas ar pilvuko diegliai?

Tiek pilvuko pūtimo, tiek ir pilvuko dieglių simptomai yra labai panašūs, tačiau pilvuko diegliai yra ženkliai skausmingesni. Pirmą vaikelį auginančius tėvelius dažnai išgąsdina, atrodytų, be jokios priežasties, net kelias valandas, „iki pamėlynavimo“ (kartais ir tiesiogine šių žodžių prasme) verkiantis, tiesiog klykiantis vaikelis. Ilgiau nei 3 valandas trunkantis verkimas yra pagrindinis pilvuko dieglių simptomas.

Jeigu kūdikiui pučia pilvuką, jis taip pat verks, zirs, bus neramus, tačiau verkimas netruks taip ilgai. Kūdikis pasijaus geriau, kuomet, palanksčius kojas, pamasažavus pilvuką, pasišalins dujos.

Įvairios virškinimo problemos ir ypač skausmingi pilvuko diegliai dažniausiai kamuoja naujagimius nuo 2 savaičių ir kūdikius iki 3-6 mėnesių amžiaus. Nuo pačių skausmingiausių ir labiausiai varginančių dieglių dažniausiai kenčia 6 savaičių kūdikiai, ilgainiui diegliukai slopsta ir galop visiškai išnyksta.

Pilvuko pūtimo bei kitų virškinimo problemų požymiai:

  • Pilvukas išsipūtęs, kietas;
  • Dažnai pasišalina dujos (ypač palanksčius kojytes, pamasažavus pilvuką);
  • Kūdikis gailiai verkia;
  • Kūdikis neramus, irzlus;
  • Kūdikis gniaužia kumštelius;
  • Kūdikis riečia nugarytę;
  • Kūdikis muistosi, spardosi ir traukia kojas prie pilvuko;
  • Kūdikis dažnai atsirūgsta, atpila.

 

Kodėl kūdikiui pučia pilvuką ir kamuoja diegliai?

Tiksli kūdikius kamuojančių virškinimo sutrikimų priežastis nėra žinoma.

Manoma, kad juos lemia nebrandi kūdikio virškinimo sistema, negalinti efektyviai suvirškinti mamos pieno arba mišinuko.  

Pilvo diegliukai taip pat siejami su labai sparčiai besivystančia kūdikio nervine sistema. Virškinimo problemos dažniau kamuoja jautrius vaikus, įprastai diegliai prasideda vakare ar naktį, po įspūdžių kupinos dienos. Diegliukai paaštrėja, jeigu sutrinka vaiko dienos režimas, jis patiria stresą, atsiduria nepažįstamoje aplinkoje arba yra visą dieną perdėm stimuliuojamas, kalbinamas.

Taip pat teigiama, kad pilvo diegliukai kyla dėl pilvo pūtimo, o jį sukelia netinkama žindančios mamos mityba arba blogai parinktas mišinukas. Kūdikiui gali pūsti pilvuką dėl mamos valgomų kopūstų, svogūnų, česnakų, ankštinių, riešutų, pieno produktų. Mišinuku maitinamiems mažyliams pilvuką gali pūsti dėl sudėtyje esančios laktozės.  
 

Masažas kūdikiui

Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

Kaip išvengti kūdikio pilvuko pūtimo?

Kūdikių virškinimo problemos yra natūrali raidos dalis. Bręstant kūdikio virškinimo ir nervinei sistemoms virškinimas turėtų normalizuotis. Daugumai 4 mėnesių kūdikių pilvo diegliukai tėra nemalonus prisiminimas.

Žinoma, svarbu pabandyti padėti kenčiančiam kūdikiui. Pilvuko pūtimo, pilvuko dieglių ir kitų virškinimo problemų padės išvengti:

  • Tinkama žindyvės mityba. Mamai reikėtų iš savo meniu (bent iki kol kūdikis paaugs) išbraukti pilvo pūtimą sukeliančius produktus: kopūstus, svogūnus, česnakus, ankštinius, pieną ir jo produktus.
  • Tinkamas mišinukas. Mišinuku maitinamam kūdikiui reikėtų parinkti mišinuką be laktozės. Jeigu tai nepadeda, pasirinkite kito gamintojo mišinuką.
  • Taisyklingas žindymas. Kūdikiui gali pūsti pilvuką dėl žindymo metu praryto oro. Norėdami to išvengti žindykite neperalkusį kūdikį, įsitikinkite, kad mažylis apžioja ne tik spenelį, bet ir aureolę, išbandykite skirtingas žindymo pozas.
  • Geras buteliukas. Oro prisiryja ne tik žindomi, bet ir iš buteliuko maitinami kūdikiai. Rinkitės buteliukus su specialiu vožtuvėliu (angl. anti-colic).
  • Atrūginimas po žindymo arba maitinimo. Net ir taisyklingai žindomas arba iš gero buteliuko maitinamas kūdikis prisiryja oro, todėl po žindymo ar maitinimo svarbu padėti jam atsirūgti.
  • Aiški kūdikio dienotvarkė. Kelių mėnesių mažyliui sunku pritaikyti tikslų dienos režimą, tačiau pasistenkite jį po truputį „sustyguoti“. Pavyzdžiui, prieš nakties miegą, kuomet kūdikis pavargęs po dienos ir skausmingų dieglių tikimybė didžiausia, vaikelį maudykite, masažuokite, susupkite į šiltą rankšluostį, padainuokite lopšinę ir tik tuomet guldykite. Kasdien pasikartojančius „ritualus“ turintis kūdikis bus ramesnis.  
  • Ribota kūdikio stimuliacija. Kūdikiui svarbu kasdien tobulėti ir bendrauti, tačiau nereikėtų persistengti. Pastebėję pirmuosius kūdikio nuovargio ar susierzinimo ženklus, nuraminkite jį, pabūkite tyliame, pritemdytame kambaryje.

 

Kaip padėti, jeigu kūdikiui pučia pilvuką?

Net ir laikantis visų prevencijos priemonių, pilvo pūtimo ir diegliukų dažnai nepavyksta išvengti.

Jeigu kūdikį kamuoja virškinimo problemos, pasinaudokite šiais patarimais:

  • Švelnumas. Diskomfortą ir skausmą patiriantį vaiką ypač ramina oda prie odos kontaktas, tad mažylį nurenkite ir priglauskite prie apnuogintos krūtinės, jį panešiokite, ramiai pasūpuokite.
  • Masažas. Lengvais, sukamaisiais judesiais pamasažuokite vaiko pilvą, atsargiai palankstykite kojas, tuomet, tikėtina, pasišalins dujos ir jam palengvės.
  • Buvimas ant pilvuko. Kūdikius rekomenduojama kasdien bent trumpam paguldyti ant pilvuko, kad stiprėtų jų raumenys bei norint išvengti plagiocefalijos (galvytės nugulėjimo). Buvimas ant pilvuko taip pat padeda pasišalinti dujoms ir pagerina virškinimo problemų kamuojamo kūdikio savijautą.
  • Baltasis triukšmas. Tai monotoniškas garsas, kuris puikiai nuramina daugelį kūdikių. Vieni kūdikiai nusiramina girdėdami iš čiaupo bėgantį vandenį, kitiems patinka dulkių siurblio ar gartraukio garsas. Įvairių baltojo triukšmo garso takelių rasite internete.
  • Vaistai. Jeigu nepadeda jokios kitos priemonės, galima išbandyti vaistus. Vaistus arba homeopatinius preparatus turėtų parinkti gydytojas arba vaistininkas, atsižvelgęs į kūdikio virškinimo problemų intensyvumą, galimas priežastis.


Nesibaigiantis kūdikio verkimas gali išmušti iš vėžių net ir pačius kantriausius tėvelius, tačiau supraskite, kad tai laikinas, ilgai netruksiantis etapas. Pasistenkite padėti vaikeliui, bet nesisielokite, jeigu jokios priemonės nepadeda - dažnai kūdikių virškinimo problemas reikia ne išgydyti, o išlaukti.

Komentarai

Kūdikių ir vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Jei vaikas apsinuodijo rūgštimi arba šarmais, jokiu būdu negalima dirbtinai jo vimdyti, nes šios medžiagos dar kartą nudegins gleivinę. Šiuo atveju reikia duoti išgerti 2 stiklines vandens.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai