Kai namuose karaliauja manipuliacija

Fabrice Lerouge/Onoky/Corbis nuotr.

“Ingute, gana žiūrėti filmukus” - neužtikrintu balsu savo mažajai dukrelei sako mama ir jau tiesia ranką, kad galėtų išjungti televizorių, nors puikiai suvokia koks tolimesnis scenarijus laukia. Brangioji dukryte puola ant žemės, pradeda garsiai verkti ir iš kito kambario tekina atlekia geroji močiutė. Juk vaiką paguosti reikia! Ir štai prasideda amžinos diskusijos – leisti, ar neleisti? Tuomet pats faktas nebėra toks svarbus ir vaikas toliau sėkmingai gali veikti, ką veikęs, juk dabar svarbiausia įrodyti savo tiesą ir apginti poziciją.

Štai tokia daugumai pažįstama situacija puikiai iliustruoja klasikinį vaiko manipuliavimą: jis puikiai suvokia, kad namuose yra “gynėjų”, kurie išgirdę graudų verksmą tuoj pat stos į gynybines pozicijas. Kodėl gi tuo nepasinaudojus?

Kas gi toji manipuliacija? Psichologas Erikas Bernas teigė, kad visų žmonių santykiai pastatyti pagal tris modelius: “suaugęs – vaikas”, “vaikas – vaikas” arba “suaugęs – suaugęs”. Paprastai vaikų ir tėvų santykiai kuriami pagal pirmąjį modelį “suaugęs – vaikas”, kuris palaipsniui perauga į “suaugęs – suaugęs”. Bet kokia manipuliacija paremta emociniu spaudimu, sukelia baimės, kaltės ir gėdos jausmą. Pasiduodami manipuliacijai, tėvai ima veikti ne kaip suaugusieji, kurie priima sprendimus atsižvelgiant į situaciją ir prisiima atsakomybę už pasekmes, o kaip išsigandę vaikai.

Deja, kuomet tėvai nėra įsitikinę savo autoritetu, nenori prisiimti atsakomybės ir stengiasi vengti bet kokių nesklandumų, jie neretai ir patys atsiduria manipuliatorių vaidmenyje. Visa tai yra psichologinis žaidimas ir geriausiu atveju jis žaidžiamas pagal “vaikas – vaikas” modelį.

2 psl. »

Komentarai (1)

Dorotėja 2017-04-21 16:03
O kaip turėtų įveikti dukra motinos manipuliaciją visais 3 išvardintais scenarijais.

Vaikai ir tėvai

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vienos dienos kūdikio gebėjimas suspausti kumštį yra daug stipresnis, nei mėnesio laiko kūdikio.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai