Ką turi žinoti vaikas, kad būtų saugus? (II dalis, pabaiga)

Patarimai tėvams
 
Klauskite, o ne pamokslaukite. Užuot ką nors draudę, kartoję „ne“ ir mokę, kaip elgtis vienu ar kitu atveju, išėję pasivaikščioti geriau paklauskite, kokie žmonės vaikui atrodo įtartini, o kokie – geri, o išgirdę atsakymą – aptarkite vaiko žodžius. Jis turi žinoti, kaip pašalinis žmogus neturi elgtis su svetimu vaiku, o jei taip pasielgė – jis arba nusikaltėlis, arba neišauklėtas žmogus. Nei su vienu, nei su kitu nereikia būti pagarbiam ar paklusniam.
 
Skatinkite pasitikėjimą savimi. Paaiškinkite, kad kol vaikas yra tokioje vietoje, kur daug žmonių, jis saugesnis, nes čia visada galima pabėgti ir prisišaukti pagalbos. Tegul jis žino, kad pavojaus atveju jis gali daryti viską, kas įmanoma. Jeigu po žodžių „aš nekalbu su nepažįstamaisiais“ žmogus neatstoja, galima (ir netgi reikia) šaukti, bėgti, net mesti akmenį į automobilį, kad suveiktų signalizacija, kristi apsivilkus naują striukę į balą, kreiptis pagalbos į kitus nepažįstamus žmones, įbėgti į parduotuvę, vaistinę ar banką. Nusikaltėlis nerizikuos tempti besipriešinantį ir garsiai protestuojantį vaiką, todėl galite pasitreniruoti. Svarbu, kad vaikas nesidrovėtų atkreipti į save dėmesį ir prašyti aplinkinių pagalbos.
 
Parodykite, kaip būtent reikia atsakyti kitiems žmonėms. Vaikams iki 12 metų geriausias atsakymas būtų „Aš jūsų nepažįstu ir su jumis nekalbėsiu“ arba „Aš nekalbu su nepažįstamais“. Paauglys gali atsakyti „Ne, aš skubu, manęs laukia“ ar pan. Svarbu, kad vaikas mokėtų užtikrintai nutraukti pokalbį, praeiti pro šalį, jeigu jį kas nors kviečia, kad nebijotų pasirodyti nepagarbus. Pasitreniruokite modeliuodami įvairias galimas situacijas: „vienas namuose“, „užeini į laiptinę“, „telefono skambutis“, „pasiklydai prekybos centre“, „stovi prie lifto, o prie tavęs prieina vyras“ ir t.t. Sužaidę pasirinktą situaciją aptarkite, ką vaikas padarė gerai, o ką – ne.

2 psl. »

Komentarai

Vaikas ir aplinka

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ketvirtadalis identiškų dvynių yra veidrodiniai dvyniai. Jų plaukai krenta į skirtingas puses, jie turi veidrodinio tipo pirštų antspaudus ir jeigu vienas yra dešiniarankis, tai kitas – kairiarankis. Tačiau identiški dvyniai turi beveik vienodus protinius sugebėjimus. Tokie dvyniai dalinasi 100% DNR.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai