Kada mažylį reikia maitinti mišinukais?

Laimei, pastaruoju metu ir mokslininkai, ir gydytojai vis dažniau pasisako už natūralų maitinimą, tačiau kartais vien jo neužtenka. Ką būtina žinoti apie mamos pieną ir mišinukus?

Mišinukai skiriami tais atvejais, kai dėl kokių nors priežasčių mažylis negauna reikiamo kiekio motinos pieno. Taip nutinka, jeigu mamytės arba vaikučio būklė yra sunki, pavyzdžiui: jeigu gimdymas arba cezario pjūvis sukėlė kokių nors komplikacijų, sutrikdė mamos sveikatą (prasidėjo kraujavimas, traukuliai, atsiradę kaip antrosios nėštumo pusės komplikacijos), ir gimdyvė turi ilgai gulėti intensyviosios terapijos skyriuje, kur ji gydoma vaistiniais preparatais, netinkamais maitinančioms krūtimi mamoms.

Visiškai pereiti prie mišinukų tenka sergant infekcinėmis ligomis: taip bandoma apsaugoti vaikutį nuo ligos sukėlėjų (pavyzdžiui, ŽIV arba piene aptiktų auksinio stafilokoko bakterijų). Papildomo maitinimo mišinukais dažniausiai prireikia, jeigu mažylis dėl sunkios savo būklės perkeliamas į specializuotas klinikas. Savaime suprantama, kad natūralus maitinimas tokiais atvejais tampa beveik neįmanomas. Jeigu atsiranda būtinybė primaitinti vaikutį, o mažylis turi kokių nors sveikatos problemų, parenkami gydomieji mišinukai, padedantys įveikti sveikatos sutrikimus. Taip gelbėjami neišnešioti ir labai mažo svorio naujagimiai, taip pat tie, kurie turi kokių nors funkcinių virškinamojo trakto problemų.

Mišinukų privalumas tas, kad mažylis gauna pakankamai būtino jam maisto, jeigu dėl kokios nors priežasties maitinimas krūtimi yra negalimas. Taip nutinka po gimdymo metu patirtų traumų, jeigu mažylis gimė neišnešiotas, dėl naujagimių hemolizinės ligos (vaisiaus ir naujagimio eritrocitų irimo, kai nesutampa motinos ir jos vaisiaus eritrocitų antigenai) arba kitų priežasčių, dėl kurių vaikutis atsiduria inkubatoriuje ar yra prijungiamas prie lašinės. Juk pirmosiomis dienomis mamytė pieno dar neturi, o nutraukti jo neįmanoma. Beveik tas pats nutinka, kai mama guli reanimacijos skyriuje. Deja, tenka pripažinti, kad gimdymo namuose mišinukų griebiamasi daug dažniau, negu reikėtų. Jie turi savų priežasčių taip maitinti vaikus: ne visuose yra sudarytos palankios sąlygos pabūti mamai su vaiku, tad ir natūralus maitinimas tampa komplikuotas ir beveik neįmanomas. Ten, kur vaikai priversti būti atskirai, jiems nustatytu laiku duodama mišinukų. Dar apmaudžiau, kai taip nutinka ne dėl nepalankių aplinkos sąlygų, o dėl medicinos personalo mentaliteto. Net ir geriausiose įstaigose pasitaiko atvejų, kai darbuotojai baisisi mamos egoizmu: „Kam tau vaikas, jeigu pieno dar neturi? Nori, kad jis sublogtų ir netektų svorio?“ Galima pamanyti, kad svorio kritimas yra kažkas labai nenatūralaus ir baisaus... Kol nėra pieno, vaikučiui visiškai užtenka priešpienio. Mišinukų prireikti gali nebent tuo atveju, jeigu naujagimis ima mažiau šlapintis, smarkiai sumažėja išskiriamo šlapimo kiekis. Pirmąsias tris paras užtenka nusišlapinti po 2 kartus, nuo ketvirtos iki šeštos – po 4, o nuo savaitės vaikas turi šlapintis bent po 6 kartus per parą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, jeigu išlaikoma bent ši riba, o mažylis gimė išnešiotas, nepriklausomai nuo to, ar krinta svoris, ar ne, papildomai mišinukais maitinti jo nereikia. Nereikia ir girdyti, išskyrus tuos atvejus, kai maitinamam krūtimi vaikučiui būna karšta (labai šilta nosytė, odos dangalai parausta). Tada jis netenka daug skysčių, tad su malonumu geria ir vandenuką.

2 psl. »

Komentarai (14)

Sima 2022-03-13 11:49
Nu vat žindyti iki pirmos klasės normalu, o mišinuku maitinti jau nenormalu ir didžiausia nuodėmė? Siūlyčiau visoms fanatėms žindytojoms užsikišti ir žiūrėtis savo vaiko. Kiekviena mama renkasi taip, kaip ji nori maitinti savo vaiką. Maitinau pati iki 4 mėnesių, ir kai nutraukiau, akmenim apmėtė, kaip aš taip galiu. Ogi galiu, nes aš pati geriau žinau. Ir tikrai, ne visos gali maitinti krūtimi. Tikrai ne visos... Ir tik nereikia rėkauti apie ryšį su vaiku. Papuose nėra ryšio mygtukų. Meilė vaikui ne per papus eina.
nomeda 2016-06-17 16:29
Aš nesuprantu kaip gali nesigauti maitinti krūtimi. Tai jei nemoki, kreipkis pas specialistus, kurie padės, pamokys. Juk tai darai dėl savo vaiko sveikatos ir gerovės. Jei kam trūksta informacijos apie žindymą, galite pasiskaityti čia http://www.avent.limedika.lt/straipsniai/kudikiu-maitinimas/115/item
sava 2015-05-03 07:18
Tegu valgo....reikia tik dziaugtis kad zindo su noru. Po kurio laiko susinormalizuos.Pirmas menuo visoms daugiau ar maziau buna persilauziamasis.
www.fxeadvisors.com
Juste 2015-04-30 16:38
O ka daryti kai kudikis istisai zyndzia kruti ir vistiek pavalges rekia? Pirmaja savaite galima sakyti isvis nemigojau nes vaikas pastoviai kruti isikandes budavo ir vos tik uzmigdavo, iskart vel staiga prabisdavo ir rekdavo. Tekdavo jam istisai kruti duoti. Jauciau kad kazkas negerai. Nu negali taip buti kad vaikas zindzia kruti valanda, dvi ir vistiek rekia. Pabandziau duoti misineli. Vaikas iskart pavalges uzmigo ramiai ir ismiegojo kelias valandas. Isvada ta kad arba mamos pienas jam nesotus arba as jo mazai turiu, nes vaikas istisai alkanas budavo. Tai kas cia per straipsnis kad vaikui uztenka tiek motinos pirno, kiek ji turi? Akivaizdu kad maniskiui jo negana budavo.
Dovile 2014-06-16 08:58
sveiki, turiu toki klausima.. musu mazoji valgo Aptamil.. visada duodavom pagal menesius, t.y. 1 nr, paskui 2 ir nuo 10men butu reikeje duoti 3.. bet mums parduotuvej viena konsultante papasakojo, kad geriau pirkti Aptamil Pre, kadangi jo sudetis tokia pat kaip ir tu su numeriais, taciau sudetyje nera krakmolo.. tai klausimas, ar tas krakmolas gerai ar blogai kudykiui??
Kristina 2012-05-31 20:03
Aš maitiniu 8:00val.ryta labausei tai koše darau manu,
mano sūnu 3mėnėsei
egle 2012-03-11 16:22
Siais laikais misinukai yra gaminami pagal "mamos pieno" principa. Juose yra beveik viskas, ko kudikiams reikia. Jeigu jau taip yra - del vienos ar kitos priezasties, kad mama negali ar nesigauna kudikio maitinti krutimi, manau nera nieko blogo maitinti misinukais.
mama 2012-03-10 14:34
deja,kartais,kaip mama benoretu,ji neturi kitos iseities, kaip tik maitinti misunuku,ne krutimi :(
Violeta 2012-03-01 16:57
Mano pienas greitai baigėsi, todėl ir man teko maitinti mišinukais. Vaikas auga sveikas ir nieko baisaus nenutiko. Nereikia kelti panikos ir pūsti burbulo iš nieko
Na 2012-03-01 16:15
Mes duodam, ir nieko tame bloga nėra. Kiekviena mama turi teisę rinktis

Kūdikių mityba

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kiekvieną minutę gimsta apie 200 vaikų. Daugiausiai vaikų gimsta liepos mėnesį.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai