Kūdikio miego režimas

Bet kokio amžiaus vaikui (ypač – patiems mažiausiems) reikalinga dienotvarkė. Vaiko organizmas, pripratęs prie tam tikro ritmo, iš anksto „žino“, ko tikėtis, t.y. kada bus maistas, kad – miegas, žaidimai ir t.t. Tai padeda išvengti nereikalingo streso.
 
Kaip atrodo 0-9 mėnesių mažylio dienotvarkė? Štai kelios gudrybės ir pastabos.
 
Pirmosiomis savaitėmis visas mažylio ritmas visiškai priklauso nuo alkio jausmo. Kūdikis prašo maisto nevienodais intervalais – po valandos, dviejų, kartais net trijų. Naujagimiai ne visada spėja pasisotinti maitinimo metu – jie tiesiog pavargsta ir užmiega, o po pusvalandžio gali prabusti, vėl pavalgyti ir miegoti toliau. Naktį viskas kartojasi.
 
Mitybos režimas
 
Aiškaus režimo nebuvimas pirmaisiais mėnesiais mamai pridaro daug rūpesčių, tačiau apie 6-8 savaitę mityba tampa „organizuotesnė“, nusistovi ritmas. Kiekvienam kūdikiui jis vis kitoks: vienas reikalauja pieno kas dvi valandas, kitas – kas tris su puse.
 
Nuo antro-trečio mėnesio neguldykite vaiko miegoti iš karto po valgio – jis daug mieliau žais ir bendraus.
 
Mišinukais maitinamus vaikus gydytojai rekomenduoja maitinti tolygiais intervalais nuo pat pradžių kas tris – tris su puse valandos. Taip yra dėl to, kad už natūralų pieną mišinukai virškinami lėčiau.
 
Paros režimas
 
Miego ir būdravimo ritmas tampa daugiau mažiau aiškus 7-8 savaitę. Pasitaiko, kad kai kurie mažyliai supainioja dieną su naktimi, ir, atsibudę naktį, valandą ar dvi žaidžia, nori dėmesio. Viena iš labiausiai paplitusių to priežasčių – vaikui neužtenka per dieną patirtų įspūdžių. Pavyzdys: mažylis sočiai pavalgė ir ramiai guli savo lovelėje. Su juo mažai kalbama, šalia gulintis ar pakabintas žaisliukas greitai nusibosta, ir mažylis užmiega. Gerai išsimiegojęs dieną, jis atsibunda naktį ir reikalauja bendravimo. Antra priežastis – kitas kraštutinumas (t.y. vaikas per dieną įspūdžių patiria per daug). Arba kas nors mažylio aplinkoje pasikeičia (pavyzdžiui, pervažiuojama gyventi kitur, ir tenka taikytis prie naujo režimo).
 
Kad atkurtumėte prarastą pusiausvyrą, pasistenkite iš pradžių sukurti ramias sąlygas: naktį nejunkite šviesos, stenkitės netriukšmauti.
 
Jeigu vaikas pabudo, kalbėkite su juo tyliai, ramiai. Dieną, kai mažylis nemiega, daugiau bendraukite, rodykite ką nors naujo, leiskite paliesti rankutėmis skirtingas medžiagas, skirtingos tekstūros audinius, dainuokite daineles. Atsipalaiduoti ir nusiraminti prieš miegą padės vonia.
 
Pietų miego režimas
 
Kai tik mažylis pradeda gaudytis, kada naktis, o kada – diena, ir prisitaiko prie paros ritmo, galima pradėti kalbėti apie pietų miego režimą. Kadangi vaikučiai gerai miega pasivaikščiojimų metu, visada stenkitės išeiti į lauką vienu ir tuo pačiu metu. Vakare maudynės taip pat turėtų būti pagal griežtą grafiką – tada mažylis vandens procedūras pradės suvokti kaip pasiruošimą miegui.
 
Ir toliau...
 
Nuo antro – trečio mėnesio neverta guldyti vaiko miegoti iš karto po valgio. Esmė ta, kad po maitinimo išmiegojęs dvi ar pustrečios valandos mažylis atsibus praalkęs, ir iki kito maitinimo bus vangus arba dirglus. Tačiau jeigu jį pamaitinsite po miego, jis su didžiausiu malonumu žais ir bendraus.
 
Kaip ir kiek kartų kinta režimas?
 
Kaip matote, kūdikio režimas nėra pastovus. Pirmaisiais gyvenimo metais jis keičiasi kelis kartus: maždaug apie 4-5 ir 9-10 mėnesį. Vaikas pradės mažiau miegoti dieną, daugiau žais ir bendraus, o laiko intervalai tarp valgymų po truputį augs.
 
2-5 mėnesį mažylis valgo maždaug apie 6 kartus per parą, o žaidžia nuo valandos iki dviejų.
 
4-5 mėnesį vaikai paprastai miega tris kartus per dieną. Naktinis miegas tampa ilgesnis, trunka 8-9 valandas.
 
Nuo devinto mėnesio pietų miegas sutrumpėja perpus, vaikas valgo apie penkis kartus per dieną, o būdrauja – iki trijų su puse valandos.
 
Pastaba: jeigu mažylis serga, ligos metu nusileiskite vienu „laipteliu“ žemiau, t.y. grįžkite į ankstesnį lygį, kad vaikas papildytų savo resursus ir greičiau pasveiktų.
 
Ar galima apsieiti be režimo?
 
Žinoma, griežtas grafikas tinka ne visiems ir ne visuomet. Vis dėlto nereikėtų mažylio gyvenimo paversti visišku chaosu. Šiuolaikinės mamos neretai beveik iš karto po gimdymo pradeda šturmuoti parduotuves, lankyti parodas ir t.t. Jeigu maitinsite mažylį tik tada, kai jis išalks, visas grožio procedūras ir apsipirkimus galėsite pamiršti. Nebus nei normalaus miego, nei žaidimų, nei ramaus būdravimo po maitinimo.
 
Kūdikiui reikalinga pagalba, kad jis galėtų užmigti, t.y. paguldyti jį, padainuoti lopšinę... Pavargę savarankiškai užmiega tik apie 20% vaikų (tai – būsimieji flegmatikai). Jeigu vaikas negali užmigti, kai tik nori, jis taps kaprizingas, pradės verkti. Tiesa, po kurio laiko nusiramins, ir mamai atrodys, kad viskas gerai, tačiau iš tikrųjų mažylis tiesiog iškentė ir praleido galimybę pailsėti. Dabar jo nervų sistema dirba naudodama vidinius rezervus, ir vaikas auga jaudresnis.
 
Naujagimio dienotvarkės pavyzdys
 
Tai – tik viena iš galimų scenarijų, kaip gali atrodyti jūsų mažylio diena.
 
Prabudimas: jeigu atsibudote anksčiau už vaiką, nežadinkite jo. Pagulėkite su mažyliu, arba atsikelkite ir papusryčiaukite. Tegul jūsų rytas bus ramus.
 
Maistas: vaikučiams pasisotinti reikia nuo 7 iki 20 minučių.
 
Masažas: paprastai daromas rytais, praėjus po valgio 15-20 minučių. Jeigu atpylimai gaus9s, šį intervalą padidinkite.
 
Vienatvė (kelios ramios būdravimo minutės ne ant rankų): jeigu mažylis nemiega, tai nereiškia, kad jūs turite visą laiką su juo užsiimti. Paguldykite jį ant kilimėlio, sofos ar dar kur, ir leiskite tiesiog ramiai pagulėti. Suprantama, vaikutis turi būti sotus ir išsimiegojęs.
 
Guldymas miegoti. Naujagimio būdravimas trunka nuo 40 iki 60 minučių. Ne daugiau. Tada padėkite užmigti: duokite krūtį, čiulptuką, suvystykite, pasupkite, padainuokite lopšinę. Jeigu mažylis visą laiką miega chaotiškai (tai miega visą dieną, tai nemiega visai, o miego trukmė – ne daugiau kaip ė0 min. vienam kartui, kreipkitės į gydytoją, kad atmestumėte traumos tikimybę). Ir stenkitės neužmigdyti vaiko ant rankų – antraip apie trečią mėnesį susiformuos toks įprotis, ir artimiausius 1,5-2 metus turėsite labai daug vargo.
 
Miegas. Visavertis miegas trunka apie valandą ir 20 minučių. Šį miegą sudaro dvi fazės (abi trunka po 32-47 minutes). Jeigu mažylis pabudo anksčiau, kelti jo nereikia – padėkite užmigti vėl (duokite čiulptuką, paglostykite gulintį lovytėje).
 
Visą likusią dieną sudarys panašūs „blokeliai“. Tiesiog vieną iš jų praleisite lauke, migdydami pasivaikščiojimo metu, o kitame masažą pakeisite žaidimu arba maudynėmis. Pasistenkite, kad būdravimo periodas iki 3 mėnesių nebūtų per daug apkrautas: pasirinkite ką nors viena (arba masažą, arba žaidimus, arba maudynes).
 
Būkite sveiki!

Komentarai

Kūdikių sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Japonijoje, dviračių statymo vietose, būna pastatyti du ženklai. Viename iš jų nupiešti tvarkingai surikiuoti dviračiai ir užrašyta "Taip dviračius stato geri vaikai", o kitame ženkle galima išvysti padrikai sustatytus dviračius ir užrašą "Taip geri vaikai dviračių nestato".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai