Kas trečią žmogų kamuoja kraujospūdžio problemos. Aukštas kraujospūdis yra itin dažna būklė, varginanti žmones visame pasaulyje, o Lietuvoje hipertenzija – viena dažniausių lėtinių ligų. Pastaruoju metu pasklido žinia, kad daugelyje populiarių vaistų, skirtų pacientams, turintiems kraujospūdžio problemų, yra kenksmingų, vėžį galinčių sukelti medžiagų. Ar aukštą kraujospūdį būtina gydyti tik vaistais? Kaip žmogus gali pats sau padėti, sumažinti ar išvengti rizikos pasakoja gydytoja Regina Žukauskienė.
Kaip nustatyti, ar žmogus serga hipertenzija, jeigu nejaučiami simptomai?
Tiek žemas, tiek aukštas kraujospūdis sukelia grėsmę žmogaus sveikatai ir gyvybei. Aukšto kraujospūdžio liga – hipertenzija yra viena dažniausiai sutinkamų ir lengviausiai nustatomų širdies ir kraujotakos sistemos ligų. Tereikia keletą kartų pamatuoti kraujospūdį – tai prieinama visiems – ir galima nustatyti, ar žmogus serga hipertenzija.
Kokios priežastys sukelia šią ligą?
Tik detaliais tyrimais galima patikslinti hipertenzijos priežastis. Viena iš priežasčių gali būti susiaurėjusi inksto arterija. Tokiu atveju, ligą galima išgydyti chirurginiu būdu. Tačiau tokie atvejai yra reti – didžioji dalis žmonių serga hipertenzija, kurios priežastis nėra aiški.
Kokie simptomai gali sufleruoti apie padidėjusį kraujospūdį?
Hipertenzija grėsminga tuo, kad dažnas pacientas šios ligos nejaučia. Pirmieji skundai atsiranda, kai skauda galvą, tačiau tai ne visada susiję su arteriniu kraujospūdžiu. Esant aukštam kraujo spaudimui skauda pakaušį, pacientai skundžiasi, kad „surakina“ sprandą ar svaigsta galva. Tokie žmonės jau kreipiasi į gydytoją ar patys pasimatuoja kraujo spaudimą. Blogiausia, kai žmogus nieko nejaučia, o kraujospūdis randamas 220/120. Normalus suaugusio žmogaus kraujospūdis yra apie 120/80. Pavojaus nėra, jeigu jis neviršija 140/90, tačiau jei kraujospūdis didesnis už 140/90 – jį būtina mažinti.
Kaip žmogus turėtų savimi rūpintis, nustačius padidėjusį kraujospūdį?
Pirmą kartą aptikus aukštą kraujospūdį svarbu to nepamiršti ir reguliariai jį sekti. Kraujospūdžio aparatai nėra brangūs, todėl gali būti prieinami visiems. Kraujospūdį rekomenduojama matuoti ryte dar neišlipus iš lovos arba kai skauda galvą ar surakina sprandą. Jei neturite matavimo aparato, kraujospūdį pasimatuoti visada galite ir vaistinėse. Svarbu suvokti, kad hipertenzija – liga visam gyvenimui. Tai ne ta liga, kai suvartojęs vaistų pakelį pasveiksti.
Koks paciento laukia gydymas, sergant hipertenzija?
Nustačius aukštą kraujospūdį (virš 140/90) pradžioje rekomenduojama dieta bei fizinis aktyvumas. Labai tinka pasivaikščiojimai vakare, miego sureguliavimas, tinkamas darbo ir poilsio rėžimas, streso suvaldymas, meditacija. Šie patarimai aktualūs net tuo atveju, jei liga progresuoja ir vystosi kitos jos stadijos. Tai padeda sumažinti vartojamų vaistų kiekį, ilgiau likti prie vieno vaisto vartojimo ir mažesnių vaisto dozių. Hipertenzijai koreguoti būtinas reguliarus vaistų vartojimas, tačiau neretai šie sukelia šalutinių poveikių. Kartais paaiškėja atvejai, kad kraujospūdį reguliuojančių vaistų sudėtyje yra toksinių medžiagų, sukeliančių onkologinius susirgimus. Svarbu nepamiršti, kad sureguliuoti kraujospūdį gali ir kai kurie augaliniai vaistai, tokie kaip gudobelės ekstraktas arba kai kurie specialios medicininės paskirties produktai, pavyzdžiui, turintys natokinazės ar hidroksitirozolio, kurių saugumas įrodytas moksliškai.
Kodėl šie produktai yra saugūs? Kuo jie skiriasi nuo įprastų vaistų?
Visų pirma, tai yra augalinės kilmės medžiagos. Natokinazė yra fermentas, specialiu būdu išskirtas iš fermentuotų pupelių, o hidroksitirozolis – iš alyvuogių aliejaus. Produktai su šiomis medžiagomis pasižymi daugialypiu poveikiu, tačiau labiau skirti profilaktikai, o ne gydymui. Natokinazė pasižymi krešulius tirpdančiu poveikiu. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad esant hipertenzijai susidaro mikro krešuliai, užkemšantys smulkias kraujagysles ir dėl to vystosi smegenų atrofija ir demencija. Mokslinės studijos rodo natokinazės poveikį švelniai reguliuojant arterinį kraujo spaudimą. Visi natokinazės veikimo mechanizmai yra žinomi – jie sustiprina natūralias organizme vykstančias reakcijas, todėl yra saugūs.
Hidroksitirozolis yra stiprus antioksidantas, o veikdamas kartu su natokinaze, mažina kraujagyslių vidinio sluoksnio pažeidimą, kuris gali vystytis esant aukštam kraujo spaudimui, ateorosklerozei ir padidėjusiam cholesteroliui.
Šių medžiagų, net vartojant ilgą laiką, saugumas įrodytas moksliniais tyrimais, o ypač jų vartojimas rekomenduojamas pacientams, turintiems virškinimo trakto ligų dėl kurių jie negali vartoti „kraują skystinančių“ vaistų arba jų netoleruoja.
Kas gresia žmogui, kuris nesigydo padidėjusio kraujo spaudimo?
Aukšto kraujospūdžio liga yra labai klastinga ir grėsminga. Ji pasižymi rimtomis komplikacijomis. Aukštas kraujospūdis trikdo gyvybiškai svarbių organų, tokių kaip smegenų, širdies, inkstų ar akių funkcijas. Hipertenzija dažnai pasireiškia kartu su aukštu cholesteroliu, kraujagyslių ateroskleroze ar viršsvoriu, taip dar labiau apsunkindama organizmo būklę ir sukeldama sunkias komplikacijas.
Smegenų pažeidimas pasireiškia išeminiu ar hemoraginiu insultu – kraujagyslė arba užsikemša arba plyšta. Gali vystytis senatvinė demencija. Visais atvejais žmogus tampa neįgaliu – sunkia našta sau ir artimiesiems.
Nemažiau sudėtinga situacija išsivysto pažeidus širdį, inkstus ar akis. Infarktas, inkstų nepakankamumas ar aklumas – tai komplikacijos, kurių būtų galima išvengti, jeigu būtų sureguliuotas arterinis kraujospūdis, cholesterolio lygis ir apsaugotos kraujagyslių sienelės.
Pabaigai gydytoja pabrėžia, kad arterinis kraujo spaudimas yra atsakingas už daugelį žmogaus organizmo gyvybinių funkcijų, todėl kraujospūdžiu privalu rūpintis. Net jeigu nesijaučiate blogai, svarbu jį reguliariai sekti ir visais įmanomais būdais stengtis jį sureguliuoti. Jei norime būti sveiki – privalome būti sąmoningi ir patys savimi rūpintis.
Aukštas kraujospūdis – ar tik vaistais reikia gydyti?

@ Shutterstock
Buitis
Kaip išvalyti ir atnaujinti seną kilimą?1 Kilimai namams suteikia šilumos ir jaukumo, tačiau tik tuomet, jeigu jie švarūs, purūs ir ryškiaspalviai. Jeigu jūsų namuose esantis „pagyvenęs“ kilimas ar kiliminė danga nedžiugina nei akių, nei basų pėdų, neskubėkite išmesti! Dalinamės naudingais patarimais, kaip išvalyti ir atnaujinti seną kilimą.
Kaip supjaustyti svogūną be ašarų? Ateina bobelė su devyniom skarelėm, kas ją paliečia, tas gailiai verkia. Kas? Svogūnas! Tikriausiai nesunkiai įminėte šią mįslę ir iškart pagalvojote apie ašarojimą palinkus virš pjaustymo lentelės... Ką daryti, kad svogūnų pjaustymas nepravirkdytų? Dalinamės naudingais patarimais!
Geriausia proga atsinaujinti! Išskirtines nuolaidas siūlanti BestSecret.com internetinė parduotuvė jau Lietuvoje1 BestSecret.com internetinėje parduotuvėje rasite daugiau nei 3 tūkst. skirtingų prekinių ženklų su nuolaidomis iki 80 proc. - jūsų laukia stilingi drabužiai, avalynė ir aksesuarai visai šeimai bei gausybė interjero detalių jaukiems namams. Norėdami užsiregistruoti turite gauti specialų kvietimą, kurį BestSecret.com dovanoja visiems PasMama.lt skaitytojams!
Skalbiniai lieka nešvarūs? 5 patarimai kaip išvalyti savo skalbimo mašiną2 Daugelis esame įpratę, kad nusipirkta buitinė namų technika tarnauja ilgus metus. Vienas tokių prietaisų - skalbimo mašina. Tačiau iš tiesų technikos tarnavimo laikas priklauso ne tik nuo pagaminimo, bet ir nuo to, kaip prižiūrėsite mašiną. Pavyzdžiui, netinkamai prižiūrima skalbimo mašina ilgainiui ima neatlikti savo darbo.
Indaplovės evoliucija Indaplovės istorija prasideda Jungtinėse Amerikos Valstijose, devynioliktojo amžiaus viduryje, kai ją kaip savo išradimą pirmą kartą visuomenei pristatė Joel Houghton.
Cukraus panaudojimo buityje būdai Net ir patys mažiausi žino, kad cukrus skanus ir yra geriausias kavos, arbatos, pyragaičių ir pyragų draugas! O kam dar galima panaudoti cukrų? Juk tai puiki, saugi, palyginus su cheminėmis priemonėmis, pigi pagalbos buityje priemonė!
Actas ir skalbiniai: kelios naudingos gudrybės Actą galima naudoti ne tik maistui – jis suteikia veidrodžiams ir taurėms žvilgesio, puikiai nuvalo apnašas nuo vandens maišytuvų, o naudojant kartu su soda galima išbalinti vonią ar praustuvą. O kaip actą naudoti skalbiniams?
Vakarėlio favoritas – sultingi avienos kukuliukai su gaiviu jogurtiniu padažu Lauko griliai - daugelio mėgėjų ir profesionalių šefų mėgstami maisto gaminimo prietaisai. Ir ne veltui! Kas galėtų atsispirti viliojančiam ant grotelių pačirškintų patiekalų aromatui?
Lietuviško sūrio ištakos – dvarų tradicijoje? Dažnai diskutuojama, ar egzistuoja tradicinė lietuviška virtuvė ir kokie patiekalai bei produktai galėtų būti jai priskiriami. Atsakymų būna įvairių, bet baltas varškės sūris paminimas visada – jis ne be pagrindo laikomas vienu iš lietuviško kulinarinio paveldo simbolių.
„Orthokine“ terapija - skausmo gydymas paciento kraujo serumu Unikalus „Orthokine“ gydymo metodas yra skirtas sąnarių ir nugaros skausmui malšinti, sausgyslių bei raumenų potrauminiam uždegimui gydyti. „Orthokine“ gydymo metode nenaudojami jokie cheminiai vaistai ar kitos organizmui svetimos medžiagos.
Sprendimas skubantiems: verdantis vanduo per akimirką1 Laukimas, kol vanduo užvirs yra visiškai beprasmis, o kartais ir labai erzinantis. Gerai, kad šios problemos nebekils – tiesiog atsukite maišytuvą ir iškart turėsite verdančio vandens!
Didysis penketas ritmingam širdies darbui Sklandžiam širdies raumens darbui užtikrinti naudingi tam tikri augalų ekstraktai, vitaminai ir mineralai. Vaistinėse jų yra daug ir įvairių. Kaip teisingai pasirinkti?
Hipertenzija – amžiaus liga, kurios galima išvengti2 Vos sunegalavę dažniausiai imame termometrą ir tikriname, ar nėra pakilusi temperatūra. Kraujospūdžio, deja, taip dažnai nematuojame, todėl kartais per vėlai sužinome, kad sergame rimta liga – hipertenzija. Padidėjęs kraujospūdis labiausiai kenkia širdžiai ir kraujagyslėms.
5 svarbiausi komponentai pavargusiai širdžiai Širdis yra svarbiausias žmogaus raumuo, kuris dirba iki paskutinės gyvenimo dienos, tačiau ilgainiui silpsta ir pradeda susitraukinėti dar greičiau. Ir gali ateiti tokia diena, kai gyvenimo pokyčiai tampa vis sunkiau pakeliami, o dusulys, dūrimas širdies plote, oro trūkumas ar permušimai ima dažnėti.
Orai: ruoškitės – kasdien karštis tik stiprės Antroje savaitės pusėje šalyje įsivyraus vasariškai karšti orai. Debesuotumas sumažės, kritulių tikimybė bus menka. Visgi, karščio banga neatslūgs net ir ateinančią savaitę, tuo metu temperatūra vietomis, tikėtina, pasieks 30 laipsnių.
Orai: atkeliauja lietus, o po jo plūstels vasariškas karštis Po ramesnio pirmadienio į šalį atkeliaus permainos – prapliups lietus. Savaitės viduryje dažnai sulauksime lietaus ir perkūnijos debesų. Nors laipsniu kitu bus gaiviau, visgi, maloni šiluma trauktis neskubės. Savaitei baigiantis lietus išseks, o termometrų stulpeliai šoktels aukščiau – plūstels vasariška 26 laipsnių šiluma.
Orai: trumpi lietūs šalį merks kasdien Antroje savaitės pusėje danguje kasdien sukiosis lietaus debesys, tad skėtis tikrai pravers. Savaitgalį palis tik kai kur, o dalis Lietuvos pasimėgaus saulės spinduliais. Vietomis, ypač rytiniuose šalies rajonuose vyraus gaivesni orai.
Orai keisis: bus maloniai šilta, atkeliaus lietus Po itin karšto savaitgalio į šalį atkeliavo truputį gaivesni orai. Šią savaitę jau prireiks skėčių.
Orai bus puikūs: savaitgalį leisti namuose būtų nuodėmė Baigiantis šiai savaitei ir toliau mėgausimės saulės spinduliais ir itin malonia, vasariška šiluma. Didesnių pokyčių nebus ir savaitgalį, tad išvykas į gamtą galima planuoti drąsiai.
Orai: bus itin malonu – grįš vasariška kaitra Šią savaitę temperatūra kasdien kils vis aukščiau, tačiau bus sausa – jau pritrūks lietaus.
Orai: po itin karšto ketvirtadienio – gaivesnė pertrauka Antroje savaitės pusėje į šalį atkeliaus tropinis karštis, tačiau tik trumpam. Ketvirtadienį pasimėgavę įspūdinga šiluma, jau penktadienį sulauksime gaivesnių orų, pasisuks vėsesnis šiaurės vėjas. Gera žinia ta, jog kritulių beveik nesulauksime, tad dienos bus gražios.
Orai: įspūdingą 27 laipsnių kaitrą nuplaus lietus Atsisveikindamas balandis paruošė dovaną – į šalį plūstels vasariška šiluma, vietomis oras įkais net iki 27 laipsnių. Tačiau savaitės pradžia bus itin nerami – dangumi keliaus lietaus ir perkūnijos debesys. Antradienį ir trečiadienį taip pat išsilaikys šilti orai, protarpiais dar palis. Savaitės pabaigoje jau bus gaiviau.
Orai: įspūdinga šiluma grįš su trenksmu Antroje savaitės pusėje numatomi debesuoti su pragiedruliais orai, vyraus nemalonus vėjas, dažnai palis, bus gaivu. Savaitgalį į šalį atkeliaus šilumos banga, tad oras sparčiai šils. Jau sekmadienį vietomis termometrai fiksuos 21 laipsnį šilumos, o ateinančios savaitės pradžioje bus dar šilčiau.
Orai: permainos jau pakeliui – prireiks šiltesnių rūbų ir skėčių Antroje pirmadienio pusėje teks atsisveikinti su sausais, šiltais ir saulėtais orais – į Lietuvą atkeliaus pokyčiai. Likusi savaitės dalis bus gerokai vėsesnė ir lietingesnė.
Orai: po šilumos pliūpsnio – vėl permainos Artimiausias dvi dienas šalyje bus vis šilčiau, tik penktadienio naktį vietomis dirvos paviršiuje gali pasirodyti šalnos, tačiau dieną temperatūra šaus aukštyn ir vietomis bus apie 20 laipsnių šilumos. Tiesa, savaitgalį jau bus gaiviau, protarpiais vėl palis, o vėjas sustiprės dar labiau.
Orai: įspūdingą pirmadienio šilumą nuplaus lietus Balandis ir toliau lepina maloniais orais. Pirmadienį šalyje vietomis vyraus 24 laipsnių šiluma, tačiau saulę dangstys debesys, o vakare į šalį atkeliaus krituliai, kurie atneš gaivesnius orus. Antradienį ir trečiadienį šiluma bus kuklesnė, tačiau savaitei baigiantis temperatūra vėl kils aukščiau.
Orai: artinasi permainos – lietus atneš gaivesnius orus Itin šiltą pirmadienį vainikuos lietus ir perkūnija, o nuo antradienio šalyje įsivyraus truputį gaivesni orai.
Orai: penktadienį šiluma atslūgs, o savaitgalį ir vėl sugrįš Trečiadienį ir ketvirtadienį šalį užliejusi šiluma į šalį pagaliau atnešė taip ilgai lauktą pavasarį. Visgi, penktadienį vėl teks šilčiau apsirengti, nes į šalį plūstels vėsesni orai. Laimei, jau savaitgalį šiluma ir vėl sugrįš, dienos bus gražios, tad beliks tik jomis pasimėgauti. Geros žinios mūsų laukia ir ateinančios savaitės pradžioje – pirmadienį, tuo metu vietomis oras šils iki 20 laipsnių.
Finansavimas sveikatinimo išlaidoms - galimybė apmokėti norimas paslaugas Įvairios konsultacijos, odontologinės procedūros, gydymų programos, vaistai kainuoja nemažus pinigus, neturint reikiamo santaupų kiekio ir esant būtinybei apmokėti tam tikras medicinos išlaidas, sprendimu gali tapti vartojimo paskola.
Orai: vyraus tikras chaosas – šalį merks krituliai, vyraus kontrastinga temperatūra Jau ketvirtadienį į šalį atkeliaus pokyčiai, tačiau ne visur iš karto. Penktadienis bus apniukęs, daug kur numatomi krituliai. Savaitgalį šalis bus tarsi padalinti į dvi dalis: vėsiau bus šiauriniuose šalies rajonuose, o šilčiau pietiniuose, ypač pietrytiniuose, čia vietomis temperatūra šoktels iki 12 laipsnių šilumos. Šeštadienis bus ramesnis, kritulių mažiau, tačiau per šv. Velykas atkeliaus nauja kritulių banga.
Orai: vėl prireiks šiltesnių rūbų – grįžta šaltis Savaitgalis buvo puikus, tačiau jis greitai teliks tik maloniu prisiminimu. Pirmadienį šalyje dar laikysis pavasariška šiluma, tačiau debesys jau atneš kritulių. Nuo antradienio dienos bus šviesesnės, tačiau į šalį plūstels šaltis.
7 populiariausios klaidos, kurias darome skalbdami drabužius Daugelis yra susidūrę su situacija, kuomet sugenda skalbimo mašina, tačiau ne visuomet tai byloja apie nekokybišką gaminį. Yra daugybė priežasčių, dėl kurių skalbimo mašina gali sugesti ir dažniausiai jos yra susijusios su netinkamu šio įrenginio naudojimu. Kaip ir visi buitiniai prietaisai, skalbimo mašinos taip pat turi savus apribojimus ir taisykles, tad jeigu norite prailginti jų tarnavimo laikotarpį bei mėgautis puikiai išskalbtais rūbais, turėtumėte vengti šių populiariausių klaidų.
Orai subjurs trumpam: savaitgalį laukia malonios permainos Artimiausias dvi dienas orai nebus patys gražiausi: saulę slėps debesys, kurie vis atneš kritulių. Tačiau savaitgalį mūsų laukia malonūs pokyčiai. Tuo metu dėl kritulių galėsime nesijaudinti, debesuotumas sumažės, o temperatūra šoktels aukščiau – pakvips pavasariu.
Orai: bus šilčiau, bet atkeliaus nemalonūs reiškiniai Po žvarbaus savaitgalio į šalį atkeliaus šiltesni orai, tačiau jie atneš ir ne itin malonius reiškinius: sniegą, šlapdribą. Negana to, vėl stiprės vėjas.
Orai: šaltis stiprės, o dėl smarkaus vėjo bus dar šalčiau Iš šiaurės sulauksime ir malonių, ir ne itin malonių „dovanų“. Po pavasariškai šiltos savaitės pradžios oras sparčiai atšals, tačiau bus ganėtinai sausa, dažnai sulauksime saulės spindulių. Savaitgalio naktimis šalčio gniaužtai vietomis sustiprės ir iki –13 laipsnių, o dėl smarkaus vėjo atrodys, kad šąla beveik –20 laipsnių.
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Ar žinote, kad...
Ketvirtadalis identiškų dvynių yra veidrodiniai dvyniai. Jų plaukai krenta į skirtingas puses, jie turi veidrodinio tipo pirštų antspaudus ir jeigu vienas yra dešiniarankis, tai kitas – kairiarankis. Tačiau identiški dvyniai turi beveik vienodus protinius sugebėjimus. Tokie dvyniai dalinasi 100% DNR.
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai (1)