„Pampers“ pataria: kūdikio kambario (ar vaiko miegojimo bei žaidimų kampelio tėvų kambaryje) įrengimas yra labai svarbus - juk būtina pasirūpinti ne tik interjeru, bet ir skirti daug dėmesio patogumui, saugumui bei lavinančios aplinkos sukūrimui.
Lovelė. Svarbiausias ir kūdikiui reikalingiausias baldas yra lovelė. Rinkitės naujagimiams ir kūdikiams pritaikytą, aukštas sieneles turinčią ir saugumo standartus atitinkančią lovelę. Verčiau rinktis minimalistinę, kuo mažiau dekoratyvių, išsikišusių detalių turinčią lovelę be papildomų baldakimų, užuolaidėlių, prikabintų pagalvėlių ir pan. Įvairios dekoracijos padidina nelaimingų atsitikimų, uždusimo ir staigios kūdikių mirties sindromo riziką.
Lovelė, jeigu ji dar pakankamai tvirta, tikrai gali būti padėvėta, naudota kito vaikučio, tačiau labai svarbu, kad jos čiužinukas būtų geros būklės ir tinkamas kūdikiui. Rekomenduojame rinktis kietesnį (perdėm minkšti čiužiniai padidina uždusimo ir staigios kūdikių mirties sindromo riziką), „Oeko-Tex 100“ standartą (parodo, kad gaminys neturi kenksmingo poveikio) atitinkantį čiužinuką, kurio užvalkalą galima nuimti ir skalbti aukštoje temperatūroje.
Vyresni kūdikiai, ypač tie, kurie jau geba savarankiškai atsistoti, dažnai ima graužti lovelės kraštus. Kūdikių lovelės privalo būti dažomos saugiais, netoksiškais dažais, tačiau papildomai galite įsigyti specialias minkšto plastiko apsaugas, skirtas lovelės kraštams (kartais šios apsaugos būna lovelės komplektacijoje).
Rinkdamiesi lovelę galite apsvarstyti „augančios“ lovelės variantą - šios lovelės gerokai brangesnės ir jų pasirinkimas nėra toks didelis, tačiau jos yra praktiškos, nes gali būti pailginamos, o vėliau ir transformuojamos į atvirą lovą vyresniam vaikui. Vietoje lovelės taip pat galima rinktis lopšį, tačiau turėkite mintyje, kad jis tinkamas tik naujagimiui, kūdikis greitai jį išaugs ir jam vis tiek reikės lovelės.
Vystymo stalas. Naujagimiui dažniausiai reikia apie 10 sauskelnių ar vystyklų per dieną, tad patogi vieta vaikelio nuvalymui ir pervystymui yra tiesiog būtina. Vaikučių dar neturintieji į vystymo stalo būtinybę dažnai žvelgia kritiškai, tačiau pabandę jie greitai įsitikina, kad šis baldas yra reikalingas.
Jeigu kambaryje yra pakankamai vietos, verta rinktis didesnį vystymo stalą su atviromis lentynomis arba stalčiais, kuriuose galėsite laikyti sauskelnes, higienos priemones bei vaiko drabužėlius. Šalia vystymo stalo taip pat pravers ir uždara šiukšliadėžė panaudotoms sauskelnėms ar skalbinių krepšys vystyklams. Jeigu kambaryje vietos nedaug, vietoje vystymo stalo galite įsigyti vystymo lentą, uždedamą ant komodos ar bet kurio kito tvirtesnio paviršiaus.
Vieta daiktams. Pirmą kartą tėvais tapę arba vaikučių dar neturintys žmonės nustemba, kiek daug daiktų reikia tokiam mažam žmogeliukui! Kūdikiai per dieną „sunaudoja“ krūvą sauskelnių ar vystyklų, drabužėlių, dažnai išpurvina patalus, jiems reikalingos mažylių higienos priemonės, jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais jie sukaupia didžiulę žaisliukų kolekciją...
Visą šį turtą reikia kažkur laikyti, tad pasirūpinkite kūdikio daiktams skirtomis vietomis. Labai praverčia atviros lentynos arba komodos su stalčiais iš kurių daiktus paimsite greitai ir lengvai. Paaugusiems ir vis daugiau savarankiškumo įgijusiems vaikams labai pravers ant žemės pastatomos arba į žemas lentynas įkišamos daiktadėžės - vaikas pats galės iš jų išsitraukti žaisliukus, mylimą pleduką ar drabužėlius, o vėliau juos sudėti atgal bei mokytis tvarkos.
Patogus krėslas. Žinoma, jūsų namuose yra kėdžių, sofų ar fotelių, tad dar vienas krėslas tikrai nėra pirmojo būtinumo prekė, tačiau jis vaiko kambariui suteiks daugiau jaukumo ir tikrai bus naudojamas. Patogus fotelis su pakoju kojoms ištiesti, supamasis arba masažinę funkciją turintis krėslas labai pravers žindymo ir migdymo, o vėliau ir pasakų skaitymo metu.
Prietaisai. Kiekvienas savo sveikata ir gera savijauta besirūpinantis žmogus turėtų atsižvelgti į kambario temperatūrą ir drėgmę, tačiau kūdikiams jų aplinkos mikroklimatas yra gyvybiškai svarbus. Kūdikiai dar nesugeba taip efektyviai reguliuoti savo kūno temperatūros, kaip suaugusieji, jų gleivinės labai jautrios perdėm sausam patalpų orui, o per aukšta temperatūra siejama su padidėjusia staigios kūdikių mirties sindromo rizika.
Kūdikio kambaryje vertėtų įtaisyti termometrą ir drėgmės matavimo prietaisą (galite įsigyti vieną prietaisą, parodantį tiek temperatūrą, tiek ir oro drėgmę). Optimali kūdikio kambario temperatūra yra 16–20°C, o ideali drėgmė turėtų būti 40–60%.
Jeigu kūdikio kambaryje yra per šalta ar per karšta, oras per sausas arba per drėgnas, vertėtų imtis atitinkamų priemonių. Įjunkite šildytuvą arba dažniau vėdinkite kambarį (tuo metu su kūdikiu iš kambario išeikite), tinkamai aprenkite kūdikį, drėkinkite drėkintuvais arba atvirkščiai sausinkite patalpų orą drėgmės surinktuvais.
Žaislai. Vaikai mokosi ir tobulėja žaisdami, tad, žinoma, žaislai užima didelę jų gyvenimo (ir kambario) dalį. Kaip jau minėjome, žaislus itin patogu laikyti ant žemės pastatytose arba į žemas lentynas įkištose daiktadėžėse, kur vaikas galėtų pats juos pasiekti, išsitraukti, o vėliau susidėti.
Žaislų pasirinkimas yra tėvelių asmeninis reikalas, tačiau mes siūlome pabandyti sumažinti jų kiekį ir žaislus vis kaitalioti. Vaikui lengvai pasiekiamose vietose laikykite tik dalį žaislų, o kitus paslėpkite ten, kur mažylis nematys (pavyzdžiui, įdėkite į daiktadėžę ir ją laikykite giliai spintoje). Vaikui nematant dalį naudojamų, bet jau pabodusių žaislų pakeiskite „naujais“, o senuosius paslėpkite. Mažylis bus juos primiršęs ir džiaugsis lyg ką tik nupirktais, tad nebus tokio didelio poreikio dažnai pirkti naujus žaisliukus, sutaupysite pinigų ir nepaversite vaiko kambario žaislų sandėliu.
Dekoras. Naujagimiui dekoracijos nėra įdomios, nes vos gimę vaikučiai yra trumparegiai, spalvas mato labai blankiai, o smulkių detalių bei sudėtingų raštų neįžvelgia. Naujagimiai geriausiai skiria stambius, konstrastuojančių spalvų (pavyzdžiui, juodos ir baltos) piešinius ar kitus objektus. Vertėtų naujagimiui gerai matomose vietose pakabinti kelis lapus su paprastais piešiniais (pavyzdžiui, ant balto lapo nupieškite kelias juodas širdeles ar apskritimus). Suaugusiojo akiai tokia dekoracija gal ir nėra labai graži, tačiau ji lavina naujagimio regą.
Kūdikiui augant dekoracijos įgaus daugiau prasmės ir ims džiuginti ne tik tėvelius, bet ir mažylį. Kambario ar vaiko žaidimų kampelio dekoravimas yra kiekvienos šeimos asmeninis pasirinkimas, priklausantis nuo skonio ir estetikos pajautimo. Kad ir kokias dekoracijas ar kambario temą bepasirinktumėte, siūlome atsižvelgti į jų edukacinę vertę. Pavyzdžiui, įvairūs gyvūnai, skaičiukai, abėcėlės raidės ar pasaulio žemėlapis atrodo smagiai ir padeda mokytis.
Saugumas. Vien lovelėje gulinčio ir bejėgio naujagimio saugumą užtikrinti gerokai paprasčiau, nei vaikučio, kuris jau pradėjo ropoti, o vėliau ir nerangiai vaikštinėti bei bėginėti. Kūdikiui augant, visų pirma, stenkitės pašalinti smulkius daiktelius, kuriuos jis gali pasiekti. 2-3 mėnesių kūdikis pradeda viską kištis į burnytę, tad yra didelis užspringimo pavojus, o kiek vyresni vaikai bando smulkmenas „sutalpinti“ į nosį, ausis. Mažiems vaikams taip pat pavojingi įvairūs minkšti audiniai, pledukai, pagalvėlės ir pan., nes jie padidina uždusimo ir staigios kūdikių mirties sindromo riziką.
Ropoti ir vaikščioti pradėję kūdikiai susiduria su dar daugiau pavojų - jie dažnai atsitrenkia ir susimuša į aštrius baldų kampus, knebinėja rozetes, patikrina visus stalčius ir spinteles... Tad siūlome būtinai paskaityti straipsnį apie judrių vaikučių saugumą: Kūdikis pradėjo ropoti: kaip užtikrinti saugumą namuose?
Kaip įrengti kūdikio kambarį?

@ Shutterstock
Kūdikių ir vaikų raida
Kūdikis blogai miega: kodėl ir ką daryti? „Pampers“ pataria: neramus kūdikio miegas yra viena dažniausių problemų su kuria susiduria tėveliai... Negalintis užmigti ar dažnai naktį pabundantis kūdikis nepailsi, ryte pabunda irzlus, tad po sunkios nakties vos ant kojų besilaikančios mamos ir tėčio laukia dar viena sudėtinga diena... Kaip to išvengti?
Kaip išrinkti vaikui vardą? „Pampers“ pataria: vaiko vardo pasirinkimas labai svarbus žingsnis - juk vardas augantį mažylį lydės visą gyvenimą! Dalinamės naudingais patarimais, palengvinsiančiais vardo rinkimo procesą.
Ką daryti, jeigu vaikas nenori maudytis? „Pampers“ pataria: vieni vaikučiai noriai turškiasi vandenyje ir jiems maudynės - ne privaloma higienos procedūra, o smagiausia pramoga, tačiau kitiems kelionė į vonią yra nubarstyta ašaromis... Kodėl? Ką daryti, kad maudynės vaikui teiktų tik malonias emocijas?
Vaikas bijo kirptis: ką daryti? „Pampers“ pataria: daugeliui mažylių pasireiškia baimė kirptis plaukučius, o kartais apsilankymas kirpykloje ar vien žirklių vaizdas iššaukia nenumaldomą verksmo ir isterijos priepuolį. Kodėl vaikas bijo kirptis ir ką daryti, kad padėtume jam įveikti šią baimę?
7 žaidimai su makaronais „Pampers“ pataria: daugelis vaikučių labai mėgsta valgyti makaronus, tačiau jie puikiausiai tinka ir žaidimams! Siūlome žaidimus, kurie yra labai naudingi smulkiosios motorikos bei kūrybiškumo lavinimui ir tikrai patiks vaikams!
Dešiniarankis ar kairiarankis: galima atskirti labai anksti „Pampers“ pataria: buvimas dešiniarankiu ar kairiarankiu, manoma, nulemtas genetikos ir neturi jokios įtakos vaiko raidai, tačiau įdomu išmokti anksti pastebėti ženklus ir sužinoti, kuri rankytė vaikui augant taps dominuojanti.
Kaip lavinti kūdikio jutimus? „Pampers“ pataria: žmogus turi 5 pagrindinius jutimus, padedančius jam pažinti pasaulį: regą, klausą, lytėjimą, skonį ir uoslę. Juos galima (ir tikrai verta!) pradėti lavinti nuo pat mažumės!
10 paprastų būdų stiprinti ryšį su naujagimiu „Pampers“ pataria: dauguma moterų savo mažylį įsimyli vos jį išvydusios (neretai dar anksčiau - vos sužinojusios apie viduje užsimezgusią gyvybę), o kūdikiui augant, auga ir tarpusavio ryšys. Mamos (arba tėčio, brolių ir sesių, senelių) ir kūdikio ryšį kuria kasdienis rūpestis mažyliu, tačiau yra keli būdai, kurie jį ypatingai sustiprina.
10 rudeninių darbelių idėjų vaikams „Pampers“ pataria: rudenį vis dažniau gelia šaltukas, merkia lietus ir tenka laiką leisti namuose, tačiau tai tikrai nėra priežastis liūdėti! Darganota diena yra puiki proga lavinti vaikų smulkiąją motoriką, atskleisti jų kūrybiškumą ir jaukiai pabendrauti kuriant mielus darbelius.
Saugumo taisyklės, kurias turi žinoti visi vaikai „Pampers“ pataria: nors ir labai norėtumėme, bet negalime visuomet būti šalia savo vaikų ir apsaugoti jų nuo visų tykančių pavojų, todėl labai svarbu nuo pat mažens ugdyti vaiko gebėjimą pasirūpinti savo saugumu.
Kaip vystosi ir auga ankstukai? „Pampers“ pataria: ankstukų raida nėra tokia pati kaip laiku gimusių vaikučių ir priklauso nuo to, kurią nėštumo savaitę mažylis gimė. Tėveliams svarbu žinoti pagrindinius mažylio vystymosi ir augimo etapus bei mokėti įvertinti vaikučio koreguotą amžių - tai ramina ir padeda dėmesingai stebėti mažylio būklę.
Ar jūsų kūdikis laimingas? „Pampers“ pataria: tikrai lengva suprasti, kada kūdikis yra nepatenkintas - neigiamas emocijas jis išreiškia verkimu. O kokie ženklai parodo, kad ne tik kalbėti, bet net šypsotis dar nemokantis naujagimis yra laimingas?
Sutrikusi vaiko raida. Kada sunerimti? „Pampers“ pataria: vaikų raida ir jos sparta yra individuali, tačiau svarbu žinoti bendras gaires ir kuo anksčiau atpažinti neraminančius ženklus. Anksti pastebėjus raidos sutrikimus ir padedant specialistams pradėjus dirbti su vaikučiu, galima pasiekti puikių rezultatų!
Kaip išmokyti vaiką susikaupti? „Pampers“ pataria: padėkite vaikui išmokti susikaupti! Gebėjimas susikaupti yra svarbus įgūdis, būtinas mokantis, siekiant geresnių akademinių rezultatų, o taip pat reikalingas norint nurimti ir „nepamesti galvos“ net ir kritinėse situacijose.
Kodėl ir kaip guldyti kūdikį ant pilvuko? „Pampers“ pataria: gulėjimas ant pilvuko turėtų būti kasdienė mažylių mankšta nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių.
Kaip ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi? „Pampers“ pataria: pasitikėjimas savimi yra svarbi kiekvieno sėkmingo ir laimingo žmogaus savybė, prie kurios ugdymo nuo pat mažumės turėtų prisidėti tėvai.
Koks bus vaiko ūgis? 2 paprastos skaičiavimo formulės1 „Pampers“ pataria: pasinaudodami paprastomis formulėmis galite pažvelgti į ateitį ir apskaičiuoti, kok bus tikėtinas jūsų vaiko ūgis jam suaugus.
Kūdikis ir naminiai gyvūnai: naudingi patarimai „Pampers“ pataria: kūdikio gimimas tikrai nėra priežastis atsisakyti mylimų augintinių, tačiau svarbu laikytis visų saugumą, sveikatą ir laimę užtikrinančių taisyklių.
Kaip teisingai skirti „minutės pertraukėlę“ neklaužadai? „Pampers“ pataria - „minutės pertraukėlė“ padeda nurimti netinkamai besielgiančiam ir įsismarkavusiam vaikui, tačiau ji naudinga tik laikantis kelių pagrindinių taisyklių.
„Agresyvus“ kūdikis. Ką daryti? „Pampers“ pataria: nenustebkite, jeigu angeliškas kūdikėlis netikėtai pradėjo kandžiotis, muštis, žnaibytis ir pešti plaukus. Tai įprastas elgesys su kuriuo susiduria daugelis tėvelių, tad reikėtų suprasti jo priežastis ir mokėti suraminti įsismarkavusį mažylį.
Kaip įpratinti vaiką pabūti be mamos? „Pampers“ pataria: pirmieji, net ir trumpi išsiskyrimai su mama vaikui kelia didelį stresą, tad jiems reikia pasiruošti. Siūlome vadovautis 7 paprastomis taisyklėmis, kurios tikrai padės išvengti ašarų!
Kaip įveikti vaiko baimes? „Pampers“ pataria: beveik visi vaikai vienu ar kitu gyvenimo etapu susiduria su baimėmis, tačiau į jas nereikėtų numoti ranka. Svarbu išsiaiškinti jų priežastis bei padėti vaikui jas įveikti!
Vaiko kalbos raida nuo gimimo iki mokyklos „Pampers“ pataria: atkreipkite dėmesį į vaiko kalbos raidą nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių. Juk kalba - vienas svarbiausių įgūdžių, kurį tobuliname nuo gimimo iki pat mirties.
1-asis mažylio gimtadienis. Kaip atšvęsti? „Pampers“ pataria: 1-asis mažylio gimtadienis nuostabi proga susiburti ir pasidžiaugti augančiu vaikučiu, tačiau kaip suplanuoti šventę, kad ji teiktų džiaugsmą tiek mažyliui, tiek ir suaugusiems?
Vaikas zyzia. Ką daryti? „Pampers“ pataria: patempta lūpa, ašarų kupinos akys ir nesiliaunantis zyzimas gali iš kantrybės išvesti net pačius ramiausius tėvelius, tačiau mokykimės nepykti! Išsiaiškinkime vaiko zyzimo priežastis, bendraukime konstruktyviai ir mėgaukimės ramybe.
Kaip išsirinkti auklę?1 „Pampers“ pataria: auklės pasirinkimas yra ypač atsakingas procesas - juk jai patikėsite savo brangiausią turtą!
Kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko? „Pampers“ pataria: čiulptukas prie jo įpratusiam vaikučiui tampa tikra pirmąja meile, tad jo atsisakymas gali būti ypač skausmingas. Vis tik, dauguma specialistų rekomenduoja šio įpročio atsikratyti sulaukus 6-12 mėnesių. Dalinamės patarimais, kaip su čiulptuku atsisveikinti be ašarų!
Kaip padėti kūdikiui išmokti ropoti? „Pampers“ pataria: skatinkite kūdikius ropoti! Mažyliai pradeda ropoti skirtingu laiku, tačiau nuo pat pirmųjų dienų juos reikia ruošti šiam svarbiam gyvenimo etapui. Pateikiame keletą patarimų, kaip padėti kūdikiui išmokti judėti ropomis.
Knygos lydi nuo kūdikystės: naudingi patarimai „Pampers“ pataria: kelias į skaitymą prasideda dar kūdikystėje, kai vaikai pamėgsta žodžius, kai juos sujaudina istorijų pasakojimas ir sudomina dalijimasis gyvenimiška patirtimi su mylimais artimaisiais vartojant kalbą. Šeimos nariai gali puoselėti skaitymo džiaugsmą veiklomis, ugdančiomis vaikų gebėjimus ir keliančiomis susidomėjimą.
4 patarimai, padėsiantys jūsų vaikui prašnekti greičiau „Pampers“ pataria: nors jūsų mažylis pradės šnekėti greičiau, nei jūs manote, jūs galite palengvinti mokymosi procesą pasikliaudami šiais keturiais patarimais.
Žaidimas su vyresniais paskatina greitesnį kūdikių vystymąsi „Pampers“ pataria: tėvai dažnai stengiasi, kad jų vaikučiai žaistų su savo amžiaus grupės bičiuliais, tačiau tyrimai rodo, kad draugystė (ar bent pabuvimas šalia) su vyresniais vaikučiui yra labai naudinga.
Kada ir kaip pradėti vaiką mokyti naudotis naktipuodžiu: 6 naudingi patarimai „Pampers“ pataria: pasinaudokite šiais šešiais patarimais, siekdami suprasti, kada ir kaip pradėti vaiką mokyti naudotis naktipuodžiu.
Kodėl mažyliai vartoja keiksmažodžius ir kaip padėti jiems nebesikeikti? „Pampers“ pataria: ar jūsų vaikas naudoja žodžius, kurių jis tikrai negalėjo išgirsti iš jūsų? Skaitykite toliau norėdami suprasti, kodėl jis taip kalba ir kaip jam padėti suprasti, kad tai yra negerai.
Vaikas mokosi vaikščioti. Kaip jam padėti? Vaikščiojimas - vienas pagrindinių ir tėveliams daugiausiai laimės atnešančių kūdikio įgūdžių. Kaip padėti vaikščioti pradedančiam mažyliui? Ką daryti, kad pirmieji nerangūs žingsneliai virstų greitu bėginėjimu? Kokie pratimai geriausiai ugdo vaiko motoriką?
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Mano ugis 159, sveriu 70 kg kaip numesti pilva?
Ką daryti, jei reikia greitai numesti svorio?
Prieš 2 sav.
Bivau metes 2metus.Priaugau 15kg.Ir kol nepradejau rukyti-nei velnio nenukrito!Pradejus rukyti ir tai tik po kokio pusmecio pradejo kristi svoris.Todel nepasakokit [...]
Metame rūkyti ir storėjame. Kodėl?
Prieš 2 sav.
Ar žinote, kad...
Kiekvieną minutę gimsta apie 200 vaikų. Daugiausiai vaikų gimsta liepos mėnesį.
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai