5 žingsniai, kad darželis taptų antraisiais namais jūsų mažyliui

@ Shutterstock

Kalendoriui skaičiuojant paskutines vasaros dienas, kai kurių tėvų laukia nemenkas iššūkis – kaip padėti iki tol namuose augusiam vaikui sėkmingai adaptuotis darželyje. Tinkamas pasirengimas gali maksimaliai sumažinti mažylio streso lygį iš saugios namų aplinkos patekus į naują socialinę erdvę su savomis taisyklėmis, rutina ir santykiais. Šiandien dalinamės 5 patarimais, kurie neabejotinai pravers, planuojant leisti savo atžalą į darželį.

1. „Prisijaukinkite“ vaikų darželį iš anksto

Ar pamenate nejaukias pirmąsias akimirkas naujame darbe? Rūpesčius persikrausčius gyventi į naują vietą? Dažnas galime pripažinti, kad lengva nebuvo. Atėjimas į nežinomą erdvę, pilną nepažįstamų, tebūnie ir geranoriškų žmonių, vaikams kelia panašų, o neretai gerokai didesnį nerimą.

Patarimas. Prieš pradėdami lankyti darželį, kartą ar kelis pasisvečiuokite jame. „Iš ilgametės patirties žinome ir suprantame, kokia baugi gali atrodyti mažyliui akistata su radikaliomis permainomis, pradėjus lankyti darželį. Todėl paskutinis vasaros mėnuo visada skirtas mažylių adaptacijai. Naujas šeimas kviečiame darželyje kartu praleisti daugiau laiko, kad jų atžalos jaustųsi saugios pažindamos naują aplinką, stebint mamai, tėčiui ar kitam artimam žmogui“, – pasakoja vaikų darželio „Vaiko šypsena“ vadovė Indrė Rutavičienė.

Tokiu būdu, atėjus rugsėjui mažylis jau pažinos auklėtoją, žinos, kur yra persirengimo spintelės, tualetas, žaislai ir t.t. Ši patirtis suteiks vaikui pasitikėjimo savimi, saugumo jausmą ir gerokai pagreitins adaptacijos procesą.

2. Aptarkite su vaiku artėjančius pokyčius

Mūsų smegenys yra tingios. Jos vengia pokyčių, nes prie jų reikės prisitaikyti. Pasikeitęs darbo grafikas, autobuso tvarkaraštis, darbo vieta ar gyvenamoji vieta – visi šie pokyčiai sujaukia kasdienę rutiną ir verčia iš naujo prisitaikyti. Pradėjus vaikui eiti į darželį, jo dienotvarkė taip pat iš esmės pasikeis, kaip ir aplinka bei jį supantys žmonės.

Patarimas. Specialistai pataria nedelsti ir aptarti su vaiku būsimus pokyčius. Pakalbėkite su vaikučiu apie pasikeitimus jam suprantamais žodžiais. Papasakokite, kaip pasikeis jo diena, ką gali tekti daryti kitaip, negu jis yra kasdien įpratęs. Mes tikime, kad vaikas yra lygiai toks pat protingas ir gebantis suvokti, tik turi mažiau patirties. Todėl tėvus visada raginame paaiškinti, kalbėtis su mažuoju šeimos nariu, o ne delsti iki paskutinės minutės.

Pasak darželio „Vaiko šypsena“ vadovės, kai jūsų vaikas dar prieš eidamas į darželį bus gerai susipažinęs su darželiu „teoriškai“, jis bus iš anksto psichologiškai pasirengęs jo laukiantiems pokyčiams.

3. Pasiruoškite patys

Nėra geresnio laiko už esamąjį, tad atidėlioti jau priimtų sprendimų neverta. Dažnai tėvai, nusprendę leisti vaiką į darželį, vėliau ima abejoti savo sprendimu, matydami paliekamų vaikų ašaras. Tačiau blaškymasis ir dvejonės sukelia papildomą stresą visiems. Vaikai puikiai jaučia tėvų neužtikrintumo jausmą, todėl adaptacijos procesas gali pasidaryti gerokai sunkesnis.

Patarimas. Patariame tėvams būti kuo tvirtesniems. Atsisveikinimai vaikui yra sunkiausi adaptacijos metu. Kai kurie tėvai linkę slapčiomis pabėgti ir taip išvengti nemalonaus proceso.

Vis dėlto, atsisveikinti ir apkabinti vaiką būtina. Tik taip vaikas suvoks, kad mama ar tėtis niekur nedingsta, jam nusisukus ar užsižaidus. Pradžioje tai kainuos ašarų, tačiau psichologiškai vaikas jausis saugesnis, nes jo nepaliko ir nepabėgo, o su juo atsisveikino.

4. Pasitikėkite darželiu

Ne veltui vykdomi pasitikėjimo valdžia, visuomeninėmis įstaigomis, politikais, žurnalistais ir kiti tyrimai bei jų analizė. Jeigu žmonės nepasitikės kitų atliekamu darbu ar kompetencijomis, jie nesijaus saugūs, nebus patenkinti teikiamomis paslaugomis.

Tas pats galioja ir darželiui: jeigu tėvai turės abejonių dėl darželio ar auklėtojų, vaikai neabejotinai tai pajus ir perims. O tai gali itin apsunkinti darželio „prisijaukinimo“ procesą.

Patarimas. Išsakytas abejones galima iškart išsklaidyti, o štai nepagrįstas nepasitikėjimas padarys meškos paslaugą tiek jūsų vaikui, tiek ir visai darželio bendruomenei.

Taip pat patariame tėvams atkreipti dėmesį į pagarbaus santykio su darželio pedagogais kūrimą: rodyti pagarbą auklėtojams, prie vaikų nekvestionuoti jų atliekamo darbo, nemenkinti autoriteto. Nors ir mažas, vaikas mato tėvų požiūrį į žmogų, su kuriuo jis paliekamas visai dienai. Ir aišku – atkartoja jį.

5. Dalyvaukite vaiko ugdyme

Yra žmonių, kurie neina į rinkimus, o paskui be perstojo skundžiasi išrinkta valdžia. Svarbu suvokti, kad vaikų ugdymas nėra vien tik darželio ar mokyklos reikalas, kaip ir valstybės kūrimas nėra vien politikų rankose. Štai kodėl tėvų ir auklėtojų bendradarbiavimas ugdant vaikučius turi būti itin glaudus, pagrįstas tomis pačiomis vertybėmis, stiprinantis ir palaikantis diegiamus principus.

Patarimas. Bendraukite su darželio auklėtojomis, administracija. Dalinkitės patirtimi, siūlykite savo idėjas, patarimus. „Mažosios kartos ugdymas – tai sudėtingas, nuoseklus, kryptingas procesas, kurio kūrėjai ir dalyviai yra visi jame dalyvaujantys asmenys. Mes tikime, kad glaudus tėvų ir pegagogų bendradarbiavimas užaugina vaikučiams sparnus ir nuramina tėvus“, – pabrėžia vaikų darželio „Vaiko šypsena“ vadovė I. Rutavičienė.

Sakoma, gera pradžia – pusė darbo! Šie penki patarimai, tikime, pasitarnaus, kad darželis jūsų mažyliui taptų antraisiais namais, į kuriuos visada norisi sugrįžti.

 

Komentarai

Vaikas ir aplinka

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai