Kas valdo namuose: sistema ar chaosas?

Ar norėtum turėti gražią šeimą ir gerus vaikus? Tuomet tau teks susidaryti sistemą ir būti nuosekliai visose srityse: rūpinantis santykiais su kitais šeimos nariais, tvarkant buitinius reikalus ir šeimos biudžetą, planuojant atostogas bei šeimos laisvalaikį ir t.t. Jei nori pasiekti savo tikslą – be sistemingo veikimo neišsiversi.

Savo spontaniškumu ir nenuspėjamais sprendimais mes, tėvai, tik įnešame nereikalingos painiavos, todėl anksčiau ar vėliau viskas paprasčiausiai sugriūna: mes nesuprantame vaikų užsispyrimo (mums visuomet atrodo, kad jie nenori klausyti), o jie nesupranta mūsų reikalavimų (kurie neretai keičiasi ne dienomis, o minutėmis). Pagrindinė sistemos sukūrimo nauda ta, kad tau nereikės versti savo vaiko šeštadieniais tvarkyti namų, nuolatos primenant, kad viena iš jo pareigų yra kilimų siurbimas, nes vaikas ir pats puikiai žinos, kad šeštadienis – tai tvarkymosi diena ir visiems šeimos nariams galioja vienodos taisyklės.

Pats sau organizatorius

Vaikas nepadeda namų ruošoje? Vadinasi, suaugusieji nesukūrė nuoseklios sistemos su aiškiai paskirstytomis atsakomybėmis ir konkrečiais reikalavimais kiekvienam šeimos nariui. Vaikas nenori mokytis ir nerodo jokio susidomėjimo knygų skaitymu? Vadinasi, suaugusieji nesukūrė intelektualinio užimtumo sistemos ir tuo pačiu neįskiepijo vaikui nuolatinio protinio darbo poreikio. Arba gali būti, kad sistema iš tiesų egzistavo, bet ji buvo visiškai neefektyvi. Vadinasi, reikia arba atsisakyti savo tikslų, arba sukurti kur kas tobulesnę sistemą.

Vaikas negali būti pats sau organizatorius. Visa tai yra tėvelių darbas. Vaikams reikalinga rutina, nes kur kas ramiau ir patogiau gyventi tuomet, kai viskas yra suplanuota ir nekelia netikėtų stresų.

2 psl. »

Komentarai (10)

mama 2013-02-28 18:58
vaikas,toks pats šeimos narys,kaip tėtė ir mama.iki 5metų,jis neturi žinoti nieko,jam reikia pataikauti.tėvai turi sugebėti elgtis taip,kad vaikas jaustusi mylimas,norai jo pildomi.tuo metu tėvams reikia kantrybės ir sugebėjimo,nukreipti jo norus.to tėvai nedaro .o šaukia ant vaikų,baudžia ir neleidžia.daugeliui tėvų reikia mokytis,bet visi galvoja kad yra patys protingiausi,o kai vaikai neklauso- vaikas blogas,bet tik ne tėvai.vaikams -laisvė kada tai padaryti,vaikas turi pats nuspręsti
Vaida 2012-03-07 18:14
Drįsčiau ginčytis. Vaikas negali pakęsti taisyklių tuomet, kai nėra prie jų pripratintas. Jei nuo mažens namuose bus įvestos taisyklės, vaikas pripras ir nebus jokių "negali"
degen 2012-03-07 17:50
Mano nuomone viskas priklauso nuo vaiko charakterio. Kai kurie vaikai tiesiog negali pakęsti taisyklių ir visais būdais joms priešinasi, todėl ta vadinamoji "tvarka" nebus veiksminga.
Ligita 2012-03-07 14:28
Čia jau tikriausiai nuo vaiko ir jo mamos priklauso. Man pavyzdžiui patogiausia, kai viskas gražiai sustyguota, kai tiksliai žinau, ką ir kada darysiu. Tačiau, kai planai pasikeičia, kyla šiokių tokių keblumų. Manau, ir su vaiku lygiai tas pats. Dažni "ekspromtai" turėtų padėti greičiau prisitaikyti prie kintančių sąlygų, išmokyti lankstumo
Pusnis 2012-03-07 13:26
O mums spontaniškumas kartais netgi labai naudingas. Pasakai, kad eisi tavrkytis, bet kad tai bus panašu į žaidimą, ir pasipriešinimas bematant išgaruoja. Aš pati nemėgstu rutinos, mano dukrytė, panašu, taip pat
Liutauras 2011-12-16 18:53
Nesutinku su Jumis, Irena. Jei viską paliksime likimo valiai, tikrai nepasieksime geriausio galimo rezultato. IOš pradžių, žinoma, nieko baisaus nenutiks. Bet kai vaikas įsisavins blogus įpročius - kentės ir jis pats, ir Jūs. Todėl aš esu už taisykles nuo ankstyvo amžiaus.
Irena 2011-12-16 18:49
Visas tas is anksto suplanuotas vaiko auginimas man tiesiog kelia juoka. Planuokite kiek norite, o viskas pasisuks savaip, atsizvelgiant i vaiko charakteri ir poreikius
Vitai 2011-12-16 16:22
Vaikas gali būti individualus ir toji sistema taip pat gali būti individuali, bet ji vistiek turi būti, antraip namuose bus visiškas bardakas
Renata 2011-12-16 13:33
Sistema nėra blogai, jeigu ją galima pakoreguoti ir pritaikyti prie aplinkybių.
Vita 2011-12-16 12:09
"Vaikams reikalinga rutina, nes kur kas ramiau ir patogiau gyventi tuomet, kai viskas yra suplanuota ir nekelia netikėtų stresų." Na, nežinau, aš nelabai su tuo sutinku. Man tai primena čia matytą straipsnį apie autizmą. Kiekvienas vaikas individualus, nematau prasmės, kodėl juos reikia pratinti prie vieno šablono.

Šeima ir laisvalaikis

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai