Išleisdami į mokyklą savo vaikus, daugelis tėvelių deda pastangas, kad atžalas būtų galima pasiekti bet kuriuo metu. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šiandien vis daugiau suaugusiųjų mano, kad jų mokyklinio amžiaus vaikams reikia mobilaus telefono.
Specialistų teigimu, išmanusis įrenginys išsprendžia ne tik saugumo klausimą, bet ir skatina vaiko atsakomybę. Vis dėlto, prieš perkant telefoną, tėveliai turėtų prisiminti, jog dalis pareigų tenka ir jiems.
Svarbiausia – saugumo jausmas
Mobilieji telefonai gali būti naudinga priemonė stebėti savo vaikus. Paskambinus, paprasčiau sužinoti, ką jų atžalos veikia, su kuo leidžia laiką ir kada jų laukti namuose. Savo ruožtu, vaikai, ypač pirmaisiais mokslo metais, jaučiasi saugesni, nes bet kada gali pasiekti savo tėvus, o reikalui esant – ir išsikviesti skubią pagalbą.
„Dauguma telefonų šiandien pasižymi GPS vietos nustatymo funkcija – ji suteikia galimybę stebėti savo vaikų buvimo vietą. Be to, kai kurie tėveliai vaikų ir savo telefonuose įdiegia tokias programėles, kaip „Life360“. Jos žemėlapyje leidžia matyti, kur yra kiekvienas šeimos narys bei bendrauti ir dalintis nuotraukomis specialiai sukurtame virtualiame artimųjų rate“, - pasakoja „Samsung Mokykla ateičiai“ programos vadovė Liga Bitė.
Jos teigimu, tokie ir panašūs technologiniai sprendimai suartina dieną atskirai leidžiančius šeimos narius bei leidžia operatyviai reaguoti į iškilusias problemas ir jaustis užtikrintiems, kad kiekvienas iš artimųjų yra saugus.
Ugdo savarankiškumą
Šeimos psichologo ir psichoterapeuto Gedimino Navaičio teigimu, tėvai, nupirkę telefoną vaikui parodo, kad juo pasitiki bei ugdo jų savarankiškumą.
Kokio telefono reikia jūsų vaikui?

Vaikas ir aplinka
Ką daryti, jei jūsų vaikui nesiseka susidraugauti? Ko imtis, jeigu jūsų atžala visai neturi draugų ir niekas nenori su ja žaisti?
Ką daryti, jeigu vaikas bijo kitų vaikų? Bendrauti su bendraamžiais kai kuriems vaikučiams sekasi labai sunkiai. Padėti nugalėti iracionalią baimę – kiekvieno atžalą mylinčio tėvelio ir mamytės užduotis.
Pirmosios savarankiškos vaikų kelionės mieste: kokį transportą pasirinkti? Anksčiau ar vėliau ateina tas metas, kai vaikai pareiškia norą savarankiškai keliauti miesto gatvėmis – dažniausiai įprastų pasivaikščiojimų jiems nebepakanka, todėl norų sąrašuose atsiranda ir šiuolaikinės transporto priemonės. Jei Jūsų atžala pati nespėjo nuspręsti, kaip jai smagiausia būtų pasiekti parduotuvę ar mokyklą, tai galite padaryti Jūs – susipažinkite su pagrindinių alternatyvių transporto priemonių trūkumais ir privalumais.
Kaip išmokyti brolius ir seses gyventi draugiškai?1 Praktiškai visi, kurie augina daugiau nei vieną vaiką patvirtins, kad kartais namai virsta tikru zoologijos sodu, kuriame, regis, gyvena laukiniai plėšrūnai, kiekvieną sekundę pasirengę perkąsti vienas kitam gerkles. Tačiau tai visai ne plėšrūnai ir tikrai ne laukiniai. Tai – tik eiliniai broliai ir seserys, kovojantys dėl asmeninės erdvės ir tėvų dėmesio.
Klausimai, kuriuos būtina užduoti vaikui kiekvieną dieną Mokslininkai paskaičiavo, kad vidutiniškai bendravimui su vaiku tėvai skiria vos 12,5 minutės per dieną. 8,5 minutes (iš to paties laiko!) tėvai sugaišta įvairiems pamokymams ir ginčams, ir tik 4 minutes skiria neformaliam, draugiškam bendravimui.
5 žingsniai, kad darželis taptų antraisiais namais jūsų mažyliui Kalendoriui skaičiuojant paskutines vasaros dienas, kai kurių tėvų laukia nemenkas iššūkis – kaip padėti iki tol namuose augusiam vaikui sėkmingai adaptuotis darželyje. Tinkamas pasirengimas gali maksimaliai sumažinti mažylio streso lygį iš saugios namų aplinkos patekus į naują socialinę erdvę su savomis taisyklėmis, rutina ir santykiais. Šiandien dalinamės 5 patarimais, kurie neabejotinai pravers, planuojant leisti savo atžalą į darželį.
Vaikų klausimai, į kuriuos keblu atsakyti1 Kartais vaikai užduoda tokių klausimų, kad tėvai net nežino, ar juoktis, ar raudonuoti – o atžaloms reikia atsakymų. Čia ir dabar. Vaikai nenori, kad juos ignoruotų, kad tėvai meluotų ar šaipytųsi iš mažiausių šeimos narių naivumo ir neišmanymo.
Edukologė Lina Bakšytė: „Gamta – geriausia erdvė vaiko ugdymui“ Kaip paskatinti vaikus daugiau laiko leisti lauke? O ką ten veikti žinant nedėkingą lietuvišką orą? Kokiu būdu sudominti savo atžalas arba mokinius ir parodyti jiems, kiek daug galima išmokti būnant gryname ore? Edukologė ir lauko veiklų entuziastė Lina Bakšytė rado ne vieną būdą sukelti mažųjų susidomėjimą lauko pramogomis ir kviečia į supančią aplinką pažiūrėti kitaip.
Ką turi žinoti vaikas, kad būtų saugus? (I dalis) Apie saugos taisykles su vaiku galima kalbėti tada, kai jam sueina 3-4 metai. Kaip jis turėtų elgtis, jeigu jį kalbina nepažįstami žmonės? Kuo jis gali pasitikėti, o kuo – ne? Kaip apsaugoti savo atžalą?
Vaikų tolerancijos ugdymas Mažiausiųjų šeimos narių tolerancijos ugdymas tampa vis aktualesnis: juk vaikai vis dažniau susiduria su skirtingų kultūrų, rasių, religijų atstovais. Sėkmė labai priklauso nuo to, kaip patys tėvai vertina aplinkinius, nuo jų santykio su juos supančiu pasauliu.
Kokio amžiaus vaikams galima ieškoti augintinio? „Mama, nupirk...“, - maldaujančiu balsu prašo atžala šuniuko arba kačiuko... Ar reikia pasiduoti? Ką būtina apmąstyti ir iš anksto žinoti tėveliams, norintiems patenkinti vaiko prašymą?
7 priežastys nesidalinti savo vaikų nuotraukomis socialiniuose tinkluose Socialinių tinklų era skatina dalintis savo atžalų nuotraukomis, parodyti, kokie gražūs, mieli, protingi jūsų vaikučiai, kaip jūs jais didžiuojatės ir juos mylite. Tačiau tik nedaugelis susimąsto, kad pavojingiausi mažamečiams žmonės savo aukų dažniausiai ieško būtent internete. Kaip sumažinti riziką ir apsaugoti savo vaikus?
Ką daryti, jeigu iš jūsų vaiko tyčiojamasi?3 Dažnai nutinka taip, kad pakeitus aplinką vaikas tampa atstumtuoju: vaikų stovykloje, į kurią jis važiuoja pirmą kartą, kaime, kur neturi artimų draugų, arba mokykloje... Jeigu tai, kas vyksta, pradeda priminti pjudymą, suaugusieji (mokytojai, tėvai ir kt.) neturėtų to ignoruoti ir likti nuošalyje. Jeigu gi vaikas nepopuliarus ir iš jo tyčiojamasi, galima pamėginti sustiprinti jo pasitikėjimą savimi, pakelti jo savivertę ir išmokyti tinkamai atsakyti skriaudikams. Ir nebūtinai kumščiais.
Originalus vaikų darželis Vokietijoje (foto) Liudvigsburgo mieste, Vokietijoje, įgyvendintas labai įdomus vaikų darželio projektas: senas gyvenamasis namas buvo perdarytas į šeimos laisvalaikio centrą, o naujame priestate įsikūrė vaikų darželis. Pastarasis – tai dviejų aukštų medinis pastatas ant betoninio pagrindo. Abiejų projekto dalių stiliai skirtingi, tačiau harmoningai vienas kitą papildo. Kviečiame pasidairyti!
Labiausiai paplitę mitai apie vaikų mokymą plaukti Apie plaukimo naudą girdėję daugelis – tai fizinis kūno lavinimas, gerinama koordinacija ir ištvermė, minimali traumų tikimybė. Pagaliau ir laikas praleistas baseine mokantis plaukti vaikams daug naudingesnis už laiką žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Visgi plaukimo pamokos apipintos daugybe mitų, kurie atgraso tėvus nuo minties leisti atžalą mokytis plaukti.
6 dažniausiai paauglių tėvų užduodami „kodėl?“ Paauglystė – sudėtingas periodas paaugliams ir tikras galvos skausmas jų tėvams. Štai 6 dažniausi paauglių tėvų užduodami klausimai.
Ką daryti, kad viešnagė pas senelius nepridarytų rūpesčių?1 Mažylio gimimas – didelis džiaugsmas ir nelengvas išbandymas tiek tėveliams, tiek ką tik iškeptiems seneliams. Daug kas priklauso nuo to, ar vyresnioji karta pati siūlo pagalbą, ar tos pagalbos tenka prašinėti. Netgi paprastas pasisvečiavimas senelių namuose dėl pastabų (pavyzdžiui, kaip vaikas turėtų rengtis, ką valgyti, kaip elgtis) gali labai apkarsti. Seneliai ne visada pasiruošę permainoms ir yra likę gyventi taip, kaip pratę – net gimus anūkams. Gerai, jeigu jie turi pakankamai vietos ir gali skirti jūsų atžalai visą kambarį, tačiau taip nutinka labai retai. Ką gi daryti, kad jūsų viešnagė būtų patogi tiek seneliams, tiek vaikui, tiek jums?
Kaip vaikai suvokia nuogumą?1 Kaip nuogumą suvokia ir vertina maži ir vyresni vaikai? Ką atsakyti į „nekuklias“ vaikų pastabas ir klausimus? Ar galima pasirodyti prieš vaikus neapsirengusiems? Išsiaiškinkime.
Keliaujame su vaiku: 5 svarbios taisyklės Išsiruošus į kelionę su mažiausiais šeimos nariais, reikia žinoti, kad mažyliai į tokias kardinalias permainas reaguoja visai kitaip, negu mes, suaugusieji. Štai ką pataria vaikų psichologai.
Nesudėtingi darbeliai jums ir jūsų mažyliams (foto)2 Paprastai vaikučiams labai patinka ką nors kurti savomis rankomis, o jeigu rezultatas ne tik gražus, bet ir naudingas – malonumo patiriama dvigubai daugiau!
Mitai apie pirmuosius vaiko gyvenimo metus (II dalis, pabaiga) Dabar jau įrodyta, kad vaiko charakterio pamatas klojamas jau pirmaisiais gyvenimo metais, tačiau daugelis tėvų vis dar įsivaizduoja, jog svarbiausia yra tai, kad mažas vaikas viso labo tik greičiau augtų ir stiprėtų, o auklėjimą atideda vėlesniam laikui. Tai – didelė klaida. Ką dar reikėtų žinoti?
Mitai apie pirmuosius vaiko gyvenimo metus (I dalis) Kiekviena mama linki savo vaikui visko, kas geriausia, tačiau kartais nutinka taip, kad jos papuola į plačiai paplitusių mitų spąstus. Kokios klaidos auginant vaikučius iki vienerių metų daromos dažniausiai?
Idėjos vaikų kambario dizainui35 Vaiko kambarys – tai ne tik žaidimų, bet ir mokymosi bei poilsio zona, kurioje jis turi jaustis visiškai atsipalaidavęs ir saugus. Kad taip ir būtų, mažylį supanti aplinka turi būti jauki, taigi šį kartą - keletas idėjų, kaip galima linksmai ir jaukiai įrengti vaiko kambarį.
Naktiniai vaikų košmarai: priežastys ir kovos būdai Sunku rasti žmogų, kuris nė karto nesapnavo košmarų. Ypač dažnai su tuo tenka susidurti vaikams – kaip rodo statistika, košmarus sapnuoja maždaug 30–40 % vaikų. Kokios šio reiškinio priežastys ir kaip padėti vaikui, kad jo miegas būtų saldus, o ne keltų nerimą ir baimę?
Kaip kalbėti su vaiku apie mirtį?4 Ar slėpti nuo vaiko žinią apie artimojo mirtį, ar vis tik pasakyti jam tiesą? Kodėl vaikai dažnai nesupranta gyvenimo vertės? Kaip paaiškinti vaikui, kas tai yra mirtis? Į šiuos klausimus ir pabandysime atsakyti šiame straipsnyje.
Reklamos įtaka vaikams4 Televizija tapo praktiškai neatskiriama daugumos žmonių gyvenimo dalimi, tačiau kartu su pamėgtomis laidomis bei filmais, į mūsų, o taip pat ir vaikų gyvenimus įsiveržė ir reklama.
Kaip pripratinti vaiką prie tvarkos?3 Kiekviena mamytė puikiai žino, ką reiškia po kojomis besimėtantys žaislai, išbarstyti pieštukai ir neįtikėtinose vietose užslapstyti daiktai. Atrodo, ką tik viską idealiai sutvarkei, o vos spėjai nusisukti – namuose ir vėl chaosas.
Ar būtina vaiką vesti į darželį?10 Šis klausimas neduoda ramybės daugumai tėvų, ypatingai tiems, kurie kol kas augina pirmąjį vaikelį. Iš tiesų klausimas gana svarbus: ar ankstyva vaiko socializacija ateityje gali turėti didelės įtakos? Ar vaikui reikalingas darželis? O gal jis reikalingas tik užimtiems tėveliams?
Vaikas ir televizorius2 Jei tavęs paklaustų, kas žino daugiausia apie regėjimą ir akių ligas, tikriausiai nedvejodama atsakytum, kad gydytojas. Tačiau ne ką mažiau išmano ir animacinių filmukų bei filmų visai šeimai kūrėjai.
Vaikas virtuvėje: savarankiškumo pamokos Tikriausiai absoliuti dauguma tėvelių nori, kad jų vaikai augtų atsakingi ir savarankiški. Sunku sulaukti, kada mažylis pats išmoks atsisėsti ant puoduko, susišukuoti, apsirengti ar susitvarkyti kambarį. Ne paskutinę vietą tokių užduočių sąraše užima ir maisto gaminimas. Kada ir nuo ko pradėti?
Tvarka vaiko spintoje: misija įmanoma! Vaiko spinta – tai vieta, kurioje tvarka gana retas svečias... Padėkite mažyliui viską susidėlioti taip, kad jam nereikėtų kiekvieną rytą kviesti jūsų į pagalbą.
Mama, kas aš: berniukas ar mergaitė?9 Svajodami apie būsimą vaikutį, dauguma tėvelių iš anksto įsivaizduoja, kas gims – mergaitė ar berniukas. Atrodytų, koks gi skirtumas, juk nepaisant to, kas gims, savo vaiką vis tiek mylėsi labiau už viską pasaulyje... Ir vis dėl to, skirtumas yra.
Ką reikia žinoti apie tamsos baimę Tikriausiai neatsirastų tokių tėvelių, kurie liktų visiškai abejingi, jeigu mažylis imtų bijoti tamsos, nors tai – gana plačiai paplitęs reiškinys, su kuriuo susiduria daugelis 3–8 metukų amžiaus vaikučių. Kaip jiems padėti?
Ką daryti, jei vaikas pradėjo keiktis?7 Nors visi tėveliai puikiai supranta, kad jų atžalėlė negyvena visiškai uždarame pasaulyje ir nuolat susiduria su pačiais įvairiausiais žmonėmis, vis dėlto iš jos lūpų pasipylę keiksmažodžiai neretai tampa labai nemalonia staigmena. O jeigu mylimas sūnelis arba dukrytė pradeda keiktis prie svečių arba poliklinikoje, ką čia slėpsi – atsiginti smerkiančių žvilgsnių neįmanoma. Ką daryti?
Jei vaikas nenori dalintis2 “Neduosiu, čia mano!” – tikriausiai tokius žodžius (ir ne vieną kartą) yra išgirdę beveik visi tėveliai. Nieko nuostabaus, juk mažylis visko dar tik mokosi, todėl savininkiškumo jausmas yra tik vienas iš laiptelių visoje vystymosi eigoje.
Ne vienas namuose: ar broliai ir sesės gali gyventi draugiškai? Kai namuose auga ne vienas vaikas, taikos ir ramybės akimirkos būna ganėtinai retos. Tikriausiai tą patvirtintų dauguma tėvelių, auginančių mažylius ir vyresnėlius. Juk kovoti reikia ne tik dėl daiktų ar asmeninės erdvės, bet ir dėl artimiausių žmonių dėmesio.
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Ar žinote, kad...
Korėjoje į vaiko amžių įskaičiuojami tie 9 mėnesiai, kuriuos jis praleido motinos įsčiose, todėl korėjiečiams visada metais daugiau, nei jų bendraamžiams iš kitų šalių.
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai