Problema: depresija po gimdymo

Vaiko gimimas suprantamas kaip džiaugsmas, kitokia gyvenimo prasmė, pilnatvė. Kai šeimoje mažo žmogučio buvo labai laukiama, atrodytų, kad kitokių jausmų, nei džiaugsmas negalėtų ir kilti. Net ir motinystės vargai suvokiami kaip prasmingi. Neretai pasigirsta nuomonių, jog tik tapusi mama „moteris tampa tikra moterimi“. Tik, deja, ne visada jauną mamą aplanko vien tik geri jausmai. Po gimdymo, praėjus vos keletui dienų, jaunai mamai tampa sunku. Ji suirzusi, o ašaros rieda nesustabdomai. Smulkmenos erzina, o galvoje vis sukasi mintys, kad kažkas negerai, bet visai neaišku, kas. Neaišku ne tik artimiesiems, bet ir pačiai mamai. Moterį apima slegiantis liūdesys, apatija. Jaunoji mama jaučiasi kalta dėl tokios savo būsenos, juk taip lauktas žmogutis gimė  sveikas, ji turi mylimą, rūpestingą vyrą, stogą virš galvos.

Panašius jausmus po gimdymo gali prisiminti gana didelė dalis moterų (būsena dar vadinama „baby blues“). Didesnei daliai savijauta pagerėja po keleto savaičių, tačiau vienai iš septynių – dešimties moterų tokia būsena pereina į rimtą sutrikimą  - depresiją po gimdymo. Čia reikėtų pastebėti, jog depresija po gimdymo nėra specifinis sutrikimas, o terminas „pogimdyminė depresija“ nėra medicininis. Kitaip tariant, šiai būsenai būdingi panašūs simptomai kaip ir apėmus didžiajai depresijai, tačiau moters padėtis gimus vaikui iš esmės kitokia. Jei apėmus didžiajai depresijai žmogus ilgainiui nebegali spręsti uždavinių visose esminėse gyvenimo srityse – socialinėje aplinkoje, darbe bei buityje, tai užklupus depresijai po gimdymo mama nebegali spręsti svarbiausio šiuo metu iškilusio uždavinio – nebegali pasirūpinti savo vaiku. Dėl to kenčia ne tik jaunoji mama, bet ir gimęs kūdikis. Beje, depresija tik vienas iš galimų sutrikimų, kurie gali apimti moterį po gimdymo, o tokie sutrikimai gali būti skirtingo sunkumo (nuo būsenos vadinamos „baby blues“, motinos-vaiko ryšio sutrikimo iki sunkios psichozės).

2 psl. »

Komentarai (8)

raimonda 2012-12-15 11:53
kas reiske depresija
Renata 2012-02-21 22:30
pampuška, o ar praėjo savaime, ar kažkokių priemonių ėmėtės?
Renata 2012-02-21 22:30
Skaiste, labai gerai pastebėta. Dabar depresija yra kiekviename žingsnyje, todėl į rimtas problemas nereaguojame.
pampuska 2012-02-21 21:10
man taip buvo, labai sunku, atrodo viska turi - o cia slogios mintys...
Skaiste 2012-01-10 20:34
Ta žmonių reakcija yra iš dalies suprantama. Juk dabar žodis "depresija" naudojamas nuolatos. Bloga nuotaika - reiškia depresija. Prastai išsimiegojai - depresija. Visiems taip negera nuo tos amžinos depresijos", kad į rimtą ligą nebekreipia dėmesio.
vida 2012-01-10 14:09
na man paciasi neteko susidurti, bet stai draugei tikrai buvo. Kiek jinai pati man pasakojo - tai yra nepaaiskinamas liudesys ir neviltis. O stai aplinkiniu reakcija isties tik pabloginti situacija gali. Dar ir dabar pamenu, kaip drauges anyte sake "baik vaidinti, atsirado matai, poniute, kuriai poilsio reikia".
Felina 2012-01-10 12:30
Labai naudingas straipsnis. Ačiū.
Jelena 2012-01-10 09:34
Aš ir šiaip iš prigimties melancholikė, linkusi į depresiją. Tačiau lyg ir nepastebėjau, kad po gimdymo būtų kas labai pasikeitę

Po gimdymo

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai