Kaip atpažinti meningokokinę infekciją? Stiklinės testas

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: sveikatai ir gyvybei pavojinga meningokokine infekcija dažniausiai serga vaikai iki 5-erių metų, tad tėveliams būtina mokėti atpažinti pirmuosius jos simptomus bei kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą.

Meningokokinė infekcija - pavojinga ir ypač sparčiai progresuojanti bakterinė infencija, galinti sukelti žaibinį sepsį (kraujo užkrėtimą) arba pūlingą meningitą (galvos ir nugaros smegenų uždegimą). Laiku nepradėta gydyti meningokokinė infekcija gali pasibaigti labai rimtomis komplikacijomis (inkstų nepakankamumu, klausos praradimu, smegenų pažeidimu, galūnių amputacija) arba net mirtimi.

Kaip susergama meningokokine infekcija?

Meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu, užsikrečiama per kvėpavimo takus. Ligos sukėlėjus platina tiek sergantis asmuo, tiek ir sveikas (jau pasveikęs) bakterijų nešiotojas. Reikėtų būti ypač atsargiems ir dėmesingiems, jeigu žinote apie meningokokinės infekcijos atvejį artimoje aplinkoje, pavyzdžiui, susirgo vaiko bendraklasis ar tą pačią darželio grupę lankantis mažylis.

Įprastai pirmieji ligos simptomai pasireiškia praėjus 4 dienoms po užsikrėtimo, tačiau inkubacinis periodas gali svyruoti nuo 1 iki 10 dienų.

Meningokokinę infekciją dažniausiai „pasigauna“ vaikai iki 5-erių metų, tačiau gali susirgti ir vyresni vaikai bei žmonės, kurie turi silpnesnį imunitetą, serga arba ką tik persirgo virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, patiria stresą ir kt.

Kokie yra meningokokinės infekcijos simptomai?

Meningokokinė infekcija kelia didelį pavojų, nes, įvertinus pirmuosius simptomus, ją sudėtinga atpažinti. Pirmieji meningokokinės infekcijos simptomai yra tokie patys, kaip daugumos peršalimo ligų - pakyla temperatūra, skauda galvą, raumenis, „laužo“ kaulus, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas. Meningokokine infekcija susirgęs vaikas gali būti neramus, irzlus arba priešingai - vangus, atsisakantis bendrauti, valgyti, gerti.

Pastebėjus šiuos simptomus būtina kreiptis į medikus, įspėti, jeigu aplinkoje yra ar neseniai buvo meningokokine infekcija užsikrėtusiųjų.

Ligai progresuojant pasireiškia meningokokinei infekcijai būdingas hemoraginis bėrimas. Bėrimas yra sudarytas iš smulkių, netaisyklingos formos, tamsiai raudonų taškelių, kurie labai sparčiai, tiesiog akyse plinta ir susilieja. Pirmiausiai išberia apatinę kūno dalį - papilvę, pilvo apačią, sėdmenis, šlaunis, tačiau bėrimas greitai plinta ir apima visą kūną.

Pastebėję įtartiną bėrimą, atlikite stiklinės testą. Prie išbertos vietos prispauskite skaidrią stiklinę. Jeigu bėrimas, prispaudus stiklinę, išnyksta, nepersišviečia per stiklą, menkai tikėtina, kad tai hemoraginis, meningokokinės infekcijos sukeltas bėrimas. Jeigu prispaudus stiklinę oda truputį pabąla, tačiau bėrimas neišnyksta, per stiklą matomi taškeliai, tai ypač sunkią būklę parodantis hemoraginis bėrimas. Būtina nedelsiant nė akimirkos skubėti į gydymo įstaigą!

Kaip gydoma meningokokinė infekcija?

Meningokokinė infekcija gydoma antibiotikais. Sunkesne ligos forma sergantiems žmonėms (ypač vaikams) dažnai tenka gultis į ligoninę ir gydytis reanimacijos ar intensyviosios terapijos skyriuose.

Kaip išvengti meningokokinės infekcijos?

Meningokokinės infekcijos ir/arba rimtų jos sukeltų komplikacijų padeda išvengti skiepai. Lietuvoje į profilaktinių skiepijimų kalendorių neseniai buvo įtraukti skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Šiais skiepais nemokamai skiepijami kūdikiai, gimę nuo 2018 m. gegužės 1 d. Reikalingos trys vakcinos dozės - pirmąją vakcinos dozę gauna 2 mėnesių mažyliai, antrą - 4 mėnesių, trečią - 12-15 mėnesių vaikučiai.

Vyresnius vaikus tėveliai gali paskiepyti arba patys pasiskiepyti privačiomis lėšomis.

Meningokokinės infekcijos (ir daugelio kitų infekcinių ligų) padės išvengti ir bendros higienos taisyklės, kurių turėtų laikytis tiek sergantieji, tiek nenorintys susirgti. Būtina kruopščiai plauti rankas muilu (ypač „ligų sezonu“, siaučiant virusams ir bekterijoms); kosėjant ar čiaudant prisidengti burną, nosį; naudoti vienkartines nosines ir jas nedelsiant išmesti į šiukšliadėžę; reguliariai vėdinti ir valyti patalpas, nekontaktuoti su sergančiais asmenimis, o sergantiems - grįžti į kasdienę rutiną tik visiškai pasveikus, būtinai baigti vartoti visus gydytojo paskirtus vaistus, net ir pasijutus geriau.

Komentarai

Kūdikių ir vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai