Mūsų dienomis vis dar plačiai paplitęs įsitikinimas, kad vyresnio nei vienerių metukų amžiaus mažylio krūtimi maitinti nereikia, kad pienas jau nebeduoda naudos, kad miegas kartu su mama – iš viso kažkas už sveiko proto ribų. Deja, daugelis šiandieninių mamyčių ir pačios buvo taip auklėjamos, tačiau neturi supratimo, kaip vyresnis nei vienerių metukų mažylis elgiasi prie krūties.
Tikėsi ar ne, bet suėjus vieneriems metukams jokių ypatingų pokyčių neįvyksta. Poreikiai išlieka tie patys. Vaikučiui vis dar taip pat reikia motiniškos šilumos ir švelnumo, bendravimo, žindimo – prie krūtinės jis visus šiuos metus rado ir apsaugą, ir nusiraminimą. Žindimo poreikis aiškiai išreikštas: šis procesas reikalingiausias prieš miegą ir po jo, vaikutis pienu užsigeria maistą, glaudžiasi prie krūtinės, kai jaučiasi nusiminęs arba išsigandęs. Tai labai svarbus psichologinis aspektas. Būtent šie ryšiai su mama ateityje padės vaikučiui išaugti savarankiškam ir užmegzti harmoningus santykius su aplinkiniais. Ant motinos rankų, prie jos krūtinės, mažylis pažįsta pasaulį, mokosi pasitikėti. Kliudyti mažyliui suvokti pasaulį nėra protinga.
Norėtųsi sugriauti senus mitus ir įsitikinimus – pienas po vienerių metukų nepraranda savo maistinės vertės. Jis jau nepatenkina visų mažylio poreikių, tačiau ir toliau lieka būtina vaikučio mitybos dalimi. Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimų duomenimis, būtent 15 mėnesį mamos piene esančių baltymų koncentracija yra didžiausia, o tai būtina, kad mažylio imuninė sistema būtų stipri. Pienas ir toliau saugo vaikutį nuo alerginių reakcijų apraiškų, aprūpina vitaminais, mineralinėmis medžiagomis ir antikūnais. Labai svarbus periodas yra iki trejų metų, kai formuojasi nervų sistema ir krūties žindimas yra galingas psichologinis veiksnys, lemiantis tolygų ir harmoningą atžalos vystymąsi. Taip pat reikėtų įvertinti ir tuos veiksnius, kurie daro įtaką smegenų vystymuisi. Kaip rodo tyrimai, vaikai, kurie maitinami natūraliu būdu, ateityje yra gabesni mokslams ir pasižymi didesniu intelekto koeficientu.
Kada nustoti maitinti krūtimi?

Kūdikių mityba
Atsisveikiname su buteliuku ir renkamės gertuvę Kada laikas pereiti nuo buteliuko prie gertuvės, priklauso nuo kelių aspektų: gydytojų rekomendacijos, vaiko pajėgumų bei tėvų požiūrio.
Kaip išsirinkti labiausiai tinkantį buteliuką? Jei mama negali maitinti vaikelio natūraliai arba vien mamos pieno nepakanka ir tenka primaitinti, neišvengiamas pirkinys yra buteliukas. Jų pasiūla nemaža, kaip išsirinkti labiausiai tinkantį?
9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui? Pateikiame devynis neįtikėtinus faktus apie motinos pieną, kuriais pasidalino Vilniaus universiteto Santaros klinikų Vaikų ligoninės Neonatologijos centro vadovas dr. Arūnas Liubšys ir „Nutricia Research“ mokslo centro Nyderlanduose motinos pieno tyrimų vadovas dr. Berndas Stahlis.
„Philips Avent“ buteliukams „Natural“ mamos skyrė aukščiausią įvertinimą „Philips Avent“ paskelbė akciją, kurios metu kvietė mamas registruotis ir dalyvauti loterijoje - 8 laimingosioms buvo padovanoti labai kokybiški, natūralią moters krūties formą atkartojantys „Philips Avent“ buteliukai „Natural“.
„Philips Avent“ pientraukius išbandžiusios mamos sužavėtos rezultatu „Philips Avent“ paskelbė akciją, kurios metu kvietė mamas registruotis ir dalyvauti loterijoje - 6 laimingosioms buvo padovanoti komfortiški, lengvai naudojami, drauge su žindymo konsultantais sukurti „Philips Avent“ serijos „Comfort“ rankiniai pientraukiai.
Iš „Philips Avent“ puodelio mažylis atsigers saugiai ir lengvai Reikia manyti, jog nė vienas iš mūsų jau nebepamena kaip vargome, kol išmokome atsigerti iš paprasto puodelio. Šis kasdienis, visiems įprastas veiksmas yra nemenkas išbandymas bet kuriam mažyliui. Jei tuo netikite, paklauskite savo tėvų, kiek stiklinių puodelių „sukramtėte“, kiek staltiesių apliejote ir kiek kartų teko skalbti nuo galvos iki kojų sultimis aplietus drabužėlius, kol gėrimas pateko ten, kur jam ir vieta.
Pieno nutraukimas: naudingi patarimai2 Pieno nutraukimą vertėtų išbandyti visoms mamytėms - teisingai nutraukiant pieną galima paskatinti ir ilgiau pratęsti laktaciją, išvengti laktostazės, sukaupti pieno atsargų nenumatytiems atvejams arba norint grįžti į darbą, į maitinimą įtraukiant kitus šeimos narius. Nutraukiant pieną labai svarbus patogumas, tad mamoms būtina išmokti tą atlikti teisingai, atsipalaiduoti bei pasirinkti tinkamą pientraukį.
Ryžiai pačių mažiausių mityboje2 Ryžiai – viena iš seniausiaų grūdinių kultūrų. Azijoje ji auginta jau prieš 5000 metų. Anot vienos versijos, jie kilo iš Kinijos, vėliau pateko į Indiją, o iš ten pasiekė senovės Persiją, Mesopotamiją ir Vidurio Aziją.
Sėkmingas žindymo ir maitinimo iš buteliuko derinimas1 Žindomi vaikučiai išalksta kas keletą valandų, kadangi motinos pienas yra ypač lengvai ir greitai virškinamas - tam tereikia apie 90 minučių. Normalu vaikelį žindyti 8-12 kartų per dieną, tad, nors šis procesas labai malonus ir tikrai ypatingas, tai gerokai išvargina mamą ir apriboja jos galimybes skirti daugiau laiko darbui ar hobiams. Aktyvios ir šiuolaikiškos, tačiau motinos pieno naudą vaikeliui suprantančios moterys rado puikią išeitį - jos derina maitinimą krūtimi bei pieno nusitraukimą ir maitinimą iš buteliuko.
Konkursas! Registruokitės, laimėkite ir išbandykite „Philips Avent“ pientraukį! Pientraukis yra geras pagalbininkas, norinčioms palaikyti ilgesnę laktaciją bei negalinčioms reguliariai maitinti krūtimi moterims. Kviečiame registruotis ir dalyvauti konkurse - jau lapkričio 2 d. 6 laimingosios laimės komfortiškus „Philips Avent“ serijos „Comfort“ pientraukius!
Konkursas! Registruokitės, laimėkite ir išbandykite „Philips Avent“ buteliukus „Natural“! Pagal moters krūties formą sukurti „Philips Avent“ buteliukai „Natural“ padeda kur kas paprasčiau suderinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko. Kviečiame registruotis ir dalyvauti konkurse - jau lapkričio 2 d. 8 laimingosios laimės novatoriškus, ergonomiškus ir kūdikiui ypač patogius „Philips Avent“ buteliukus „Natural“!
Kaip žindyti kūdikį?7 Dauguma būsimų mamyčių nerimauja, ar joms pavyks teisingai pamaitinti savo kūdikį. Juk iš šalies žiūrint, tai ganėtinai sunkus procesas, priklausantis ne tik nuo tavęs pačios, bet ir nuo tavo visai dar mažo vaikučio.
Geriausi produktai ir receptai vaikučių imuniteto stiprinimui Pagerinti sveikatą ir sustiprinti vaiko imunitetą padeda vitaminai ir mineralinės medžiagos. Geriausia būtų, kad atžala jų gautų su maistu – natūraliais vaisiais ir daržovėmis, o ne su vitaminų kompleksais („natūralūs“ vitaminai įsisavinami geriau).
Ką reikia žinoti apie pirktinį ir pačių gamintą kūdikių maistą1 Visi tėvai nori, kad vaikučiai gerai valgytų, būtų sotūs, sveiki ir laimingi. Kūdikiui sulaukus pusės metų, jam nebeužtenka mamos pieno ar mišinuko, todėl rekomenduojama pradėti primaitinimą kietu maistu. Dalis mūsų eina į vietines parduotuves iš griebia pirmą pasitaikiusį kūdikių maistelį, kita dalis – gamina tyreles patys. Ką reikia žinoti?
Vitaminai lėkštutėje: gal kam uogų? Ar kada kyla klausimas, ką skanaus ir neįprasto patiekti savo mažyliui? Tikriausiai taip – juk tu visada rūpiniesi, kad vaikas gautų visko, ko jam reikia. Pavaišink jį uogomis!
Kaip išsirinkti kūdikio mišinuką?10 Kai kurios mamytės negali ar tiesiog nenori maitinti savo mažylių krūtimi. Ir nors maitinimas iš buteliuko dažnai kritikuojamas, vis dėl to jis taip pat turi savų pranašumų: kūdikį maitinti gali ir tėvelis, todėl mamytei lieka daugiau laisvo laiko, be to – nesunku nustatyti suvalgyto maisto kiekį.
Kada mažylį reikia maitinti mišinukais?14 Laimei, pastaruoju metu ir mokslininkai, ir gydytojai vis dažniau pasisako už natūralų maitinimą, tačiau kartais vien jo neužtenka. Ką būtina žinoti apie mamos pieną ir mišinukus?
Kur ir kaip laikyti motinos pieną ?6 Būna situacijų, kuomet mama negali ištisai būti šalia mažylio, o vartoti sausų mišinių nenori. Geriausia išeitis tokiu atveju - iš anksto paruošti pieno atsargų mažyliui, kad jis neliktų alkanas. Tačiau kyla klausimas, kaip ir kur laikyti motinos pieną?
Kaip pradėti žindyti kūdikį?4 Dauguma būsimų mamyčių bijo maitinti krūtimi – ir visai ne dėl to, kad jaudinasi dėl savo krūtinės, bet dėl to, kad žiūrint iš šono atrodo, kad tai labai sudėtinga (juk daug kas priklauso ne tik nuo jos, bet ir nuo mažylio).
Atmintinė mamytėms: kaip paįvairinti mažylių mitybą?6 Kaip ir kada į mažylio racioną reikėtų pradėti įtraukti naujus produktus? Šia tema yra galybė medžiagos, tad tu greičiausiai jau esi bent šį tą skaičiusi ar girdėjusi, žinai, ką galima daryti, o ko – nelabai.
Kūdikio primaitinimas pavasariniu laikotarpiu Tavo mažylis jau ūgtelėjo ir yra pasiruošęs susipažinti su suaugusiųjų maistu? Tuomet pats laikas pagalvoti apie primaitinimą. Nuo ko pradėti ir kaip teisingai sudėlioti mažylio mitybos racioną, kad jis gautų visa, kas būtina jo augimui ir vystymuisi ?
Vienerių metukų amžiaus vaiko mityba (II dalis) Jeigu mažylis sukasi šalin nuo daržovių, kurias anksčiau mėgo, tegul taip ir lieka. Jeigu neįkalbinėsi, jis greitai ir vėl pamėgs tavo paruoštą patiekalą, tačiau jeigu versi, kad vaikutis valgytų tai, kas jam šiuo metu nepatinka, nieko gero nebus – laikina antipatija maistui taps nuolatine.
Vienerių metukų amžiaus vaiko mityba (I dalis)2 Maždaug metukų sulaukęs vaikutis ima kiek kitaip vertinti maistą. Jis tampa išrankesnis, ne taip dažnai nori valgyti.
Kaip atpratinti vaiką nuo krūties?8 Visos mes puikiai žinome, kaip greitai ir nepastebimai bėga laikas, o mažylis, kuris dar vakar buvo visai bejėgis, su kiekviena diena tampa savarankiškesnis, o tuo pačiu ir labiau atitrūkta nuo mamos. Štai tuomet dažniausiai ir ateina pirmosios mintys, kaip vis dėl to teisingai nutraukti maitinimą krūtimi.
Mamos pieno paslaptis9 Tu su nekantrumu lauki, kad tavo pirmagimis išvys šį pasaulį, kai meiliai virsi jam košę, maitinsi iš buteliuko, duosi po „šaukštelį už mamytę, šaukštelį už tėvelį“.
Daiktai, kurių prireiks maitinant krūtimi Nors maitinimas krūtimi yra pats natūraliausias ir atrodytų, savaime suprantamas motiniškas veiksmas, vis dėl to šį procesą apsunkina noras jaustis patogiai ir jaukiai. Taigi šį kartą pakalbėsime apie papildomus daiktus, kurių prireiks maitinimo metu.
Kaip padėti kūdikiui atsirūgti? Kiekvienas kūdikis, maitindamasis motinos arba dirbtiniu pienu, įtraukia šiek tiek oro. Nuryto oro burbuliukai beveik visuomet atsiduria po pienu, o judėjimas sudirgina skrandį, taigi oras pradeda kilti į viršų kartu su pienu. Būtent atsirūgimo arba kitais žodžiais tariant atpilimo būdu tas oras ir išeina.
Kaip padidinti motinos pieno riebumą?2 Iš gimdymo namų sugrįžusios mamos visos mintys, jausmai ir veiksmai sukoncentruoti į vienintelį mažąjį žmogeliuką. Juk nuo jos priklauso mažylio gyvybė, juk būtent mama maitina vaikutį savo pienu. Prasidėjus laktacijos periodui, o ir po jo daugeliui moterų iškyla klausimas kaip padidinti pieno riebumą.
Kodėl kūdikis atsisako krūties? (II dalis)4 Turbūt visiems žinoma, kad kūdikiui nėra geresnio maisto už motinos pieną, o pati jaukiausia vieta – prie jos krūtinės. Vis dėlto ne visoms nusišypso laimė maitinti pačioms taip ilgai, kaip to norėtų. Kad ir kaip paradoksaliai tai nuskambėtų, kartais vaikutis pats atsisako krūties.
Kodėl kūdikis atsisako krūties? (I dalis)5 Turbūt visiems žinoma, kad kūdikiui nėra geresnio maisto už motinos pieną, o pati jaukiausia vieta – prie jos krūtinės. Vis dėlto ne visoms nusišypso laimė maitinti pačioms taip ilgai, kaip to norėtų. Kad ir kaip paradoksaliai tai nuskambėtų, kartais vaikutis pats atsisako krūties.
Kaip auga mažylio svoris?4 Tinkama mityba – sveiko kūdikio augimo pagrindas. Daugumai mamyčių nuolatos iškyla klausimas „Ar mano kūdikio svoris yra tinkamas?“. Žinoma, mama puikiai jaučia, ar jos vaikas gerai jaučiasi, tačiau painiavos dažnai įneša aplinkinių nuomonės (kurios neretai labai išsiskiria).
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Mano ugis 159, sveriu 70 kg kaip numesti pilva?
Ką daryti, jei reikia greitai numesti svorio?
Prieš 2 sav.
Bivau metes 2metus.Priaugau 15kg.Ir kol nepradejau rukyti-nei velnio nenukrito!Pradejus rukyti ir tai tik po kokio pusmecio pradejo kristi svoris.Todel nepasakokit [...]
Metame rūkyti ir storėjame. Kodėl?
Prieš 2 sav.
Ar žinote, kad...
Kalbant apie vaikus Japonijoje nevartojami žodžiai "blogas" ir "negeras".
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai (17)