Kaip apskaičiuoti ovuliaciją?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria - kiekviena vaikų planuojanti susilaukti (arba atvirkščiai, nepageidaujanti pastoti ir norinti saugotis natūralaus šeimos planavimo metodo pagalba) moteris turėtų mokėti apskaičiuoti ovuliaciją ir vaisingas dienas.

Kas yra ovuliacija?

Ovuliacija - subrendusios kiaušialąstės (kiaušinėlio) išsilaisvinimas iš kiaušidės po to, kai susiformuoja folikulas. Šis procesas sveikos moters organizme vyksta reguliariai, kiaušinėlis subręsta kiekvieną mėnesį, paprastai menstruacinio ciklo viduryje ir tai yra pats palankiausias laikas vaiko pradėjimui.

Žinoti savo ovuliacijos laiką pravartu ir nenorinčioms pastoti - tereikia susilaikyti nuo lytinių santykių vaisingomis dienomis. Šis nėštumo vengimo būdas yra vadinamas natūraliu šeimos planavimo metodu. Jis yra pakankamai patikimas ir geras pasirinkimas, jeigu moteris nenori arba negali vartoti kontraceptinių tablečių, naudoti spriralių, prezervatyvų ar kitų apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo priemonių.

Ovuliacijos nustatymo būdai

Pagal menstruacijų ciklą. Populiariausias būdas nustatyti ovuliaciją yra jos apskaičiavimas, remiantis menstruacijų ciklu. Paprastai ovuliacija įvyksta ciklo viduryje, t.y. jeigu moters menstruacijų ciklo trukmė yra 28 dienos, ovuliacija įvyks 14 dieną. Kartais ji gali įvykti diena anksčiau ar vėliau.

Apskaičiavus ovuliaciją reikėtų žinoti, kad pastoti galima ne tik jos metu. Į moters organizmą po lytinio akto patekę spermatozoidai išgyvena iki 3 parų, tad pastoti galima, jeigu lytiniai santykiai įvyko iki ovuliacijos likus 2-5 dienoms.

Įvertinus „svyruojančią“ ovuliacijos dieną ir spermatozoidų gyvybingumą, vaisingomis yra laikomos 5 dienos iki numatomos ovuliacijos ir dar 1-2 dienos po jos.

Šiuo ovuliacijos ir vaisingų dienų apskaičiavimo metodu galima pasitikėti tik jeigu menstruacijų ciklas yra pakankamai reguliarus. Ovuliacijos ir vaisingų dienų nustatymą pagal menstruacijų ciklą rekomenduojame derinti su kitais būdais, ypač pačioje pradžioje, kuomet dar nesate įpratusi stebėti savo kūno siunčiamų signalų.

Pagal bazinę kūno temperatūrą. Bazinė kūno temperatūra (BKT) yra žemiausia temperatūra, kuri būna ramybės būsenoje. Sveikų moterų BKT periodiškai svyruoja - nukrenta prieš pat ovuliaciją, o ovuliacijos metu pakyla 0,2-0,5 laipsnio pagal Celsijų (kitomis ciklo dienomis BKT išlieka daugiau ar mažiau stabili).

Norint nustatyti ovuliacijos dieną, reikėtų kelis ciklus iš eilės matuoti ir pasižymėti savo kūno temperatūrą. Temperatūrą labai svarbu matuoti visuomet tuo pačiu metu (geriausia - ką tik nubudus), toje pačioje vietoje (po liežuviu, makštyje arba išangėje).

Svarbu žinoti, kad kūno temperatūra gali susvyruoti ne tik dėl ovuliacijos, bet ir dėl ligos, didelio streso, nuovargio, prasto ir trumpo miego, alkoholio vartojimo, rūkymo, vaistų.

Pagal gimdos kaklelio gleives. Gimdos kaklelis skirtingais ciklo periodais gamina kiek kitokias gleives, pasišalinančias per makštį, todėl jos dar vadinamos makšties išskyromis. „Sausuoju“ periodu iškart po mėnesinių gali nebūti jokių išskyrų arba jų kiekis labai nedidelis. Vėliau išskyros tampa tirštos, lipnios, baltos ar gelsvos spalvos. Jas keičia vis tąsesnės, kreminės, baltos ar gelsvos spalvos, bet kasdien vis skaidrėjančios gleivės. Šio periodu jau įmanoma pastoti.

Pačiu vaisingiausiu periodu, t.y. likus kelioms dienoms iki ovuliacijos ir ovuliacijos dieną gleivės primena žalią kiaušinio baltymą. Jos skaidrios ir tąsios, gali būti kiek vandeningos. Paprastai šiuo periodu iš makšties pasišalina didelis kiekis gleivių, todėl moteris jaučia drėgmę, permirksta kelnaitės, prireikia įklotų.

Po ovuliacijos gleivių sumažėja, jos tampa lipnesnės, ne tokios vandeningos, vėl įgauna baltą ar gelsvą spalvą.

Ovuliacijos testai. Ovuliacijos testai yra ypač naudingi, jeigu menstruacijų ciklas nėra reguliarus arba jeigu nepastebite ryškių gimdos kaklelio gleivių pokyčių (juos sunkiau įvertinti, jeigu menstruacijų ciklas yra trumpas arba jeigu išskyros pakitusios dėl ligų, vaistų vartojimo ir kt. priežasčių).

Juostelės. Patys populiariausi ovuliacijos testai primena nėštumo testus - tai pavienės arba plastikinėje dėžutėje kasetėje esančios juostelės, reaguojančios į šlapime esančio liuteinizuojančio hormono (LH) kiekį. Prieš pat ovuliaciją šio hormono kiekis ženkliai padidėja.

Norėdami testais nustatyti tikslią ovuliacijos dieną, visų pirma, apskaičiuokite numatomą ovuliacijos dieną, pagal menstruacijų ciklą. Iki numatomos ovuliacijos likus 5-6 dienoms pradėkite daryti testus ir juos atlikite kasdien tuo pačiu metu.

Kiekvienas testas turi savitą naudojimo instrukciją, tačiau įprastai rekomenduojama testą atlikti pirmoje dienos pusėje, prieš testą negėrus 2 valandas ir nesišlapinus 4 valandas. Galite šlapintis tiesiai ant testo juostelės arba nusišlapinti į švarų indelį ir po to testą įmerkti į jį.

Šių testų galima įsigyti daugumoje vaistinių, didžiuosiuose prekybos centruose. Jie vienkartiniai ir jų kaina svyruoja nuo 1 euro iki 2-3 eurų už vienetą (tačiau įvertinkite, kad kiekvieno ciklo metu jums reikės 5-6 vienkartinių testų).

Ovuliacijos mikroskopas. Prieš pat ovuliaciją ir jos metu, dėl hormonų poveikio, moters seilėse yra daugiau druskos. Seilėms džiūnant didesnis druskos kiekis susikristalizuoja ir įgauna paparčio lapus primenančią formą. Šia ypatybe yra paremtas ovuliacijos nustatymas, naudojant vadinamąjį ovuliacijos mikroskopą.

Tai lūpdažį primenantis, mažas įrenginys ant kurio užtepamas seilių lašas, seilėms išdžiūvus, jos stebimos ir vertinamos per įrenginyje esantį mikroskopą. Jeigu ovuliacija dar toli, matomi padriki taškeliai. Ovuliacijai artėjant ima daugėti tarpusavyje besijungiančių, kristalus primenančių darinių, o pačiomis vaisinsiaugiomis dienomis ir ovuliacijos metu jie įgauna jau minėtą paparčio lapų formą.

Siekiant tikslumo dažniausiai rekomenduojama seilių testą atlikti ryte, nevalgius, negėrus, nerūkius, nesivalius dantų. Jeigu testas atliekamas vėliau, reikėtų po paskutinio valgymo, gėrimo ar rūkymo palaukti bent 3 valandas. Seiles rekomenduojama paimti po liežuviu. Žinoma, kiekvieno konkretaus gamintojo įrenginys gali truputį skirtis, tad dėmesingai perskaitykite instrukciją ir ja vadovaukitės.

Šių įrenginių rasite kai kuriose vaistinėse arba internetiniuose puslapiuose. Jų kaina svyruoja nuo 30 iki 50 eurų, tačiau tai daugkartinio naudojimo įrenginys.

Kiti organizmo ženklai. Artėjančią ovuliaciją kartais gali signalizuoti ir kiti kūno siunčiami ženklai. Pavyzdžiui, dėl hormonų koncentracijos pokyčių iki ovuliacijos ir jos metu metu gali pasirodyti šiek tiek kraujo (lyg pačioje mėnesinių pradžioje ar pabaigoje). Ovuliacinis kraujavimas yra negausus, dažniausiai vienadienis.

Kai kurios moterys prieš ovuliaciją jaučia kitus menstruacijų pradžią primenančius simptomus: skausmą pilvo apačioje (dažniausiai vienoje pusėje, toje, kur kiaušialąstė išsilaisvina iš kiaušidės), padidėjusį krūtų jautrumą, dažnesnę nuotaikų kaitą, nuovargį ir pan.

Dalis moterų pastebi prieš ovuliaciją ir jos metu padidėjusį libido (lytinį potraukį).

Komentarai

Pastojimas ir nėštumas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai