Gyvybiškai svarbaus vitamino stokoja visa Lietuva

@ Shutterstock

Vitamino D nepakanka 9 iš 10 lietuvių, tačiau jo trūkumo sukelti simptomai neretai nepastebimi arba siejami su kitomis ligomis. Gyvybiškai svarbus vitaminas atsakingas už daugelį organizmo funkcijų, tad svarbu laiku atkreipti dėmesį į jo stoką ir papildyti atsargas.

 

Saulės vitaminas gerai nuotaikai ir stipriai sveikatai

Vitaminas D dažnai pavadinamas „saulės vitaminu“. 80-90% vitamino D pasigamina būnant saulėje. Veikiant ultravioletiniams saulės spinduliams su maistu gaunamas cholesterolis ir ergosterolis paverčiami vitaminu D. Likusi, gerokai mažesnė vitamino D dalis gaunama valgant riebią žuvį, kepenėles, kiaušinių trynius, žuvų ikrus, sviestą, sūrį, geriant pieną, apelsinų sultis.

Ilgą laiką žinoma, kad vitamino D trūkumas vaikams sukelia rachitą, tačiau mokslininkai bei medikai kasdien įsitikina, kad šis vitaminas gerokai svarbesnis. Pastebima, kad vitamino D stokojantys žmonės turi didesnę riziką susirgti osteoporoze, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, II tipo diabetu, vėžiu. Vitamino D trūkumas siejamas ir su nusilpusiu imunitetu bei suprastėjusia, depresyvia nuotaika, vangumu.

 

Vitamino D trūkumo simptomai:

  • Infekcijos. Vitamino D stoka siejama su nusilpusiu imunitetu. Reikėtų susirūpinti, jeigu nuolat „prikimba“ peršalimo ligos, kvėpavimo takų infekcijos, kartojasi grybeliniai susirgimai.
  • Nuovargis, bloga nuotaika. Į „sezoninę“ depresiją dažniausiai žvelgiame pro pirštus, susitaikome su tamsiuoju bei šaltuoju metų laiku aplankančiomis slogiomis mintimis, vangumu, energijos trūkumu. Užsitęsusi melancholija, mieguistumas, depresyvi nuotaika - dažni vitamino D trūkumo simptomai.
  • Kaulų, nugaros skausmas. Vitaminas D būtinas normaliam kalcio ir fosforo pasisavinimui, lemiančiam kaulų tvirtumą. Vitamino D stokojantys žmonės jaučia nepaaiškinamus kaulų, o taip pat ir nugaros (ypač jos apatinės, juosmeninės dalies) skausmus.  
  • Blogai gyjančios žaizdos. Vitaminas D užtikrina normalų kraujo krešumą ir greitą audinių regeneraciją. Esant jo trūkumui prasčiau gyja žaizdos, ypač suprastėja opalige sergančiųjų būklė.

 

Vitamino D atsargas pildome saulės voniomis (ir ne tik)

Norint, kad odoje pasigamintų kuo daugiau vitamino D svarbu „išnaudoti“ saulėtas dienas. Pasimėgaukite saulės spinduliais nusirengę kuo daugiau drabužių, atidengę didesnį odos plotą ir nepasitepę kremu nuo ultravioletinių saulės spindulių (juo tepkitės tik po 10-15 min., jeigu jūsų oda labai šviesi, linkusi greitai „degti“, arba po 20-30 min., jeigu esate tamsesnio gymio).

Deja, toliau nuo pusiaujo (tad ir Lietuvoje) gyvenantys žmonės saulėtomis dienomis džiaugiasi labai retai, tad jie kenčia nuo nuolatinio vitamino D trūkumo.  Vitamino D stokojantys žmonės ir  į rizikos grupę patenkantys vaikai, paaugliai, nėščiosios, žindyvės bei senjorai turėtų atkreipti dėmesį į savo mitybą, dažniau valgyti kokybišką žuvį, kepenėles, kiaušinius, vartoti žuvų taukus, vitamino D papildus arba maisto produktus, papildytus šiuo vitaminu (vitaminu D praturtinami kai kurie pusryčių dribsniai, sultys, o taip pat kūdikiams skirti mišinėliai, košės).

Su maistu, jeigu jis pakankamai kokybiškas, pavyksta įsisavinti tik nedidelę vitamino D dozę, tad šiauriau esančiose šalyse vis labiau populiarėja šviesos terapija. Nuostabios gamtos apsuptyje įsikūrusio poilsio komplekso „Esperanza Resort & SPA“ baseine esančiuose gultuose įtaisytos „Sun Meadow U“ lempos skleidžia ultravioletinius saulės spindulius, būtinus natūraliai ir efektyviai vitamino D gamybai odoje. Ilsėdamiesi, kaupdami vitamino D atsargas ir stiprindami sveikatą bei gerindami nuotaiką padailinsite odą. Gultuose taip pat esančios „Sun Meadow K“ lempos skleidžia malonią šilumą, skatina odos jaunystę, elastingumą ir skaistumą užtikrinančios medžiagos -  kolageno - gamybą.

Šviesos terapija IDW Esperanza Resort & SPA
Šviesos terapija „Esperanza Resort & SPA

Lietuvoje ir kituose labiau į šiaurę nutolusiuose kraštuose gyvenantiems žmonės vertėtų profilaktiškai, net jeigu jie nejunta jokių simptomų ir neturi nusiskundimų sveikata, atlikti kraujo serumo tyrimą vitamino D kiekiui nustatyti. Laiku pastebėję vitamino D stoką galėsite pasisemti jo iš saulės, maisto produktų, papildų ir šviesos terapijos, išvengsite pavojingų susirgimų, būsite energingi bei spinduliuosite puikią nuotaiką!

Komentarai

Vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai