Ar vaikui reikia tėvo?

Šiandien, kaip ir visais laikais, manoma, kad pilna šeima yra laiminga šeima – juk poveikį ir įtaką vaiko charakteriui bei apskritai visai asmenybei daro ir mama, ir tėtis. Tai, daugumos nuomone, yra sėkmingos ateities garantas. Tačiau ar iš tikrųjų?

Dauguma psichologų įsitikinę, kad tokioje šeimoje sudaromos idealios sąlygos vaiko vystymuisi, bet, jei gerai pamąstysi, sutiksi, kad teiginys, jog geriau jokio tėvo, nei bet koks, yra teisingesnis. Vaikai santuokos nepadaro tvirtesnės. Jeigu santykiai kliba, nėra tvirto pagrindo, labiausiai nukenčia mažieji. Vis dėlto niekas nepasiginčys, kad tėvo vaidmuo yra labai svarbus. Išsiaiškinkime, kodėl.

Visų pirma, tėvas sūnui yra savotiškas vyriškumo modelis, padedantis suvokti savo lytį. Antra – vaikas ima iš tėvo pavyzdį, kopijuoja jo elgesį, reakcijas, santykius, formuoja savo vertybių sistemą, ima save vertinti. Svarbu atminti ir tai, kad vaikui poveikį daro ne tai, kad šeimoje yra tėvas, bet vyro ypatybės, tai, kaip jis išreiškia save, kokią žinią perduoda aplinkiniams. Kokie būna neigiami tėvo elgesio modeliai ir kaip kiekvienas iš jų veikia vaiko asmenybę?

Neutralitetas

Toks tėtušis ne tiek abejingas, kiek neutralus – jis nei bara, nei giria. Nors taip kartais iš tiesų elgiamasi dėl abejingumo sūnui ir šeimai, tačiau daug dažniau tai yra susiję su tuo, kad jam vaikystėje buvo įskiepytas toks elgesio modelis, tokia vyro vaidmens šeimoje samprata. Tai modelis, kai tėtis geriausiu atveju tiesiog žaidžia su vaiku ir eina su juo pasivaikščioti – paprastai čia ir baigiasi visas auklėjimas. Visa kita (vadinasi, ir emocijos) – žmonos reikalas. Kuo tai gresia vaikui? Visų pirma, jis taip pat gali tapti abejingas, o antra – ateityje be abejo kils daug problemų, nes nesiseks išreikšti savo emocijų, jausmų, bus sunku bendrauti su žmonėmis. Trečia – turint tokį tėvą, sudėtinga save vertinti (juk jis nei atstumia, nei priima, o kitų nuomonė vaikams yra labai svarbi).

2 psl. »

Komentarai

Vaikai ir tėvai

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vienos dienos kūdikio gebėjimas suspausti kumštį yra daug stipresnis, nei mėnesio laiko kūdikio.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai