Kaip išmokyti vaikus valdyti emocijas

Visi tėvai nori, kad vaikai būtų klusnūs ir elgtųsi „kaip pridera“. Tačiau blogo elgesio priežastys neretai būna grynai fiziologinės.
 
(Ne)matyti ir (ne)girdėti
 
Plačiai paplitusi nuomonė, kad vaikai turi elgtis taip, kad jų būtų nematyti ir negirdėti. Bėda ta, kad tokiems reikalavimams prieštarauja pati vaikų prigimtis – juk vaikų fiziologija yra nukreipta į tai, kad jie galėtų pastebima forma duoti apie save žinoti. Tai būtina sąlyga, kad vaikai galėtų išgyventi, todėl jiems būdingas tėvų nemėgstamas triukšmavimas. Beje, ar žinojote, kad pats žodis „emocija“ yra kilęs iš „motio“? Pastarasis reiškia judėjimą, ir šis judėjimas visada atsispindi fiziologiniame lygmenyje: supykus norisi sugniaužti kumščius, sukąsti dantis ir trypti kojomis, džiaugiantis – šokinėti ir ploti rankomis, liūdint – nuleisti galvą ir verkti. Visos suaugusiųjų emocijos taip pat sukelia judėjimo impulsus, tačiau mes jau mokame slėpti savo išgyvenimus, kontroliuoti emocijas, o vaikai – ne. Mažyliai iki penkerių metų kontroliuoti savo emocijų nesugeba – jų smegenys tam dar nėra pakankamai išsivysčiusios, todėl bet koks raginimas elgtis „kaip pridera“ yra tikrų tikriausia prievarta prieš vaiko organizmą. Vėliau viskas priklausys nuo to, kiek tėvai pagelbės atžalai suprasti save.
 
Įvardinti ir nukenksminti
 
Dūkstantys vaikai neturėtų versti tėvų raudonuoti. Gal aplinkiniai ne visada tolerantiški, tačiau tėvų užduotis – palaikyti savo vaiką, būti jo pusėje, ypač kai jis elgiasi taip, kaip to reikalauja jo amžius. Teisinga reakcija į kiekvieną „netinkamo“ elgesio proveržį turėtų būti ne kaltinantis „Kaip tu elgiesi?“, o draugiškas „Kas tau“? Jeigu norite, kad vaikas išmoktų „deramai elgtis“, turite pirmiausiai išmokyti jį suprasti savo išgyvenimus. Nesuprasdamas to, kas su juo vyksta, jis neišmoks kontroliuoti savo emocijų.

2 psl. »

Komentarai (1)

Alantas 2023-12-06 16:43
Virtuvė yra vieta, kur susitinka ne tik šeimos nariai, bet ir įvairios gamtos jėgos – ugnis, vanduo, šiluma ir šaltis. Būtent todėl virtuvės erdvė reikalauja patogių ir ištvermingų baldų, kurie būtų pasiruošę išlaikyti virtuvės bandymus ir eksperimentus. Tokius baldus siūlo ALANTAS – mūsų sukurti ir pagaminti virtuvės baldų komplektai jau atsidūrė tūkstančiuose Lietuvos namų.
<a href="https://alantas.lt/virtuves-baldai/>virtuvės baldai</a>
Modernios virtuvės

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Europoje tėvais tampama vidutiniškai 29 metų, tuo tarpu Indijoje - sulaukus 19.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai