Įsipatoginti mamytės pilvelyje kūdikis gali keliais būdais: gulėdamas šonu (horizontaliai), galvyte į viršų arba galvyte į apačią. Pirmojo ir antrojo trimestro metu (iki 28 savaitės) kūdikio padėtis neturi reikšmės, mat gimdoje yra pakankamai vietos ir jis gali laisvai keisti savo pozą.
Iki 30 nėštumo savaitės, 30-35 procentai kūdikių įsipatogina galvyte į viršų. Tačiau mažyliui augant, gimdoje vietos ima stigti, taigi iki gimdymo dauguma mažylių apsiverčia aukštyn kojomis ir galvute remiasi į gimdos kaklelį. Vos 3-4 kūdikiai iš 100 taip ir neapsiverčia iki gimdymo pradžios.
Manoma, kad geriausia gimdyti, kuomet vaikutis įsitaisęs galva į apačią, juk galvytė – didžiausia kūdikio kūno dalis. Kai jai pavyksta prasibrauti pro gimdymo takus, visas likęs kūnelis išlenda greitai ir lengvai.
Jei prieš gimdymą vaikučio galvutė yra viršuje, o į gimdos kaklelį remiasi kojytės arba dubuo – gimdyti gali būti sunkiau. Kartais, jei gydytojai ultragarsu nustato, kad mažylio galvytės apimtis labai didelė ir jis įsipatoginęs kojytėmis į apačią, siūloma rinktis ne natūralų gimdymą, o cezario pjūvį. Jei vaikutis gimdoje guli horizontaliai – natūraliu būdu jo pagimdyti nepavyks. Tokiu atveju cezario pjūvis – vienintelė išeitis.
Galutinę vaikučio padėtį gydytojai gali nustatyti maždaug 30 nėštumo savaitės metu. Praėjus šiam terminui kūdikio padėtis greičiausiai nebepasikeis, taigi iš esmės tu iš anksto žinosi, koks gimdymas tavęs laukia.
Kodėl kūdikiai ne visuomet guli galvyte į apačią?
- Pirmojo nėštumo metu tokie atvejai pasitaiko gana retai, o štai pakartotinai gimdant rizika išauga. Priežastys gali būti skirtingos: išsitempusi priekinė pilvo sienelė, suglebę raumenys ir t.t.
- Per didelis skysčių kiekis gimdoje leidžia vaikui lengviau judėti, todėl jis gali nuolatos keisti savo padėtį, o atėjus gimdymo metui būti apsisukęs kaip tik kojytėmis į apačią.
- Įtakos gali turėti ir per mažas vaisiaus vandenų kiekis, trukdantis mažyliui laisvai judėti ir pakeisti padėtį.
- Tikėtina, kad kaltas gali būti siauras moters dubuo. Tokiu atveju vaikučiui tiesiog patogiau galvytę laikyti viršuje, kur jai yra daugiau vietos.
- Jei gimdymas vyksta prieš laiką, vaikelis gali būti nespėjęs pakeisti savo gulėjimo pozos.
Nustačius, kad kūdikio gulėjimo poza yra neteisinga, t.y. jo galvytė nėra apačioje, nėščioji turi reguliariai atlikinėti specialius mankštos pratimus, padedančius kūdikiui pakeisti pozą. Vienas iš galimų pratimų - “katės poza”, kurios metu moteris atsiklaupia keturpėsčia, į žemę atsiremia alkūnėmis ir išsirietusi tarsi katė pabūna apie minutę laiko. Po kiek laiko pratimą reikėtų pakartoti. Tokio pratimo metu pilvas atsipalaiduoja ir vaikučiui atsiranda daugiau vietos judėjimui. Yra ir kitų veiksmingų pratimų, apie kuriuos turėtų papasakoti ginekologė.
Komentarai (7)