10 dalykų, kurių negalima tėveliams (I dalis)

Universalių taisyklių, kaip auklėti vaikučius, nėra – juk kiekvienas mažylis individualus, ir viskas priklauso nuo situacijos. Tačiau yra dalykų, kurie tėveliams tiesiog draudžiami.

Nežeminkite vaiko. Dažnai net nepagalvoję pasakome: „Nieko geriau negalėjai sugalvoti?“, „Ar tu iš viso galvą ant pečių turi?“, ir ką nors panašaus. Kaskart, kai tariame tokius žodžius, mes patys naikiname gerąsias savo atžalos savybes.

Negrasinkite. „Dar kartą taip padarysi – gausi!“, „Jei dar kartą suduosi broliukui, aš tau...“ Šiomis frazėmis vaikai mokomi bijoti tėvų ir jų neapkęsti. Grasinimais atžalos elgesio nepataisysite.

Neverskite duoti pažado. Pažįstama situacija: mažajam prasikaltėliui mama sako: „Pažadėk, kad daugiau taip niekada nedarysi“. Jis ir pažada – tačiau ir toliau daro savo. Nėra protinga po to įsižeisti ir kaltinti: „Tu juk man pažadėjai...“ Pažadas mažam vaikui dar nieko nereiškia. Jis gyvena tik dabartimi. Jeigu dukrelė arba sūnelis yra jautrūs, sąžinė ir kaltės jausmas bėgant laikui išsivystys patys. Jeigu ne – jūs išmokysite cinizmo: žodis yra viena, o darbai – visai kas kita.

Neglobokite per daug. Tai žemina vaiką jo paties akyse. Perdėtą tėvų rūpestį mažylis vertins kaip ženklą, kad be kitų pagalbos jis nieko nemoka. Daugelis suaugusiųjų tiesiog neįvertina savo atžalos sugebėjimų ir noro daryti ką nors savarankiškai. Tegul tai bus jūsų šūkis: „Niekada nedaryti už vaiką to, ką jis gali padaryti pats“.

Nesitikėkite, kad jūsų reikalavimai bus vykdomi čia ir dabar. Turbūt jaustumėte nepasitenkinimą, jei antroji pusė lieptų nedelsiant viską mesti ir eiti ruošti kavos. Vaikai reaguoja taip pat. Geriau įspėkite iš anksto: „Po 10 minučių eisime valgyti“. Besąlygiškas paklusnumas būdingas tik marionetėms, tačiau jis tikrai nepadės išugdyti savarankiškos, nepriklausomos ir stiprios asmenybės.

Komentarai

Vaikai ir tėvai

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vienos dienos kūdikio gebėjimas suspausti kumštį yra daug stipresnis, nei mėnesio laiko kūdikio.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai