Kaip išvalyti ir atnaujinti seną kilimą?

@ Shutterstock

Kilimai namams suteikia šilumos ir jaukumo, tačiau tik tuomet, jeigu jie švarūs, purūs ir ryškiaspalviai. Jeigu jūsų namuose esantis „pagyvenęs“ kilimas ar kiliminė danga nedžiugina nei akių, nei basų pėdų, neskubėkite išmesti! Dalinamės naudingais patarimais, kaip išvalyti ir atnaujinti seną kilimą.

Kilimo valymas: siurbimas ir dėmių šalinimas

Prieš pradėdami valyti kilimą, visų pirma, kruopščiai nuvalykite dulkes nuo kitų paviršių - ant valomo kilimo krentančios dulkės jo išvaizdą gali tik pabloginti.

Nuvalę dulkes dėmesingai išsiurbkite kilimą. Labai dažnai daroma siurbimo klaida yra kilimo siurbimas tik viena kryptimi. Kilimo (ypač seno ar ilgesnio plauko) plaukeliai yra susipynę, tad siurbti reikėtų ne tik judant pirmyn ir atgal, bet ir į šonus, įstrižai. Skrupulingai išsiurbtas kilimas iškart paryškės, bus puresnis.

Dėmėto kilimo valymui jokiu būdu nenaudokite šiurkščių kempinių, šepečių su kietais šereliais, jais galite ne tik pažeisti kilimo struktūrą, bet ir išblukinti ar sulieti spalvas, jeigu kilimas yra spalvotas. Jums prireiks šviesaus, minkšto audinio atraižų ar virtuvinių šluosčių.

Dėmių valymui galite rinktis vieną iš daugybės kiekviename prekybos centre esančių valiklių, taip pat tiks acto tirpalas (1 dalis acto ir 3 dalys vandens). Jeigu dėmė įsisenėjusi, tai ant jos, visų pirma, užpilkite šiek tiek vandenilio peroksido, jeigu tai dvokianti gyvūnų šlapimo dėmė - amoniako tirpalo. Visas valymo priemones vertėtų išbandyti menkiau matomoje kilimo vietoje (pavyzdžiui, ten, kur įprastai stovi baldai) bei įsitikinti, kad pasirinkta valymo priemonė neblukina, nekeičia kilimo spalvos.

Vandenilio peroksidui ar amoniakui (jeigu juos naudojate) sureagavus, dėmę švelniai tapšnojant, netrinant nusausinkite švaria audinio skiautele ar virtuvine šluoste. Dėmę padenkite valymo priemone (pirktine arba acto tirpalu), švelniai patapšnokite audiniu ir palikite 10-15 min. (arba instrukcijoje nurodytam laikui). Tuomet valymo priemonės likučius nusausinkite (tam galima panaudoti popierinį rankšluostį), audinį sudrėkinkite švariame vandenyje, patapšnokite dėmę, šį veiksmą pakartokite kelis kartus ir galiausiai šlapią vietą pasistenkite kuo dėmesingiau nudžiovinti tapšnodami ir spausdami nauju, švariu, sausu audiniu ar popieriniais rankšluosčiais. Jeigu dėmės išvalyti nepavyko, palaukite, kol valyta vieta išdžius ir visą valymo procesą pakartokite.

Pašalinę įsisenėjusias dėmes visą kilimą galite išvalyti specialiomis valymo putomis ar kita pirktine priemone. Daugumą šių priemonių naudoti tikrai nesudėtinga - šiek tiek priemonės reikėtų užpurkšti ant kilimo, švelniai įtrinti, palaukti, kol nudžius ir dėmesingai išsiurbti.

Valant dėmes labai svarbu nepadauginti nei valymo priemonių, nei vandens, o baigus darbą būtina gerai nusausinti valytą vietą. Drėgmei įsiskverbus į kilimą jis džius labai sunkiai ir ilgai, prie drėgnos vietos lips dulkės ir purvas, tad jūsų darbas nueis perniek.

Kilimo atnaujinimas: ryški spalva ir purumas

Išsiurbtas ir išvalytas kilimas, žinoma, bus švarus, tačiau dauguma priemonių neatgaivina spalvos bei nesuteikia norimo purumo. Švarų kilimą nesunkiai atnaujinsite kiekvienuose namuose turimomis priemonėmis. Jums reikės acto tirpalo (1 dalį acto sumaišykite su 3 dalimis verdančio vandens), švaraus audinio skiautės ir duonos džiūvėsėlių.

Paruoštame, dar šiltame acto tirpale sudrėkinkite audinio skiautę (ji turi būti tik vos drėgna, jokiu būdu ne varvanti) ir ja tolygiai, viena kryptimi braukite per kilimą. Svarbu, kad kilimas neperšlaptų, būtų tik vos vos drėgnas. Palaukite, kol sudrėkintas kilimas visiškai išdžius. Žinoma, prieš imantis šio darbo mažiau matomoje kilimo vietoje vertėtų patikrinti, ar acto tirpalas negadina konkretaus kilimo.

Kilimui išdžiūvus, džiūvėsėlius (idealiai tiktų stambaus malimo) pašildykite keptuvėje ar orkaitėje ir rankomis juos įtrinkite į kilimą. Trindami pastebėsite, kaip ima ryškėti kilimo spalva. Kilimo spalvai paryškėjus ir jam atgavus purumą beliks tik kruopščiai, visomis kryptimis išsiurbti kilimą ir grožėtis atliktu darbu.

Komentarai (1)

vovka 2019-03-08 12:29
geriausiai išplauti su milteliais ir vandeniu kažkur lauke vasarą....

Buitis

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Naujagimis vaikas gali matyti žalią ir raudoną spalvas, tačiau nemato mėlynos.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai