„Pampers“ pataria: žmogus turi 5 pagrindinius jutimus, padedančius jam pažinti pasaulį: regą, klausą, lytėjimą, skonį ir uoslę. Juos galima (ir tikrai verta!) pradėti lavinti nuo pat mažumės!
Rega
Suaugusiam žmogui regėjimas yra pagrindinis jutimas, kurio dėka gauname daugiausiai informacijos apie mus supantį pasaulį. Naujagimių rega yra prasta - vos gimę kūdikiai yra trumparegiai, matantys juodai baltą, išsiliejusį vaizdą.
Kaip lavinti? Naujagimiams patinka žiūrėti į tuos paveiksliukus, kuriuos jie mato geriausiai, t.y. juodai baltos spalvos, aiškių formų, be smulkių detalių ir nutolusius nuo jų veiduko ne toliau nei 20-30 cm atstumu. Pavyzdžiui, ant balto popieriaus lapo galite nupiešti kelis didelius juodus trikampius, apskritimus ar kvadratus, lapą priklijuoti prie sienos ir jį rodyti glėbyje gulinčiam vaikeliui.
Mažyliui augant, sparčiai vystosi ir jo rega, pastebėsite, kad jis ima akimis sekti žaisliukus arba žiūri, kaip jūs vaikštote po kambarį. Lavinkite vaiko regą, gebėjimą susikoncentruoti ir skatinkite jo susidomėjimą - nešiokite po kambarį, prineškite prie lango, rodykite įvairius žaisliukus, žaiskite užsidengdami ir atsidengdami akis, nusisukdami ir staiga atsisukdami arba rodydami juokingas grimasas.
Klausa
Klausa naujagimiui yra labai svarbi, nes jis pradėjo girdėti dar mamos gimdoje, kuomet nėštumui tebuvo 18 savaičių! 25-26 savaičių vaisius jau ėmė atpažinti ir reaguoti į aplinkos garsus, pavyzdžiui, pradėdavo spurdėti kalbinamas mamos arba išgirdęs muziką.
Kaip lavinti? Naujagimis reaguoja į garsus ir stengiasi pasukti galvytę į jam malonaus garso šaltinį, pavyzdžiui, mamos balsą, o išgirdęs staigų garsą, pavyzdžiui, nuo skersvėjo užsitrenkus durims, krūpteli. Apytikriai 2 mėnesių sulaukęs kūdikis jau ne tik išgirsta aplinkos garsus, bet ir į juos atsiliepia guguodamas - tai pirmosios kalbos užuomazgos!
Lavinkite kūdikio klausą barškindami žaisliukus ar buities apyvokos daiktus, leisdami muziką, o svarbiausia - kalbėdami. Pasakokite kūdikiui, ką veikiate, rodydami įvairius daiktus juos įvardinkite, skaitykite jam knygeles, kūdikiui pradėjus skleisti įvairius garsus, pabandykite juos atkartoti patys.
Lytėjimas
Naujagimiai turi puikiai išvystytą lytėjimo pojūtį. Jie atskiria skirtingas tekstūras, temperatūrą, drėgmę. O svarbiausia, kad lytėjimas padeda mažyliams megzti kontaktą su kitais žmonėmis, visų pirma, mama. Jau seniai pastebėta ir labai plačiai taikoma oda prie odos praktika - vos gimęs naujagimis nuogas yra guldomas ant apnuogintos mamos krūtinės. Lytėjimo pojūtis yra labai svarbus ir vaikeliui augant - mokslininkai pastebi, kad smulkiosios motorikos lavinimas, kuomet vaikas skatinamas čiupinėti, imti daiktus ir daryti darbelius pirščiukais bei delniukais, stimuliuoja už kalbą atsakingus smegenų centrus.
Kaip lavinti? Siekiant užmegzti tvirtą ryšį su kūdikiu mama (ir kiti vaikeliu besirūpinantys žmonės) yra skatinami jį kuo dažniau glausti, glostyti, myluoti. Masažas yra ypatingai naudingas, nes jis padeda lavinti ir stiprinti kūdikio kūną, gali sumažinti varginančius pilvo diegliukus ar kitas virškinimo problemas.
Kūdikiui augant skatinkite jį laikyti įvairius žaisliukus, delniukais braukti, spausti ir pirštais maigyti skirtingus objektus: slidų šilką ir šiurkštų liną, pro pirštus bėgantį smėlį ir tekantį vandenį, saulės įkaitintą akmenuką ar žiemos sušaldytą varveklį. Su vyresniais vaikučiais darykite įvairias užduotėles ir darbelius, pavyzdžiui, karpykite iškarpas, pieškite pirštais, verkite makaronų karolius...
Skonis
Absoliuti dauguma kūdikių liežuviu išstumia iš burnytės, o vėliau išspjauna į jų racioną naujai įvedamus produktus, paaugę vaikai taip pat vengia ragauti naujų maisto produktų. Tai yra normalu. Manoma, kad naujų skonių vengimas yra evoliucijos nulemtas savisaugos instinktas, padedantis išvengti apsinuodijimo.
Kaip lavinti? Įvedant naują produktą į kūdikio mitybą nusiteikite, kad kūdikis jo nenurys, tačiau nenuleiskite rankų ir vėl duokite jo paragauti po kelių dienų - kartais reikia net 10 kartų, kad kūdikis įprastų ir pamėgtų naują skonį. Vaikui augant pasirūpinkite kuo didesne maisto produktų įvairove ir jo neverskite, tačiau paskatinkite ragauti naujų produktų.
Nevalgiukams apetitą pagerina ir naujų skonių ragavimą paskatina tinkamas tėvų pavyzdys (juk būtų naivu tikėtis, kad vaikas mėgausis brokoliais, jeigu jūs kertate cepelinus, ar ne?), galimybė pačiam pasirinkti norimus produktus, dalyvavimas maisto pirkime ir gaminime. Daugiau patarimų ieškokite straipsniuose: Nevalgus vaikas: kodėl ir kaip pagerinti jo apetitą?, Kodėl verta mokyti vaikus gaminti maistą? ir Kaip įkalbėti vaiką išbandyti naują maistą?
Uoslė
Uoslė, atrodytų, nėra toks svarbus jutimas, tačiau taip mano tik ją turintys žmonės. Uoslė labai susijusi su skonio pajautimu, todėl ją dėl vienų ar kitų priežasčių praradę žmonės gerokai mažiau mėgaujasi maistu, menkai jaučia jo skonį, dažniau susiduria su įvairiais valgymo sutrikimais. Uoslė taip pat svarbi ir kaip papildomas apsauginis mechanizmas - pavojingi dalykai, pavyzdžiui, sugedęs maistas, infekuota žaizda, nutekėjusios dujos ir pan., mums bjauriai smirda.
Kaip lavinti? Naujagimiai turi puikią uoslę ir atpažįsta, visų pirma, mamos pieno kvapą, tačiau jų uoslė yra gan jautri - pastebėsite, kad kūdikis gali nenorėti žįsti arba būti jūsų glėbyje, jeigu esate stipriai prisikvėpinusi. Vėliau kūdikio uoslė tobulėja kartu \ su skonio jutimu, todėl duodami ragauti naujų maisto produktų pasiūlykite kūdikiui juos prieš tai pauostyti.
Atkreipkite vaiko dėmesį ir skatinkite jį uostyti ir kitus dalykus, pavyzdžiui, kaip gaiviai kvepia šaltas rytas arba koks stiprus pušyno kvapas karštą popietę. Parodykite, kad bjaurų kvapą turintys daiktai yra pavojingi - sugižusio pieno dvokas šlykštus ir tikrai nekviečiantis atsigerti!
Kaip lavinti kūdikio jutimus?

@ Shutterstock
Kūdikių ir vaikų raida
Kūdikis blogai miega: kodėl ir ką daryti? „Pampers“ pataria: neramus kūdikio miegas yra viena dažniausių problemų su kuria susiduria tėveliai... Negalintis užmigti ar dažnai naktį pabundantis kūdikis nepailsi, ryte pabunda irzlus, tad po sunkios nakties vos ant kojų besilaikančios mamos ir tėčio laukia dar viena sudėtinga diena... Kaip to išvengti?
Kaip išrinkti vaikui vardą? „Pampers“ pataria: vaiko vardo pasirinkimas labai svarbus žingsnis - juk vardas augantį mažylį lydės visą gyvenimą! Dalinamės naudingais patarimais, palengvinsiančiais vardo rinkimo procesą.
Ką daryti, jeigu vaikas nenori maudytis? „Pampers“ pataria: vieni vaikučiai noriai turškiasi vandenyje ir jiems maudynės - ne privaloma higienos procedūra, o smagiausia pramoga, tačiau kitiems kelionė į vonią yra nubarstyta ašaromis... Kodėl? Ką daryti, kad maudynės vaikui teiktų tik malonias emocijas?
Vaikas bijo kirptis: ką daryti? „Pampers“ pataria: daugeliui mažylių pasireiškia baimė kirptis plaukučius, o kartais apsilankymas kirpykloje ar vien žirklių vaizdas iššaukia nenumaldomą verksmo ir isterijos priepuolį. Kodėl vaikas bijo kirptis ir ką daryti, kad padėtume jam įveikti šią baimę?
7 žaidimai su makaronais „Pampers“ pataria: daugelis vaikučių labai mėgsta valgyti makaronus, tačiau jie puikiausiai tinka ir žaidimams! Siūlome žaidimus, kurie yra labai naudingi smulkiosios motorikos bei kūrybiškumo lavinimui ir tikrai patiks vaikams!
Dešiniarankis ar kairiarankis: galima atskirti labai anksti „Pampers“ pataria: buvimas dešiniarankiu ar kairiarankiu, manoma, nulemtas genetikos ir neturi jokios įtakos vaiko raidai, tačiau įdomu išmokti anksti pastebėti ženklus ir sužinoti, kuri rankytė vaikui augant taps dominuojanti.
10 paprastų būdų stiprinti ryšį su naujagimiu „Pampers“ pataria: dauguma moterų savo mažylį įsimyli vos jį išvydusios (neretai dar anksčiau - vos sužinojusios apie viduje užsimezgusią gyvybę), o kūdikiui augant, auga ir tarpusavio ryšys. Mamos (arba tėčio, brolių ir sesių, senelių) ir kūdikio ryšį kuria kasdienis rūpestis mažyliu, tačiau yra keli būdai, kurie jį ypatingai sustiprina.
10 rudeninių darbelių idėjų vaikams „Pampers“ pataria: rudenį vis dažniau gelia šaltukas, merkia lietus ir tenka laiką leisti namuose, tačiau tai tikrai nėra priežastis liūdėti! Darganota diena yra puiki proga lavinti vaikų smulkiąją motoriką, atskleisti jų kūrybiškumą ir jaukiai pabendrauti kuriant mielus darbelius.
Saugumo taisyklės, kurias turi žinoti visi vaikai „Pampers“ pataria: nors ir labai norėtumėme, bet negalime visuomet būti šalia savo vaikų ir apsaugoti jų nuo visų tykančių pavojų, todėl labai svarbu nuo pat mažens ugdyti vaiko gebėjimą pasirūpinti savo saugumu.
Kaip vystosi ir auga ankstukai? „Pampers“ pataria: ankstukų raida nėra tokia pati kaip laiku gimusių vaikučių ir priklauso nuo to, kurią nėštumo savaitę mažylis gimė. Tėveliams svarbu žinoti pagrindinius mažylio vystymosi ir augimo etapus bei mokėti įvertinti vaikučio koreguotą amžių - tai ramina ir padeda dėmesingai stebėti mažylio būklę.
Ar jūsų kūdikis laimingas? „Pampers“ pataria: tikrai lengva suprasti, kada kūdikis yra nepatenkintas - neigiamas emocijas jis išreiškia verkimu. O kokie ženklai parodo, kad ne tik kalbėti, bet net šypsotis dar nemokantis naujagimis yra laimingas?
Kaip įrengti kūdikio kambarį? „Pampers“ pataria: kūdikio kambario (ar vaiko miegojimo bei žaidimų kampelio tėvų kambaryje) įrengimas yra labai svarbus - juk būtina pasirūpinti ne tik interjeru, bet ir skirti daug dėmesio patogumui, saugumui bei lavinančios aplinkos sukūrimui.
Sutrikusi vaiko raida. Kada sunerimti? „Pampers“ pataria: vaikų raida ir jos sparta yra individuali, tačiau svarbu žinoti bendras gaires ir kuo anksčiau atpažinti neraminančius ženklus. Anksti pastebėjus raidos sutrikimus ir padedant specialistams pradėjus dirbti su vaikučiu, galima pasiekti puikių rezultatų!
Kaip išmokyti vaiką susikaupti? „Pampers“ pataria: padėkite vaikui išmokti susikaupti! Gebėjimas susikaupti yra svarbus įgūdis, būtinas mokantis, siekiant geresnių akademinių rezultatų, o taip pat reikalingas norint nurimti ir „nepamesti galvos“ net ir kritinėse situacijose.
Kodėl ir kaip guldyti kūdikį ant pilvuko? „Pampers“ pataria: gulėjimas ant pilvuko turėtų būti kasdienė mažylių mankšta nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių.
Kaip ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi? „Pampers“ pataria: pasitikėjimas savimi yra svarbi kiekvieno sėkmingo ir laimingo žmogaus savybė, prie kurios ugdymo nuo pat mažumės turėtų prisidėti tėvai.
Koks bus vaiko ūgis? 2 paprastos skaičiavimo formulės1 „Pampers“ pataria: pasinaudodami paprastomis formulėmis galite pažvelgti į ateitį ir apskaičiuoti, kok bus tikėtinas jūsų vaiko ūgis jam suaugus.
Kūdikis ir naminiai gyvūnai: naudingi patarimai „Pampers“ pataria: kūdikio gimimas tikrai nėra priežastis atsisakyti mylimų augintinių, tačiau svarbu laikytis visų saugumą, sveikatą ir laimę užtikrinančių taisyklių.
Kaip teisingai skirti „minutės pertraukėlę“ neklaužadai? „Pampers“ pataria - „minutės pertraukėlė“ padeda nurimti netinkamai besielgiančiam ir įsismarkavusiam vaikui, tačiau ji naudinga tik laikantis kelių pagrindinių taisyklių.
„Agresyvus“ kūdikis. Ką daryti? „Pampers“ pataria: nenustebkite, jeigu angeliškas kūdikėlis netikėtai pradėjo kandžiotis, muštis, žnaibytis ir pešti plaukus. Tai įprastas elgesys su kuriuo susiduria daugelis tėvelių, tad reikėtų suprasti jo priežastis ir mokėti suraminti įsismarkavusį mažylį.
Kaip įpratinti vaiką pabūti be mamos? „Pampers“ pataria: pirmieji, net ir trumpi išsiskyrimai su mama vaikui kelia didelį stresą, tad jiems reikia pasiruošti. Siūlome vadovautis 7 paprastomis taisyklėmis, kurios tikrai padės išvengti ašarų!
Kaip įveikti vaiko baimes? „Pampers“ pataria: beveik visi vaikai vienu ar kitu gyvenimo etapu susiduria su baimėmis, tačiau į jas nereikėtų numoti ranka. Svarbu išsiaiškinti jų priežastis bei padėti vaikui jas įveikti!
Vaiko kalbos raida nuo gimimo iki mokyklos „Pampers“ pataria: atkreipkite dėmesį į vaiko kalbos raidą nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių. Juk kalba - vienas svarbiausių įgūdžių, kurį tobuliname nuo gimimo iki pat mirties.
1-asis mažylio gimtadienis. Kaip atšvęsti? „Pampers“ pataria: 1-asis mažylio gimtadienis nuostabi proga susiburti ir pasidžiaugti augančiu vaikučiu, tačiau kaip suplanuoti šventę, kad ji teiktų džiaugsmą tiek mažyliui, tiek ir suaugusiems?
Vaikas zyzia. Ką daryti? „Pampers“ pataria: patempta lūpa, ašarų kupinos akys ir nesiliaunantis zyzimas gali iš kantrybės išvesti net pačius ramiausius tėvelius, tačiau mokykimės nepykti! Išsiaiškinkime vaiko zyzimo priežastis, bendraukime konstruktyviai ir mėgaukimės ramybe.
Kaip išsirinkti auklę?1 „Pampers“ pataria: auklės pasirinkimas yra ypač atsakingas procesas - juk jai patikėsite savo brangiausią turtą!
Kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko? „Pampers“ pataria: čiulptukas prie jo įpratusiam vaikučiui tampa tikra pirmąja meile, tad jo atsisakymas gali būti ypač skausmingas. Vis tik, dauguma specialistų rekomenduoja šio įpročio atsikratyti sulaukus 6-12 mėnesių. Dalinamės patarimais, kaip su čiulptuku atsisveikinti be ašarų!
Kaip padėti kūdikiui išmokti ropoti? „Pampers“ pataria: skatinkite kūdikius ropoti! Mažyliai pradeda ropoti skirtingu laiku, tačiau nuo pat pirmųjų dienų juos reikia ruošti šiam svarbiam gyvenimo etapui. Pateikiame keletą patarimų, kaip padėti kūdikiui išmokti judėti ropomis.
Knygos lydi nuo kūdikystės: naudingi patarimai „Pampers“ pataria: kelias į skaitymą prasideda dar kūdikystėje, kai vaikai pamėgsta žodžius, kai juos sujaudina istorijų pasakojimas ir sudomina dalijimasis gyvenimiška patirtimi su mylimais artimaisiais vartojant kalbą. Šeimos nariai gali puoselėti skaitymo džiaugsmą veiklomis, ugdančiomis vaikų gebėjimus ir keliančiomis susidomėjimą.
4 patarimai, padėsiantys jūsų vaikui prašnekti greičiau „Pampers“ pataria: nors jūsų mažylis pradės šnekėti greičiau, nei jūs manote, jūs galite palengvinti mokymosi procesą pasikliaudami šiais keturiais patarimais.
Žaidimas su vyresniais paskatina greitesnį kūdikių vystymąsi „Pampers“ pataria: tėvai dažnai stengiasi, kad jų vaikučiai žaistų su savo amžiaus grupės bičiuliais, tačiau tyrimai rodo, kad draugystė (ar bent pabuvimas šalia) su vyresniais vaikučiui yra labai naudinga.
Kada ir kaip pradėti vaiką mokyti naudotis naktipuodžiu: 6 naudingi patarimai „Pampers“ pataria: pasinaudokite šiais šešiais patarimais, siekdami suprasti, kada ir kaip pradėti vaiką mokyti naudotis naktipuodžiu.
Kodėl mažyliai vartoja keiksmažodžius ir kaip padėti jiems nebesikeikti? „Pampers“ pataria: ar jūsų vaikas naudoja žodžius, kurių jis tikrai negalėjo išgirsti iš jūsų? Skaitykite toliau norėdami suprasti, kodėl jis taip kalba ir kaip jam padėti suprasti, kad tai yra negerai.
Vaikas mokosi vaikščioti. Kaip jam padėti? Vaikščiojimas - vienas pagrindinių ir tėveliams daugiausiai laimės atnešančių kūdikio įgūdžių. Kaip padėti vaikščioti pradedančiam mažyliui? Ką daryti, kad pirmieji nerangūs žingsneliai virstų greitu bėginėjimu? Kokie pratimai geriausiai ugdo vaiko motoriką?
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Tikiuosi neatsiras tokių, kurios vadovausis šiuo straipsniu. Visiškos nesamonės.
Kada mažyliui metas valgyti?
Prieš 2 val.
: Gavau PAGALBOS IR SUSIJUSIU SU SAVO MYLĖTOJU
Sveiki. Jau daugiau nei treji metai, kai dėl darbo ir persikraustymo neteko bendrauti su mylimuoju. Viskas vyksta pe [...]
Vyro neištikimybės požymiai
Prieš 1 sav.
: Gavau PAGALBOS IR SUSIJUSIU SU SAVO MYLĖTOJU
Sveiki. Jau daugiau nei treji metai, kai dėl darbo ir persikraustymo neteko bendrauti su mylimuoju. Viskas vyksta pe [...]
Vyras pavyduolis: bėgti ar mylėti?
Prieš 1 sav.
Ar žinote, kad...
Į plastiką, iš kurio daromos LEGO detalės, dedama speciali medžiaga, kuri darant rentgeną šviečia ryškiau, kad būtų lengviau detalę aptikti, jei vaikas ją prarytų.
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai