Nepavydėti kitiems – tai viena iš pagrindinių laimės sudėtinių dalių. Deja, pavydo jausmas bent retkarčiai kankina praktiškai visus. Vieniems jis staiga blyksteli ir užgesta, nepridarydamas jokios žalos, o kitus graužia ilgą laiką, neleisdamas judėti į priekį ir tiesiog laimingai gyventi savo gyvenimą.
Specialistai mano, kad pavydo priepuolio metu žmogaus smegenyse aktyvuojasi sritys, atsakingos už fizinį skausmą. Būtent dėl šios priežasties pavydas sukelia tiek daug kančių. Atsikratyti pavydo jausmo tiesiog būtina, antraip jis išsivystys į nuolatinę neigiamą emociją, kuri gali visiškai sudrumsti gyvenimą.
Kodėl atsiranda pavydas?
- Dėl nuolatinio savęs lyginimo su kitais žmonėmis ar jų pasiekimais;
- Dėl nepasitenkinimo pačiu savimi, perdėto kritiškumo;
- Dėl aplinkinių rodomos užuojautos. Pavyzdžiui, jei aplinkiniai nuolatos kartos, kaip jiems gaila, kad dar neištekėjai, visai netrukus gali imti pavydėti susituokusiems, nors iš esmės apie vestuves net nesvajojai.
- Dėl tinginystės. Aktyvus žmogus, negailintis jėgų savo tikslų siekimui, tiesiog negali būti pavydus, nes pats tikslo siekimas rodo, kad žmogus tiki savo jėgomis ir tuo, kad gali pasiekti tiek pat kiek kiti ar net daugiau.
- Dėl tuštybės, kuri verčia save laikyti aukščiau kitų. Šiuo atveju pavydima, kad kiti turi tiek pat kiek ir tu, nors tariamai to nenusipelnė.
Prieš bandant įveikti pavydą, visų pirma reikėtų išsiaiškinti jo ištakas, o tuomet jau laukia ilgas ir sunkus darbas su savimi.
Štai keletas patarimų, kurie turėtų padėti įveikti pavydo jausmą
- Pabandyk atrasti bent keletą savo savybių ar net asmeninių daiktų, kurių tau galėtų pavydėti kiti. Išmok vertinti situaciją iš kelių pusių. Pavyzdžiui, tavo draugė turi gerai uždirbantį vyrą, bet tu tu užtai iš saviškio sulauki gerokai daugiau dėmesio, nei ji.
- Visuomet sau primink (gali net užsirašyti), kad pavydo jausmas yra beprasmis, nes vistiek nepadės tau gauti to, ko tu pavydi. Geriau jau imkis tam tikrų konkrečių veiksmų, tuomet ir negatyvioms emocijoms laiko liks mažiau, ir tai, ko trokšti, gausi greičiau.
- Pabandyk savo troškimą įvertinti kritiškai. Pavyzdžiui, jei pavydo naujo draugės automobilio, pagalvok apie tai, kiek pinigų jam reikėjo išleisti, nors tai tėra priemonė, padedanti nusigauti iš vienos vietos į kitą.
- Surask galimų situacijos minusų. Pavyzdžiui, tavo draugė – didelės įmonės direktorė. Pagalvok, kokia didelė atsakomybė jai tenka ir kiek daug savo laiko ji turi skirti darbui, kai tu tuo tarpu gali ramiai sau ilsėtis namuose.
- Pavydas – tai pats puikiausias ženklas, rodantis, ko tau gyvenime trūksta. Pabandyk paanalizuoti savo pavydo jausmą ir sugalvoti konkrečius veiksmus, kad gautum tai, ko pavydi.
- Pagalvok, ar pavydi konkretaus daikto, ar tiesiog žmogaus laimės. Jei tai – pastarasis variantas, tuomet labai tikėtina, kad savo asmeninę laimę gali susikurti kitais būdais, tereikia pagalvoti, kas tau gyvenime teikia džiaugsmą ir užsibrėžti konkrečius tikslus.
- Padėk tiems, kuriems reikia pagalbos – tai sustiprins tavo tikėjimą, kad galbūt tu ir nepasiekei to, ko trokšti, tačiau gyveni ne veltui.
Komentarai (6)