Apie vaikų bausmes

Yra daugybė bausmių rūšių ir būdų: tai gąsdinimai, brangaus ir mėgstamo daikto ar pramogos atėmimas, ignoravimas, fizinis poveikis... Kiekvienas iš jų turi savų privalumų ir trūkumų. Vieni baudžia vaikus tik ypač retais ir ypatingais atvejais, kiti bausmes taiko nuolat, nes be jų vaikai tampa visiškai nekontroliuojami.

Tikriausiai esi susidūrusi su labai plačiai paplitusia nuomone, kad fizinės bausmės yra blogesnės nei moralinės. Ar iš tikrųjų yra taip? Pamėginkime išsiaiškinti: kaip tinkamai bausti vaiką? Ar būna atvejų, kai galimos ir fizinės bausmės? Kada geriau ignoruoti? Ar iš viso reikia bausti vaiką? Gal geriau, kad jis augtų visiškai nevaržomas?

Kada priimtinesnės fizinės bausmės?

Fizinės bausmės taikytinos tada, kai kalbame apie vaiko gyvybei arba sveikatai kylantį pavojų. Pavyzdžiui, dvejų metukų mažylis kiša pirštus į elektros lizdą. Nėra prasmės nuolat ilgai ir nuobodžiai jam aiškinti, kodėl tai pavojinga (vis tiek knietės įkišti tada, kai nematysi). Šiuo atveju leistina nestipriai, tačiau juntamai pliaukštelėti per nagus ir pasakyti „negalima“.

Nereikia šioje situacijoje gailėti ar saugoti vaiko, tačiau perlenkti lazdą taip pat negerai. Tavo veiksmuose neturi būti noro pažeminti ar parodyti, kad esi viršesnė. Šiuo atveju fizinis poveikis reikalingas tik tam, kad susiformuotų aiški asociacija: elektros lizdas – nemalonu, skauda.

Kada dar jos taikomos?

Kalbame apie tuos atvejus, kai vaiką būtina apraminti, o jis tuo metu labai jaudrus. Tokiose situacijose leistina pasinaudoti savo jėga ir ūgiu, pavyzdžiui, stipriai sugriebiant vaiką rankomis, neleidžiant jam ištrūkti, laisvai judėti, kol jis nenusiramins.

2 psl. »

Komentarai (10)

lija 2015-02-13 08:21
o as pastebejau, kad mums jokiu bausmiu nereikejo iki 4 metuku, t.y.tok kol neisejo i ugdymo istaiga.. siuo metu jau yra 7 metai.. ir balsa tenka pakelti jau kasdien.. bent karta i savaite tenka pliaukstelt per uzpakali. Nes vaikas prarades pagarbos jausma suaugusiam zmogui, piktybiskai neklauso. Atostogu metu vaikas rizta i savas ribas, ir nebuna jokiu problemu (na kaip ir su vaikais). Pyktis netenka savaite.. uztenka vos pora dienu mokykloj ir vel tas pats.. nekaltinu mokyklos.. nes pries mokykla ejo vaikas visai i kita ugdymo istaiga.. buvo parengiamoji klase visai kitoje mokykloje.. beda yra tame, kad vaikai kitokie. Mokykloje ju negali sudrausminti, nes pazeisi ju teises.. laksto koridoriais kaip isproteje, ir nesvarbu ar tu mokinys.. ar mama.. begdamas penktokas pastums..ir dar apreks, kad pasimaisei jo kelyje..
gaila savo vaiko, kuri tenka bausti ar aprekti del.netinkamo ar piktybisko elgesio.. bet jie mokosi vieni is kitu.. ir kartais jau sunku suvokti kur ta bausmes riba. Niekas neaprasys kaip elgtis vienu ar kitu konkreciu elgesiu. Visis vaikai pakankamai skirtingi, vieni vaikus uz netinkama elgesi paglosto.. isgeria valerjono ir save guodzia:"juk vaikas", kiti su plystancia sirdim baudzia savus vaikus, nurodydami tikslias ribas.
Na ir zinok dabar, kurie tevai geri.. tie kurie paglosto vaika, ar tie kurie sudrausmina.. bet kuriuo atveju vaikai kazkada atsiduria toje pacioje vietoje.. kur jau tada mokosi vieni is kitu ir bando pritapti..
nesvarbu 2014-11-14 22:07
sveika Sima na nemanau ar taip geras sumanimas vaika mušti nuo pat mažens neverta mušti vaika pagalvok tu mama ir vaikas nenori i poduka tai nemušk jei vaikas neneori kada vaikas panores ar verks tai iškart pasodink ant poduka.
Sima 2013-03-12 18:52
Turiu dideli klausima, ar normalu vaika vienu su puse metuku musti per uzpakali, kad net is skausmo uzklykia, uz tai, kad prisisiojo i kelnias? Ir taip beveik kiekviena karta, vaikutis mokomas pasakyti kada jis nori ant puoduko, bet ar reikia taip musti?
Aina 2012-12-16 21:28
pritariu Jelenai. Galvoju, kad jei aš daugiau nieko neveikčiau gyvenime, tik užsiimčiau vaikų auklėjimu, gilinčiausi į psichologines subtilybes, tai gal ir užauginčiau vaikus be diržo. bet kai reikia rūpintis ir darbiniais, ir finansiniais, ir buitiniais klausimais, tai diržas kartais gelbsti, parodo, kad riba jau peržengta.
Akvilei 2012-10-20 11:53
Pabandykit keisti savo /suaugusiųjų/ elgesį, turėtų padėti. Vaikas stebi aplinką ir ją atkartoja.
akvile 2012-08-18 11:41
kaip bebutu keista tai ka perskaiciau viskas yra naudojama butent taip musu seimoje, bet tai neveikia nei graziuoju nei bloguoju
Lukrecija 2012-06-14 18:38
Bausme jau niera blogai kad vaikas kažka butu netyčia sudauže pvz.poduka na taip butu netyčia sudaužus poduka.
Arune 2012-01-13 23:37
kai kuriems vaikams tikrai reikia dirziuko, nes zodziai ne visus veikia. Taip, gal tai ir auklejimo spragos, bet kai situacija nevaldoma - dirziukas visada gelbeja
Vilma 2012-01-13 14:12
Na, pliaukštelėt kartais per sėdimąją gal ir reikia, tačiau kam pulti į kraštutinumus? Juk dažniausiai dėl tokio vaikų elgesio kalti būna patys tėvai.
Jelena 2012-01-13 12:50
Aš iki šiol dėkinga savo mamai, kad teko paragauti diržo. Sakykit, ką norit, bet dabar vaikai - mokytojų siaubas. O anksčiau nė cyptelt nedrįsdavo, klausydavo ir jų, ir savo tėvų. Gerbdavo. Aš nesakau, kad vaikas turi bijoti, bet išugdyti pagarbą vien žodžiais labai sudėtinga.

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai