Ką reikia žinoti apie pirktinį ir pačių gamintą kūdikių maistą

Visi tėvai nori, kad vaikučiai gerai valgytų, būtų sotūs, sveiki ir laimingi. Kūdikiui sulaukus pusės metų, jam nebeužtenka mamos pieno ar mišinuko, todėl rekomenduojama pradėti primaitinimą kietu maistu. Dalis   mūsų eina į vietines parduotuves iš griebia pirmą pasitaikiusį kūdikių maistelį, kita dalis – gamina tyreles patys. Ką reikia žinoti?

Kada mažyliui reikia duoti kietesnio maisto?

Jei kūdikis maitinamas krūtimi, su mamos pienu visų būtinų medžiagų jis gauna iki 6 mėnesių amžiaus. Po to jį jau reikia primaitinti.

Jei kūdikis geria pieno mišinukus, košeles galima pradėti duoti nuo 5 mėnesių.

Nuo ko pradėti?

Paprastai rekomenduojama pradėti nuo daržovių košių: bulvių, morkų, moliūgų – pirmiausia dėl to, kad, ima augti geležies poreikis. Be to, šios košės greičiausiai bus ne tokios skanios, kaip virtos piene, tad prie jų nepripratęs mažylis vėliau gali tiesiog nenorėti jų valgyti.

Po daržovių turėtų sekti gliuteno neturinčios kruopos (ryžiai, kukurūzai).

Dar vėliau galima duoti vaisių tyrelių.

Svarbu, kad kiekvienas produktas būtų įtraukiamas po vieną – maišyti juos bus galima vėliau. Tegul prie naujo maisto mažylis pratinasi po truputį – tai ne tik neapsunkins dar netreniruoto kūdikio skrandžio, bet ir padės nustatyti, kam mažylis gali būti alergiškas. Naujo produkto reikėtų pradėti duoti maždaug kas dvi dienas.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis maistelį parduotuvėje:

Pirktinis maistelis turi savų privalumų, pavyzdžiui: nereikia gaišti laiko gaminimui, produktai paprastai būna geros kokybės (kūdikių mitybai visoje Europos Sąjungoje keliami vienodi reikalavimai). Atkreipti dėmesį reikėtų į:

 

  • Laikymo sąlygas, t.y. kur laikoma tyrelė ir ar nepažeista jos pakuotė, indelis. Taip pat labai svarbu atidžiai pažiūrėti į galiojimo laiką. Dažniausiai tyrelės būna pagamintos tikrai gerai, ir jei tik vaikutis valgo – galima drąsiai pirkti.
  • Antras svarbus dalykas – kokio amžiaus vaikams skirtas šis maistelis, kokia jo sudėtis, t.y. kiek ir kokių sudėtinių maistinių žaliavų jį sudaro. Primaitinant kūdikį labai svarbu, kad maiste nebūtų maistinių žaliavų pertekliaus.
  • Ne paskutinėje vietoje atsiduria ir produkto maistinė ir energinė vertė. Tai irgi svarbu, nes parodo maistinių žaliavų, iš kurių gaminamas produktas, kokybę, taigi ir paties produkto kokybę. Pavyzdžiui, jautienos kumpis, vištienos filė, kalakutienos filė turi didesnę energinę ir maistinę vertę nei kitos dalys. Taigi viskas priklauso nuo to, kokią žaliavą gamintojas pasirenka savo produkcijai.


Dažniausiai daroma klaida – neatsižvelgia į ant pakuotės nurodytas rekomendacijas dėl vaiko amžiaus. Atsižvelgti būtina, tačiau rekomendacijos skiriasi. Pavyzdžiui, Pasaulinė sveikatos organizacija primaitinimą, pavyzdžiui, mėsos, varškės, jogurto ar kiaušinio tyrelėmis, rekomenduoja nuo dešimties mėnesių amžiaus. Mūsų gydytojai šiuos produktus siūlo vartoti vėliau, kaip ir vaisių tyrelę. O prekyboje galima rasti jau nuo 3–4 mėnesių rekomenduojamas vaisių tyreles. Jei tėveliams kyla klausimų, reikėtų tai aptarti su savo gydytoju.

Kuo skiriasi maistelis skirtingo amžiaus vaikams?

Maistas, skirtas kūdikiams nuo 6 mėnesių, yra homogenizuotas, t.y. vienalytis, be gabalėlių, gana skystos konsistencijos, kad kūdikis lengvai nurytų.
Maistelis nuo 8 mėn. amžiaus yra mažiau homogenizuotas, panašesnis į košelę.
Nuo 12 mėn. maistelis jau su mažais gabaliukais, skatinantis kramtyti. Jo nereikėtų duoti mažesniems, kad nepaspringtų.

Be to, skiriasi ir skirtingo amžiaus vaikų tyrelių energinė vertė. Pavyzdžiui, trijų grūdų košė yra rekomenduojama nuo 8 mėnesių amžiaus, kadangi 6 mėnesių kūdikiui ji tiesiog bus per sunki ir dėl sudėties, ir dėl konsistencijos. 12 mėnesių vaikai gali valgyti maistelį, skirtą mažesnio amžiaus kūdikiams, bet maistinė ir energinė vertė tokio amžiaus vaikui bus per maža.

Ar reikia nerimauti dėl ilgo galiojimo laiko?

Galiojimo laikas priklauso nuo produkto apdirbimo būdo. Paprastai gamykliniu būdu ruošiamos tyrelės ne pasterizuojamos, bet vakuumuojamos, t.y. šviežia tyrelė supilama į pakuotę ir iš jos ištraukiamas oras. Tokiu būdu pagamintos tyrelės galiojimo laikas ir yra ilgesnis nei namuose gamintos košės. Tiesa, atidarant tokią tyrelę, būtinai turi pasigirsti pokštelėjimas. Tai reiškia, kad į ją nepateko oro ir tyrelė nesugedo.

Kaip vartoti pirktinį maistelį?

Teisingiausia pirktas tyreles pašildyti vandens vonelėje – taip maistelis tolygiai pašils. Jas galima pagardinti pirmo spaudimo alyvuogių aliejumi ar šaukšteliu sviesto. Riebalai kūdikiams ir vaikams yra labai reikalingi – vaikams jų reikia net labiau ir daugiau nei suaugusiems.

Dažnai tėveliams iškyla klausimas, ar galima apsiriboti tik aliejumi ir atsisakyti sviesto. Riebalai yra labai svarbios medžiagos kūdikių smegenų formavimuisi, nes dalyvauja nervinių skaidulų apvalkalo formavimesi, kuris turi įtakos nervinio impulso plitimui. Iki pusės metų kūdikiai net pusę savo energijos turi gauti iš riebalų (ir gauna jų su mamos pienu). Vėliau papildomai duodame tiek sočiųjų riebalų rūgščių, esančių gyvulinės kilmės riebaluose, svieste, tiek nesočiųjų riebalų rūgščių, kurių vaikutis gauna su alyvuogių aliejumi.

O kaip tyreles gaminti patiems?

Šiandieninė sveikos mitybos samprata verčia tėvelius atsakingiau rinktis kūdikių maistą, t.y. vietoje pirktinio maistelio stengtis gaminti jį patiems iš natūralių produktų.

Kūdikių maistą namuose pagaminti nesudėtinga ir ekonomiška, be to, jūs visada būsite tikrai, kad jis bus šviežias ir sveikas, be produkto galiojimo laiką ilginančių konservantų.

Štai keli patarimai, kaip išvirti skanią ir naudingą pirmąją košę:

  • Kol vaikas mažas, patogiausia jam košę virti atskirame, mažame puode. Užkaiskite puodą su vandeniu, kruopščiai po tekančiu vandeniu nuplaukite daržoves, supjaustykite jas stambiais gabalais ir dėkite į verdantį vandenį. Daržoves stenkitės pjaustyti vienodo storio gabaliukais.
  • Vandens pilkite tiek, kad vos apsemtų daržoves. Geriau košę virti uždengtame puode.
  • Turėkite omenyje, kad vienos daržovės verda ilgiau, o kitos – trumpiau. Pavyzdžiui, ilgiausiai verda morkos, burokėliai, pupelės, žalieji žirneliai, ropės. Kiek trumpiau - bulvės, kopūstai, kalafiorai, brokoliai. Na, o daugiausiai ląstelienos turinčios daržovės - moliūgai, cukinijos, pomidorai - verda greičiausiai, todėl į puodą juos reiktų dėti paskutinius.
  • Skusdami ir lupdami daržoves stenkitės tai daryti atidžiai ir nelupkite stora luobele - iš karto po ja paprastai yra daugiausia vitaminų ir mineralinių medžiagų. Jeigu kūdikiui virsite pomidorą (beje, jis išverda per kelias minutes), būtinai prieš tai nulupkite odelę. Daržovės neturi būti pervirusios ir ištežusios.
  • Kūdikiams iki vienerių metų maisto nerekomenduojama nei saldinti, nei sūdyti. Natūralaus sūrumo ar saldumo turi pačios daržovės, pavyzdžiui, salstelėjusį skonį suteikia moliūgas, morka, burokėlis. Išvirtas ir sutrintas daržoves paskaninti galima mamos pienu arba mišinuku, daržovių nuoviru, augaliniu aliejumi arba sviestu.
  • Jeigu kūdikis nesuvalgo visos išvirtos porcijos, paruoštą daržovienę laikykite šaldytuve ir prireikus vėl pašildykite. Nepatartina šildyti mikrobangų krosnelėje (maistas sušyla netolygiai, išlieka rizika apsideginti), geriau indelį su koše įstatykite į didesnį indą, pripildytą karšto vandens. Vis dėlto sveikiausia mažyliui valgyti kas kartą šviežiai išvirtos košės, todėl geriau iš karto neprivirti per daug.
  • Primaitinimą pradėti patartina nuo vienos daržovės, geriausia, tokios, kuri auga mūsų klimato zonoje. Jei alergijos nėra, po kelių dienų galima išbandyti kitus daržovių variantus.
  • Primaitinimo pradžiai dažniausiai rekomenduojamos šios daržovės: bulvės, morkos, moliūgai, kopūstai, brokoliai, žiediniai kopūstai, cukinijos.


Receptai

Obuolių ir bulvių tyrelė. Reikia: 1 bulvės, 1 obuolio, stiklinės vandens. Į verdantį vandenį įdėkite bulvę, baigiant jai virti įdėkite obuolį. Viską sutrinkite.

Moliūgų tyrelė. Reikia: 100 g moliūgo, trupučio sviesto, stiklinės vandens. Moliūgą 10-15 min. pavirkite vandenyje, įdėkite svisto ir viską pertrinkite. Galima įpilti šlakelį mamos pieno ar mišinuko.

Švelni daržovių tyrelė. Reikia: 100 g moliūgo, 100 gramų cukinijos, trupučio sviesto arba aliejaus, 1 nedidelės morkos. Į verdantį vandenį įdėkite morką, iki virimo pabaigos likus dešimt minučių, sudėkite moliūgą ir cukiniją. Išvirusias daržoves pertrinkite, įmaišykite aliejaus arba sviesto.

Bulvių ir morkų tyrelė. Reikia: 1 vidutinio dydžio bulvės, 1 morkos, trupučio sviesto arba aliejaus. Į verdantį vandenį sudėkite nuskustą morką ir bulvę. Kai suminkštės ir išvirs, įdėkite sviesto ir viską pertrinkite.

Moliūgų ir bulvių tyrelė. Reikia: 1 bulvės, 100 g moliūgo, trupučio sviesto. Į verdantį vandenį įmeskite bulvę, kiek vėliau – moliūgą. Virkite, kol suminkštės. Įdėkite sviesto ir pertrinkite.

Moliūgų ir obuolių tyrelė. Reikia: 100 g moliūgo, 1 obuolio. Sudėkite į verdantį vandenį ir išvirkite. Pertrinkite ir paskaninkite sviestu arba aliejumi.

Bulvių ir brokolių tyrelė. Reikia: 1 vidutinės bulvės, 1 nedidelės morkos, 5 brokolio šakelių, sviesto. Į verdantį vandenį pirmiausia dėkite morką, o po kelių minučių - bulvę ir brokolį. Išvirusias daržoves sumaišykite su sviestu ir pertrinkite. Jeigu košė per kieta, įpilkite daržovių nuoviro.

Obuolių ir kriaušių tyrelė su cinamonu. Reikia: 2 gerai prinokusių obuolių, 2 prinokusių kriaušių, trupučio cinamono. Sudėkite vaisius į prikaistuvį, užpilkite  4 šaukštais vandens, įberkite cinamono ir šildykite, kol vaisiai suminkštės (apie 6-8 minutes). Pertrinkite iki glotnios masės.

Komentarai (1)

Neda 2015-07-30 23:46
Mums jau 10 mėnesiukų, pradėjome ragauti "sunkesnes" tyreles, su mėsyte ir žuvimi(triušiena, kalakutiena, o žuvytė - dieduko pagauta, mamytės išdorota :)) Tokias nelabai išeina kaskart šviežiai virti, tai padarau daugiau, sutrinu trintuvu (turiu Delimano, pirktas neseniai, akcija Maximoje - superinis, vien dėl antgalio galėčiau rekomenduoti), padalinu porcijomis ir užšaldau. Dažniausiai prigaminu savaitgalį, kelias skirtingas, o paskui valgom visą savaitę, pakaitomis, kad nenusibostų.

Kūdikių mityba

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Europoje tėvais tampama vidutiniškai 29 metų, tuo tarpu Indijoje - sulaukus 19.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai