Kaip lavinti kūdikio jutimus?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: žmogus turi 5 pagrindinius jutimus, padedančius jam pažinti pasaulį: regą, klausą, lytėjimą, skonį ir uoslę. Juos galima (ir tikrai verta!) pradėti lavinti nuo pat mažumės!

Rega

Suaugusiam žmogui regėjimas yra pagrindinis jutimas, kurio dėka gauname daugiausiai informacijos apie mus supantį pasaulį. Naujagimių rega yra prasta - vos gimę kūdikiai yra trumparegiai, matantys juodai baltą, išsiliejusį vaizdą.

Kaip lavinti? Naujagimiams patinka žiūrėti į tuos paveiksliukus, kuriuos jie mato geriausiai, t.y. juodai baltos spalvos, aiškių formų, be smulkių detalių ir nutolusius nuo jų veiduko ne toliau nei 20-30 cm atstumu. Pavyzdžiui, ant balto popieriaus lapo galite nupiešti kelis didelius juodus trikampius, apskritimus ar kvadratus, lapą priklijuoti prie sienos ir jį rodyti glėbyje gulinčiam vaikeliui.

Mažyliui augant, sparčiai vystosi ir jo rega, pastebėsite, kad jis ima akimis sekti žaisliukus arba žiūri, kaip jūs vaikštote po kambarį. Lavinkite vaiko regą, gebėjimą susikoncentruoti ir skatinkite jo susidomėjimą - nešiokite po kambarį, prineškite prie lango, rodykite įvairius žaisliukus, žaiskite užsidengdami ir atsidengdami akis, nusisukdami ir staiga atsisukdami arba rodydami juokingas grimasas.

Klausa

Klausa naujagimiui yra labai svarbi, nes jis pradėjo girdėti dar mamos gimdoje, kuomet nėštumui tebuvo 18 savaičių! 25-26 savaičių vaisius jau ėmė atpažinti ir reaguoti į aplinkos garsus, pavyzdžiui, pradėdavo spurdėti kalbinamas mamos arba išgirdęs muziką.

Kaip lavinti? Naujagimis reaguoja į garsus ir stengiasi pasukti galvytę į jam malonaus garso šaltinį, pavyzdžiui, mamos balsą, o išgirdęs staigų garsą, pavyzdžiui, nuo skersvėjo užsitrenkus durims, krūpteli. Apytikriai 2 mėnesių sulaukęs kūdikis jau ne tik išgirsta aplinkos garsus, bet ir į juos atsiliepia guguodamas - tai pirmosios kalbos užuomazgos!

Lavinkite kūdikio klausą barškindami žaisliukus ar buities apyvokos daiktus, leisdami muziką, o svarbiausia - kalbėdami. Pasakokite kūdikiui, ką veikiate, rodydami įvairius daiktus juos įvardinkite, skaitykite jam knygeles, kūdikiui pradėjus skleisti įvairius garsus, pabandykite juos atkartoti patys.

Lytėjimas

Naujagimiai turi puikiai išvystytą lytėjimo pojūtį. Jie atskiria skirtingas tekstūras, temperatūrą, drėgmę. O svarbiausia, kad lytėjimas padeda mažyliams megzti kontaktą su kitais žmonėmis, visų pirma, mama. Jau seniai pastebėta ir labai plačiai taikoma oda prie odos praktika - vos gimęs naujagimis nuogas yra guldomas ant apnuogintos mamos krūtinės. Lytėjimo pojūtis yra labai svarbus ir vaikeliui augant - mokslininkai pastebi, kad smulkiosios motorikos lavinimas, kuomet vaikas skatinamas čiupinėti, imti daiktus ir daryti darbelius pirščiukais bei delniukais, stimuliuoja už kalbą atsakingus smegenų centrus.

Kaip lavinti? Siekiant užmegzti tvirtą ryšį su kūdikiu mama (ir kiti vaikeliu besirūpinantys žmonės) yra skatinami jį kuo dažniau glausti, glostyti, myluoti. Masažas yra ypatingai naudingas, nes jis padeda lavinti ir stiprinti kūdikio kūną, gali sumažinti varginančius pilvo diegliukus ar kitas virškinimo problemas.

Kūdikiui augant skatinkite jį laikyti įvairius žaisliukus, delniukais braukti, spausti ir pirštais maigyti skirtingus objektus: slidų šilką ir šiurkštų liną, pro pirštus bėgantį smėlį ir tekantį vandenį, saulės įkaitintą akmenuką ar žiemos sušaldytą varveklį. Su vyresniais vaikučiais darykite įvairias užduotėles ir darbelius, pavyzdžiui, karpykite iškarpas, pieškite pirštais, verkite makaronų karolius...

Skonis

Absoliuti dauguma kūdikių liežuviu išstumia iš burnytės, o vėliau išspjauna į jų racioną naujai įvedamus produktus, paaugę vaikai taip pat vengia ragauti naujų maisto produktų. Tai yra normalu. Manoma, kad naujų skonių vengimas yra evoliucijos nulemtas savisaugos instinktas, padedantis išvengti apsinuodijimo.

Kaip lavinti? Įvedant naują produktą į kūdikio mitybą nusiteikite, kad kūdikis jo nenurys, tačiau nenuleiskite rankų ir vėl duokite jo paragauti po kelių dienų - kartais reikia net 10 kartų, kad kūdikis įprastų ir pamėgtų naują skonį. Vaikui augant pasirūpinkite kuo didesne maisto produktų įvairove ir jo neverskite, tačiau paskatinkite ragauti naujų produktų.

Nevalgiukams apetitą pagerina ir naujų skonių ragavimą paskatina tinkamas tėvų pavyzdys (juk būtų naivu tikėtis, kad vaikas mėgausis brokoliais, jeigu jūs kertate cepelinus, ar ne?), galimybė pačiam pasirinkti norimus produktus, dalyvavimas maisto pirkime ir gaminime. Daugiau patarimų ieškokite straipsniuose: Nevalgus vaikas: kodėl ir kaip pagerinti jo apetitą?, Kodėl verta mokyti vaikus gaminti maistą? ir Kaip įkalbėti vaiką išbandyti naują maistą?

Uoslė

Uoslė, atrodytų, nėra toks svarbus jutimas, tačiau taip mano tik ją turintys žmonės. Uoslė labai susijusi su skonio pajautimu, todėl ją dėl vienų ar kitų priežasčių praradę žmonės gerokai mažiau mėgaujasi maistu, menkai jaučia jo skonį, dažniau susiduria su įvairiais valgymo sutrikimais. Uoslė taip pat svarbi ir kaip papildomas apsauginis mechanizmas - pavojingi dalykai, pavyzdžiui, sugedęs maistas, infekuota žaizda, nutekėjusios dujos ir pan., mums bjauriai smirda.

Kaip lavinti? Naujagimiai turi puikią uoslę ir atpažįsta, visų pirma, mamos pieno kvapą, tačiau jų uoslė yra gan jautri - pastebėsite, kad kūdikis gali nenorėti žįsti arba būti jūsų glėbyje, jeigu esate stipriai prisikvėpinusi. Vėliau kūdikio uoslė tobulėja kartu \ su skonio jutimu, todėl duodami ragauti naujų maisto produktų pasiūlykite kūdikiui juos prieš tai pauostyti.

Atkreipkite vaiko dėmesį ir skatinkite jį uostyti ir kitus dalykus, pavyzdžiui, kaip gaiviai kvepia šaltas rytas arba koks stiprus pušyno kvapas karštą popietę. Parodykite, kad bjaurų kvapą turintys daiktai yra pavojingi - sugižusio pieno dvokas šlykštus ir tikrai nekviečiantis atsigerti!

Komentarai

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Į plastiką, iš kurio daromos LEGO detalės, dedama speciali medžiaga, kuri darant rentgeną šviečia ryškiau, kad būtų lengviau detalę aptikti, jei vaikas ją prarytų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai