Ginčai su vaiku: ar tai tikrai taip blogai?

Sulaukę 5-6 metų vaikučiai akivaizdžiai tampa savarankiškesni. Jie stengiasi vis daugiau darbelių atlikti be mamos pagalbos, pavyzdžiui, užsirišti batus, užsisegti sagutes, susidėti žaisliukus ir t.t. Tačiau savarankiškumas pasireiškia ne tik fizine prasme. Augant kinta ir mažylio mąstysena. Tokiame amžiuje išryškėja savitas vaiko požiūris į pasaulį ir jam vykstančius dalykus bei pasireiškia noras ginti savo įsitikinimus ir norus bet kokia kaina. O tai, kaip žinia, reiškia ginčus su tėveliais.

Pirmiausia norėtume pastebėti, kad vaiko noras ginčytis iš esmės yra geras ženklas. Juk tai reiškia, kad vaikas tavęs nebijo ir nėra įbaugintas galimų bausmių už “netinkamą elgesį ar nuomonę”. Per daug paklusnūs ir niekuomet nesiginčyjantys vaikai įprastai yra ne tinkamai išauklėti (kaip dažnai klaidingai manoma), o paprasčiausiai netikintys savo jėgomis, todėl bijantys išreikšti savo individualumą. Dar viena labai tikėtina tokio paklusnumo priežastis – paprasčiausia baimė būti nubaustam. Beje, sakydami “nubaustam” mes turime omenyje ne tik fizines bausmes. Neretai diržiukas vaikui nepridaro tiek skriaudos, kiek paprasčiausi tėvų žodžiai. Jei vaikui pasakius savo nuomonę arba norus iš tavęs jis nuolatos girdės “Ne, čia nesąmonė” ir pan. - su laiku jis iš tiesų pasijaus kvailiuku, kuris niekuomet nebūna teisus.

Taigi, jei vaikas su tavimi ginčijasi, vadinasi jis jau turi aiškią savo nuomonę, kurią tu turėtum įveikti konkrečiais argumentais, o ne atsainiu atsakymu “Paaugsi – suprasi, o dabar darysime kaip aš sakau”. Tokiu būdu tu ne tik atmeti jo nuomonę ir “primeti” savo taisykles, nepalikdama vaikui jokio pasirinkimo, bet dar ir smarkiai jį įžeidi vien žodeliu “paaugsi”.  Bendraudama su vaiku turėtum prisiminti, kokia pati buvai vaikystėje. Juk tuomet ir tau atrodė, kad esi jau suaugusi ir gali priiminėti sprendimus.

2 psl. »

Komentarai (5)

nesvarbu 2012-12-17 20:14
Vaiko nuomone gali isreiskti kita
salyga su mama na as niekada taip nedarau kad mama
geria nors pykstu kad tai daro,bet mano mama ir tetis skirasi o,man truksta tecio
Irma 2012-06-18 14:10
cia jau kaip patys tevai nuo mazu dienu pradeda aukleti savo vaika taip ir turi veliau
@ Erikai 2012-05-26 11:14
Visai ne chamas, o normalus, neibaugintas nebijantis vaikas. Labai lengvai atsakymas gali skambeti "dabar ne, nes piesiu" "negaliu" "paskui,kai baigsiu..." "kodel as vienas" ir t.t.
Erika 2012-05-17 19:27
Su paskutine pastraipa esu linkusi nesutikti. Vaikas turi būti visiškas chamas (atsiprašau už išsireiškimą), kad į tokius klausimus suprastų kaip paskatinimą ginčytis.
Aušra 2012-05-17 18:21
ginčytis su vaiku nėra prasmės. Kaip ir su suaugusiuoju. Bet čia tik mano nuomonė

Vaikai ir tėvai

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Korėjoje į vaiko amžių įskaičiuojami tie 9 mėnesiai, kuriuos jis praleido motinos įsčiose, todėl korėjiečiams visada metais daugiau, nei jų bendraamžiams iš kitų šalių.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai