Ką reikia žinoti apie cezario pjūvį?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: Lietuvoje apie 25-30% vaikučių gimsta cezario pjūvio operacijos pagalba, todėl kiekvienai nėščiajai svarbu susipažinti su šia operacija ir žinoti, kada ji atliekama, kokia jos rizika ir kaip sveikstama po cezario pjūvio.

Cezario pjūvis atliekamas, jeigu negalima gimdyti natūraliai


Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir medikai vieningai sutaria, kad pageidaujama nėštumo pabaiga yra natūralus gimdymas, o cezario pjūvis gali būti atliekamas tik jeigu yra rimtų indikacijų, t.y. jeigu natūralus gimdymas kelia grėsmę mamai arba kūdikiui.

Cezario pjūvis dažniausiai yra atliekamas, jeigu yra placentos pirmeiga, vaisiaus padėtis skersinė, sėdmeninė arba veidinė, gresia gimdos plyšimas, moteris serga gimdos kaklelio vėžiu, mažajame dubenyje yra navikų, nustatyta sunki preeklampsija arba eklampsija, vaisius yra labai didelis, nėštumas yra daugiavaisis, gimdymo metu atsirado rimtų komplikacijų ir dėl kitų priežasčių.

Nepaisant to, kad esant indikacijoms cezario pjūvis yra saugiausias pasirinkimas mamai ir kūdikiui, moteris gali atsisakyti operacijos ir rinktis gimdymą natūraliais takais.

Cezario pjūvis - ilgiausiai trunka susiuvimas

Cezario pjūvio operacija nėra laikoma sudėtinga ar pavojinga. Atliekant operaciją moteriai dažniausiai yra taikoma tik vietinė nejautra, t.y. „aptirpinama“ tik apatinė kūno dalis, bet moteris ir toliau jaučia bei gali judinti galvą, rankas, krūtinę. Bendroji nejautra, kuomet moteris yra visiškai „užmigdoma“ taikoma rečiau, dažniausiai, jeigu prireikia skubios operacijos, negalima arba moteris nenori, kad būtų taikoma vietinė nejautra.

Nuskausminus įprastai yra atliekamas Pfanenštilio, t.y. horizontalus, apie 12 cm ilgio pjūvis papilvėje, labai retai gali būti pjaunama vertikaliai. Pjūvis ir vaikelio ištraukimas yra labai greitas, apie penkias minutes trunkantis procesas. Ilgiausiai, apie pusvalandį ir dar ilgiau užtrunka pjūvio susiuvimas, kadangi gydytojas siūna sluoksniais, atskirai susiūdamas kiekvieną audinį.

Gijimas po cezario pjūvio - namo išleidžiama po 3-5 parų

Cezario pjūvio operacija yra laikoma saugia ir jos komplikacijos (pavyzdžiui, infekcija, gausus kraujavimas, alergija, aplinkinių organų pažeidimai, pooperacinės sąaugos ir kt.) pasitaiko retai.

Jeigu operacijos eiga ir sveikimas po jos yra normalus, atsigerti galima po 2 valandų, o valgyti - po 6 valandų arba kitą dieną. Įvestas kateteris ištraukiamas ir rekomenduojama nusišlapinti po 3 valandų, pasituštinti reikėtų per 3 paras po operacijos. Judėti ir praustis po dušu galima jau po pirmosios paros, o po 3-5 parų gimdyvė ir naujagimis išleidžiami namo.

Sveikimas po operacijos paprastai trunka 4-6 savaites, tačiau tai priklauso nuo individualių moters organizmo savybių, operacijos (o ypač pjūvio susiuvimo) sėkmės, žaizdos ir susidarančio rando priežiūros.

Sveikimo periodu moteriai rekomenduojama nekilnoti sunkių daiktų, vengti staigių judesių, nesportuoti, negulėti vonioje, kosėjant ar čiaudant truputį prispausti, prilaikyti pjūvio vietą. Daugumai moterų sveikimą pagreitina švelnus rando ir aplinkinių audinių masažas, leidimas žaizdai „kvėpuoti“ - paprastai žaizda dengiama tvarsčiais tik pirmąją parą po operacijos).

Antrą vaikelį gydytojai siūlo pradėti planuoti praėjus ne mažiau, nei metams po cezario pjūvio operacijos. Reikėtų žinoti, kad viena atlikta cezario pjūvio operacija nėra nuosprendis, kad ir kito nėštumo metu jos vėl reikės - apie 25-30% moterų, kurioms buvo atlikta cezario pjūvio operacija, kito nėštumo metu pagimdo natūraliais takais.

Komentarai

Pastojimas ir nėštumas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vienos dienos kūdikio gebėjimas suspausti kumštį yra daug stipresnis, nei mėnesio laiko kūdikio.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai