„Pampers“ pataria: sveika mityba yra mūsų geros savijautos, energingumo ir stiprios sveikatos pamatas, tad teisingus įpročius būtina ugdyti nuo pat mažumės.
Namuose turėkite tik sveiką maistą. Tinkamai maitintis yra gerokai lengviau, jeigu visuomet „po ranka“ yra sveiko maisto. Prekybos centre dideliu lanku apeikite traškučių, saldainių, sausainių, įvairių valgyti paruoštų ar šaldytų pusgaminių lentynas.
Stenkitės gaminti sveikiau: valgykite daugiau daržovių, ankštinių, kruopų, ribokite mėsos (ypač riebios) kiekį, iki minimumo sumažinkite cukraus, druskos suvartojimą, atsisakykite riebių ir itin abejotinos sudėties padažų. Vaikams lengvai pasiekiamoje vietoje padėkite naudingų užkandžių: vaisių, daržovių, riešutų, sveikuoliškų sausainėlių, trapučių ir pan.
Leiskite vaikui kliautis intuicija. Dietologų manymu, vaikai, bent jau keletą pirmųjų gyvenimo metų, valgo intuityviai, t.y. jie puikiai suvokia alkį, aiškiai jaučia sotumo jausmą, žino, kokių maisto medžiagų šią akimirką reikia jų organizmui. Tik vėliau įgimtą intuiciją „nugesina“ įpročiai, pripratimas prie tam tikrų maisto produktų (visų pirma, cukraus, druskos ir įvairių maisto priedų), su emocijomis susijęs valgymas.
Pasistenkite neslopinti vaiko gebėjimo valgyti intuityviai (pavyzdžiui, neliepkite valgyti dar vieno šaukštelio už mamytę, jeigu vaikas jau jaučiasi sotus), tačiau siūlykite tik vertingus pasirinkimus. Po aktyvaus žaidimo vaikas nori „kažko saldaus“, nes organizmui reikalinga energija, greitai įsisavinami angliavandeniai. Jų galima gauti tiek iš saldainių, tiek ir iš vynuogių ar bananų, tačiau vaisiai juk gerokai naudingesni!
Maistas nėra nei bausmė, nei apdovanojimas. Labai dažnai pasitaiko situacija, kuomet vieni maisto produktai tampa bausme, o kiti - apdovanojimu. Pavyzdžiui, jūs pasakote vaikui, kad jis galės suvalgyti saldainį ar tortą tik pabaigęs daržovių troškinį. Vaikui siunčiama žinutė, kad saldainis ar tortas yra apdovanojimas, tai geidžiamesnis, ypatingesnis maistas, o daržovių troškinys - bausmė, tik šlykštus trikdis, kurį reikia kažkaip įveikti.
Pratinkite vaiką vertinti maistą, ne kaip emocijų šaltinį, o, visų pirma, kaip degalus kūnui. Tad ir maisto pasirinkimas turėtų būti susijęs su fiziologiniais poreikiais, o ne su bausme ar apdovanojimu. Ryte valgome košę ar kiaušinius, nes jie ilgam suteikia energijos, o po varginančios futbolo treniruotės tikrai galime išgerti puodelį saldžios kakavos ir suvalgyti juodojo šokolado su riešutais, kad kaip mat atgautumėme jėgas.
Pasakokite apie sveikos mitybos reikšmę. Gerokai didesnė tikimybė, kad vaikas laikysis vienos ar kitos taisyklės, jeigu supras jos reikšmę ir naudą. Nuo mat mažumės paaiškinkite vaikui, kokie maisto produktai yra naudingiausi, kodėl reikėtų valgyti būtent juos. Pasakokite, kad sveikas maistas padeda puikiai jaustis, nesirgti, turėti daug jėgų žaidimams ir mokymuisi.
Nepamirškite kalbėti ne tik apie maisto produktų pasirinkimą, bet ir apie vandens svarbą, nupirkite vaikui gražią gertuvę vandeniui. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad kartais galvą gali skaudėti ne tik dėl ligos, streso ar nuovargio, bet ir tiesiog stokojant vandens?
Valgykite prie stalo su šeima. Sakoma, kad vaikų nereikia auklėti, pakanka rodyti gerą pavyzdį! Prie bendro šeimos stalo valgantys vaikai stebės, kaip maitinasi jų tėvai, vyresni broliai ir seserys, seneliai. Matydami, kaip suaugusieji į lėkštes kraunasi didelį kalną salotų, mėgaujasi įvairiu maistu, jį lėtai ir kruopščiai sukramto, valgydami nežiūri televizoriaus ir nesinaudoja mobiliaisiais telefonais, vaikai natūraliai ims kopijuoti šį elgesį.
Be to, valgymas prie bendro stalo su šeima yra nuostabi tradicija, padedanti ne tik ugdyti sveikos mitybos įpročius, bet ir stiprinanti tarpusavio ryšius.
Skatinkite vaiką rūpintis šeimos mityba. Įtraukite vaiką į šeimos meniu planavimą, nuspręskite, ką gaminsite, sudarykite pirkinių sąrašą, kartu keliaukite apsipirkti, o vėliau drauge gaminkite. Prie šio proceso prisidedantis vaikas dar geriau supras sveikos mitybos subtilybes, be to gaus ir daugybę kitų naudingų pamokų: mokysis planuoti, taupyti, racionaliai pirkti, gaminti.
Pratindami vaiką prisidėti prie sveikos šeimos mitybos galite jam skirti asmenines, suvokiamas ir įveikiamas užduotis. Pavyzdžiui, apsipirkimo metu paprašykite vaiko išrinkti 5 vaisius. Vyresniam vaikui pasirinkimo spektrą platinkite - tegul jis išrenka 5 sveikus užkandžius. Vaikui bus malonu matyti, kaip tėveliai gardžiuojasi jo išrinktais apelsinais, o ir pačiam juos valgyti bus smagiau!
O jei susiduriate ne tik su sveikos mitybos, bet ir su valgymo plačiąja prasme, iššūkiais, siūlome paskaityti straipsnį: Nevalgus vaikas: kodėl ir kaip pagerinti jo apetitą?
Kaip ugdyti vaikų sveikos mitybos įpročius?

@ Shutterstock
Kūdikių ir vaikų mityba
Primaitinimas: ar mano mažylis jau pasiruošęs? „Pampers“ pataria: Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Europos vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos bendrijos mitybos komitetas (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition) ir kiti specialistai rekomenduoja primaitinimą pradėti nuo apytiksliai 6 mėn. amžiaus. Žinoma, 6 mėnesiai yra tik orientacinis amžius, todėl labai svarbu atsižvelgti į vaiko raidą.
7 patarimai sėkmingam žindymui „Pampers“ pataria: daugybė mokslinių tyrimų rodo, kad mamos pienas yra geriausias maistas kūdikiui. Žįsdamas mažylis ne tik pasisotina, bet ir nurimsta, jaučiasi saugus, mezga stiprų ryšį su mama.
Kiek turi suvalgyti vaikas nuo 1-10 metų? „Pampers“ pataria: subalansuota ir pakankama mityba yra vaiko sveikatos bei sveikos raidos pagrindas. Natūralu, kad tėveliai stebi, ką valgo jų atžalos ir jaudinasi, ar jie suvalgo pakankamai.
10 geriausių produktų vaiko smegenims „Pampers“ pataria: mityba yra labai svarbi mūsų vaikučių geros savijautos, stiprios sveikatos, gebėjimo susikaupti ir mokytis dalis, todėl jai reikia skirti ypatingą dėmesį.
Kaip pagudrauti, kad vaikas suvalgytų daugiau daržovių? „Pampers“ pataria: daržovės yra svarbus vitaminų, mineralų ir geram virškinimo sistemos darbui būtinos ląstelienos šaltinis, todėl jas reikia valgyti! Ir daug! O kaip prie jų pripratinti vaikus, kurie mieliau maitintųsi vien cukrumi ir makaronais?
5 saldūs, sveiki ir paprasti užkandžiai vaikams „Pampers“ pataria: vaikučiai dažnai įsigeidžia ko nors saldaus, tačiau netraukite saldainių, šokoladų ir sausainių... Pasiūlykite vaikams saldžių, sveikų ir labai greitai pagaminamų užkandžių, kurie ne tik skanūs, bet ir labai naudingi!
Nevalgus vaikas: kodėl ir kaip pagerinti jo apetitą? „Pampers“ pataria: susidūrę su vaiko nevalgumu tėveliai dažnai labai išgyvena, stengiasi jį gražiai įkalbėti pavalgyti, pradeda pataikauti siūlydami vaikų mėgstamą, bet menkavertį maistą arba ima pykti ir skelbia ultimatumus. Nurimkite! Nevalgaus vaiko problemą galima išspręsti gerokai paprasčiau...
Kodėl verta mokyti vaikus gaminti maistą? „Pampers“ pataria: pakvieskite vaiką į virtuvę! Taip, užtruksite truputį ilgiau, galbūt patiekalai nebus tobuli, virtuvę (o taip pat ir savo bei vaiko drabužius) teks valyti kruopščiau, tačiau gaminimas ne tik būtinas įgūdis, bet ir galimybė lavinti vaiko kalbą, įpūsti jam pasitikėjimo savimi, išspręsti nevalgumo problemas...
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Ar žinote, kad...
Daugiausiai vaikų turintis žmogus pasaulyje - tai Maroko sultonas Ismailas. Jis augina 548 sūnus ir 340 dukterų. Jo hareme vaikas gimsta maždaug kas 20 dienų.
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai