Visi tėvai anksčiau ar vėliau susiduria su situacija, kai atžalos pradeda jais manipuliuoti, kad bet kokia kauna gautų tai, ko nori. Bėda ta, kad ne visi tėvai tai pastebi – mažieji manipuliatoriai greitai mokosi ir tobulėja.
Iš tiesų vaikai jau nuo mažens kuo puikiausiai supranta, ko nori. Kol tėvai pildo kiekvieną jų užgaidą, tenkina visus jų poreikius, jiems nėra reikalo gudrauti, tačiau kai atsiranda draudimų ir apribojimų – tenka imtis klastos, norint pasiekti savo.
„Dar truputį, maaaama… Prašau…“
Ar kas nors žino, kur baigiasi tas „dar truputį“? O ką daryti, kad po to „trupučio“ neprisidėtų „dar vienas filmukas“, „dar minutėlė?“ Užtenka pasiduoti įkalbinėjimams, ir viskas – tai pralaimėjimas. Žaidimų ir filmukų, kaip rodo praktika, vaikams niekada nepakanka.
Šiuo atveju geriausiai padeda dienos režimas. Iš pradžių bus sunku nepasiduoti įkalbinėjimams, tačiau rezultatas vertas įdėtų pastangų. Tiesa, apie žaidimo pabaigą vaikus reikėtų įspėti iš anksto: mažesniems galima užstatyti garsinį signalą, žadintuvą, vyresniems – pakabinti tvarkaraštį vaikų kambaryje. Tai labai pravers vėliau, kai vaikai pradės lankyti mokyklą.
„O man mama leido!“
O kas su tuo pasiginčys? Juk mama – autoritetas! Nejaugi tėtis skambins mamai ir klausinės, kiek sausainių galima suvalgyti vietoje kotleto? Ar auklė pasitikslins, ar galima bėgioti per balas? O štai močiutė jau tikrai leis daryti viską, ką „mama leido“!.
Vaiku tikėkite ir pasitikėkite, tačiau informaciją vis tiek tikrinkite. Atkreipkite dėmesį į tai, ką kalba ir ko nori vaikas. Atidėkite knygą ar telefoną į šalį, atsitraukite nuo kompiuterio ar televizoriaus. Jūsų neapgalvotą „aha“ vaikas priims kaip „taip“. Po to nereikia teisintis, kad nieko nematėte ir negirdėjote.
13 mažųjų manipuliatorių gudrybių, padedančių jiems pasiekti savo (I dalis)

@ Shutterstock
Vaikų auklėjimas
Kaip išmokyti vaikus valdyti emocijas Visi tėvai nori, kad vaikai būtų klusnūs ir elgtųsi „kaip pridera“. Tačiau blogo elgesio priežastys neretai būna grynai fiziologinės.
Paprastos permainos padės išvengti tėvų kantrybės išbandymų migdant mažus vaikus Atlaidus požiūris į vaiko pastangas bent pusvalandžiui atidėti nakties poilsį, kantrybės išbandymą nukelia rytui, kuomet teks mažąjį miegalių krapštyti iš lovos. Jei nuolatinės derybos su vaiku pradėjo varginti, metas imtis pokyčių vakaro rutinoje.
Dalykai, kurių kiekvienas tėvas turi išmokyti sūnų1 Nors mama vaikų auklėjime atlieka svarbiausią vaidmenį, yra dalykų, kurių mokyti turėtų tėvas – ypač tuo atveju, jeigu šeimoje auga sūnus.
9 dalykai, kurių mama niekada neturėtų sakyti mergaitei Visos profesijos reikalingos, visos profesijos svarbios. Kiekviena iš jų turi savų privalumų ir trūkumų, kiekviena kelia savų sunkumų. Tačiau turbūt sutiksite, kad sunkiausia būti gerais tėvais, ypač – jeigu neturite patirties. Juk niekada nežinai, kaip vaiką paveiks neapgalvoti žodžiai, ir kokį pėdsaką paliks jo atmintyje visam gyvenimui.
6 praktiniai patarimai, kaip išmokyti vaiką valdyti savo laiką prie kompiuterio Paprasti būdai pažinti vaikų poreikius, nustatyti ribas, supažindinti su prioritetais ir rodyti gerą pavyzdį padės išmokyti vaikus pačius labiau kontroliuoti save.
Frazės, kurių gera močiutė turėtų vengti Nors sakoma, kad geriausia auklė pasaulyje yra močiutė, tačiau tėvams ne visada patinka, kai kas nors per daug kišasi į tai, kaip jie auklėja, maitina ir rengia savo atžalą. Jei norite išvengti konfliktų, turite žinoti, kokios frazės nepageidaujamos labiausiai.
Kaip ir kodėl pyksta vaikai? Ne visi vaikystėje iš pykčio trypia kojomis ar duoda valią rankoms, todėl kai kuriems tėvams nelengva suprasti, kaip kitų atžalos gali kelti tiek problemų. Jeigu tarp tokių esate ir jūs, žinokite – antrasis jūsų vaikas gali „atidirbti“ už pirmąjį, ir dar ko gero teks atsiimti savo žodžius!
Viešos bausmės ir kitos tėvų klaidos Klysti žmogiška – neklystančių, deja, nėra. Štai kokias klaidas daro absoliuti tėvų dauguma.
Ko nereikia sakyti ir daryti, kai bendraujate su vaiku Jūs viso labo peržiūrėjote sūnaus puslapį socialiniuose tinkluose, o jis nekalba su jumis visą savaitę. Patikrinote dukros rankinę, o jūsų atžala iš to padarė didžiausią skandalą. Palyginote vaiką su kitais geriau besimokančiais, o kitą dieną jis parsinešė dar blogesnių pažymių. Iš pirmo žvilgsnio jūsų veiksmuose jokio kriminalo nebuvo, tačiau santykiai su vaikais smarkiai pašlijo. Kodėl taip nutinka?
Kaip įpratinti vaiką palaikyti tvarką kambaryje? Vaikai negimsta netvarkingais, tačiau gali tokiais tapti, jeigu nuo pat mažumės nepradėsime jų mokyti, motyvuoti ir rodyti sektino pavyzdžio! Siūlome pasinaudokite keliais paprastais patarimais, padėsiančiais įpratinti vaiką tvarkytis be ašarų ir „ožiukų“.
Vaikų elgesys, kurio negalima ignoruoti Būti tėvais – ne tik šaunu, bet ir sudėtinga. Jei norite vaikus tinkamai išauklėti, suteikti jiems gerą išsilavinimą ir išmokyti įgūdžių, kurie pravers gyvenime, tenka gerai pasistengti. Tik būdami su vaikais suprantame, kad ir patys ne visada žinome, kaip pasielgti vienoje ar kitoje situacijoje.
Kodėl vaikas nenori dalintis? Jei vaikas nenori dalintis žaisliukais, ar tai būtinai reiškia, kad jis godus ir pavydus?
Smagūs tėvų pramanai1 Tėvelių (kaip, beje, ir vaikučių) išradingumui ribų nėra. Ko tik jie neprisigalvoja, kad tik sutramdytų mažuosius padaužas! Vieni į pagalbą pasitelkia gąsdinimus, kiti – bausmes... O dar kiti pradeda kurpti nebūtas pasakas. Štai keli realūs tėvelių kūrybos pavyzdžiai!
Buities darbai skirtingo amžiaus vaikams12 Vaikai turi nuo pat mažens suprasti, kad kiekvienas šeimos narys yra atsakingas už namų, kiemo švarą ir tvarką, gardžią vakarienę, rūpestį naminiais gyvūnais. Žinoma, jiems skiriamos užduotys turi būti parinktos pagal amžių.
13 mažųjų manipuliatorių gudrybių, padedančių jiems pasiekti savo (II dalis, pabaiga) Antroji straipsnio dalis.
5 tėvų įpročiai, verčiantys vaiką tapti šykštuoliu „Kodėl to toks šykštus?“, „nejaugi tau gaila?“, „kam tau tiek?“ – visi šie klausimai neduoda ramybės tėveliams, tačiau atsakymų derėtų ieškoti savo pačių elgesyje.
7 priežastys „išspirti“ 18-metį iš namų Neskubėkite piktintis – tai tikrai nereiškia, kad turite išmesti atžalą iš namų, vos tik jai sueis 18 metų. Ne kiekvienas 18-metis pasiruošęs gyventi savarankiškai, tačiau paskatinti palikti gimtąjį lizdą ir palinkėti jūsų paukšteliui sėkmingo skrydžio – štai jūsų užduotis. Ir jums nereikia nerimauti, kad namai ištuštės, ir kad vaikai vieni nesusidoros. Svarbiausia, kad „išvarymas“ būtų naudingas jiems patiems.
Vyresni vaikai – ne auklės mažesniems2 Daugelis tėvų nemato problemos, jei reikia palikti jauniausius šeimos narius vyresnių broliukų ar sesučių priežiūrai. Viskas prasideda nuo mažų ir nekaltų prašymų: „Pažiūrėk mažylį, kol miega, o aš tuo tarpu išsimaudysiu.“ Ir sūnelis arba dukrytė žiūri. Mažylis nubunda, neverkia, ir jūsų atžala baisiai savimi didžiuojasi: „Aš juk padėjau?“ „Taip, angeliuk, štai tau šokoladukas ir bučkis už pagalbą.“
Neskubėkite džiaugtis „auksiniu vaiku“1 Visi tėvai nori, kad vaikučiai augtų geri ir klusnūs. Šis troškimas reiškia, kad atžalos gali ir neklausyti. O jeigu vaikas klauso visada?
Rytinis tėvelio ir dukrytės ritualas gerai dienai (foto, video) Daugeliui iš mūsų rytas – pats sunkiausias paros metas. Tačiau jeigu pamatysite, kaip dieną pradeda Ronas Elsonas ir jo 3 metukų dukrelė Alija, gal tai įkvėps ir jus.
Universalūs vaikų auklėjimo patarimai tėveliams ir mamytėms Tikriausiai sutiksite, kad meilė svarbi visiems – tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Tačiau vaikams šis poreikis yra itin stiprus, kadangi ji formuoja augančią asmenybę ir yra labai svarbi teigiamos disciplinos dalis. Kuo dažniau rodote savo vaikui meilę, priglaudžiate jį bučiuodami ir sakydami ,,aš tave myliu“, „tu man esi brangus“, tuo labiau vaikas stengsis įrodyti, kad yra vertas tos meilės.
Kaip netapti tėvais savo anūkams? Neretai aplinkybės susiklosto taip, kad vaikas daugiausiai laiko praleidžia ne su mamyte ir tėveliu, o su močiute ir seneliu: šie jį auklėja, juo rūpinasi ir... tampa jam beveik tėvais. Kuo tai pavojinga ir ką reikėtų daryti?
Įpročiai, kuriuos būtina įskiepyti vaikams Visi tėveliai nori, kad vaikai būtų geri ir sveiki, kad turėtų viską, kas geriausia, ir mokėtų tai, ko prireiks gyvenime. Deja, kartais būna labai sunku tinkamai susidėlioti prioritetus ir išskirti tai, kas iš tikrųjų svarbu. Išpuolus laisvai minutėlei bandoma įskiepyti sveikos mitybos arba higienos įpročius, tačiau kai tai daroma tik kartais – rezultatai nebūna labai geri.
8 patarimai dvynukų tėveliams Dvynukų tėveliai susiduria su šiek tiek kitokiomis problemomis, negu tie, kurie augina tik vieną atžalą. Kaip auklėti dvynukus?
Kaip išmokyti vaiką pasiekti užsibrėžtų tikslų? Specialistų teigimu, sėkmingo žmogaus šaknys glūdi tinkamame auklėjime. Kokių principų reikėtų laikytis, jeigu norite, kad jūsų atžala šiame gyvenime pasiektų daugiau?
„Mama, nupirk!“, arba kaip reaguoti į vaiko užgaidas parduotuvėje Į vaikų prašymus „nupirk“ tėvai reaguoja nevienodai: vieni to negali pakęsti ir stengiasi kuo greičiau pasprukti iš parduotuvės, nenupirkę atžalai net menkiausios smulkmenos, kiti – pasiruošė grįžti namo su 5 lėlėm, 10 mašinėlių ir maišu saldumynų, kad tik nereikėtų rausti prieš kitus dėl ašarojančio sūnelio ar dukrytės. Kaip išvengti isterijos priepuolių, kaip paaiškinti vaikui, kodėl negalite nupirkti kažko, ko jis labai nori? Apie tai ir pakalbėkime.
Kaip įskiepyti vaikams dėkingumo jausmą ir užauginti juos laimingus? Pavargote nuo barnių, pavydo ir savanaudiškumo? Jums atrodo, kad vaikai tapo užkietėjusiais materialistais? Neskubėkite rautis plaukų – dėkingumo, kaip ir viso kito, yra išmokstama, o iš dėkingumo kyla džiaugsmas. Štai keli būdai, kaip jo išmokyti savo atžalas.
Blogas pavyzdys užkrečia, arba ko negalima daryti prie vaikų1 Daugelis tėvų nesutaria dėl to, kaip reikėtų auklėti vaikus – ir neretai pačių mažiausių šeimos narių akivaizdoje.. Bet sako, kad taip negalima. Kodėl? Ir ko dar nereikėtų daryti prie vaikų?
11 dalykų, kuriuos būtina drausti vaikams, ir draudimų taisyklės1 Nuolat kartojant „ne“ ir „negalima“, vaikas prie draudimų pripranta. Kitaip tariant, efektas būna priešingas, negu tikimasi – atžala į draudimus tiesiog nebereaguoja. Tačiau ji gali pulti ir į kitus kraštutinumus – t.y. savo draudimais įvarysite vaikui fobiją pasielgti netinkamai. Dėl šios priežasties geriausia būtų savo draudimus skirstyti į kategoriškus (absoliučius), laikinus ir priklausančius nuo aplinkybių. Su laikinaisiais ir priklausančiais nuo aplinkybių draudimais mamos susidoros ir pačios, o štai dalykus, kuriuos drausti būtina, pateiksime šiame sąraše.
14 dalykų, kurių negalima drausti vaikams Neskubėkite išsigąsti – niekas nesako, kad neturi būti jokių ribų. Vaikui ribos yra būtinos, o štai nuolat kartojamas „negalima“ (tik todėl, kad mums taip patogiau, nes nuolat esame pavargę, susierzinę ar užimti) – ne. Juk būtent tokie draudimai galiausiai tampa kompleksų, baimių, kaltės jausmo ir kitų problemų, kurios lydės vaiką visą gyvenimą, priežastimi. Draudimai turi būti teisingi! Ko kategoriškai negalima drausti?
20 dovanų, kurias jūsų vaikai prisimins visą gyvenimą Šiuolaikiniai vaikai skęsta žaislų, žaidimų ir pačių įvairiausių pramogų jūroje. Jie turi tiek visko, kad nustebinti ar pradžiuginti savo atžalas tampa nepaprastai sunku. Tačiau šias 20 dovanų jie tikrai atsimins visą savo gyvenimą, ir greičiausiai dovanos jas savo pačių vaikams. Kokios jos?
Auklėjimo paslaptys, kurių nerasite vadovėliuose Būti gera mama ar tėčiu – viena svarbiausių užduočių mūsų gyvenime. Parašyta daug straipsnių ir knygų, aiškinančių kone kiekvieną vaikų auklėjimo niuansą. Tačiau kai kurių šio proceso paslapčių knygos puslapiuose nerasite – jų žinojimas padės ne tik tinkamai išauklėti vaikus, bet ir patirti daug malonumo.
Blogi patarimai: kaip užauginti melagį? Bet kokia apgaulė skaudina ir žeidžia jausmus, ypač jeigu meluoja mūsų pačių vaikai. Ir nieko pakeisti negalima tol, kol neišsiaiškiname tokio elgesio priežasčių (o pastarųjų reikia ieškoti šeimyniniuose santykiuose). Šį kartą neaiškinsime, ką daryti, kad vaikas sakytų tiesą – pažvelgsime į situaciją kitu kampu ir išduosime keletą paslapčių, kaip užauginti užkietėjusį melagėlį.
13 mažų gudrybių, kaip kovoti su dideliais kaprizais Riksmai ir ašaros – įprastas reiškinys namuose, kuriuose yra mažų vaikų. Tai – būdas atsikratyti emocinės įtampos, kai mažylis dėl ko nors nusiminęs, įsižeidęs ar yra tiesiog pavargęs. Kartais tikrai geriau nesikišti ir leisti vaikui išsiverkti, tačiau pasitaiko, kad ašaros būna ne laiku ir ne vietoje: pavyzdžiui, viešajame transporte ar šiaip žmonių apsuptyje, kai jūs labai skubate, o ašaroms nėra laiko. Ką daryti, kad ašarėlės nevirstų isterija?
I. Balsytė: „Nereikia pykti ant jauno žmogaus. Reikia pabandyti suprasti, kodėl jis toks yra ir kas jam šiandien įdomu“ Su visada jaunatviška, viena iš „Keistuolių“ teatro įkūrėjų, aktore, muzikos pedagoge Ilona Balsyte paliečiame ne itin malonią – jaunimo narkotinių medžiagų vartojimo ir prevencijos – temą. Sudalyvavusi asociacijos „Mentor Lietuva“ inicijuotame prevenciniame projekte kaveikiavaikai.lt, I. Balsytė prisimena savo pačios paauglystę ir dalijasi motinystės bei pedagogės patirtimi.
10 tėvelių frazių, naikinančių vaikų pasitikėjimą savimi (II dalis, pabaiga)2 Kokių žodžių nereikėtų sakyti vaikui, jeigu norite, kad jis užaugtų pasitikintis savimi?
10 tėvelių frazių, naikinančių vaikų pasitikėjimą savimi (I dalis) Niekam nėra paslaptis, kad vaikai labai jautriai reaguoja į žodžius, kuriuos girdi iš suaugusiųjų, todėl įvaryti kompleksą gali net ir viena neatsargi frazė.
Austėja Landsbergienė pataria, kaip apsaugoti vaikus nuo gaisro Per pirmuosius aštuonis šių metų mėnesius gaisrai nusinešė 6 nepilnamečių gyvybes, dar 9 vaikai buvo sužaloti, nors iki šiol tokių netekčių sparčiai mažėjo, rodo naujausia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM statistika. Socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė ir Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba aptarė būdus, kaip išmokyti vaikus apsisaugoti nuo gaisrų pavojaus.
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Ar žinote, kad...
Japonijoje, dviračių statymo vietose, būna pastatyti du ženklai. Viename iš jų nupiešti tvarkingai surikiuoti dviračiai ir užrašyta "Taip dviračius stato geri vaikai", o kitame ženkle galima išvysti padrikai sustatytus dviračius ir užrašą "Taip geri vaikai dviračių nestato".
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai