Kaip prižiūrėti pirmuosius vaiko dantukus?

Gamintojo nuotr.

„Pampers“ pataria: pirmiesiems vaiko dantukams reikia ypatingos priežiūros! Pirmųjų vaiko dantukų tėveliai laukia su nekantrumu ir baime, tačiau jiems pasirodžius dažnai skiria nepakankamai dėmesio - kariesas pažeidžia 75% Lietuvos vaikų iki trejų metų dantukus!

 

Dantenomis reikia rūpintis dar prieš dantukams išdygstant

Kūdikio burnos higiena reikėtų pradėti rūpintis dar prieš dantukų dygimą. Pirmieji dantukai (dažniausiai apatiniai, centriniai kandžiai) pasirodo 5-7 mėnesį, tačiau odontologai rekomenduoja kūdikio dantenas pradėti valyti jau nuo 2-3 mėnesių amžiaus.

Dantenų valymas padeda kūdikiui priprasti prie burnos higienos procedūrų, išsiugdyti įprotį dėmesingai rūpintis savo netrukus išdygsiančiais dantukais. Maždaug 2-3 mėnesių amžiaus kūdikio seilių liaukos vystosi labai intensyviai, vaikas seilėjasi, nori viską kištis į burnytę, tad dantenų valymas jam labai malonus. Truputį vėliau, maždaug 4-5 mėnesių amžiaus kūdikio dantenos jau „ruošiasi“ dantukų dygimui, jos gali tapti jautrios, patinti, o lengvas masažas palengvina nemalonius simptomus.

Dantenas ir burnytę, liežuvį reikėtų valyti, masažuoti sukamaisiais judesiais švariu pirštu, kurį galite apsukti drėgna marlės ar medvilninio audinio skiautele. Jeigu vaiko dantenos skausmingos, dantukai jau netrukus pasirodys, audinį galite sudrėkinti vėsiu vandeniu, vaikučiui palengvės.

 

Dantukus reikia valyti ir dygimo metu

Medicininėje literatūroje rašoma, kad dantukų dygimo metu vaikas jaučia tokį skausmą, kurio be nuskausminamųjų tikrai neištvertų joks suaugęs. Kenčiančio vaikučio tėveliai kartais bando nukreipti mažylio dėmesį nuo skausmo ir palieka dantukus ramybėje. Tai klaida.

Dygstantis dantukas yra labai jautrus kariesui, todėl jį būtina valyti du kartus per dieną, ryte ir vakare (jeigu tebemaitinate naktį, tai būtinai po maitinimo pavalykite vaikučio burnytę). Valymo metu suaktyvinama kraujotaka, todėl dantukas dygsta ir dantenos gyja greičiau. Be to, dygstant dantukams patinsta dantenos, jose užsilaiko apnašos, pieno ar mišinuko likučiai, galintys sustiprinti uždegimą ir sukelti dar didesnį skausmą.

Dygstančiais pirmaisiais dantukais reikia rūpintis taip pat, kaip ir dantenomis. Juos valykite aplink pirštą apvyniota, vėsiame vandenyje sudrėkinta medžiagos skiautele, švelniais, sukamaisiais judesiais. Vietoje audinio skiautelės galite naudoti specialų, silikoninį antpirštį (jį taip pat galite atvėsinti po tekančiu, šaltu vandeniu).

Jeigu dantukų dygimas labai skausmingas, galite naudoti specialius, skausmą, patinimą ir uždegimą sumažinančius gelius, aliejukus, išskirtiniais atvejais skausmą galima malšinti paracetamoliu. Skausmą sumažins ir šaldymo kameroje atvėsintas kramtukas, pašaldytas, drėgnas audinys, kurį vaikas galėtų čiulpti, kramtyti, šaldytuve palaikyta obuolio skiltelė ar morkos lazdelė (jeigu vaikutis jau primaitinamas).
 

Kūdikio dantų priežiūra
Gamintojo nuotr.

 

Pirmuosius dantukus būtina dėmesingai prižiūrėti

Požiūris, kad pieniniai dantukai yra laikini, todėl nesvarbūs, labai klaidingas. Pieniniai dantukai labai jautrūs kariesui. Pieninius dantukus apėmęs kariesas kenkia ir nuolatinių dantų užuomazgoms (jos tūno žandikaulio viduje), silpnina vaiko imunitetą, gali paskatinti įvairių infekcijų atsiradimą, kurios ypač pavojingos, jeigu vaikutis turi širdies ydą.

Pieniniai dantys palaiko vietą nuolatiniams dantims. Kariesui stipriai pažeidus pieninius dantis ar jiems anksti iškritus, padidėja tikimybė, kad nuolatinis dantis dygs kreivai, o sąkandis formuosis netaisyklingai. Pieniniai dantukai būtini sėkmingam vaikučio primaitinimui, skirtingų produktų valgymui, mokymuisi kramtyti. Jie lemia normalų žandikaulio, veido kaulų ir raumenų augimą bei vystymąsi. Dantukai svarbūs besimokant kalbėti, taisyklingai tarti skirtingus garsus.

Pirmuosius dantukus reikia valyti du kartus dienoje, pirštu, drėgna audinio skiautele ar silikoniniu antpirščiu. Pasirodžius krūminiams dantukams, t.y. vaikui sulaukus maždaug 1-erių, galite pradėti naudoti vaikišką dantų pastą ir vaikišką, minkštą dantų šepetėlį. Dantukus valykite ryte ir vakare, o užkandus (ypač saldaus maisto) pasiūlykite vaikui prasiskalauti burnytę ar atsigerti vandens.

 

Svarbu profilaktiškai apsilankyti pas odontologą

Specialistų nuomonė, kada vaikui reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas odontologą išsiskiria. Vieni gydytojai rekomenduoja apsilankyti išdygus pirmiesiems dantukams, t.y. 5-6 mėnesį, kiti siūlo palaukti, kol išdygs daugiau dantukų, pasirodys ir krūminiai dantys, t.y. sulaukus 1,5-2 metų.

Svarbu, kad pirmoji apžiūra vaikui būtų įdomi ir maloni, tuomet ateityje išvengsite gydytojų baimės. Jeigu tik turite galimybę, pasirinkite darbo su vaikais patirtį turintį odontologą. Pasiruoškite vizitui ir papasakokite vaikui apie laukiančią procedūrą, paaiškinkite, kodėl svarbu rūpintis dantukais ir profilaktiškai lankytis pas gydytoją.

Pirmoji apžiūra netruks ilgai, vos 10-15 min. Jos metu gydytojas apžiūrės vaiko dantukus, įvertins jų būklę, dar kartą primins burnos higienos taisykles, duos naudingų patarimų.

Komentarai

Kūdikių ir vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ketvirtadalis identiškų dvynių yra veidrodiniai dvyniai. Jų plaukai krenta į skirtingas puses, jie turi veidrodinio tipo pirštų antspaudus ir jeigu vienas yra dešiniarankis, tai kitas – kairiarankis. Tačiau identiški dvyniai turi beveik vienodus protinius sugebėjimus. Tokie dvyniai dalinasi 100% DNR.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai