Kaip vaikai suvokia nuogumą?

Kaip nuogumą suvokia ir vertina maži ir vyresni vaikai? Ką atsakyti į „nekuklias“ vaikų pastabas ir klausimus? Ar galima pasirodyti prieš vaikus neapsirengusiems? Išsiaiškinkime.
 
Nuogumas –  greičiau kultūrinė, o ne fiziologinė samprata. Kas moralu ir leistina, o kas – ne, laikui bėgant smarkiai keitėsi. Daug kas priklauso ir nuo regiono. Į parandžą nuo galvos iki kojų įsisupusi musulmonė ar garbaus amžiaus vokietė nudistų pliaže – kiekviena iš jų atspindi kultūrines normas, priimtas konkrečioje bendruomenėje. Vaikams šias normas įskiepija tėvai, visų pirma – savo asmeniniu pavyzdžiu. Būtent nuo to, kaip suaugusieji vertina savo kūną, priklauso tai, kaip jį suvoks mažylis.
 
Aplinkoje, kur nuogumas suvokiamas kaip savaime suprantamas dalykas, jis atrodys natūralus ir vaikams. Tėvų elgesio stereotipai įleidžia šaknis mūsų sąmonėje visam gyvenimui. Problemos prasideda tada, kai vaikas patenka į jam neįprastą socialinę aplinką, kurioje galioje kiti įstatymai ir kitos taisyklės. Tada galima kalbėti apie dezadaptaciją – neatitinkantis normų vaikas patiria stresą ir yra įvaromas į kampą.
 
Vaikai iki 1 metų amžiaus
 
Kūdikis nežino, aprengtas jis ar ne – jam reikšmę turi tik šilumos ir vėsos pojūtis. Jis taip pat nesuvokia ir aplinkinių nuogumo. Tačiau būtent kūdikystėje kūniškumas turi pačią didžiausią reikšmę. Pirmaisiais gyvenimo metais jutiminis kontaktas su mama (prisilietimas prie jos odos, jos kūno šilumos jutimas) yra pats svarbiausias. Tai sukuria ramybės ir saugumo pojūtį, tampa emocinės sveikatos pagrindu visam gyvenimui. Jeigu mama maitina krūtimi, nuogumas ne tik neišvengiamas, tačiau net ir būtinas: tai pagerina laktaciją.

2 psl. »

Komentarai (1)

Staja 2020-07-16 18:23
Gražu, labai gražu, nuostabiai gražu.

Vaikas ir aplinka

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai