Kada ateina metas „paleisti“ paauglį?

Paauglystė – tai laikas, kai jūsų atžala jau ne vaikas, bet dar ir ne suaugęs žmogus. Sūnus arba dukra po truputį atsiskiria nuo tėvų ir savarankiškai žengia į pasaulį. Kaip šį sunkų periodą išgyventi tėvams? Kaip jie gali padėti savo atžalai?
 
Slenkstis
 
Paauglys atsiduria labai nepatogioje padėtyje – jis yra tarp šeimos ir aplinkos, tarytum tarp kūjo ir priekalo. Viena koja dar vaikystėje, o kita – jau suaugusiųjų pasaulyje. Todėl ir požiūris į save dvejopas: prie „Aš“ paveikslo, įprasto nuo vaikystės, prisideda nauji kūniški pojūčiai, naujos mintys, nauji potyriai, patirtis už namų ir mokyklos ribų. Tai neįprasta ir sunkiai suderinama, todėl du požiūriai į save sukelia vidinį konfliktą. Būti ant slenksčio nepaprastai sunku: paauglys, norėdamas išvengti šio nemalonaus barjero, ieško būdų jį greičiau peržengti, arba atvirkščiai – žengteli žingsniuką atgal, į savo vaikystę. Tiek vienu, tiek kitu atveju vaikui reikalinga tėvų parama ir palaikymas.
 
Vis dar vaikas
 
Paauglys, siekiantis žengti pirmyn, gali pradėti elgtis taip, lyg suaugusieji jam būtų visai nebereikalingi. Kartais tai išreiškiama tokia agresyvia forma, kad tėvams lieka tik paleisti, patikėjus, kad atžala jau suaugusi ir visiškai savarankiška, arba tiesiog iš pasimetimo ir nežinojimo, ką daryti. Galų gale vaiko ir tėvų santykiai tampa labai įtempti. Paaugliui ši situacija apkartina ir taip nelengvą gyvenimo periodą. Kaip 2-3 metų vaikui, norinčiam būti savarankiškam, reikalingas emocinis tėvų palaikymas, taip ir pagaliui svarbu, kad tėvai jį palaikytų. Demonstratyvus paauglio susvetimėjimas yra provokacija, kuriai nereikia pasiduoti. Tegul aukštas atžalos ūgis ir didelės jos ambicijos jūsų nesuklaidina: tai – dar ne suaugęs žmogus, ir jam jūs vis dar esate reikalingi. Jeigu ryšiai nutraukiami per anksti, sūnus arba dukra netenka įprastos atramos, ir po to daug lengviau suversti kaltę dėl savo nesėkmių tėvams.

2 psl. »

Komentarai

Vaikai ir tėvai

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Jei vaikas apsinuodijo rūgštimi arba šarmais, jokiu būdu negalima dirbtinai jo vimdyti, nes šios medžiagos dar kartą nudegins gleivinę. Šiuo atveju reikia duoti išgerti 2 stiklines vandens.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai