10 įdomių faktų apie dvynukus

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: dvynukų besilaukiantčioms mamoms reikia ilsėtis dvigubai daugiau, juk netrukus teks ant rankų sūpuoti du naujagimius! Tad patogiai įsitaisykite, ištieskite kojas ir paskaitykite įdomybes apie stebuklus, kurių laukiate.

Dvyniai būna dizigotiniai (neidentiški) arba monozigotiniai (identiški)
Kartais moters organizme iš karto subręsta dvi (o labai retai ir daugiau) kiaušialąstės, kurias apvaisinus gimsta dizigotiniai dvyniai. Šie dvyniai nėra identiški, jie gali būti skirtingų lyčių ir yra panašūs tiek, kiek panašūs būna „paprasti“ broliai ir seserys.
Jeigu pačioje vystymosi pradžioje gemalas pasidalina į dvi (o labai retai ir į daugiau) dalis, gimsta monozigotiniai dvyniai. Jie visuomet būna tos pačios lyties, yra labai panašūs ir vadinami identiškais.

Aukštoms moterims dvynukai gimsta dažniau
Aukštų moterų organizme yra daugiau hormono somatomedino C, kuris dar vadinamas į insuliną panašiu augimo faktoriumi (IGF-1). Šis hormonas lemia kaulų ilgėjimą, tačiau jis taip pat siejamas su aktyvesne kiaušidžių veikla, tad daugiau šio hormono turinčų moterų organizme dažniau subręsta dvi kiaušialąstės ir jos dažniau pagimdo dizigotinius (neidentiškus) dvynukus.

Dvynukai gali turėti skirtingus tėvus
Jeigu moters organizme iš karto subręsta dvi kiaušialąstės ir ji vaisingomis dienomis turi lytinių santykių su daugiau, nei vienu vyru, kiaušialąstes gali apvaisinti dviejų vyrų spermatozoidai. Iš šių apvaisintų kiaušialąsčių išsivystys dizigotiniai dvyniai, turintys tą pačią mamą, bet skirtingus tėvus. Žinoma, šie dvyniai nebus itin panašūs, nes juos sies tik mamos genai.

Dvyniai bendrauja jau mamos gimdoje
Gimdoje besivystantys dvynukai jau nuo 14-os nėštumo savaitės siekia vienas kito, glaustosi, save liečia rečiau, nei brolį ar sesę. Taip pat pastebėta, kad tiek savo, tiek ir brolio ar sesės akis besivystantys vaikučiai liečia labai švelniai, atsargiai, suprasdami, kad grubus elgeys ir kitam žmogučiui gali būti nemalonus, sukelti skausmą.

Net ir identiškų dvynių pirštų antspaudai skiriasi
Tikriausiai daugeliui teko girdėti, kad kiekvienas žmogus turi unikalius pirštų antspaudus, net ir identiški dvynukai! Įdomu tai, kad vos susiformavus dvynių pirštukams, jų pirštų antspaudai būna vienodi. Vaikučiams vystantis jie liečia vienas kitą, save, amnioną (vandenmaišį, „maišelį“, kuris supa gimdoje esantį vaikutį) ir jų pirštų antspaudai pradeda keistis bei įgauna unikalų, visą gyvenimą išliksiantį raštą, tai įvyksta 6-13-ą nėštumo savaitę.

Identiškus dvynukus galima atskirti pagal bambą
Jau išsiaiškinome, kad identiškų dvynukų pirštų antspaudai skiriasi, tačiau šias žinias sunku pritaikyti praktiškai... Gerokai paprastesnis būdas atskirti du identiškai atrodančius vaikučius - pažvelgti į jų bambas! Bambos forma nėra nulemta genetiškai, ji susiformuoja jau po gimimo, kuomet nukrenta paskutinis virkštelės likutis.

Dalis dvynių yra veidrodinis vienas kito atspindys
Maždaug 25% identiškų dvynių turi vienas kito veidrodinio atspindžio bruožų. Pavyzdžiui, vienas yra dešiniarankis, o kitas - kairiarankis; vienas turi apgamėlį ant dešiniojo skruosto, o kitas - ant kairiojo ir pan.

Daugiau dvynukų yra kairiarankiai
Apie 10% žmonių yra kairiarankiai, o kairiarankių dvynių yra ypač daug - apie 22% dvynukų yra kairiarankiai.

Daug dvynių susikuria savo kalbą
Mokslininkų teigimu apie 40% dvynukų sukuria savo „kalbą“, kuri vadinama slaptąja arba privačiaja dvynių kalba.
Dvynukai, kaip ir visi kalbėti besimokantys vaikai, skleidžia įvairius garsus - guguoja, krykštauja, spygauja. Daug laiko dviese praleidžiantys vaikai vienas iš kito išmoksta šiuos garsus, juos naudoja įvairiose situacijose tarsi tikrą kalbą! Pastebima, kad su suaugusiais žmonėmis ar vyresniais vaikais dvynukai šios kalbos nenaudoja, ja kalba tik tarpusavyje.
Įdomu ir tai, kad slaptąją dvynių kalbą gali susikurti ne tik dvynukai, bet ir kiti maži, daug laiko dviese (ar mažoje grupėje, t.y. tryse, keturiese) praleidžiantys vaikai.
Slaptoji kalba palaipsniui išnyksta, kuomet vaikai išmoksta kalbėti „normaliai“.

Lauktis dvynių yra sunkiau
Kiekvienas nėštumas yra iššūkis moters kūnui, tačiau laukiantis dvynių jam tenka nudirbti dvigubą darbą. Dvynių besilaukiančios moteris priauga daugiau svorio, apie 17-20 kg (besilaukiančios vieno vaikelio - 8-13 kg), jas dažniau kamuoja pykinimas, graužia rėmuo, sutrinka virškinimas, joms sunkiau kvėpuoti, judėti, jos greičiau pavargsta. Šios nėščiosios dažniau susiduria su nėštumo ir gimdymo komplikacijomis.
Būsimosios dvynukų mamos turėtų periodiškai lankytis pas gydytoją, pasikonsultuoti dėl vitaminų ir papildų nėščiosioms vartojimo, sveikai maitintis, o svarbiausia - nesijaudinti ir kuo daugiau ilsėtis!
 

Komentarai

Pastojimas ir nėštumas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Naujagimis vaikas gali matyti žalią ir raudoną spalvas, tačiau nemato mėlynos.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai