Bičių pikis – stipriausias gamtos vaistas

Jūratė Šeškevičiūtė, Shutterstock nuotr.

Bičių pikis (propolis)– nuo seno naudojama natūrali medžiaga, ne tik padedanti stiprinti imuninę sistemą, bet ir gelbstinti užklupus įvairiausioms ligoms. Kuo naudingas šis bičių produktas?

Naudojamas tūkstančius metų

Bičių pikis yra natūralių, biologiškai aktyvių medžiagų, kurias nuo įvairių augalų surenka  bitės, kompleksas. Jau seniausiais laikais žmonės atrado šio produkto gydomąją galią. Sveikatinimo tikslais pikis naudojamas apie 5 tūkst. metų. Jį sveikatai stiprinti, žaizdoms gydyti, skausmui, tinimui malšinti, burnos kvapui gaivinti naudojo asirai, senovės graikai  ir kitos civilizacijos.

Liaudies medicinoje šis bičių produktas daugiausiai naudotas išoriškai: votims, karpoms, nuospaudoms šalinti, uždegimams malšinti, dantenoms gydyti ir daugybe kitų tikslų. Senovės egiptiečiai pikį naudojo net mirusiųjų balzamavimui.

Išskirtinė gamtos medžiaga

Šiandieniais tyrimais patvirtinta, kad pikis yra galingas natūralus antibiotikas. Jo veikimo spektras labai platus, paveikiantis ne tik bakterijas, bet ir virusus, grybelius. Pikis turi antioksidacinių, biostimuliuojančių, ansetsezuojančių savybių. Jame gausu biologiškai veiklių junginių: polifenolių, aromatinių rūgščių, esterių, eterinių aliejų, mikroelementų, vitaminų, aminorūgščių ir kt. Šis kompleksas itin svarbus žmogaus organizmo fiziologiniams procesams ir gyvybinėms funkcijoms išsaugoti.

Skirtingai nei sintetiniai antibiotikai, bičių pikis netrikdo natūralios žarnyno mikrofloros, o patogeninė flora neįgauna atsparumo. Jis visiškai saugus vartoti, net mažiems vaikams (saugiausia nuo 3 m. amžiaus). Dėl malonaus aromato jų yra mėgstamas.

Pikis yra itin stipri natūrali medžiaga, todėl verčiau su ja neeksperimentuoti, išbandant liaudiškus receptus, o pirkti saugius, patentuotus, ekspertų kurtus preparatus, kurių galima rasti kiekvienoje vaistinėje. Yra tam tikrų kontraindikacijų: pikio negalima vartoti, jeigu pasireiškia alerginės reakcijos, atsargesni turėtų būti sergantieji bronchine astma, egzema, turintieji kraujo krešėjimo problemų.

Preparatas nuo įvairiausių ligų...

Šiandien nestinga mokslinių tyrimų, įrodančių, kad bičių pikis ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir padeda įveikti įvairiausius susirgimus:

 • Užkerta kelia onkologinėms ligoms. Dar 2004 m. atlikti tyrimai įrodė, kad pikis gali padėti žudyti vėžines krūtų vėžio ląsteles. Šia liga sergantiems pacientams davus preparato su minėtu bičių produktu, vos per 24 val. 13% vėžinių ląstelių buvo žuvusios. Įrodyta, kad pikis gelbsti sergant ir žarnyno bei prostatos vėžiu, veikia kaip prevencinė onkologinių ligų priemonė.
 • Kovoja prieš uždegimus. Įrodyta, kad pikis aktyviai kovoja prieš įvairios kilmės uždegimus, spartina žaizdų gijimą, netgi gydo nudegimus. Jo veiksmingumas prilygsta cheminiams vaistams, naudojamiems antro laipsnio nudegimams gydyti.
 • Slopina žalingą aplinkos poveikį. Pikyje gausu antioksidantų, padedančių valyti organizmą nuo toksinų, saugančių organizmą nuo žalingų aplinkos veiksnių, laisvųjų radikalų. Todėl šis bičių produktas ne tik padeda išlikti sveikiems, bet ir lėtina senėjimo procesus, puoselėja grožį.
 • Saugo dantis. Dar senovės graikai ir romėnai naudojo bičių pikį burnos dezinfekcijai ir jos ligų gydymui. Šiandienis mokslas yra įrodęs, jog šis bičių produktas efektyviai šalina burnos mikrobus, padeda apsisaugoti nuo ėduonies, periodontito, gingivito. Kai kurie tyrimai rodo, kad pikis netgi padeda regeneruotis dantų tankiui.
 • Šalina vidinius parazitus. Mokslininkai atliko tyrimą su 138 žarnyno parazitais užsikrėtusiais žmonėmis – vaikais ir suaugusiais. Visiems skirta vartoti pikio preparatų. Jie vidinių parazitų padėjo visiškai atsikratyti 52% tirtų vaikų ir 60% suaugusiųjų.
 • Naikina karpas. Su 135 pacientais atliktas tris mėnesius trukęs tyrimas parodė, jog naudojant pikio preparatus, veiksmingai šalinamos įvairios kilmės karpos. Veiksmingumas siekia 73–75%.
 • Gelbsti sergant genitalijų pūsleline. Deja, liga nėra išgydoma, bet būklę pagerinti galima vartojant antivirusinius vaistus. Dar efektyviau gelbsti pikio preparatai. Su 90 savanorių atliktas eksperimentas, trukęs 10 dienų. Trečdalis jų gavo įprastų antivirusinių vaistų, trečdalis – pikio preparatų, likusieji gydyti placebu. Geriausi rezultatai pasiekti pikio grupėje – net 24 pacientai jautė ženklų pagerėjimą, o įprastų vaistų grupėje tokių buvo 14, placebo – 12. Pikis naudingas sergant ir lūpų pūsleline.
 • Gydo grybelinius susirgimus. Su 12 burnos pienlige sergančių pacientų atliktas tyrimas atskleidė, jog pikio preparatų vartojimas padeda įveikti šią nemalonią ligą, nenaudojant jokių kitų vaistų. Pikis padeda įveikti ir kitas grybelines ligas – iš viso veikia apie 40 grybelio rūšių.
 • Sprendžia nevaisingumo problemas. Mokslininkai tyrė dėl endometriozės nevaisingas moteris ir išsiaiškino, kad vartojant pikį du kartus per dieną po 500 mg pusė metų, pastoti pavyksta apie 60% moterų. Placebo grupėje tai pavyko vos 20% tiriamųjų. Kol kas aiškinamasi, ar pikis gali padėti moterims, kurios nevaisingos dėl kitų priežasčių.
 • Užkerta kelia peršalimo ligoms. Mokslininkai atliko tyrimą su mokyklinio amžiaus vaikais. Pusei jų visą peršalimo ligų sezoną buvo skirta vartoti imuninę sistemą stiprinančių pikio preparatų, likusiems duota placebo. Eksperimento pabaigoje paaiškėjo, kad pikio produktų gavę vaikai net kelis kartus rečiau sirgo įvairiomis peršalimo ligomis, o susirgę pasveikdavo dvigubai greičiau, patyrė mažiau komplikacijų nei tie, kurie gavo placebą. Ypač naudingi pikio preparatai su vitaminu C ir ežiuole.
 • Slopina alergines reakcijas. Pikis gali būti veiksmingas slopinant sezoninių alergijų simptomus. Įrodyta, kad jis organizme mažina histamino, sukeliančio alergijos simptomus, koncentraciją. Taigi veikia lygiai kaip antihistaminiai vaistai.

Pikis naudingas gydant ir akių ligas, reguliuojant kraujotaką, kraujo spaudimą, padeda sergant cukriniu diabetu, spartina atsigavimą po operacijų, gydo apsinuodijimą maistu ir apskritai gerina medžiagų apykaitą, inkstų, kepenų funkciją ir kt.

Įdomu

 • Kuo pikis senesnis, tuo jo spalva darosi tamsesnė. Ji varijuoja nuo gelsvos iki tamsiai rudos, net pilkos, žalsvos spalvos.
 • Veiksmingas gydomąsias savybes pikis išsaugo iki 10 metų.
 • Viena bičių šeima per dieną į avilį surenka maždaug po 1 g pikio.
 • Skirtingais duomenimis, pikį sudaro nuo 180 iki 300 aktyvių komponentų.
 • Bičių pikis dar vadinamas propoliu, o šis žodis kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „prieš miestą“.
 • Smuikų ir itin prabangių baldų lako gamybai naudojami pikio sakai.

 

Algirdas Amšiejus, biomedicinos mokslų daktaras, sodininkas–bitininkas

Bitės pikį naudoja kaip statybinę medžiagą, klijus, vašką kietinančią medžiagą. Apie 70% pikio bitės surenka nuo medžių pumpurų, prielapių, jaunų ūglių. Ant užpakalinių kojų jos pikį atneša į avilį ir tam tikru šokiu kitoms bitėms praneša apie savo nešulį. Tuomet bitės pikį nuo gentainės kojų nugraužia ir sudeda į tam tikras avilio vietas, kur jo reikia.

Dar apie 30% pikio sudaro balzaminis pikis, naudojamas korio akučių išbalzamavimui – tik į taip paruoštas akutes bičių motina deda kiaušinėlius, nes kitu atveju dėl nesterilios aplinkos bus didesnė įvairių ligų rizika. Šį pikį bitės išskiria iš žiedadulkių kutikulinių apvalkalėlių.

Pikis yra labai naudingas produktas, tačiau jo veikimas stiprus, todėl reikia naudoti ypač atsakingai. Jis naudojamas dezinfekcijai, slogos, gripo ir daugybės kitų ligų gydymui. Jau kalbama, kad jis netgi gali padėti įveikti Parkinsono, Alzhaimerio ligas, gelbsti turbekulioze sergantiems žmonėms.

Nors gausu liaudiškų bičių pikio panaudojimo receptų, neturint pakankamai žinių, patarčiau neeksperimentuoti ir verčiau naudoti specialistų pagamintus produktus. Visgi galiu pasinaudoti vienu pikio panaudojimo būdu, kuris tikrai nepakenks nė vienam, tai yra jo inhaliacijos. Gryno pikio reikia uždėti ant šaukšto galiuko ir pakaitinti virš žvakės. Kai pradeda garuoti (jokiu būdu ne degti!), kvėpuoti šiais garais. Tai valo kvėpavimo takus, daro stebuklus sergant sloga, net sinusitu. Tai tinkama net vaikams, jiems patinka malonus pikio aromatas, pasklindantis visuose namuose. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad per dieną tokias inhaliacijas darant tris kartus, jau po dviejų dienų jaučiamas pagerėjimas net sergant sinusitu.

Šaltinis: Partnerių turinys

Komentarai

Vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai